Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Yurt Dışından Motosiklet Getirtmek ? -Deneyimi olan yazsın Lütfen.

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Tamamen sallama konuşuyorum. Şimdi farzedelim R25 kullanıyorsun, kaza yaptın motor pert oldu ama trafikten düşüm yapmadın.Tut ki sigortanın da kazadan haberi yok. Gittin yakın ülkelerde daha uygun fiyata sıfır ya da 2. el R25 aldın ve süre süre yabancı plakayla ülkeye giriş yaptın. Plakaları değiştirdin, eskisinin şasi ve motor numarasını yenisine yazdırdın. (Arabalarda şasi numarasına bir operasyon yaptıklarını okumuştum ama motor seri numarasının değiştirilmesi sanırım ütopik bir örnek)ve hiçbirşey olmamış gibi sürmeye devam ettin. Bu teorik örnek ne derece uygulanabilir bilmiyorum ama yakaladıklarında cezaevinde motor sürersin ancak.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen sallama konuşuyorum. Şimdi farzedelim R25 kullanıyorsun, kaza yaptın motor pert oldu ama trafikten düşüm yapmadın.Tut ki sigortanın da kazadan haberi yok. Gittin yakın ülkelerde daha uygun fiyata sıfır ya da 2. el R25 aldın ve süre süre yabancı plakayla ülkeye giriş yaptın. Plakaları değiştirdin, eskisinin şasi ve motor numarasını yenisine yazdırdın. (Arabalarda şasi numarasına bir operasyon yaptıklarını okumuştum ama motor seri numarasının değiştirilmesi sanırım ütopik bir örnek)ve hiçbirşey olmamış gibi sürmeye devam ettin. Bu teorik örnek ne derece uygulanabilir bilmiyorum ama yakaladıklarında cezaevinde motor sürersin ancak.
    Tanju Çolak Merso
    tommygun bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

muratcanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahıs olarak yurtdışında ikamet edip Türkiyeye kesin dönüş yapmıyorsan herhangibir motorlu taşıt getiremezsin. Sorduğun soruların cevaplarının bu konuda sana zerre kadar yararı yok. Ticari ürün ithalatı ile bir şeyler öğrenmek istiyorsan bir gümrükçü ile yüzyüze konuş sana anlatsınlar ne gerekiyor diye.
    Bahsettiğin 2. El motorlu araç için geçerli diye biliyorum. Konuda bahsedilen (SIFIR)Motosiklettir. Şuan bir ülkemizde gümrükçü ne iş yaptığından haber durumda sorulan sorulara ben öğle bir şey duymadım gibi cevap alabiliyorsun.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı muratcanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin 2. El motorlu araç için geçerli diye biliyorum. Konuda bahsedilen (SIFIR)Motosiklettir. Şuan bir ülkemizde gümrükçü ne iş yaptığından haber durumda sorulan sorulara ben öğle bir şey duymadım gibi cevap alabiliyorsun.
    Önce şu ayrımı bir anlamalısın Ticari ürün/Şahsi kullanıma mahsus ürün. Ticari ürünü resmi yollardan ithal etmek zorundasın ben kendime motor aldım vergisini ödeyeyim alayım, yok öyle bir şey. USB kablo değil bu.
    Bunun için en azından bir şirket kurmalısın, şirketinin faaliyet alanı içinde motorlu taşıtlar ithalat İhracat ticaret vs yazıyor olmalı. Malı sipariş etmeden önce bir gümrük müşavirliğine şirket olarak vekalet vereceksin. Malı sipariş ederken parasını ve navlun ücretini satıcı firmaya banka yoluyla swift olarak göndereceksin. Bankadan transfer gümrük yazısı alacaksın, Ürün gümrüğe geldiği zaman taşıyıcı firmaya ordino bedeli ödeyerek gümrük için gerekli evrakları alacaksın. Ürünün GTİP nosuna göre ithalde ne gibi belgeler gerekiyorsa hepsini hazırlayacaksın, belki diyecek ki sana, 7 bölgede en az 7 şehirde servis kuracaksın veya servislerle anlaşma yapacaksın, (motosiklet ithalatında ne gerekiyor bilmiyorum) Bütün bunların masrafını gümrükçü sana çıkaracak sen de masrafları ödeyip malına kavuşacaksın.
    Ne iş yaptığını bilen gümrükçü bütün bunları ve daha fazlasını bilir, ezbere bilmesine gerek yok gümrük sistemine girip öğrenebilir. Ama sana söylemez, çünkü bu işten para kazanıyor.
    Hadi buyur yurt dışından motosiklet al şimdi.
    ryangt bunu beğendi.

