Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Küba süperlight 200 cc sıcak hava tahliye hortumu sürekli patlıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI
    zkry.tncy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Küba Süperlight 200cc
    Merhaba arkadaşlar. 2016 model sıfir küba süperlight 200 cc motor aldim.

Motorda artci ile giderken motorun sesi değişmeye başladı. Kulağım bu sese alisti ve yavaş yavaş bu ses traktör sesi gibi iğrenç bir ses oldu.

Küba servisine gittim egzoz contasi yanmis egzoz kaçırıyor dedi. Contayi değiştirdi ama sesi düzelmedi.

Sonra mahalledeki motorcu abimizin tamir atölyesine gittik. Direk teşhisi koydu ve tamir etti. Ses düzeldi.

Anladığım kadarı ile bu motor Muğla gibi sıcak havaları sevmiyor imiş. Yakıt tasarrufu için motordan çıkan sıcak hava ,plastik bir hortum ile karbiratöre geri gidiyor muş. Bu hortum patlıyor. Ve egzoz sesi egzozdan değil motordan geliyor. Bu sorun kronikleşmeye başladı. Yaklaşık olarak 3 defa patladı.

Benim buraya ısıya ve basınca dayanıklı bir hortum takmam lazım ki aynı sorunu yasmayayım. Öneri ve tavsiyeleriniz nedir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Tek önerim, bu platformda var olan ve SL200 ile ilgili en doğru bilgileri alabileceğin başlığa yazmandır. Bir de acil olarak sevisini değiş, motordan hiç anlamıyorlar çünkü...

Bahsettiğin parça sıcak hava tahliye borusu falan değil. Kuba'nın, Keeway markası altında Avrupa'da satış yapabilmesi için, egzost emisyonunu düşürsün diye Çinli'lerce bulunan ve bir halta yaramayan bir parçadır. Oradan çekilen temiz hava egzosta verilir ki içindeki oksijen oranı artıp karbon gazı etkisi azalsın. Motora hiçbir faydası yoktur, ben 250km sonra söküp attım. Tüm bu yazdıklarım da söylediğim başlıkta yazıyor, kendi hazırladığım kılavuzun linkini bulup oradan indirip okuyabilirsin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Benim önerim motoru sat çin malı motor bidaha alma.Suzuki intrude 150 gelcekmiş ona para biriktir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...der-150-a.html

Motosikleti
    Küba Süperlight 200cc
    Teşekkür ederim sağolun. Bu hortum patlayınca bariz şekilde yakıt artimi olduğunu tespit ettim.
    Bu hortumu iptal etmek yerine sağlam olanı takmak istiyorum.

Sizin motorda bu hortumu iptal mi ettiniz. Yakıt sarfi durumu nedir?

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Hortumun patlaması iki nedenle olur:
    1. Mekanik zorlanma (esneme)
    2. Sıcak/soğuk dayanma yetersizliği.
    Aynı çapta ama kaliteli başka marka radyatör veya yağ hortumu ile değişin. Vibrasyon veya esnemeyi azaltın.
    İptal ederseniz çok değişik sorunlarla karşılaşabilirsiniz, tavsiye etmem. Motorun çok soğuk ve tam ısınmış haldeki çalışma şekli üzerinde etkisi var. Eski aracımda böyle 1 cm çapında motor karter bloğundan hava filtiresi altına gelen bir hortum tıkanıklığı yüzünden neler çektim anlatamam...
    5-10 TL lik parça için başka iş açmayın, bu tip parçaların zamanla kırılması-patlaması normal.. Sözgelimi karburatör manifoldu da böyle lastiktir..
    25 bin km de bir patlıyor diye iptal edilir mi?

Motosikleti
    Küba Süperlight 200cc
    Teşekkürler. Ankara ostimde bir hortum mağazası buldum internet üzerinden.
    Çok yüksek işi ve basinclara dayalı iş makinası hortumlari var onlardan alacağım inşallah.
    ilkerabi bunu beğendi.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Hortum iptal edildiğinde motora giren kısmımı ezip hava almamasını sağlayın, yakıtta bir fark olmaz.

Motosikleti
    Küba Süperlight 200cc
    Çok sağlam hortum buldum. Yine patlarsa dediğinizi yapacağım.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Hortumu iptal et, delikleri tıka. Bi işe yaradığı yok onun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler