Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tıklanma deliliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Kamuya acik bir alanda surekli olarak bir kisinin yada gurubun ne yaptigini, ne ettigini takip ediyormuscasina yapilan cekimler riza alinmadigi surece ozel hayatin ihlaline girer. Bir yerde yayinlanmasa bile girer. Hedef almaksizin yakalanan bir goruntu ise kisinin kim oldugu belli olmadigindan, rizasinin alinmasina o an icin imkan bulunmadigindan dolayi ozel hayati ihlali olarak kabul edilmez. Yapilan cekim guvenlik yada teknik takip icin yapiliyor ise bunun da sartlari yonetmeliklerde belirtilmistir. Ornegin guvenlik maksadi ile yapilan bir cekimde, cekimin yapildigi tum alanlarda bu durum uyari tabelasi ile belirtilir, misal; bu is yerinde 7/24 guvenlik kamera kaydi yapilmaktadir.... gibi. Bu kayitlar ise resmi gerekce ve resmi talep olmadan hicbir kurum yada kisiye verilemez. Teknik takip vs ise zaten bu konuda yetkili kolluk kuvveti mensuplarina verilmis ve alinan izin dogrultusunda yapilmaktadir. Bilahare kamusal alanda gizli cekim yapilmasi da gerek kamusal guvenlik gerekse mahremiyetin ihlali ve teşhir ihtimali acisindan suc unsurudur. Cekimi yapan kisi kendi rizasi disinda ucuncu bir kisinin goruntuleri elde etmedigine teknik olarak garantör olur, diye bir husus ta olamaz.

Netice anlasildi sanirim. Dahasi icin Medeni Kanun ve konu hakkinda yayinlanmis gerekceli mahkeme kararlarina bakiniz. Ulasmasi zor degil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Konu sahibine geçmiş olsun. Yalnız senin herif bazen apaçileşiyor anlaşılan biraz kulağını çek.

Hukuk tartışması olmuş. Bu konuda bir kasap olarak fikirlerimi paylaşmam lazım.

Bu kayıt meselesi problem çıkartacak olsa, avrupa ve amerika da vlog kalmazdı.
    Özellikle ota poka tazminat davası açmaya bayılan amerikalılar bizim motorcuların donlarını bile alırdı.
    Orda sorun olmuyorsa bizde hiç olmaz.
    Ne de olsa küçük amerikayız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani günlük hayatımızda karşılaştığımız insan kılıklı hayvanları artık yadırgamayalım ve soğuk kanlı bir şekilde ve kar zarar analizi yaparak hareket edelim.

son cümlenizden bunu anladım ben.
    Tam olarak değil. Tacizi kabullenelim demiyorum. Hassas mesele olduğu için dikkatli yazmaya çalışıyorum, ama anlaşılan fazla otosansür uyguluyorum. Demek istediğim:

Medeni ve çağdaş yaşam şeklimizi, bunlarla uyumlu olmayan geleneksel ve muhafazakar kriterlere göre değerlendirerek hata ediyoruz diyorum. Acaip kaba bir tabirle, o kriterlere göre değerlendirirsek, çoğumuzun birer Viking şapkası taşıdığımızı kabul etmemiz gerekir diyorum ki yine o kriterleri önemseyenler için kabullenmesi çok zor bir durum bu Velhasıl doğu batı sentezi bu noktada iflas etmekte. Birini seçmek lazım. Hem öyle hem böyle zor. Görünüşte olur gibi gözükür ama kendimizi kandırmış oluruz sadece.

Gerçi kendimizi nelerle kandırmıyoruz ki? Bu devede kulak kalır...
    drtayfun bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu sahibine geçmiş olsun. Yalnız senin herif bazen apaçileşiyor anlaşılan biraz kulağını çek.

Hukuk tartışması olmuş. Bu konuda bir kasap olarak fikirlerimi paylaşmam lazım.