Ben de senin gibi araştırdım bulduğum sonuç: bireysel olarak pek bişey yapamazsın yaparsanda başın daha kötü belaya girer. Motosiklet getiren firmalar ile irtibat kurup getirtmek en iyisi. Fakat onlarda bu işe sıcak bakmıyacaklardır.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Hangi motosikleti getireceksin ? Neden? Bu ülkede o motor yok mu?

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce şu ayrımı bir anlamalısın Ticari ürün/Şahsi kullanıma mahsus ürün. Ticari ürünü resmi yollardan ithal etmek zorundasın ben kendime motor aldım vergisini ödeyeyim alayım, yok öyle bir şey. USB kablo değil bu.
    Bunun için en azından bir şirket kurmalısın, şirketinin faaliyet alanı içinde motorlu taşıtlar ithalat İhracat ticaret vs yazıyor olmalı. Malı sipariş etmeden önce bir gümrük müşavirliğine şirket olarak vekalet vereceksin. Malı sipariş ederken parasını ve navlun ücretini satıcı firmaya banka yoluyla swift olarak göndereceksin. Bankadan transfer gümrük yazısı alacaksın, Ürün gümrüğe geldiği zaman taşıyıcı firmaya ordino bedeli ödeyerek gümrük için gerekli evrakları alacaksın. Ürünün GTİP nosuna göre ithalde ne gibi belgeler gerekiyorsa hepsini hazırlayacaksın, belki diyecek ki sana, 7 bölgede en az 7 şehirde servis kuracaksın veya servislerle anlaşma yapacaksın, (motosiklet ithalatında ne gerekiyor bilmiyorum) Bütün bunların masrafını gümrükçü sana çıkaracak sen de masrafları ödeyip malına kavuşacaksın.
    Ne iş yaptığını bilen gümrükçü bütün bunları ve daha fazlasını bilir, ezbere bilmesine gerek yok gümrük sistemine girip öğrenebilir. Ama sana söylemez, çünkü bu işten para kazanıyor.
    Hadi buyur yurt dışından motosiklet al şimdi.
    Ben japon motoru kullanmaya kölemiyim bu ülkede ? Konuda belirttiğim soruların kısmen dışında bu yazdıkların. Ben sadece 1 tane burada kullanacağım motosiklet satın alacağım. "Yok motosikleti alıcan 7 yerde servis açıcaksın ?" Ben şirket açmak istemiyorum. Motosiklet satın almak istiyorum. "Şahsi kullanıma mahsus ürün" kısmından bahsedersen sevinirim. navlun ücretleri konusunda teşekkür ederim o kısımda yararıma oldu. iyi forumlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:05 ----------

Alıntı MUSTAFA KIR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de senin gibi araştırdım bulduğum sonuç: bireysel olarak pek bişey yapamazsın yaparsanda başın daha kötü belaya girer. Motosiklet getiren firmalar ile irtibat kurup getirtmek en iyisi. Fakat onlarda bu işe sıcak bakmıyacaklardır.
    Neyden korkuyoruz? Belaya girer diye bu işi yapanlara eyvallah demeye mi devam edilecek? Eğer 1 tane motosiklet alınca başım belaya girecekse bu ülkeye dışarıdan hiç bir şey ithal edilmemeli. Tamamen katılmıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi motosikleti getireceksin ? Neden? Bu ülkede o motor yok mu?
    Herhangi bir motosiklet sadece sorularıma cevap arıyorum. Ülkede motosiklet olduğunu biliyorum. Fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu biliyorum.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    her 3 ayda bir yenisi açılan ''ben hepinizden daha zekiyim, yarım kilo ingilizcem ile yurtdışından kendime ucuza motosiklet alıp bineceğim'' başlıklarına hoşgeldiniz. Bu başlığımızda da diğer üyelerle atıştıktan sonra, ''hepiniz bilmiyorsunuz en iyi ben biliyorum'' salvolarından sonra yine yavaş yavaş pes etme adımına yaklaşıp ''ühü ühü devlet bize bahmiyir nerde bu devlet neden çok ucuza motosiklet getiremiyorum,oysa ben ve 150iq+ yarım kilo ingilizcem ne hayaller kurmuştuk'' sonlarına yaklaşmış durumdayız.

3 ay sonra yine arama motorunu kullanamayan bir üyenin yeni 'ucuza motor alcam yuppi' başlığında görüşmek üzere
    piaggioman, TEKNECI, mustafa_325 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her 3 ayda bir yenisi açılan ''ben hepinizden daha zekiyim, yarım kilo ingilizcem ile yurtdışından kendime ucuza motosiklet alıp bineceğim'' başlıklarına hoşgeldiniz. Bu başlığımızda da diğer üyelerle atıştıktan sonra, ''hepiniz bilmiyorsunuz en iyi ben biliyorum'' salvolarından sonra yine yavaş yavaş pes etme adımına yaklaşıp ''ühü ühü devlet bize bahmiyir nerde bu devlet neden çok ucuza motosiklet getiremiyorum,oysa ben ve 150iq+ yarım kilo ingilizcem ne hayaller kurmuştuk'' sonlarına yaklaşmış durumdayız.

3 ay sonra yine arama motorunu kullanamayan bir üyenin yeni 'ucuza motor alcam yuppi' başlığında görüşmek üzere

evet sürekli bu tarz başlıklar açılıp tartışma ile devam ediyor gerçekten can sıkıcı.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Merhaba, öncelikle Forumda yeni üyeyim. Kendimden bahsedeyim.
    Muratcan Yalın, Antalya, 18, Arayüz tasarımcısı, yeterli olmuştur umarım. Herkese iyi forumlar dilerim.
    Yaklaşık 2 Haftadır üstüne değindiğim bir konudur. En ufak ayrıntısına kadar ulaşmaya çalışıyorum. ama sanırım daha yolun başındayım.
    Deneyimi olan birisine buradan sorum vardır.

Bahsetmekte olduğum motosiklet (SIFIR) 1 Adet olup 125cc-350cc arasında başlangıç ve orta segment bir motosiklettir. Daha önce ülkemize girmiş bir marka olmaktadır.

1. CKD Nedir? ve Neden EEC Sertifikasına gerek duyulmuyor.
    2. CBU Nedir? ve Euro 4 Emisyon şartı isteniyor. (Bir çinli satıcı ülkemize Euro3 Emisyonlu Motosiklet ihracı yaptığı halde.)
    3. EEC ve COC sertifikaları 2 sinin de olması şartı aranmaktadır. Yoksa 2sinden biri yetiyormu ?
    4. TSE'nin istediği Tip Onayı(MOTOY) ülkeye önceden girmiş veya girmemiş motosiklet için gereklimidir? (Sıfır Motosiklet bunu almak zorunda mı)
    6. Ürün ülkemize geldiğinde yansıtılan vergi ürünün dolar üzerindenmi vergi yer yoksa döviz kurumunca TRY üzerinden mi Vergi yanstılır?
    5. Benim bildiğim vergiler dışında yansıtılan vergi varmıdır?
    252 TL MTV (251cc-650cc e kadar)
    %37 ÖTV
    %18 KDV
    %3 GM(Gümrük vergisi) birçok yerde bunun %22 olduğunu gördüm doğrulu nedir?

Bu soruların en azından 1 tanesine cevap verebiliyorsan bana çok yardım etmiş olacaksın. Teşekkür ederim.
    Muratcan / Antalya
    Konu çok garip ve uzaydan gelme bir konu değil. Burada herkes az biraz araştırıp imkansız olduğunu düşündüğü yada beceremedikleri için sana tavsiye vermiş. Ne olursa olsun onlara verdiğin cevaplar ve uslubün yanlış. Çünkü bireysel olarak motosikleti forumdan araştırarak türkiyeye getirmen zor değil tamamen imkansız birşey. Söylediğin gibi yasa hergün değişiyor. Bunun en sağlıklı yöntemi bir gümrük firmasından detaylı araştırma ve bilgi istemen. Yurt dışında oturma iznim olduğu için almanyadan getirdiğim R1 motosikleti tr plakaya çevirerek uzun bir süre kullandım daha sonra bir üniversitede hoca olan yabancı bir arkadaşıma sattım. En kolay yol bu.

Çok araştırdım demişsin ama en başta motosikleti getireceğin ülkeye göre tüm belgeler ve vergi dilimi değişebilir. Ayrıca şu an türkiyeye getirilen bir motosiklet değilse daha önceden getirilmiş olması kesinlikle hiç birkonuda sana kolaylık sağlamaz. Forumdaki birçok insan yurt dışından mal getirtiyodur.Biz konteynır konteynır getiriyoruz farklı ülkelerden. Gümrük herzaman ürünle ilgili çok farklı testler ve çok farklı evraklar isteyebilir. Buradaki bilgileri motosikleti getirmeden öğrenmen zaten imkansız. Bunu bilen varsada birtarafından sallar. Muhtemelen şu an bilindik markaların gümrükçüsünü bile arasan danışsan net bir bilgi veremezler.

