Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dominar 400 mü cbr 250 mi

Motovento
    REKLAM ALANI

Biliyorum ikisinin tarzi farkli. Ama bu meblalarda bi motor alacagim. Ikisi arasinda kararsiz kaldim. Yardimci olmanizi bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    İlerde çabuk elden çıkarma gibi bir derdin yoksa abs’li ve kaydırmalı debriyajlı dominar daha iyi olur

JONPROMIE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250 R
    İlk motorunuz mu olacak ilkse Dominar fazla gelebilir cbr ile başlayın.

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Bence ilk motorsa dominar daha uygun abs ve kaydırmalı debriyajdan dolayı. Nasıl bişey istediğine karar vermeniz gerekir ama ben alacak olsam dominar alırdım.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Dominar 1 adim onde ben olsam dominar alirdim

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cf moto 400 NK diyerek çadırı karistiyorum ve kaçıyorum
    roadpeople, harun27 ve Maslak bunu beğendiler.

ozzzzz80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı okancaytasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biliyorum ikisinin tarzi farkli. Ama bu meblalarda bi motor alacagim. Ikisi arasinda kararsiz kaldim. Yardimci olmanizi bekliyorum
    neye göre karşılaştırmamızı bekliyorsunuz bu iki modeli? bambaşka motosikletler bunlar. tipleri farklı oturuş pozisyonları farklı motor hacimleri farklı vs vs. mt25 duke 400 cf moto 400NK gibi birşeyler deseniz bir şeyler yazardım. ama böyle alakasız 2 motor için önce sizin tarzınızı ve beklentilerinizi belirtmeniz gerek ki bizde yorum yapalım "size o uyar bu uyar" diye...

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cf moto 400 NK diyerek çadırı karistiyorum ve kaçıyorum
    o ağır; bence alsın dominarı geçsin.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Kesinlikle Dominar, her türlü döver Cbr 250 yi.Abs olması hayat kurtarır.Daha güçlü, daha konforlu, daha teknolojik, ışletmesi ucuz, parçası bol..

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    cbr 500 r derim ben

Motosikleti
    Honda CBR500R
    Şahsen ilk motorum oalcaksa Honda CBR250R tercihim olacaktır. Şahsen 1 yıl önce motosiklet sahibi oldum. Çok çeşitli motosikletler kullandım. Kendi motorlarım da sırasıyla Yamaha Ybr125(28bin)- Benelli Tnt25(17 bin) - Honda Cbr500r(8 bin. Aktif kullandığım motorum şuanki)olarak gidiyor ve kuryelik yaptığımı da düşünürsek toplamda 60bin km'yi devirdim. Dominar abs'li ve kaydırmalı debriyajı var. Teorikte daha iyi katılıyorum. Ancak şüphesiz ki Honda da rüştünü ispat etmiş bir motosiklettir. Kaldı ki ilk motor olarak düşünülüyorsa Dominar mutlak ki hem güç olarak hem de ağırlık olarak fazla gelecektir. Ek olarak dominar'ın parçaları ucuz olabilir(kesin bir fikrim yok) ancak dayanıklılığı ne durumdadır? karşısında Cbr250 gibi bir motosiklet varken bence pek şansı yoktur bu konuda. Ek olarak yine kendi düşüncemdir ki ilk motorunuz olacaksa ABS iyi birşey değildir. Neden diyecek olursanız, tamam durmanıza yardımcı olur. ancak yeni başlayan arkadaşlar genelde "abi abs var yaa dururuz." kafasına giriyorlar ki kimi yerde abs bile yeterli kalmaz. buna karşılık abs'nin olmaması size frenlemeyi de öğretecektir. Şahsen bu konuda merhum Altın Elbiseli Adam'ı hatırlatmadan geçemeyeceğim. Kendisi birkaç sene önceye kadar CBR1000RR kullanırdı ve "el terazi göz kantar" derdi. Ha bu benim şahsi görüşüm o ayrı. EK olarak şayet ilk motor olmayacaksa tabi ki dominarı tercih ederim.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    bak herkes ne diyor, bacac dobilar al çok efso bi motordur,
    honda fazla gelir sana aslan parçası.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Bu nasıl soru arkadaş. Beyler Bisiklet mi Ekskavatör mü der gibi Ne sürmek istiyorsun ? Kullandığın motosikletten beklentilerin ne ? Bunları düşünsene

