Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Egzozdan gelen duman sorunsalı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Hava aşırı sisli, video'dan anlaşılmıyor.
    Gelen duman beyaz-gri arası, kokusuz. Yani klasik koku. Yağı kontrol ettim, temiz ve full. soğutucu sıvısı da tam, acaba motoru dışarıda şiddetli yağmura maruz bırakıyorum diye, filtrede ya da bir yerlerden motor bloğuna su mu giriyor? Genelde motor ısınana kadar geliyor bu duman, sonra kayboluyor. Duman cıkarken sürersem ne performans kaybı var ne de tehdit içeren bir ses. Aynı yani.

https://youtu.be/z9WM9n1NxyA

Bilgisi olan var mı? Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    motor ısınınca geçiyorsa herhangi bir problem yok. soğuk havadan dolayı yani normal
    ogzcngdk bunu beğendi.

"kokusuz. Yani klasik koku"
    iki zamanlı kokusu ?

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    benzin ve tüm hidrokarbon yakıtların yanması sonucu su buharı ortaya çıkar.
    motor soğuk iken su buharının soğuk egzoz metaline değince soğuyup yoğuşması, sis benzeri beyaz bir görüntü vermesi hatta su damlaları şeklinde egzozdan çıkması gayet normaldir.
    motor ısınınca bu yoğuşma olayı sona erer, su buharı yine çıkar ama görünmez.
    ogzcngdk bunu beğendi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    sertleşmiş subap lastikleri yağı sızdırıyor ve yakmasını sağlıyor. Yakın zamanda sökmen gerekebilir makinayı. Her motor ilk çalıştığında biraz yağ yakar. Sende durum biraz ilerlemiş.

Hava kaç derece bu arada ?

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sertleşmiş subap lastikleri yağı sızdırıyor ve yakmasını sağlıyor. Yakın zamanda sökmen gerekebilir makinayı. Her motor ilk çalıştığında biraz yağ yakar. Sende durum biraz ilerlemiş.

Hava kaç derece bu arada ?
    Anladım. Tüm yorumlar için teşekkürler. Yağ yakma sorunu drz'lerde kronik zaten. Biraz önce kontrol ettim, motora bu hafta o kadar çok değişiklik yaptım ki, bir şeyler ters gidecekti elbette. Egzoz ısınmıyor, ısınana kadar da duman çıkıyor, egzoz elimi yakınlaştırınca sıcaklığı hissedebileceğim kıvama gelince duman geçiyor. Hava filtresini değiştirdim, hava kutusuna delik açtım, karbüratörü jetledim, karbüratör iğnesini ana jeti pilot jeti değiştirdim, tıkanma valfini kapattım, sanırım şuan motor o kadar zengin çalışıyor ki, ısınmakta güçlük çekiyor. Fakat ısınınca performansı inanılmaz arttı. Gazı aniden açınca ön kalkacak gibi oluyor, aniden kesince de ön süspansiyon içine göçüyor.... Kıvama geldi :D

Hocam hava 5 derece şuan, fakat nem oranı %96, sis oranı %25. Dışarısı soğuk değil ama ıslak. Acaba dedim zaten kendi kendime, bu sisten dolayı mı böyle oldu diye.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Hava şartları etki etmişte olabilir. Motorunuzu kapalı bir yerde bırakma şansınız varsa sabah ilk çalıştırmada tekrar gözlemleyin. Aynı dumanı veriyorsa muhtemelen subap lastikleri sızdırıyor. Isındıktan sonra dumanı kesiyosa motoru kurcalamana gerek yok. Tam anlamıyla yağ yakmaya başlamadan sökmeyin söktürmeyin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)