Yani anlayacağın. Sen önce bu maceranın içine gireceksin kaybetmeyi riske ederek. Ve ürün gümrüğe geldikten sonra yapılacak işlemlerin hepsinde bir süprizle karşılaşarak yola devam edeceksin. Belki çok kolay belki çok zor. Ama iki video izleyerek foruma soru sorarak bu bilgilere ulaşmaya çalışman komik. Zaten o yüzden herkes yüzeysel cevap vererek yapamasssın boşuna uğraşma demiş.

Bütün bu söylediklerimin ötesinde birde şu var şu an yamahası hondası vs herhangi bir markasını direk üreticiden almadıktan sonra ucuza getirmen imkansız. Üretici firmalardan bireysel mal alman zaten dünya üzerinde neredeyse imkansız.Dağıtıcısı var satıcısı var.. Sen bukadar araştırdıktan sonra diyorsanki ben almanyada yada çinde satılan bir motoru oradaki üreticiden değil de satıcıdan alıp türkiyeye daha ucuza tüm bu vergilerle çok ucuza sokabilirim o zaman boşuna forumda vakit kaybetme çık hemen işe koyul.
    TEKNECI ve muratcanRR bunu beğendiler.

Benden büyüksün yaşın gereği saygı bekliyorsun ama konuyu okumadan yorum yapıyorsun ben ucuza motosiklet getireceğim hakkında bir soru sormadım orada "TİCARET TERİMLERİ" bulunmakta bunun hakkında "BİLGİSİ" olan yazsın diye belirttim. Sende "boş muhabbet" sınıfına hoşgeldin daha öncesinden de konu içerisinde yorum yapan forum kullanıcıları bulunmakta. iyi forumlar yaşlı dayım. klavyen hayırlı olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu çok garip ve uzaydan gelme bir konu değil. Burada herkes az biraz araştırıp imkansız olduğunu düşündüğü yada beceremedikleri için sana tavsiye vermiş. Ne olursa olsun onlara verdiğin cevaplar ve uslubün yanlış. Çünkü bireysel olarak motosikleti forumdan araştırarak türkiyeye getirmen zor değil tamamen imkansız birşey. Söylediğin gibi yasa hergün değişiyor. Bunun en sağlıklı yöntemi bir gümrük firmasından detaylı araştırma ve bilgi istemen. Yurt dışında oturma iznim olduğu için almanyadan getirdiğim R1 motosikleti tr plakaya çevirerek uzun bir süre kullandım daha sonra bir üniversitede hoca olan yabancı bir arkadaşıma sattım. En kolay yol bu.

Çok araştırdım demişsin ama en başta motosikleti getireceğin ülkeye göre tüm belgeler ve vergi dilimi değişebilir. Ayrıca şu an türkiyeye getirilen bir motosiklet değilse daha önceden getirilmiş olması kesinlikle hiç birkonuda sana kolaylık sağlamaz. Forumdaki birçok insan yurt dışından mal getirtiyodur.Biz konteynır konteynır getiriyoruz farklı ülkelerden. Gümrük herzaman ürünle ilgili çok farklı testler ve çok farklı evraklar isteyebilir. Buradaki bilgileri motosikleti getirmeden öğrenmen zaten imkansız. Bunu bilen varsada birtarafından sallar. Muhtemelen şu an bilindik markaların gümrükçüsünü bile arasan danışsan net bir bilgi veremezler.

Yani anlayacağın. Sen önce bu maceranın içine gireceksin kaybetmeyi riske ederek. Ve ürün gümrüğe geldikten sonra yapılacak işlemlerin hepsinde bir süprizle karşılaşarak yola devam edeceksin. Belki çok kolay belki çok zor. Ama iki video izleyerek foruma soru sorarak bu bilgilere ulaşmaya çalışman komik. Zaten o yüzden herkes yüzeysel cevap vererek yapamasssın boşuna uğraşma demiş.

