Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anlayamadığım Satış Stratejisi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    TÜrkiyede 250cc ve üstünü kullanan veya satın alan kişi oranı %5 civarında ortalama neden sürekli 500cc 800cc 1600cc gibi büyük hacimli motosikletler getirtiyor firmalar yoksa mallarını satmak istemiyorlar mı ?

Yamahanın en çok sattığı motosiklet ybr 125
    Hondannın en çok sattığı motosiklet cbf 150
    Suzukinin en çok sattığı motosiklet inazuma 250
    tuncel_85 ve hyanax100 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Cbr250r--> Yamaha Yzf R25-->Honda CBR600f4i
    Bunun sebebi riski yaymak. Yarın bir gün olurda 125-150-250 vs herhangi biriyle ilgili sıkıntı yaşanırsa diğerinden prim yapmak.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben sokakta bol bol mt07 r25 goruyorum. Ybr 125 e kim alip biniyomus?

infernus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ufak cc Motosiklet getirmiyorlar mı?

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    burdaki verilere göre 250cc den büyük motosiklet oranı %9.
    yine de oldukça düşük bir rakam. dediğin doğru.
    ancak ucuzluk ön planda olduğu için , markalar ulke için en uygun ürünü getiriyor. fiyat önemli yani. en çok hangisini satacaksa onu getiriyor.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ubat-mart.html

Motosikleti
    xsr 900
    Alıntı korayuzuner1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TÜrkiyede 250cc ve üstünü kullanan veya satın alan kişi oranı %5 civarında ortalama neden sürekli 500cc 800cc 1600cc gibi büyük hacimli motosikletler getirtiyor firmalar yoksa mallarını satmak istemiyorlar mı ?

Yamahanın en çok sattığı motosiklet ybr 125
    Hondannın en çok sattığı motosiklet cbf 150
    Suzukinin en çok sattığı motosiklet inazuma 250
    tamam iste getirmisler ve satiyorlar demek ki
    bu yazdiklarin inazuma haric commuter ve fiyat/performans egrisinin en ustunde yer aliyorlar. zaten bunlari getiriyorlar.
    baska 250 likler getirdiginde cbr600 un satisi azalmayacak ki, yine 250lik musterisi icinde bolunecek , her getirdigin modelin parcasini getirmek zorundasin, servislere egitim vermek zorundasin, manuel i turkcelestirmek zorundasin , niye mevcut satisini bolup 1 motor yerine 2 motorla ugrassin?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Konuya şu açıdan bakmak lazim,

X bayiinin/firmanin deposu ve showroomunda satilmayi bekleyen 500cc ve uzeri kaç model,kaç adet var?

Yine ayni şekilde 500cc altinda kaç model,kaç adet var?

Ayrica sipariş üzerine getirilen modellerden bahsetmiyorum.

Getiriyor ama kaç adet getiriyor? 30adet kuçuk hacim,10adet büyük hacim vs.

Kebapçida,lahmacunda var,Alinazik´te

Forumdan Uzaklaştırıldı
    En çok düşük cc sattıklarına göre en çok düşük cc motosiklet getirmeleri gerekmiyor mu ? kar etmeleri için.Mesela almanyada da türkiyenin tam tersi orda da yüksek cc motosiklet çok satılıyor.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Küçük cc çok sattıklarına göre zaten küçük cc çok ithal ediyorlar. Anlamayacak ne var ki bunda?
    Kim cbf 150 almaya gitti bulamadı da africa twin alıp çıkmak zorunda kaldı???

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaw ben alıp alamamaktan bahsetmiyorum.Düşük cc motosiklet seçeneği daha fazla olması gerekmiyor mu? Çünkü alanların %90 ı düşük cc tercih ediyor bundan bahsediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

Ayrıca 125cc 150cc japon cruiser motosiklet üretiliyor türkiyeye geliyor mu ? Yok.3 çeşit goldwing geliyor ama.
    roadpeople bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Ben de en başta ne sorduğunu,neyi anlamadığını anlamamıştım. Son mesajında durum netleşti

Yani diyorsun ki "çok yüksek adetlerde 125/150 cc motor satılıyor, neden çeşit gelirmiyorlarda hep YBR/CBF geitiryorlar?" doğru mu?

Soruyu anlaşılır yaptıysak cevapları arkadaşlar versin, benden bu kadar
    roadpeople bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Böyle şeylere kafa yormayın o kadar. Strateji pazarlama falan bunlar son kullanıcıyı ilgilendiren konular değil. Anlasan ne değişecek. Ortada bir tespit var bu neden böyle diye sorulmaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle şeylere kafa yormayın o kadar. Strateji pazarlama falan bunlar son kullanıcıyı ilgilendiren konular değil. Anlasan ne değişecek. Ortada bir tespit var bu neden böyle diye sorulmaz.
    Niye kullanıcıyı ilgilendirmesin kullanıcı alıyor çünkü

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Niye kullanıcıyı ilgilendirmesin kullanıcı alıyor çünkü

Hocam fazla şaapmamak lazım
    artemis99 bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çünkü 125 cc satın alan adamı ne kadar silkelersen silkele para düşmüyor. Distribütör sattığı motosiklet başı kazandığı para çok cüzi. Bakımdan alacağı en fazla 100 lira fazlasını isterse isyan çıkıyor müşteri bir daha bakıma gelmiyor. Aksesuar desen herkes çinden getirtiyor. Çeşit çeşit motor getirse bile fazla kazanamayacak.
    Ama goldwing-harley-GS alacak olan yağlı müşteri öyle mi? Dükkana bir girdi mi tonla para bırakıyor. Aldığı aksesuarlar bile binlerce lira. Firma için büyük cc motosiklet alan 1 kişi küçük cc alan 100 kişiden daha karlı.
    korayuzuner1 bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Honda sadece CBF150 satıyor olsaydı Hondayı küçük kendi halinde motor yapan bir firma olarak görürdün. Showroom falan da yapmazlar, kenar mahallede satarlardı.

Markayı marka yapan şeylerden biri ürünlerinin başarısıdır. CBR1000RR başarısı CBF150 yi etkiler.

Biz anlıyoruz. Zamanında mektebinde öğrettiler. Müşteriye göre ürün çeşitlendirme, kar maksimizasyonu, uluslararası ürün portföyü farklılıkları vs.
    Anlıyoruz sonra honda.jp, yamaha-motor.co.jp giriyoruz. Güzellikleri görüyoruz.
    Şimdi hep bir ağızdan bağıralım "Bunları neden getirmiyonuz yaaaa!"

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yaw ben alıp alamamaktan bahsetmiyorum.Düşük cc motosiklet seçeneği daha fazla olması gerekmiyor mu? Çünkü alanların %90 ı düşük cc tercih ediyor bundan bahsediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

Ayrıca 125cc 150cc japon cruiser motosiklet üretiliyor türkiyeye geliyor mu ? Yok.3 çeşit goldwing geliyor ama.
    Motosiklet dünya için üretiliyor, Türkiye için değil. Alım gücü yüksek ülkelerde 500cc ve altı motosiklet giriş motosikletidir. Daha iyi motosiklet için yüksek ücret vermeye razı insanların isteklerine göre motosiklet üretmek durumundalar. Sonuçta motosiklet satarak para kazanıyorlar.

Türkiye'de vitrinde durmak için Goldwing gibi üst sınıf ürünler gelir. Ama bir çok model de gelmiyor. VTX1800, Fury, CB1000R gibi. Satabilecek olsa getirir. Aynısı küçük hacimli Japon cruiser'lar için de geçerli. Bir çok insan, daha uygun fiyata Çinlisini, veya aynı fiyata ama yüksek hacimli Çin veya Hint malını tercih edecekse niye getirsin? Bunları araştırıp öyle karar veriyorlar zaten.
    korayuzuner1 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    internetten 2018 de gelecek motosikletlere bakıyorum canı sıkılıyor insanın çoğu yüksek hacimli.20 bin 30 bin verince bitmiyor da bakımları yedek parçaları da pahalı.

https://www.motorcular.com/tr/yeni-modeller

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)