Bu kayıt meselesi problem çıkartacak olsa, avrupa ve amerika da vlog kalmazdı.
    Özellikle ota poka tazminat davası açmaya bayılan amerikalılar bizim motorcuların donlarını bile alırdı.
    Orda sorun olmuyorsa bizde hiç olmaz.
    Ne de olsa küçük amerikayız.

Apacilik var dedigim gibi yaristigida cok oluyor, hiz ve trafik kurallarina asiri uyar diyemem ama hicbir motosikletliye boyle bir hareket yaptigini gormedim, yapmaz. Ogumde apacilik yapmiyorduk zaten kendi halimizde ortalama hizlarda ilerliyorduk bu olay olana kadar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ya biz çok kötü evrildik son yıllarda, bu gibi kısımlar biz motosiklet odaklı hayatlar yaşadığımız için buzdağının bize hemen görünen kısımları.
    Bu kadar gelişememiş, belli açlıkları dindirilememiş topluluklarda bazı fenomenler karakteri tamamen alt üst ediyor, konu başlığı tam isabet: "tıklanma deliliği" Akıl almaz hareketler yapıyor insanlar ve tek dertleri de "15 dakikalığına da olsa ünlü olmak". Çok derin sakatlıklar var aslında burada.
    khaledome ve EldekiDebryj bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eşiniz fırsatını bulup yanına yanaşarak eşim çok korktu falan deseydi keşke. korna selektör el kol hareketi gibi şeyler yapmayın karşı tarafa daha çok zevk verebilir
    EldekiDebryj bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Yarışmanın bile adabi vardir, taciz ederek gaza getirerek yarisa baslanmaz. Şu trafikte malas atan magandalar bile birbirlerini tehlikeye atmazlar yarisirken

Belki olayın kamerayla, kayıtla, tıklanmayla ilgisi yoktur. Elemanın normal sürüşü böyledir.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarışmanın bile adabi vardir, taciz ederek gaza getirerek yarisa baslanmaz. Şu trafikte malas atan magandalar bile birbirlerini tehlikeye atmazlar yarisirken
    sen çok eskide kalmışsın =))
    eskden sahil'de falan bi atraksiyon olunca birbirimize yardımcı olur tehlikeye düşerse geri çekilirdik..
    şimdi bazen geceleri çıktığımda bakıyorum, adam beni kaza yaptırarak geçmeye çalışıyor.
    iş bu anlattıklarım arabayla ilgili konular, motorla öyle işlere girecek seviyede değilim =)

Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eşiniz fırsatını bulup yanına yanaşarak eşim çok korktu falan deseydi keşke. korna selektör el kol hareketi gibi şeyler yapmayın karşı tarafa daha çok zevk verebilir
    Sinirlendigi zaman oyle kibar konusamiyor gerci karşidaki kibar olunca ve kasitli olmadigini anlatinca otomatik olarak yumuşayip işi espriye bile vuran biri ama sanmiyorum bu kisinin oyle kibar olacagini ve yaptigida kasitliydi bence.

Birgun trafikte biri cikarip sikacak yada Allah korusun bicaklayacak vs kazadan degil kavgadan ölüp gitcen diye diye cok ugrastim onunla birine denk gelmeden o huyunu neredeyse biraktirdim sayilir. Artik kibarlik filan beklemiyorum iletişime gecmese daha hayirli. Cok huzursuz oluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belki olayın kamerayla, kayıtla, tıklanmayla ilgisi yoktur. Elemanın normal sürüşü böyledir.
    Boyle sacma hareketler yapan biri zevk olsun diye kendi kendine mi kayit
    alir yada kaza olursa hakli haksiz belli olsun diye mi kayit alir?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sinirlendigi zaman oyle kibar konusamiyor gerci karşidaki kibar olunca ve kasitli olmadigini anlatinca otomatik olarak yumuşayip işi espriye bile vuran biri ama sanmiyorum bu kisinin oyle kibar olacagini ve yaptigida kasitliydi bence.