Bütün bu söylediklerimin ötesinde birde şu var şu an yamahası hondası vs herhangi bir markasını direk üreticiden almadıktan sonra ucuza getirmen imkansız. Üretici firmalardan bireysel mal alman zaten dünya üzerinde neredeyse imkansız.Dağıtıcısı var satıcısı var.. Sen bukadar araştırdıktan sonra diyorsanki ben almanyada yada çinde satılan bir motoru oradaki üreticiden değil de satıcıdan alıp türkiyeye daha ucuza tüm bu vergilerle çok ucuza sokabilirim o zaman boşuna forumda vakit kaybetme çık hemen işe koyul.
    Çok teşekkür ederim. Yazını okuduktan sonra biraz daha ilerledim sanırım. Dediğin gibi ülkemizde bir bilgiyi edinmek kadar zor bir şey yok bu dünyada ben sadece bu forumda forum kullanıcıların görüşlerini istemedim hakkında bilgisi olan varsa yorum yapmasını istedim ama bana görüşlerini yansıttılar sağolsunlar. Şunu da eklemek istiyorum birçok Çinli üreticinin satış büroları ile görüştüm bu konu hakkında hepsi konu hakkında bilgi sahibi şuan gerekli yürürlüğü bilen ve tüm belgeleri hazırlayabilecek firmaları bulabildim. En yakın zamanda motosiklete sahip olduğumda bu konuda tüm detayları ile paylaşacağım.
    Bilgileri TSE tarafından yaklaşık 1 Ay sonra Ankara'dan gelen mail ile tüm sorularıma cevap buldum. Teşekkürler emekli olmaya 1 ay kalmış maaşının son gününü bekleyen memur amca <3
    iyi forumlar dilerim.

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Yurtdışından KÜSTAHLIĞINA ilaç olarak EDEP de getirtebilirsen çok güzel olur. Belli ki ailen sana nerede nasıl davranman gerektiğini öğretememiş.
    Soru sorduğun ortamda, sana cevap verme nezaketi göstermiş kişilere karşı biraz EDEPLİ olman dileğiyle.
    ryangt, artemis99 ve Onur34 bunu beğendiler.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Herhangi bir motosiklet sadece sorularıma cevap arıyorum. Ülkede motosiklet olduğunu biliyorum. Fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu biliyorum.
    Oooo ucuza motosiklet getirme arayışları. En sevdiğim düşünce.
    Kısacası getirebilirsin. Motosiklet burada satılan bir modelse en az %10-20 daha pahalıya gelecektir. Süre olarak şansına ve tecrübene kalmış.

Duke 390 Avrupa fiyatı 7.290$
    Duke 390 Türkiye fiyatı 29.499TL

Bu durumda Duke390 ı getirmeye kalksan 37-40 civarına alırsın.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Yaşından daha uzun süredir dış ticaret ve lojistikle uğraşan biri olarak söylüyorum " Kendin yapamazsın". Oto ithalatında uzman bir gümrükçü bul. Solmaz, uzman gümrükleme , çınar ( eski inanç) gümrükleme gibi büyük gümrükleme firmaları sana yardımcı olurlar. Yoksa malı getirirsin burada ambarda çürür. Ancak yine de Türkiye'den satın almaktan daha ucuza gelmeyecektir. Permi hakkın varsa ve bunu da otomobil yerine motosiklette kullanmak istiyorsan getir, yoksa uğraşma.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cebindeki 3 kuruş parayı gümrükçülere ve danışman firmalara kaptırdıktan sonra gümrük motoruna el koyduğunda ucuza alırım bende az uğraşırsam, 'keriz motoru' diye başlık açarım burda tabi seni en çok ciddiye alan yer bu platform olur o da ti'ye alıp maytap geçebilmek için, en azından paranı kaptırmadın buraya

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Genelde bu soruları soran insanlar, Dış Ticaret bilgisine hatta Ticaret bilgisine sahip olmadıkları için hayalleriyle, ticaretin 1 koyup 10 olma mantığıyla çalıştığını düşünüp harmanlayarak böyle bir soru çıkartıyorlar ortaya. Uzun uzun cevapta verebilirim ancak insan google'da 5-10 dakika bir araştırma yapsa forumlardaki açılan yüzlerce konuyu ve dış ticaret danışmanlığı yapan insanların yazdıkları yazıları görebilirler.