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı DraggerSups adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendi düşüncemdir ki ilk motorunuz olacaksa ABS iyi birşey değildir.
    sen yorum yazma bence
    hyanax100, oialdemir ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Ben ikisi arasında kaldım ve servis konusunda daha kurumsal oldugu için tercihimi honda br 250 r dan yana kullanmıstım. Sizede tavsiye ederim

Arkadaslar tarzlari farkli oldugunu biliyorum. Ilk motor degil. Cbf 150 var suan. Ama mebla olarak ta ayni paralarda oldugu icin arada kaldim. Tarz farkli eyvallah

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle Dominar, her türlü döver Cbr 250 yi.Abs olması hayat kurtarır.Daha güçlü, daha konforlu, daha teknolojik, ışletmesi ucuz, parçası bol..
    Bu mesajları her okuduğumda aklıma aynı efsane sorular geliyor;

1- Hem CBR250 hem Pulsar 200NS kullanmış bir birey olarak, işletme gideri dediğiniz şeylerin arasında ben kullandığım dönemde bir fark göremedim. Hatta daha önce iki motorun 1'er ay arayla yetkili serviste yapılan 5 bin km bakım faturalarını paylaşmıştım, arada 10 tl gibi bir fark vardı. İşletmesi ucuz değil yani Bajajın, sadece öyle bir algı oluşturuldu. Arkadaşım R25'e binerken onun işletme giderlerini yüksek sanıyordum, bir gün birlikte 5 bin km bakımı için Baydar'a gittik, CBR'a ödediğimden 20 tl fazla ücret ödedi. İşletme giderlerine yakıtı da dahil edersek, CBR önde çıkar hocam o yarıştan. Bu durumda, işletme giderleri konusunda nasıl bajaj daha ucuz olabiliyor?

2- Yukardaki örnekten yola çıkarak, Pulsar 200NS'imin debriyaj telinde kopma vardı, bir iki ince telde, değiştirmek ve riske girmemek için (çok tura çıkıyordum, dağ başında kopar falan, başa bela olur) yetkili servise gittiğimde, ellerinde debriyaj teli olmadığı için değiştiremeyip eski teli taktılar parçası bol dediğiniz motorun. CBR'da ise, hiçbir parça için servise 2. kez gitmedim. Bu durumda, dünya kadar satılan Pulsar'ın debriyaj teli başkentte yetkili serviste bulunamıyorken, CBR'nin saçma sapan parçalarını bile yetkili servisten itediğimde alabiliyorsam, nasıl Bajajın parçası bol oluyor?

Bu ikisi dışında, iki motorun arasında, ABS, Kaydırmalı debriyaj, ekstra 150 cc, ekstra tork ve güç vb. teknolojik artıları bakımından bence de Dominar tercih edilesi olan seçenektir.
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Bu işletme gideri dediğimiz olay sadece 5 bin bakımından ibaret değil.Uzun vadede ki işletme giderinden bahsediyorum.Mesela 50 bin veya 30 bin.Küçük kaza ihtimallerini de dahil etmek lazım.

Cbrnin
    Balata fiyatı
    Disk Fiyatı
    Debriyaj balatası
    Filtre grubu
    Grenaj Fiyatı
    Ayna Fiyatı
    Bunların tümünü bir değerlendirmeye aldığınızda sonuç çıkar.

Artık Dünya küçük, Bajajın istediğiniz parçasını Türkiyenin her hangi bir yerinden getirmeniz bir(1) gün sürer..

Sercan_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r--13
    Saydığın şeylerden tek büyük fark abs...Abs için tercih edilir zaten.Yoksa ne performansı ne ucuzluğu ? Cbr gayette performanslı 150 160 lara çıkıyor 180 yapan var bajaj onu 400cc ile zor yapıyor.İstediğin parçada hemen bulunuyor zaten hondadan bahsediyoruz.Yan sanayi parçaları yeter..Bacac çift silindir olsa tercih ederim ama 250 cc sonra tek silindir titret çekilmez.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işletme gideri dediğimiz olay sadece 5 bin bakımından ibaret değil.Uzun vadede ki işletme giderinden bahsediyorum.Mesela 50 bin veya 30 bin.Küçük kaza ihtimallerini de dahil etmek lazım.

Cbrnin
    Balata fiyatı
    Disk Fiyatı
    Debriyaj balatası
    Filtre grubu
    Grenaj Fiyatı
    Ayna Fiyatı
    Bunların tümünü bir değerlendirmeye aldığınızda sonuç çıkar.

