Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ampül kararması

Motovento
    REKLAM ALANI
    hsndmrcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R6
    İyi günler arkadaşlar

Motosikletimde H4 tipi 12v 35 watt ampul mevcut ancak ampulün camı kararıyor yani sürekli bir kararma değiştirme durumu mevcut. Değiştirdiğim ampulde 2-3 gün içerisinde yine kararıyor, sebebi ne olabilir? Bilen arkadaşlar var ise yardımcı olurlar ise sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Kararıp ampul yanmıyorsa. Ampule yüksek voltaj gelip yanıyor. 35 wattan biraz yüksek watta sahip ampul takıp dene

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kararıp ampul yanmıyorsa. Ampule yüksek voltaj gelip yanıyor. 35 wattan biraz yüksek watta sahip ampul takıp dene
    bu söylediğiniz kablolara zarar verebilir ve far tası plastik ise eritebilir ve karartabilir motorun orjinal ampulu 35 watt ise bunları söylüyorum yüksek watt takmak çekilen akımı arttırmaktan başka işe yaramaz

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu söylediğiniz kablolara zarar verebilir ve far tası plastik ise eritebilir ve karartabilir motorun orjinal ampulu 35 watt ise bunları söylüyorum yüksek watt takmak çekilen akımı arttırmaktan başka işe yaramaz
    Gidipte 100 watt gibi yüksek watt takarsan öyle olur. 10-15 watt yüksek takarsan hiçbirşey olmaz. Buna yüksek voltaj geliyor ki ampul yanıyor. Ya önüne direnç takıp yüksek voltaji engelleyeceksin yada bir tık yüksek watta sahip ampul takacaksın
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Ampüle el değiyormu ? özellikle tamirciler falan baya yağlı elleriyle tutup takıyor far yandıkça ısıdan ampül yüzeyindeki yağ vs yanıp karartı yapıyor ve ampülün patlamasına yol açıyor ben bunu bizzat yaşadım zamanında şimdi kendim değiştiriyorum ve ampülün cam yüzeyini pecete yardımı ile tutup takıyorum hem leke vs olmadığı için daha iyi aydınlatıyor hemde kararma olayı kalkıyor sorun tam olarak ne bilemiyorum ama birde bu şekilde dene bakalım

Motosikleti
    Yamaha R6
    Yarın deneyip bi bakıcam duruma yüksek voltaj gelme olayı olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:31 ----------

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ampüle el değiyormu ? özellikle tamirciler falan baya yağlı elleriyle tutup takıyor far yandıkça ısıdan ampül yüzeyindeki yağ vs yanıp karartı yapıyor ve ampülün patlamasına yol açıyor ben bunu bizzat yaşadım zamanında şimdi kendim değiştiriyorum ve ampülün cam yüzeyini pecete yardımı ile tutup takıyorum hem leke vs olmadığı için daha iyi aydınlatıyor hemde kararma olayı kalkıyor sorun tam olarak ne bilemiyorum ama birde bu şekilde dene bakalım
    Ampulü kendim takıyorum dediğim kararma içten oluyor. Üzerinde yağ ya da hehangi bir leke de söz konusu olmuyor peçete ya da el değmeden yapıyorum montaj işlemini .Dediğiniz durumu bende yaşadığım için montajda ampül camının temiz olmasına dikkat ediyorum.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Gidipte 100 watt gibi yüksek watt takarsan öyle olur. 10-15 watt yüksek takarsan hiçbirşey olmaz. Buna yüksek voltaj geliyor ki ampul yanıyor. Ya önüne direnç takıp yüksek voltaji engelleyeceksin yada bir tık yüksek watta sahip ampul takacaksın
    normal bi motosiklet ampulu çinli vs 35 watt h4 bunun bi üstü 55 60 watt oluyor yani 2 katı ben elektrikçiyim ve bunun yapılmaması gerektiğini söylüyorum ben yaptım far tasımı eritti yolda ampul kesti arabalara takılan h4 taktım yani 55 60 watt ve 1 saatte far tası gitti

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normal bi motosiklet ampulu çinli vs 35 watt h4 bunun bi üstü 55 60 watt oluyor yani 2 katı ben elektrikçiyim ve bunun yapılmaması gerektiğini söylüyorum ben yaptım far tasımı eritti yolda ampul kesti arabalara takılan h4 taktım yani 55 60 watt ve 1 saatte far tası gitti
    ben en son ampulu penzinciden almistim narva 35 wat h4 sorun yasamadim wat isi onemli tabi

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:24 ----------

Alıntı hsndmrcn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarın deneyip bi bakıcam duruma yüksek voltaj gelme olayı olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:31 ----------

Ampulü kendim takıyorum dediğim kararma içten oluyor. Üzerinde yağ ya da hehangi bir leke de söz konusu olmuyor peçete ya da el değmeden yapıyorum montaj işlemini .Dediğiniz durumu bende yaşadığım için montajda ampül camının temiz olmasına dikkat ediyorum.
    valla dostum o zaman tesisati elden gecirmen gerekecrek soketlerde sorun varmi oksitlenme va sase yi kontrol et regulatordu sanirim olcum yaptir olmadi yuksek akimdan oluyor olabilir
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

Motosikleti
    Yamaha R6
    Sorunun ampüle gelen watt yüksekliği sebebiyle olduğunu tespit ederek 35w ampül yerine 55w taktım ve şu anda bir sıkıntı bulunmuyor yardımlar için teşekkür ederim.
    Yamaha R6

ampül e watt ın yüksek gelmesinde sorun yok. sistemin o yükü taşıyabilmesi önemli

ampül verimsiz, enerjiyi ışıga değilde ısıya dönüştürüyo yada far verimsiz(kirli) ışığı dışarı veremiyo ise
    ısı problem(yazın!) olabilir

temassızlık varsa. ark, voltaj sıçramaları oluşturur. ne zaman ne yapıcağı belli olmaz. abs nin kafasını bile karıştırabilir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)