Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk Çift Taraflı Kazamı Yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Daha önce iki kez motoru ön frenden dolayı yatırmıştım. Bu sefer başka birisi yüzünden bir kaza geçirdim. Ekipmanım tam olduğu için sıkıntı yaşamadım. Ayağımda bot olmasaydı bileğim kırılabilir, kırılmasa bile motor üzerime düştüğü için zararı çok olurdu diye tahmin ediyorum.

Motorun parça olarak 230tllik bir hasarı var. Sağ ayna, koruma demiri, elcik stoklama, depo dekoratif kapak, sağ ve sol ön sinyal hasar gördü. Tutanak tuttuk, sigortadan yaptırırız herhalde.

Video burada. Kaza anı için 08:20 den başlatabilirsiniz. Sürücüye de sövmeyin, kazadır olur. Bundan sonra daha çok dikkat edeceği kesin. Benim sürüşümle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum, bence burada yapabilecek hiç bir şeyim yoktu. Öyle bir dönüşü tahmin edecek adam müneccimdir

Kızıl pars ve feti_can bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Çok geçmiş olsun, olmuşa yapacak bir şey yok tabiki, fakat sağa dönmeyecekseniz diğer araçların döneceği bir gerçek olduğu için konumlamayı daha doğru yapabilirsiniz bundan sonra. Tahmin edemezdim demişsiniz, gerek yok tahmin etmeye, size carpan arac dönmeyecek olsa bile bir diğeri dönecektir, evrensel düşünmek gerek.

Tekrar geçmiş olsun.
    efendy06, mombohunter, twisten ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok geçmiş olsun.

Geçmiş olsun. İyiki hızın çok az yoksa allah göstermesin daha kötü olurdu. Ayrıca ordaki arkadaşların ilgilenmesi hosuma gitti. Devamında nasıl oldu bilmiyorum ama umarım aranızda anlaşmışınızdır.
    Bazı sürücüler sopa ile çıkıyor sen yine iyisin ☺

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    geçmiş olsun, neyse ki ucuz atlatmışsınız.
    Hızınız yok, gayet normal gidiyorsunuz, karşı taraf gün gibi ortada ki kusurlu, sizin kurallar uyarınca tali kusurlu kabul edilmeniz söz konusu bile değil.
    Ama tabiat kanunlarından biri olan "Her boşluk doldurulur" önermesini Türkiye trafiğine uyarlarsak "her kavşağa, her bağlantı yoluna, her park yerine, her araç boşluğuna illa ki son anda girecek bir araç vardır" diyebiliriz.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Oncelikle gecmis olsun. Bana söylenen uyarilar + atlattigim tum kazalar + izledigim kaza videolarından cikardigim = Asla sağdan aracı geçmememiz lazim.
    Benim atlattığım kaza seninkiyle ayni ama tek farki bende karsi taraf Tırdı.
    Saga dogru burnu kirar kirmaz gazı kökledim. Motor R6'dı. Kaçabildim :D

Geçmiş olsun. Allah daha büyüğünden korusun diyelim.

Sağ şeritteki boşluğun cazibesine kapılmayıp, panelvanın o manevrayı yapacağını öngörüp oradan gitmeyecek çok az kişi vardır diye tahmin ediyorum.
    khaledome bunu beğendi.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok geçmiş olsun . Tamam o tarz 4 yol tarİ yollar da sağdan araç geçilmez fakat transporter ne sinyal vermiş ne birşey yapmış .
    Adamın oradan döneceği bile meçhul bir an da kırıp dönuyor . Allah korumuş .

Motosikleti
    xsr 900
    arkadaslarin yorumlari dogru, butun araclar bunu yapiyor, ama orasi da bosken sanirim hepimiz ordan gidiyoruz.
    iki ucu boklu degnek
    cok gecmis olsun dostum

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bu gibi ufak tefek kazalar olur hocam. hızın yüksek olmadığı ve ekipmanın olduğu için ucuz atlatmışsın. Geçmiş olsun.