İşin özeti muhtemelen beceremezsin, becersen de sen binlerce mal getiren adamla aynı oranda mal iskontosu,nakliye indirimi, masrafın dağılımı gibi öğeleri yerine getiremeyeceğin içinde büyük ihtimalle zarar edersin.
    ryangt bunu beğendi.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Konunun bir kismini okudum, bazen latifelerde bulunulmus, bazen elestirilerde, bazen de yeterli seviyede yuzeysel bilgiler verilmis. Hangi il de oturuyorsun bakmadim. İnt uzerinden bir gumruk musavirligi furmasi bul adresine git. Telefonla maille degil. Canli canli git ve sor. Seni baslarindan savacaklarini hic dusunmuyorum. Biraz reel olmalisin dostum. Sosyallik int uzerinden olmaz, olmamali. Oradan alacagin yanit ve onerileri not al, tipki hocasini dinleyen docent asistani gibi. Ve bize de anlat. Bakin boyleymis şoyleymis diye. Bizlerden de ovgu ve dua alirsin. Bilmedigin ticari terimlerin tamami int uzerindeki dış ticaret sozluklerinde illaki vardir, tabiki bazi terimler anlatilsa bile isin erbabi olmadiginiz icin anlayamaya biliriz, buna da jargon denir. Hicbiri kesmez ise ve il inde bir ticaret universitesi varsa, git bir ogretim girevlisinin kapisini çal. Sen samimi olursan sana butun kapilar acilacaktir. Uzme boyle kendini, sinirlenme yahu.

Ama bil ki devlete uyaniklik olmuyor, eskisi gibi degil her deligi tikadilar bu konuda. Tek basina yuksek bir gayret ile yapamayacagin is degil ama oyle formalite ve kanunlar var ki, inan ugrastigin yanina kar kalir, daha da pahaliya mal olur.

Sen baya bi dolmussun, buyuklerini kirmissin onlarda sana sitemkar olmus falan filan, yada onlar seni kirmis bilmemne..

Biz motodaşiz, olur oyle der geceriz. Ruh hallerimiz degisebilir, moderatorler mudahale etmek zorunda da kalabilir.

Ama ve lakin... biz, hepimiz dostuz ve kocaman bir aileyiz.

Sevgiyle kaliniz.
    yeditepely, muratcanRR ve Olcay Avşar bunu beğendiler.

cebindeki 3 kuruş parayı gümrükçülere ve danışman firmalara kaptırdıktan sonra gümrük motoruna el koyduğunda ucuza alırım bende az uğraşırsam, 'keriz motoru' diye başlık açarım burda tabi seni en çok ciddiye alan yer bu platform olur o da ti'ye alıp maytap geçebilmek için, en azından paranı kaptırmadın buraya
    Sonra ülkemin ana haberinde "nerede bu genç girişimciler" diyen dayılar geldi aklıma... Eminim herkes bir işe trilyonlarca para ile başlamıştır. Başarının temeli eğitimden geçer. Eğitimsiz bir hayat yoksuldur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşından daha uzun süredir dış ticaret ve lojistikle uğraşan biri olarak söylüyorum " Kendin yapamazsın". Oto ithalatında uzman bir gümrükçü bul. Solmaz, uzman gümrükleme , çınar ( eski inanç) gümrükleme gibi büyük gümrükleme firmaları sana yardımcı olurlar. Yoksa malı getirirsin burada ambarda çürür. Ancak yine de Türkiye'den satın almaktan daha ucuza gelmeyecektir. Permi hakkın varsa ve bunu da otomobil yerine motosiklette kullanmak istiyorsan getir, yoksa uğraşma.
    Teşekkür ederim yorumun için, Permi hakkında bilgi verebilir misin? Bu arada sorularım Motosiklet üzerineydi zaten.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Ben olsam Türkiyede olmayan bi modelse uğraşırım ama Türkiyede varsa uğraşmam burdan alırım.
    Dostum bence burdan al. Sabah çıkarsın evden bi kaç saatte motor kapında.

Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oooo ucuza motosiklet getirme arayışları. En sevdiğim düşünce.
    Kısacası getirebilirsin. Motosiklet burada satılan bir modelse en az %10-20 daha pahalıya gelecektir. Süre olarak şansına ve tecrübene kalmış.

Duke 390 Avrupa fiyatı 7.290$
    Duke 390 Türkiye fiyatı 29.499TL

Bu durumda Duke390 ı getirmeye kalksan 37-40 civarına alırsın.
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam Türkiyede olmayan bi modelse uğraşırım ama Türkiyede varsa uğraşmam burdan alırım.
    Burada satış yapan bir marka değil. Burada olsa zaten distribütör üne gider getirtmesini rica ederim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler