Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Artçılı sürüş sıkıntısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 100 MG Superboy
    Merhabalar ben arkama artçı aldığımda motor sürmek benim için eziyet oluyor. Bunun sebebide şu; gidon aşırı oynuyor kontrol edemiyorum. Trafikte çok zor oluyot bu yüzden. Yani 55 kiloyum ve toplam 1-1.5k km tecrübem var fakat benim gibi olanlar kaymak gidiyor. Ne yapabilirim zamanla düzelir mi?
    fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zamanla düzelir ama ben ilk 10k km de artçı almanızı önermiyorum.
    pea ve mombohunter bunu beğendiler.

Motosikleti
    xsr 900
    arka amortisor yüklemesini arttırmak işe yarayabilir

eray123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ ZX-6R NİNJA
    benimde aynı sorunum vardı motor zaten 180 kg bide arkaya adam aldımı asena gibi oluyordum 7 ay oldu belirgin bir denge salar oldum

25.000 kilometre yol tecrübesi sonrası artçı düşünün , henüz erken.

Artçı kilo versin.
    bursalıali bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Mubtemelen kendin agir artcilar aliyorsun, arkada duzgun durmuyorlar. Birde o artcilar her kimse baya gozu karaymis yada hicbiseyin farkinda degil. Ben olsam acemiye artci filan olmazdim :d
    bursalıali bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı hayabusaxs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar ben arkama artçı aldığımda motor sürmek benim için eziyet oluyor. Bunun sebebide şu; gidon aşırı oynuyor kontrol edemiyorum. Trafikte çok zor oluyot bu yüzden. Yani 55 kiloyum ve toplam 1-1.5k km tecrübem var fakat benim gibi olanlar kaymak gidiyor. Ne yapabilirim zamanla düzelir mi?
    baba aynı kilodayız, aynı sorun bende de var fakat 110 kilo civarı insan olunca oluyor yani öyle kilosu 70 ve altında fazla denge bozmuyor.

bu olay motosiklet ile de alakalıdır, mesela tvs apache bu konuda biraz zayıftır. yani artçı bindiği zaman motorun tüm dengesi alt üst oluyor fakat cbf150 de durum daha farklı.

ama dediğim gibi yani arkamda 100 kilodan daha ağır olan iş verenimi taşıyorum bazen ve şantiyenin içinde bozuk yolda taşıyorum ve dengemi her ne kadar bozsa da başa çıkılmayacak şey değil.

tabi artçı var iken dizler yerde viraj yapmak falan hayal. yani artçı ile yolculukta motoru daha temkinli kullanmalısın.

Motosikleti
    Mondial 100 MG Superboy
    Zaten artçı almamaya dikkat ediyorum fakat bazen lazım oluyor almak zorunda kalıyorum. Yani bence motorda bi sorun var çünkü baya eziyet yaşıyorum. Arka amortisörle oynamayı deniyeceğim

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet kısmında ;
    Artçı alınacak motor belli bir kuvvette olması, arka amortisör, lastik havası, ön takım taklavat vs. her şeyin uygun durumda olması lazım.

Sürücü kısmında;
    Sürücü yeterli tecrübede ve bence artçıdan hafif olmaması lazım. Elleri blekleri kolları sıkmadan rahatça alete hükmetmesi gerekli(bence sizin sorununuz bu gibime geliyor)

Yolcu kısmında;
    Artçı denen konumda yolculuk edeceklerin de konunun biraz yakınından geçmiş olması lazım.

Tüm bunlar ve benim bilmediklerim, unuttuklarım vs. filan...

Sonuç ;
    Bu iş yaş iş bence artçı olayına hiç girmemek en iyisi.. Benim için motosiklet tek kişilik bir alet. Çok çok extra bir durum dışında girmiyorum o toplara.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    artçın çok geriye oturuyor , gidonun aşırı oynaması dalması vs bu sebepledir, arkadaki kişi tabiri caizse sürttürecek kadar yakın oturursa motorun gidişatı daha güzel olur ama ne biliyim arkadaki erkekse huylanabilirsin :D bu seferde konsantrasyon düşebilir, birde kısa tekerlek mesafesine sahip motorlara artçılıyken sahip çıkmak daha zordur, arka maşada uzun olursa iyidir, touring veya maxi endurolar bu sebeplerden daha uzun tekerlek arası mesafe veya daha uzun maşaya sahiptir , bakınız mt07 vs tracer..
    twisten bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Çok çok mecbur kalmazsam artçı almam. Hele tecrübesiz artçı iyice dengeyi bozuyor. Süremem düşeriz diyip geçiştiriyorum

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Ya baba biri 10k biri 25k km demis dalga mi geciyorsunuz kafanızmi güzel

Alisirsin kardesim arkandaki cok geriye oturup fevri hareket yapmasın yeter

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Kendinden daha ağır artçı almamak lazım.
    Temel kural budur.
    Ha daha ağır artçıyla sürülmez mi sürülür ama keyif vermez.
    Benim prensibim 48 kg dan ağır artçı almamaktır. Sevmiyorum yani fazlasını 😜
    EmirŞengezer bunu beğendi.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Temel kural budur.
    Benim prensibim 48 kg dan ağır artçı almamaktır. Sevmiyorum yani fazlasını ��
    Hocam tam 48 kg mı ? 48 kilo insan olur mu yahu
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Zamanla tecrübeyle olacak şeyler bunlar bence.
    Bende artçıyla çok rahat ediyorum mesela çünkü motor daha bi oturaklanıyor gibi geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:59 ----------

Temel kural budur.
    65 kiloyum 90-95 kilo artçı alıyorum bence ağırlığın artması yüksek süratlerde bana daha iyi gibi geliyor.
    Tabi dururken tutması biraz zorlaşıyor ama taşıyosun bi şekilde yani bana böyle geliyor en azından bilemiyorum herkes bir değil.

Tabi şimdi gördüm senin motorda pek fark etmez sanırım artçılı artçısız zaten ağır motor :D

Tecrübesiz artçı çok sıkıntı oluyor, artık almak istemiyorum zaten tecrübesiz artçı çünkü mesela virajda koltuktan kayıyor biraz virajın bitmesini beklemiyor kalkıp ağırlıyla yerine tekrar oturmaya çalışınca benim dengemi bozuyor.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    arkana aldığın kişinin ağırlığıda önemli tecrubede önemli
    Zamanla düzelir

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Benim de 4bin km tecrübem var. Bin kmsini artçılı yapmışımdır. Ayda yılda bir eve atsana diye aldığım, alışık olmadığım artçılarda bu sıkıntıyı yaşıyorum. Ama kendi artçım olduğunda normalden hiç bir farkı olmuyor. Motorum da 150lik. Burada motor gücü ve tecrübeyle ilgili yapılan yorumlara katılmıyorum.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Temel kural budur.
    prensip olarak bu arkadaşı dinleyin pişman olmazsınız. bir de artçınız sportif bir bünyeye sahip olsun , malum virajlarda falan sonra sıkıntı olmasın. bir de sarışın ve mavi gözlü olursa efsane olur ama bunun artık sürüşle pek alakası kalmadı sanki
    mombohunter ve twisten bunu beğendiler.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    prensip olarak bu arkadaşı dinleyin pişman olmazsınız. bir de artçınız sportif bir bünyeye sahip olsun , malum virajlarda falan sonra sıkıntı olmasın. bir de sarışın ve mavi gözlü olursa efsane olur ama bunun artık sürüşle pek alakası kalmadı sanki
    arkadan da sürtsün mü abi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)