Artık Dünya küçük, Bajajın istediğiniz parçasını Türkiyenin her hangi bir yerinden getirmeniz bir(1) gün sürer..
    Hocam, bir ürünün sadece fiyatı net işletme giderini ortaya koymuyor maalesef. Bir de bunun kullanım ömrü olayı var. Örnek verecek olursak, 9 bin km'de kendinden geçen Pulsar'ın zinciri belki gerçekten CBR'nin zincirinin yarı fiyatına satılıyor olabilir. Ancak aynı sürüş tarzı ile, birinin zinciri 9 bin km'de yetkili serviste değiştiğinde artık o kadar bozulmuştu ki, şakır şakır vuruyordu, diğerine de aynı sürüş stili ile, hatta gaza daha çok yüklenip daha sert kalkışlar yaparak bindiğim ve aynı şekilde aynı marka zincir yağı ile yağladığım halde, zincirde en ufak bir bozulma yoktu. Tabiki bundan ibaret değil, ancak, emin olun genel itibarı ile sarf malzemelerde öyle belirgin bir fiyat avantajı yok bajajın. Mevcut avantaj ise, ilgili parçanın kullanım ömrü ile hesaplanırsa arada fark kalmayacaktır. Buna bir örnek vermek gerekirse, siz de benim gibi, iki motorun da debriyaj balatası fiyatlarını araştırabilirsiniz. Ya da iki motorda da fren balatalarını değiştirmiştim, onu da araştırabilirsiniz. Aynı km'ye geldiğinde iki motorun da bujisi değişiyordu, bilin bakalım hangisi daha ucuza maloluyordu mesela.

Parça fiyatı kaza durumunda kazadan kaynaklanan hasara göre değişse de tabiki naked bir model olan dominar muhtemel aynı kazada giydirilmiş CBR'den daha az masraf çıkartacaktır. Ancak yine CBR gibi giydirilmiş olan Pulsar 200RS inanıyorum ki CBR'dan daha düşük maliyetle kurtulamaz kazadan.

Şunu anlatmaya çalışıyorum; bajajın alınası olma sebebi işletme gideri falan değil hocam, kullandım bizzat, ona göre konuşuyorum. Teknolojik ekstraları, sürüş destekleri falan önde, bir de, CBR200 fiyatına Dominar 400 alabiliyorsunuz. Bütün mesele burada. Birinde ABS+Kaydırmalı debriyaj varken, diğerinde bütün teknoloji enjeksiyonlu olması.

Türkiyenin herhangi bir yerinden 1 günde gelir diyorsunuz ya, çok eski değil, 2016 başında Pulsarın beynini hiçbir serviste bulamadık, kuralkan yedek parçadan, ödemesini sipariş esnasında yaptım, sipariş esnasında hata olmaması için firmayı arayıp ne istediğimi belirttim. Bir haftada geldi. Çünkü lütfedip kargoya vermeleri 4 gün sürdü. Yetkili servis bildiğimiz debriyaj telini getirmek için 1 hafta süre verdi.

Evet teknoloji çağındayız, evet, düşününce sizin söylediğiniz gibi olması gerekiyor, ancak eşimin eş durumundan tayini için başvurduk, bildiğiniz evraklar 15 günde ulaşmadı bakanlığa.

Bunlardan sonra hep aklıma arkadaşımın dükkanındaki yazı gelir;

Welcome to Turkey. We were born here, what's your execuse?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Alıntı Sercan_07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saydığın şeylerden tek büyük fark abs...Abs için tercih edilir zaten.Yoksa ne performansı ne ucuzluğu ? Cbr gayette performanslı 150 160 lara çıkıyor 180 yapan var bajaj onu 400cc ile zor yapıyor.İstediğin parçada hemen bulunuyor zaten hondadan bahsediyoruz.Yan sanayi parçaları yeter..Bacac çift silindir olsa tercih ederim ama 250 cc sonra tek silindir titret çekilmez.
    Yok hocam, CBR250'nin çift far versiyonunu kullandım, bahsi geçen 160'lara hiç de istekli çıkmıyor motor. Yol yeterince uzun ise 181 görüyor, tecrübe ile sabit, ancak rüzgar, eğim, sıcaklık, her şey mükemmel olmalı. Burada şahsi kanaatim önemli olan top speed değil çünkü özellikle İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde yaşayanlar o top speedi çok çok nadir görüyorlar. En çok kullandığımız 0-60 ve 0-100 aralığında daha atik olan motor evladır.
    Ancak bu durum asla ve kata bajajı hondaya tercih sebebi olamaz. Bu tercihin sebebi ABS ve kaydırmalı debriyajdır.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)