Birgun trafikte biri cikarip sikacak yada Allah korusun bicaklayacak vs kazadan degil kavgadan ölüp gitcen diye diye cok ugrastim onunla birine denk gelmeden o huyunu neredeyse biraktirdim sayilir. Artik kibarlik filan beklemiyorum iletişime gecmese daha hayirli. Cok huzursuz oluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

Aman abi ya, hakkaten öyle uzak bir ihtimal değil. Tehdit et, milletle kavga edersen terkederim seni herif de :p
    Sakin kalabilmek lazım. Ben bir kere indim arabadan delirdim, allahtan yaşlı bi adam çıktı karşıdaki, gülmeye başlayıp geri bindim. =))

Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aman abi ya, hakkaten öyle uzak bir ihtimal değil. Tehdit et, milletle kavga edersen terkederim seni herif de :p
    Sakin kalabilmek lazım. Ben bir kere indim arabadan delirdim, allahtan yaşlı bi adam çıktı karşıdaki, gülmeye başlayıp geri bindim. =))
    Terketmeyecegimi biliyor. :D Karsima alip coook konustum birgun daha manyagi denk gelcek bak basimiza iş olcak oyle olcak boyle olcak ben varim bilmem ne boyle konusmalari 1 sene yapmisimdir. :D yeni yeni birakti kavgayi, küfürü.
    Hala arada bir deliriyorda ben arkadan vuruyorum kendine gel diye :zd yoksa bununda yanina gitcekti :D Ama cok tehlikeli, trafik kavgasindan kim fayda gormus, kim duzelmis onca insan öldü hani birsey duzelmedi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Sanırım esas sorun er kişinin hatunu yanında ve özellikle de hatununun nezdinde kuyruğu dik tutma gereğinin zaman ve mekana göre yanlış yorumlanmasından çıkmaktadır.

Tercümesi:
    Dalcağınız yer ve zaman vardır. Fakat bu, motosiklet üzerinde artçı hatununuz ile birlikte saatte 150 km/h hızda giderken olmasa gerektir.

Bu tür sürüş tepkileri gösteren motosiklet kullanıcılarının artçılarına verilebilecek en yerinde tavsiye, "hal ve hareketlerine çeki düzen verinceye kadar" artçı olunmamasıdır.

Güvenli sürüş dileklerimle...

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Bir düzeltme yapayım, şu kamera ile kayıt alma konusunda.

1. Yolda gittiğiniz bir video çektiniz, yoldaki araçların plakaları göründü, veya yayalar göründü. Bu görüntüleri yayınlamak yasak değildir. Ancak, görüntülerde görünmek istemeyen birisi şikayetçi olursa yayından kaldırmanız gerekebilir.

2. Yolda durdunuz, bir kişiyle lafladınız ve bunu onun rızası olmadan yayınladınız. Bu suç değildir, en fazla kabahat olarak değerlendirilir, yine şikayet olursa yayından kaldırmanız gerekebilir.

3. Yolda durdunuz, bir kişiyi rahatsız edecek şekilde, sizden kayıt yapmamanız istenmesine rağmen kayıt altına alıp yayınladınız. Veya kamu görevlisi birisini izinsiz kayıt ettiniz, yayınladınız. Bu suçtur.

4. Yolda kayıt ettiğiniz bir araç sahibini, kişiyi hedef gösterecek söylemlerle yayınladınız, bu suçtur.

Şöyle devam edeyim. Sosyal medyada popülerlik elde etmek için iki yol var. Birisi amiyane tabirle maymunluk yapmak, diğeri de adam gibi içerik üretmek. Genelde motovlogger arkadaşlar sosyal medya maymunluğunu tercih ediyorlar, çünkü bilgi birikimi gerekmiyor, işin kolayı bu.

Çok az vlogger da gerçekten bilgi paylaşan kaliteli içerikler üretiyorlar.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Merto54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R125 / Yamaha X-Max 250 ABS
    Kasklarımızda ki kameraların,bizim çok işimize yaradığını,çoğu tatsız durumda çözüm yolumuz olduğu iyice unutulmaya başladı. Kamerayı takan YouTube a şov yapıyor. Hepsi şakacı ergen kanallarına döndü iyice.

Çok açık ve net söyleyim,kamera çekimi için beni hayatımı hele ki arkamda eşimle beraber riske eden birini kamerası açıkken sabaha kadar döverim.

Tank4Life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana kalırsa kamera gezdiğin yerlerde kısa videolar çekip yayınlamak yada ne biliyim trafikte kazada falan delil olarak tutmak için kullanılmalı , ya da adam akıllı bilgi verme amaçlı motovlog çekmek için kullanılmalı , ne bileyim teker yaptım aynasını patlattım 299 denedim bunlar gerçekten boş işler umarım ileride bu saçma olaylar biter.

İkisi birden olabilir. Youtubeda cbf1000li vlogger görmedim hiç. Tıklanma meselesi, kameralı apaçiler, kamera takınca sürüşü değişenler maalesef kanayan yaramız. O konuda ne desek az.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Terketmeyecegimi biliyor. :D Karsima alip coook konustum birgun daha manyagi denk gelcek bak basimiza iş olcak oyle olcak boyle olcak ben varim bilmem ne boyle konusmalari 1 sene yapmisimdir. :D yeni yeni birakti kavgayi, küfürü.
    Hala arada bir deliriyorda ben arkadan vuruyorum kendine gel diye :zd yoksa bununda yanina gitcekti :D Ama cok tehlikeli, trafik kavgasindan kim fayda gormus, kim duzelmis onca insan öldü hani birsey duzelmedi.
    taktik değiştirmen lazım.. seksist konuşmayayım ama her kavga çıkardığında hüngür hüngür ağlayabilir misin? kesin çözüm bi daha hayatta bulaşmaz :D

Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım esas sorun er kişinin hatunu yanında ve özellikle de hatununun nezdinde kuyruğu dik tutma gereğinin zaman ve mekana göre yanlış yorumlanmasından çıkmaktadır.

Tercümesi:
    Dalcağınız yer ve zaman vardır. Fakat bu, motosiklet üzerinde artçı hatununuz ile birlikte saatte 150 km/h hızda giderken olmasa gerektir.

Bu tür sürüş tepkileri gösteren motosiklet kullanıcılarının artçılarına verilebilecek en yerinde tavsiye, "hal ve hareketlerine çeki düzen verinceye kadar" artçı olunmamasıdır.

Güvenli sürüş dileklerimle...
    Benimkinin derdi yaninda ben varim diye cosmak degildi, bizim hiz 150 bile yoktu 100-150 arasi biseydi ve otoban musaitse herzaman gittigimiz hizlar bu zaten, musaitlik varken 70-80 km sabitleyip gittigini hic gormedim. Kimseyle yaris icerisinde degildik.Bu arkadasida olay olunca gorduk oncesi bir karsilasma gaza gelme durumumuz yok. Ben haftasonlari esimin arkasina aldigi kiz degilim. 3senedir evliyiz. Birlikte cok yol yaptik. Nasil surdugunu gayet iyi biliyorum gorecegim kadar gordum zaten.Bna bisey kanitlama derdinde olcak degil.
    Karsi tarafi bilemem.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:21 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    taktik değiştirmen lazım.. seksist konuşmayayım ama her kavga çıkardığında hüngür hüngür ağlayabilir misin? kesin çözüm bi daha hayatta bulaşmaz :D
    Arkadaysam hafif vurma taktigi ise yariyor. Aģlakliktan ve miymiyliktan nefret eder. Aglasam öyle oyyy kiyamam durumu yasanmaz bence :D hahaha
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

Arkadaysam hafif vurma taktigi ise yariyor. Aģlakliktan ve miymiyliktan nefret eder. Aglasam öyle oyyy kiyamam durumu yasanmaz bence :D hahaha
    Yok zaten amaç ay kıyamam moduna almaktan ziyade bak hayattan soğuturum mesajı vererek vazgeçirmek :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)