Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fazer 8'i size sordum, Şimdi aldım ve büyük motor sahipleri bilenler yardım etsin.

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar fazer 8'i aldım. İzlenimim şu yönde...

1. Açarsan baba fena yiyor.
    2. Rüzgar direnci karenajlara göre çok iyi
    3. Motor çok rijit ve çukurlrda öyle çok hissettirmiyor.
    4. Gaziantepten aldım erzuram geldim makinayla geçen ve inanın hiç yorulmadım.
    5. Gösterge panelinde hiçbir şey yok. Sadece motor sıcaklığı ve hıza bakan biriyim belki ondan eksiklik hissetmedim.
    6. Boy 1.70 benim hiçbir sıkıntı yaşamadım o konuda.
    7. Motor birazcık ağır dikkatli hareket ettirip dar yerlere öyle girmek gerekiyor.
    8. Üstünde kendine ait ikili sehpa olmaması çok kötü .
    9. Motorun çekişi harika her devirde her viteste nerdeyse bayılmadan gidebiliyor.

Gözlerimlerim bu yönde oldu. Şimdi benim esas sorunum şu;

1. -40 derece kapalı bir alanda olsa bile muhafaza edicem ve radyatör suyunu yüzde kaç antifriz ve yüzde kaç saf su konulacak ?
    2. Bunun el kitabını okudum türkçe hiç lafı geçmemiş bile ne kadar antifriz konucak diye... Yamaha yetkli servisi aradım ordaki usta full antifriz doldursun demiş. Sizler ne renk ve özellikle motosiklet için mi antifriz kullanıyorsunuz. ? Birde sistem de hava kalma durumunu motoru bayıra doğru koyarak mı alıyorsunuz ?
    3. Sizce antfriz nasıl ayarlanmalı deneyimli arkadaşlar bu konuda neler diyecek ? Ve 5 ay boyunca yatıcak bir motosiklet için neler yapmamı önerirsiniz arkadaşlar ? Tecrübelerinizden faydanlanmak istiyorum mümkünse.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    hocam büyük motor sahibi değilim ama, kitapçık ingilizce ise yardımcı olurum.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam büyük motor sahibi değilim ama, kitapçık ingilizce ise yardımcı olurum.
    hocam kitapçığı ingilizce okudum ama orda değinmemişler çok ... nasıl değişeğini açıklamış adamlar sadece... napcan bilemedim. çok lanet bir konu. en kötü komple boşaltıcam o zamanda oksit pas bşyler yapıyor. kullansan dert kullanmasan dert valla.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    sevgili Fazer 8 almayı düşünen ve bu konuya daha sonra uğrayan arkadaşlar.

Yukarıda arkadaşın söylediği şu ibare;

9. Motorun çekişi harika her devirde her viteste nerdeyse bayılmadan gidebiliyor.
    Kesinlikle doğru değildir. O büyük motora yeni geçtiği için muhtemelen böyle şey söylüyor. Şu makina düşük devirde iyi çekmez, gücünü alamazsın. Alt devirde bayılmadan gidiyor diyen arkadaş çift silindir, tek silindir büyük bir makina kullanmamıştır... :

Bu arada tebrik ederim dostum yeni motosikletini.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Merhaba,

Fz6 icin 1 litre antifriz + 1 litre saf su olarak konuyor. Direk alttaki civatayi acip radyator suyunu bosaltiyorsunuz, genlesme deposunda kalan kismini da hortumla cekiyorsunuz. Yenisini koymadan once 1-2 sefer suyla (mumkunse saf su) doldurup bosaltanlar da var, temizlemek icin ama ben oyle yapmadim.

Bu arada gosterge panellerimiz ayni oldugundan merak ettim, baska ne gibi ozellikler olmasini bekliyordunuz ki?
    Benimkisi soyle bir sey:

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili Fazer 8 almayı düşünen ve bu konuya daha sonra uğrayan arkadaşlar.

Yukarıda arkadaşın söylediği şu ibare;

Kesinlikle doğru değildir. O büyük motora yeni geçtiği için muhtemelen böyle şey söylüyor. Şu makina düşük devirde iyi çekmez, gücünü alamazsın. Alt devirde bayılmadan gidiyor diyen arkadaş çift silindir, tek silindir büyük bir makina kullanmamıştır... :

Bu arada tebrik ederim dostum yeni motosikletini.
    ya sonuçta sıralı 4 ... tabiki tek silindirin verdiği tork yoktur ama 87 nm tork var. Ve gerçekten makina 3.000 devirden hızlanırken şöyle 1-2 sn bir noluyor diyor ama sonra kopuyor. Ben öyle düşünüyorum. xt 660 olsun r1200 gs olsun bunlarla ilk başta kalkamaz doğrudur. ama sonrasında da iyi gidiyor. hani öyle bir yazıyorlar ki uyuz eşek gibi. o kısmı yanlış ... Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:43 ----------

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Fz6 icin 1 litre antifriz + 1 litre saf su olarak konuyor. Direk alttaki civatayi acip radyator suyunu bosaltiyorsunuz, genlesme deposunda kalan kismini da hortumla cekiyorsunuz. Yenisini koymadan once 1-2 sefer suyla (mumkunse saf su) doldurup bosaltanlar da var, temizlemek icin ama ben oyle yapmadim.

Bu arada gosterge panellerimiz ayni oldugundan merak ettim, baska ne gibi ozellikler olmasini bekliyordunuz ki?
    Benimkisi soyle bir sey:

http://i67.tinypic.com/30svgg8.jpg
    ya sanki altın elbiseli adamda incelemesini görünce biraz soğudum. Sanki hiçbir şey yok gibi anlatmıştı rahmetli. Sağdan soldan da çok laf dendi. Ondan yoksa bana göre iyi yani. Benim için hız ve motor ısısı yeter.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    güzel günlerde kullan..

soğutma devresine ful antifiriz doldurulmaz, söyleyen usta kusura bakmasın halt yemiş.. %50 su-antifiriz oranı idealdir..

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu arada -40 derece yazmissiniz sanirim, o sicakliga dayanir mi antifiriz acaba, motor catlatmasin sonra.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel günlerde kullan..

soğutma devresine ful antifiriz doldurulmaz, söyleyen usta kusura bakmasın halt yemiş.. %50 su-antifiriz oranı idealdir..
    hocam teşekkürler. Bende yamaha yetkili servisten böyle duyunca şok oldum. İçim içimi yemeğe başladı. Motorlarımı ben rektifiye ederim. Ben bakım yaparım. Ama farklı bir tarzda yeni bir şey alınca kesinlikle binen sorun yaşamış insanların deneyimlerinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum burda. Bende öyle düşünüyorum. Kapalı garajda yüzde 50 su yüzde antifriz yapıyım yani. Ve içini de saf su ile temizliyim doğru mudur ? Bir de doldurdum rezervuarını da diyelim ki üst çizgisine kadar. Motoru kapattık. Rezervuar üst çizginin altında durdu diyelim havasındandır diyip ikinci tamamlama yapmak gerekir mi

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:52 ----------

Bu arada -40 derece yazmissiniz sanirim, o sicakliga dayanir mi antifiriz acaba, motor catlatmasin sonra.
    motorla gezmiycem ama ola ki o sıcaklıkta zarar gelmesin diye endişe ediyorum. Kalorifer dairesi var yakınında arada duvar var. Üstünde de daire var orda da yanıyor ama işte insan önlem almak istiyor. Zira bir şey olsa motora en az 4-5 ay binenem buraya parça 3 haftada zor geliyor.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    PO dan aldığım antifrizin arkasındaki tablo;

Farklı marka antifrizlerde oran değişiyor olabilir ben fiyatını uygun bulduğum için bunu almıştım.
    Motor yatacaksa benzin deposunu boş bırakmayın, depo paslanabilir. Gerçi -40 derecede ne olur bilemem.
    fazil ve chetaq bunu beğendiler.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    +40 derece mi -40 derece mi anlamadim

Bu arada antifriz sadece donmaya karsi degil, ayni zamanda suyun kaynama sicakligini da 100 derecenin ustune cikariyor bildigim kadariyla. Herhalde kaynama sicakligi 110 derece falan oluyor antifriz koyunca.

+40 derece mi -40 derece mi anlamadim
    erzurumda -40 olduğunda kapalı garajda 2 günde bir olduğu yerde çalıştırılacak motor için ideal antfriz dengesini arıyoruz forum camiası olarak :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:59 ----------

Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PO dan aldığım antifrizin arkasındaki tablo;
    https://i.hizliresim.com/o6VLm7.jpg
    Farklı marka antifrizlerde oran değişiyor olabilir ben fiyatını uygun bulduğum için bunu almıştım.
    Motor yatacaksa benzin deposunu boş bırakmayın, depo paslanabilir. Gerçi -40 derecede ne olur bilemem.
    sence ne marka alıyım. 50 lira ucuz olsun diye riskte almak istemiyorum antfriz konusunda. denemiş performans almış arkadaşlar ne diyorsunuz bu konuda. Ya da siz kullandınız mı ? Bir zarar ziyan gördünümüz hocam.

Motosikleti
    --
    Yanlış hatırlamıyorsam ben bunu 10-12 lira gibi bir fiyata aldım ve böyle şeylerde çok pahalı olan iyidir diye düşünmem, sonuçta o değerler belli kimyasal testler sonucunda yazılmıştır. Kısacası gider en ucuz benzin istasyonundan alır koyardım ben. Size tavsiyem şöyle bir deney yapın alın bunu bir bardağa ya da şişeye %60 bu antifrizden %40 su koyun buzdolabının buzluğuna yerleştirin, şimdi baktım buzdolaplarının buzluk kısmı -18 derece civarında oluyormuş, tablodaki değerlere bakın bir mesela karışımı -20 ye göre ayarlayın deneyin bir donacak mı, böylece içiniz rahat olur.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    bence -40 gibi bir sıcaklıkta motor yağı gres ayarında olacağı için kışın çalıştırmayın. aküyü söküp serin bir yere koyun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:12 ----------

Merhaba,

Benimkisi soyle bir sey:

http://i67.tinypic.com/30svgg8.jpg
    abi dış ortam sıcaklığı da gösterse güzel olurdu...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    --
    Ama yukarıda arkadaşın dediği gibi -40 derecede soğutma sıvısını çözsen bile standart yağlar -30 -35 derecede akışkanlığını kaybediyormuş, donma noktası düşük bir yağ koyman gerekecek bu durumda.

Motosikleti
    Şu an yok..
    Model 2014 sanırım fabrika çıkışı antifiriz vardır radyatörde
    Hertürlü soğuğa karşı korumalıdır.
    Hayırlı olsun tekeriniz düz bassın.
    emrenakipogl bunu beğendi.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Antifirizin yaninda yagida iyi secmen lazim

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı emrenakipogl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .......yamaha yetkili servisten böyle duyunca şok oldum. İçim içimi yemeğe başladı........

servisdeki elemana laf ettik ama şundan bahsetmişde olabilir

http://www.hepsiburada.com/mobil-coo...m-otmob1511631

linkdeki ürün üzerindeki dereceyi garantileyen hazır karışımdır, antifirizi az mı koydum, bu motor toplam kaç litre su alır diye dertlenenlere göre ;)

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    -40 derece ve motosiklet? Benim uçan teneke 4-5 derece soğukta kalınca içim acıyor, o derece soğuğa bırakmayın motoru üstüne battaniye yorgan bişey örtün de soğuğu kırsın biraz.

HEROCAN35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter
    komple antifiriz koyabilirsin ,antifiriz ısıyı su'dan daha çabuk emer ve üzerinden daha çabuk atar kaynama derecesi su'dan daha yüksektir,kafan rahat olsun problem olmaz ,ancak araç eskiyse ve devirdaim tertibatı borular radyatör vs ,suyun kireci ile kapanan yerleri antifiriz açacağı için önerilmez

benim tavsiyem antifirizi işi bilen bi ustaya koydurman sistemde hava kalmasın yoksa başın ağrır
    aquarist4 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)