Bu gibi kazalardan korunmak mevcut elbet ama o zaman da şehir içi trafiğinde hızlı yol almak mümkün değil. Yani bana çarpmasınlar diyorsanız bu durumda sağa dönüş olan kavşakta sağ şeritte olmayacaksınız ama o zaman da araba gibi gitmek gerekiyor. Yani ya bu ufak riskleri göze alıp full ekipmanlı ve hep dikkatli sürmek lazım, yada araba gibi şeridinde fıtı fıtı gideceksin ki motorun ne özelliği kaldı o zaman

Ayrıca "arabaya sövmeyin, kazadır olur" deme olgunluğunu gösterdiğin için de seni tebrik ederim. En ufak hatada sağa sola saldıran diğer apaçi motorculardan gına gelmişti, sizin gibi olgun insanların da olduğunu bilmek sevindirici
    twisten, Kızıl pars, Cevdet61 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Geçmiş olsun.
    En büyük kazan bu olsun.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    Çok geçmiş olsun, kurallar var diye pür dikkatsiz insanları haklı görmek de bi yere kadar.. sağdan geçmek tamam yasak da sağa manevra yapacak adamın da yolu kontrol etmesi de zaruret diye düşünmekteyim.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı C@LiMeRO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun, kurallar var diye pür dikkatsiz insanları haklı görmek de bi yere kadar.. sağdan geçmek tamam yasak da sağa manevra yapacak adamın da yolu kontrol etmesi de zaruret diye düşünmekteyim.
    Sağdan geçmek yasak diye birşey kimse söylemedi.
    Önce yolun niteliğini ve trafik kurallarını kendimiz öğrenelim.
    Kazayı yapan arkadaş bölünmüş bir yolda sağ şeritte olması gerektiği hızla gidiyor.
    Araç sağladığı ya da solladığı yok.
    Sol şeritteki trabsporterın sağa dönüş manevrasını Sol şeritteyken yapması ilk hata.
    Burda sinyal vermiş olsa bile kusurunu ortadan kaldırmaz. Zira dönüş için sağ şeride önceden girmesi lazım.
    Ayna kontrolü yapmadan manevra yapması da kazaya sebep olmuş ama o esnada motosiklet aracın kör noktasında. Aynaya baksa da görme şansı yok.
    Şimdi bu dediğimi araç sürücüsünü haklı bulduğum şeklinde yorumlayan olursa artık Allah'a havale etmek lazım çünkü yazarak konuşarak bişey anlatılmayacağı anlaşılmıştır.
    Tek dediğimiz motosiklet sürücüleri kör noktada kalmamalı, kalıyorsa hızlı bir şekilde hareket edip o noktadan çıkmalı yoksa Son anda manevra yapmaya kalkan bir araçla temas her zaman olası.
    Yukarıda arkadaşların dediği gibi şehir trafiğinde her zaman yapıyoruz, ticari motosiklet kullananlar alasını yapıyor aksi halde ilerlemek gerçekten mümkün değil.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Geçmiş olsun. Sürücü sinyalsiz ve kontrolsüz şerit değiştirdiği için kusurlu. Fakat, görüntülerden aralardan geçme konusundaki merakın anlaşılıyor. Araçların sağından geçerken de olası kötü senaryolara hazırlıklı değilsin. Hiç frensiz bodoslama girmişsin. Güvenli sürüş eğitimlerine katılmanı tavsiye ederim. Kazasız belasız sürüşler...

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağdan geçmek yasak diye birşey kimse söylemedi.
    Önce yolun niteliğini ve trafik kurallarını kendimiz öğrenelim.
    Kazayı yapan arkadaş bölünmüş bir yolda sağ şeritte olması gerektiği hızla gidiyor.
    Araç sağladığı ya da solladığı yok.
    Sol şeritteki trabsporterın sağa dönüş manevrasını Sol şeritteyken yapması ilk hata.
    Burda sinyal vermiş olsa bile kusurunu ortadan kaldırmaz. Zira dönüş için sağ şeride önceden girmesi lazım.
    Ayna kontrolü yapmadan manevra yapması da kazaya sebep olmuş ama o esnada motosiklet aracın kör noktasında. Aynaya baksa da görme şansı yok.
    Şimdi bu dediğimi araç sürücüsünü haklı bulduğum şeklinde yorumlayan olursa artık Allah'a havale etmek lazım çünkü yazarak konuşarak bişey anlatılmayacağı anlaşılmıştır.
    Tek dediğimiz motosiklet sürücüleri kör noktada kalmamalı, kalıyorsa hızlı bir şekilde hareket edip o noktadan çıkmalı yoksa Son anda manevra yapmaya kalkan bir araçla temas her zaman olası.
    Yukarıda arkadaşların dediği gibi şehir trafiğinde her zaman yapıyoruz, ticari motosiklet kullananlar alasını yapıyor aksi halde ilerlemek gerçekten mümkün değil.
    Geçme ve geçiş kurallarını gözden gecirmenizi tavsiye edeceğim. Ama belirteyim arkadaşın videosuyla ilgili konuşmuyorum. Genel olarak bahsettigim bir durumdu. Tskler
    AsLaNLaR ve SıRTLaNLaR HiÇBiR ZaMaN DoST OLaMaZLaR..

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkürler. Motosikletimin kısa farı da yanmıyor, hasara ekleyelim sağ ayağımda da ağrı başladı ortopediye gittim yumuşak dokularda ezilme olmuş kırık çatlak yok.

Yorumlara katılıyorum bende de hata var, ama bence hatanın büyük payı minibüste. Ben orda sağa dönecek olsaydım bende hata olmayacaktı ama minibüs yine üzerime kırmış olacaktı. Minibüs şöförü de 96lı genç biri çıktı, ben motorda o otomobilde tecrübesiz belli ki son anda düz gitmekten vaz geçip sağa dönmek istemesi sebep oldu kazaya yoksa benim hızımda da şerit konumlanmamda da falso bir durum yoktu.

Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Sürücü sinyalsiz ve kontrolsüz şerit değiştirdiği için kusurlu. Fakat, görüntülerden aralardan geçme konusundaki merakın anlaşılıyor. Araçların sağından geçerken de olası kötü senaryolara hazırlıklı değilsin. Hiç frensiz bodoslama girmişsin. Güvenli sürüş eğitimlerine katılmanı tavsiye ederim. Kazasız belasız sürüşler...
    Aralardan geçme merakıyla ilgili haklısın ama kaza için değil bence. 3sn öncesi süratim 40 iken çarpma anında 29 bodoslama değil evet fren yok ama gaz da vermiyorum, sağdan çıkabilecek araç için temkinliyim, çıkarsa fren refleksim ve mesafem var fakat soldaki araç aniden karar verip sağa kırınca 1 sn içinde refleks de gösteremedim ne fren ne başka bişey çok hazırlıksız yakalandım. Bu kaza da kulağıma küpe oldu.

4 yıl şöförlük yaptım otomobil için güvenli sürüş eğitimi aldım ve sertifikam var. Tabi ki motosikletle aynı değildir, motosiklet için de kesinlikle eğitim alacağım. Henüz 6 aylık 4bin kmlik bir motorcuyum saygılar

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bak burada püf noktası ne biliyor musun? arabanın tam sana vurduğu noktada sağa dönüş var. sağdan giderken eğer sağına dönüş varsa her zaman başka bir aracın aniden oraya kırabileceğini hesap etmen gerekiyor. bütün ihtimalleri hesaba katacaksın.

geçmiş olsun..

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Yine bir sağ şerit mağduru. Motosikletle sağ şerit kaza aramaktan başka bişey değil. Araç sağa dönmeye başladığında tam kör noktasındasın. Sağ şerit kullanmayın !
    mombohunter bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine bir sağ şerit mağduru. Motosikletle sağ şerit kaza aramaktan başka bişey değil. Araç sağa dönmeye başladığında tam kör noktasındasın. Sağ şerit kullanmayın !
    Kütahyadan söylemesi kolay. Gel bir de İstanbulda dene o dediğini.
    kdiner ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @gerivites
    Geçmiş olsun kardeşim.

Kural mural yok taktik maktik yok trafik bam bam bam memlekette. Bu yüzden olayın o haklı bu haksız , kural böyle diyor kural şöyle diyor u bırakıp, kara düzen reflekslerle yaşamaya bakıyoruz. Bakın burada bile bu kadar net olayda hala birbirinin tam tersini söyleyip çelişkili yorumlar yazanlar var.

Kocaman evdeki plazma tv kadar aynası olan minibüsün manevra yapacağı zaman kör noktada olması mı varmış. Bu herif tam dönerken mi bakmalı aynaya?
    Zaten manevraya başladın baksan ne olur? O da bakmışsan? demezler mi adama?

Sen sabit şekilde aynı yerde takip etmiyorsun ki kör noktada adamı. Mesafen değişken. Anlaşılıyor ki adam aynanın a sına bakmamış.

Sanki orada dönüş olmasaydı aniden yük indirmek için ya da müşteri kapmak için en sol şeritten 3 şerit birden sağa bonus toplayan atari oyunu karakteri gibi kırmıyorlar mı?
    Şehiriçi kazaların tamamına yakını buna benzer kazalar.

Kazanın biraz öncesi sağ taraftan park halinden çıkan bir otomobile korna çalıp uyararak kurtarmışsın. Kornayı biraz daha kesik kesik olacak şekilde aktif kullanmak lazım bence bu tip yolculuklarda.

Çok tuhaf kaza değil her an hepimizin karşılaşacağı bir kaza şekli bence. Tekrar geçmiş olsun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler