Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Muayenesinde Ağır Kusur(Plaka Vidası İçerir)

Motovento
    REKLAM ALANI
    chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    Dun yaptirdim bende muayeneyi. Ilk sefer plakadan kaldi.
    Tuv sanayi ile yanyana oldugundan bi kare plakalik alip onu motora sabitledim. Ardindanda plakayi oturtturdum icine. Plaka vs bastirmadim vida deliklerini sakizla kapatip ustune az bisey beyaz boya surdum ve gecti.
    Bahaneleri plakada hicbir sekilde delik olmayacak+plaka altligi olucak. Plakanin yanlarindaki siyah seridi kesmeyin yine sikinti cikarirlar.
    Yani plaka basildiginda nasilsa oyle olucak. Deliksiz, yanlardan kesilmemis vaziyette.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Çok ilginç bir durum. Bende 2 hafta önce TÜV e muayeneye girdim. Forumdan okumuştum plakada vida olmayacak dendiğini fakat benim plaka ve arkasındaki plakalık 2 adet vidayla tutturulmuş motora. Satın aldığımda böyleydi.

Bende vidaların kafasını beyaza boyadım çok dikkat çekmesin diye vidalar da harflerin arasında değil plakanın tam ortasında zaten. Muayeneden sorunsuz geçtim.

İşin ilginç yanı birçok kişiyi bu vidalar yüzünden bırakmaları. Benim fikrim ise bu vida işinde harflerin okunurluğu engellenmesin amaçlandı ama vida harfe gelen adamı bırakıp yan arabada harfe gelmedi diye geçirdikleri takdirde istasyonlarda sorun yaşanıyorsa sanırım topyekün "Hiç vida olmasın arkadaş, milletle mi uğraşacağız, vida olanların alayını bırakalım" diye düz mantık yürütmeye başlamış olabilirler.

Aynı topcase olayında olduğu gibi. Bir arkadaş enduro motorunda motoruyla aynı marka orijinal 3lü çanta setiyle ege turundan dönerken polis çevirmesinde topcase cezası yemişti. Polise bayii çıkışlı motorun böyle olduğunu, tüm dünyada o markanın bu 3lü çanta setini o motora özel üretilip satıldığını,hatta faturasının durduğunu,markanın sitesine girip orjinal çanta seti diye baktıklarında göreceklerini izah etmeye çalışmıştı ama nafile, ceza kesilmişti. Polis uğraşmak istemediği zaman bakıyor ruhsatta topcase işli mi? yok. O zaman yazayım cezayı diyor. Mantıklı mı? Elbette değil. Madem bu zorunluluk var bayiiler her sattıkları orijinal çanta setlerini kendileri ruhsata işletsinler o zaman ama nerde...

Yani koyulan kanunlar bazen amacından sapabiliyor. Plaka üzerinde harflerin okunurluğunu engellemediği sürece vidanın ne gibi bir kötülüğü olabilir ki? Ama kişiden kişiye uğraşmamak için sanırsam vida varsa direkt ağır kusur saymaya başlamışlar. Garip...

Motosikleti
    SUPERDUKER
    Tr de kanunlar sistemi daha iyi yapmak için değil cezalardan gelecek para veya halkın protokoller için harcadığı para hedeflidir.
    keza vergiler de aynı durumdadır.
    bunların mantıklı olup olması önemli değildir.
    plaka okunmucak haldeyse veya plaka aydınlatması iyi olmadığı gibi gibi mazeretlerle işleme tabi olunsun tamamda ,tamamiyle iyi niyetle kanuna uymak adına tenezzül ederek plakayı tuturduğun vidaya da sulanmasınlar yuh artık.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı GB79 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim, artık bayiler sıfır motorlara nasıl plaka takıyorlar? Sonuçta bu vidalı plakaları da onlar taktılar.
    Üzerinde reklamları olan basit plastik plakalığı motora vidalayıp, plakayı vidasız geçiriyorlar plakalığa. Ezelinden beri böyle idi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Benim arabada başıma geldi oradaki yetkili arkadaşın plaka okuma sisteminde sıkıntı çıkardığını söyledi detay olarakda hani bembeyaz bir yüzeyde siyah olan yerleri okumaya çalıştığı için alet vidayıda dahil ediyor dedi , beyaz boyarsan yine büyük ihtimalle geçmez dedi ama bazıları üstüne azıcık alçı gibi bişi sürüp geçiyormuş hatta 1 2 arkadaş sakız yapıştırmış onlara müsade etmemişler yani vidanın üstüne sertleşen siyah bişi sürünce kabul ediyorlar dediklerine göre

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Üzerinde reklamları olan basit plastik plakalığı motora vidalayıp, plakayı vidasız geçiriyorlar plakalığa. Ezelinden beri böyle idi.
    Benimkini bana sormadan direk delip vidalayıp vermişlerdi.
    Yoksa düşer iş çıkarır sana dediler.

Amca dedim, baba yarısıdır dedim...
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Mehmet_SIRLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1290SDGT
    Motora sonradan takilan sis fari ya da fren yapildiginda yanip sonen arka isik lambasi muayenede sorun cikariyor mu?

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında öyle yapacaktım ama elimin altında bant vardı onunla geçiştirdim.
    Sanırım söküp silikonla hallederim, tavsiye için teşekkürler.
    Plakayı düşürürsen daha büyük eziyet başlar. Ruhsatı komple yeniletmen gerekiyor diye biliyorum. Kayıp plaka yerine yenisini vermiyorlar.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Bugun arkadaşın dükkana yardıma gittim maksat sohbet muhabbet, 15 kişi plakalık sormuştur rahat.
    Naapsak bu işemi girişsek.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    benim plakada harf, rakam hatta mühür bile vidayla delik; hiçbi şey olmadı muayenede

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakayı düşürürsen daha büyük eziyet başlar. Ruhsatı komple yeniletmen gerekiyor diye biliyorum. Kayıp plaka yerine yenisini vermiyorlar.
    Evet aynen öyle, o yüzden sağlamlaştırayım plakayı.

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25
    Benim plakalık plakayı tutamayıp 1 vidayla plaka sallana sallana tuttuğu zamanlarım oldu. Muayeneden yine bastırtsınlar, muayeneden geçince yine vidayı çakarım düşeceğine her muayenede kusurlu çıkıp yenisini bastırırım. Bir keresinde plakalık düştü plakayı vida tuttu. Şeytan diyor ki sök plakayı da aklın arkada kalmasın ama r25'le pek olacak şey değil.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    bende bu olayı çok duymaya başladım cezalar ve trafikten men falan söylentiler de var.benim merak ettiğim direk şöförler odasına gidip yeni plaka alabiliyormuyuz ? hiç uğraş falan olmadan yani? bu plakadaki vida davası şu şekilde oluyor.artık tüm şehirlerde yollarda mobese var biliyoruz zaten.bu sistemler otomatik olarak plaka okuyor.yani barkod işi yapmaya başladı.tabi barkodlarında kusursuz olması lazım yoksa sistem bunu görmüyor tanımıyor.ufak plaka yada vida olursa hata veriyor kısacası.tabi para toplamanında kolay yollarından biri bu şekilde mobese parasını çıkartabilirsiniz.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Fren yapıldığında yanıp sönen arka stop lambalarının yanmaması kesinlikle büyük kusur.

Geçen ay muayeneye giderken farketmemişim; arka stop lambalarından ve bu vidalı plakadan kaldık; hallettik geçtik...

Not: Plakanın içine yerleştirildiği bu kare plakalığa para vermenize gerek yok; her hangi bir motosiklet bayisine gidip promosyon olarak yaptırıp sebil gibi dağıttıkları plakalıklardan ücretsiz almayı deneyebilirsiniz...

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Böyle saçma bir uygulama olamaz ya.
    Eğer çakallık yapılırsa, harfin rakamın üstüne getirip fark yaratılırsa kusurlu der geçirmezsin.

Plakam çalındı. Anam ağladı çıkartana kadar. Ruhsatı yeniledik, yeni plaka aldık, zeka seviyesi çok yüksek polislerle muhattab oldum. Gereksiz para harcadım.
    Şuan plakamda 3 adet nal gibi vida var.
    birbilent ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Peki o vidalar numara okumayı engelliyorsa, plakaya muayeneden sonra eşşek kadar sticker yapıştırıyorlar, benim motorda 2 tane var hatta, onları nasıl okuyacak bu PTS ?

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    daha duuuur. Neler olacak neler...

Zamanında dedim, tezek yakacak olsak bunlar ineğin g..tüne sayaç takar diye dimi?

Bak yakın gelecekte ne olacak. Şu xenon farlar var ya, birde motorun üstüne yapıştırılan ve marka reklamı içeren sticker ler....

Anladın sen .....

Birşey bulurlar, ya ulusal güvenlik meselesi olur yada sistemi aksatan bir konu haline gelir.

Plaka konusu tamam, adam alıyor kasten plakasındaki denk gelen harfler üzerine birde dama taşı kadar pul takarak montaj yapıyor. Bunlar yeni uyanık cinsleri.

Eski model motor kullanan 10 yıllık plakası olan adamın günahı ne, yoktu böyle bir plaka okuma sistemi. Adam sağlam olsun diye saplamış vidayı. Bu adama ceza yazmak aklı selim bir uygulamamıdır. Yahut APP plaka, mevzuatta yoktu, ceza falan da yoktu hatta TŞOF da app plakaya zamanında mühür bile basılıyordu. Ne oldu şimdi cart diye kanun değişti hart diye uygulamaya alındı. git hadi app var bende yeni plaka istiyom de bakalım ne olacak. Noolcak ruhsat değişicek olan senin cüzdanına olucak. Yaptım oldu, oldu da kodum politikası bu işte. Adam app ile sana geldi ise elinde ruhsatı da var, sen ne diye ruhsatı değiştiriyosun. en azından bir süre ver. De ki; 90 gün süre kardeşim sana bu plakayı değiştir git TÇOF dan sana vereceğim belge ile yenisini bastır. Süre biter birde mazeret süresi koyarsın 10 gün, oldu bitti işte.

Bir uygulama yapıyorsan magduriyetleri düşünerek bazı riskleri denetim altına almalısın. Riski sıfır yapıcam diye mağduriyet doğurursan doğal seleksiyon devreye girer. Bunu böyle düşünmüyor ve kamusal bir hizmeti fahiş rakkamlar ile yine kamuya mal ediyorsan bu işte bir yanlışlık olduğunu bile bile bunu yapmayı sürdürmeye devam ediyorsan, işte buna yaptım oldu denir.

Adam kimlik kartını, öz ve öz bu memleketteki kim olduğunu delillendiren, devlet tarafından binbir çalışma ile verilen kartını kaybediyor, kayıp telafi bedeli 36 TL. Sen cinsi cibilliyeti, şase no su belli aracının plakasını elinde her türlü delili olmasına rağmen yenilemek istiyorsun ruhsat + plaka basım bedeli + taaa anasının dinideki odaya gidiş ücreti + plakanın montaj masrafı (vidasız) + zaman kaybı yaşıyorsun.. Evinin tapusunu kaybetsen bu kadar masrafın olmaz. Ha bide şu Polis güçlendirme Vakfı. Vah vah ki ne vaaaah. Demek bizim vakfiyelerimize 2023 ün dünya lideri adayı devletimizin polis teşkilatının ihtiyacı var.

Eğri oturup doğru konuşalım diye kadırıldık bunca sene... yok öyle... dik otururuz dik konuşuruz diycem ancak şu da var,

Her millet hak ettiği gibi yönetilir.
    birbilent bunu beğendi.

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Benimde 2 tane büyük vida var seve seve gitcez değiştircez muayneden önce o zaman...

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    ben de muayeneden kalmistim boyuttan dolayi.
    ama tabi burasi TURKIYE. beni birakan arkadasin kendi ninjasindaki plakaya baktim daha kucuk ve vidali.
    dedigimi yap, yaptigimi yapma...

salihozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu aralar ikinci el araba bakıyorum, bu konu yüzünden plakalarına özellikle dikkat ediyorum.Yeni muayeneli araçların çoğunluğu vidalı?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler