Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Doğada tek başına kamp hakkında bilgi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    N/A
    Selamlar herkese bi sorum olucak siz değerli kalbi temiz ruhu ve ufku geniş arkadaşlara
    Başlıkta belirttiğim gibi tek başıma kamp yapmak istiyorum daha önce hiç kamp yapmadım ama köyde büyüdüm yaşadım yazları tarlada bağda çok kaldım bilen bilir gece vakti tarla sulamanın ne demek olduğunu 😂
    Yaşım 24 izmirde yaşıyorum aralık ocak ayı gibi menemenin çukurköy köyünde bir şelale var oraya gitmeyi planlıyorum kışları karla kaplı oluyor kafamı dinlemek ve macera amaçlı 2-3 günlüğüne gidicem hiçbir ekipmanım yok tüfeğim haricinde hepsini en baştan alıcam maddi sıkıntımda yok
    Tüm ekipmanlarımı tamamladıktan sonra 3-4 günlük yetecek miktarda konserve yiyecek alıp bisikletime atlayıp yola koyulmak istiyorum emniyet açısından ve avcılıkta olduğu için tüfeğimide yanıma alıcam avlanıp karnımı doyurabilirim su derdim yok şelaleden yararlanabilirim
    Sorum
    -Tek başıma kar kış kıyamette yapabiliryim
    -Acil durumlarda nasıl bir yol izlemeliyim
    -Kamp bölgesi çok bilinmiyor çevremde benim gibi manyak yoksa kimse olmayacak bu durum + mı - mi
    -Kamp yerine en yakın yerleşim yeri köy 8km uzakta sıkıntı yaşarmıyım
    -Kamp bölgesine kurt gelirmi ( gündüz vakti kalabalık değillerse indiririm ya gece gelirlerse )

Vs vs sorum çok aslında ama daha önce bu tarz kamp yapan arkadaşların bilgi fikir ve tecrübelerine ihtiyacım var
    Saygılarımla selamlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Büyük risk hele 3-4 gün diyorsun riskin katlanır. Kampa başlamadan önce riskli bölgelerdeysen önceden jandarma/polise gidip şu kordinatta konaklayacağm diye haber veriyorsun. Uludağa gidenler bu şekilde yapar tabi senin gittiğin yeri bilmiyorum ama yinede polise/jandarmaya bildir. Kurtta olur ayıda olur kısmet bunların yannda domuzda olabilir, domuz saldrsıda kötüdür haberin olsun. Yemek yedikten sonra çadrından uzak yere koy, çadırınn yanına çöp vs koyma her şeyi üstüne çekme. Tek başına yapma bana sorarsan
    aquarist4 bunu beğendi.

Motosikleti
    N/A
    Domuz sıkıntı değil domuz insan kokusuna gelmez gelsede problem değil az domuz avına gitmedim 😏yalnız kurt sıkıntı huyunu suyunu bilmem daha önce karşılaşmadım.
    3-4 günlük yiyecek alıcam yanıma ne olur nolmaz o kadar kalmam herhalde sıkılırım bu arada risk ne için var ne riski ?

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    en az 2 kişi olmak şart ne olacağı hiç belli olmaz. tek başına çok basit sebeplerden ölen birsürü kampçı varken.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Çok güzel olacağını düşünüyorum. Ancak kötü bitmemesi için önlem almak şart.

Telefon çekiyor mu en önemlisi o bence. Çekmiyorsa risk alma karda kışta. Yanında bi kişi daha olsun.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kurtu domuzu boşver, en önemlisi soğuğa dayanıklı ekipman.

Yani ekipmanlarını daha önce denemediysen tek başına kış kampı çok riskli, soğuktan donabilirsin. Uyurken tatlı tatlı ölebilirsin.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ateş kokusu olan yere hayvan gelmez korkmayın. Çadır şart ve uzun süre yanacak bir ışıldak temin edin, şimdi ucuz onlar artık. Ayrıca yiyecek uzak bir yere konur ve ağzı sıkı sıkı kapatılır, kokması engellenir, mümkünse ağaca asılır. Kışlık uyku tulumu ve çadır şart. Cep telefonu çekmiyorsa gerçekten sıkıntı olabilir, o en önemlisi. Ha bir de çakmak unutmayın

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İlk kampını karda kışta yapma, Kasım'dayız bu aralar haftasonları çık. Kış geldiğinde ekipmanın önemi kat be kat artacak, kalın bir uyku tulumu alırım geçer deme.

Gece "güvenli bi şekilde" yanabilecek bir ateş bırak, full sönmeden sabaha kadar yanamaz tabii ama, yatmadan bi desteklersin uzatırsın ömrünü. Ateşin sınırı olan taşları da akıllıca dizer alttan girecek havayı yönetebilecek şekilde yapabilirsen ömrü uzun olur.
    Dışarıda açıkta yemek artığı, ambalaj ve TUZ kesinlikle bırakma.

Deden seni cesaretlendirmek için güzel sözler söylemiş ama, karnı aç olan hayvan her şeyi yapabilir, bu onu kötü yapmaz.
    Tek başına yapmanın huzuru ayrıdır, ama ilk seferlerde 4 kişi 2 çadır olarak başlamak idealdir.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    en az iki kişi

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    In to the wild.
    127 saat
    vb tüm sruvival konulu filmleri izledikten sonra gitmeni öneririm
    Zaten bu ikisini izlesen vazgeçersin
    Gidersen de yolun açık olsun selametle

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015

Tek başınada kamp yapılır dert olmaz fakat kış için bir şey diyemem. Yabani hayvanlar kışın daha agresif olabilir yazın yaklaşmayan hayvan kışın açlıkla yaklaşması çok olmadık bir şey değil. ateş kokusu hayvanları uzak tutar ama et kokusu ( mangal için ) çekmesi muhtemel.

mustang256 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Bir eküri bulmak şart en ufak kaza bile o kadar elipman ve doğa koşullarının etkisiyle ızdırap olur. Belki çok daha ağır sonuçları olur. Ekipman sağlam olduktan sonra karda uyumak kolay, benim tulumum -30 lara dayanabiliyor. Ateşte olacağı için sıkıntı olmaz hiç. Arkadaş bul gerisi kolay.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kamp işi çok zevklidir. Ancak kışın kar yağarken kamp yapmak ekstrem bir durum. Ekipmanların çok kaliteli olmalı, örneğin basit ve sıradan bir uyku tulumu kullanırsan gece donarsın veya en iyi ihtimalle ilk geceden soğuğu yiyip çok fena hasta olursun.

-Kaliteli bir çadır şart(dağcı tipi olursa daha da iyi)
    -Uyku tulumu ve mat en önemlisi (dağcılar için üretilmiş, -20C lere kadar dayanıklı çok kaliteli birşey almalısın)
    -Ateş yakmak çok önemli, (hem yabani hayvan saldırısını engellemek, hemde soğuğa karşı) Mutlaka en az 3 tane farklı ateş yakma aletin olsun yanında (biri bozulursa diğerini kullanırsın)
    -Ateş olan yere yabani hayvan gelmez, ateş için de odun lazım odun içinde ufak testere veya balta. (ekipman önemli)
    -Kartuşlu ufak kamp ocakları var. Yanına onlardan alırsan su kaynatmak veya yemek ısıtmak için 1 saat ateşin yanmasını beklemezsin (hem hafif hem pratiktir tavsiye ederim)
    -Kamp yapacağın yeri ve kamp yapacağın süreyi mutlaka seni tanıyan bölgeyi de bilen bir veya 2 kişiyle paylaş. Başına birşey gelmesi halinde seni nerede bulacaklarını bilmeleri önemli.

En önemli hususlardan bir tanesi kışın kampa bisikletle gitmeni asla tavsiye etmem. Araba veya en kötü motosikletle gitmelisin (motosiklet de riskli ya neyse)

Her zaman en kötüsünü düşünerek plan yap. Eğer en kötüsünü baştan planlarsan doğada karşılaşacağın zorluklara önceden hazırlıklı olursun ve çok şaşırmazsın. Peki neden bisikletle gitme dedim? Düşün ki çalı çırpı toplamak için yürürken zemindeki bir çukuru fark edemedin ve yere ters bastın, ayak bileğini burktun. Telefonun da çekmiyor. Köyünden de 8km uzaktasın!!! Olmaz olmaz ama oldu ya hava da iyice bozdu tipi başladı kardan göz gözü görmüyor! Bisikletle nasıl geri döneceksin?

İşte böyle bir duruma hazırlıklı değilsen eğer tek başına kamp yapmaya gitmemelisin.

En güvenlisi 4 çeker arazi aracıyla 2 veya daha fazla kişi full ekipmanla kamp yapmaya gitmek. Haydi şimdiden iyi eğlenceler

Bir manzara fotosu da koyayım içimiz açılsın :

YasinC, fz6_fazer, Kızıl pars ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Tek başına kışın ilk defa kamp yapmak çok tehlikeli. Geceler uzun ve soğuk hipotermiye girerseniz çıkamama ihtimali yüksek o yüzden yazın kamp yapmayı öğrenip sonra yavaş yavaş kış mevsimine doğru kamp sürenizi kaydırın. Bu şekilde havalar yavaş yavaş soğuyacağı için eksik malzemelerinizi görür ve kışlık ekipmanlarınızı tam anlamıyla kullanmayı öğrenmiş olursunuz.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    @SuleymanE 'nin anlattığı gibi güzel hazırlıklar yaparsan da hayatındaki en güzel tecrübelerden birini yaşarsın.

Motosikleti
    N/A
    Tüm güzel yorumlarınız için teşekkür ederim
    Nedense soğuktan hiç korkum yok
    -Mecbur tek gidicem yazın ikna edemediğim arkadaşlarıma kışın teklif dahi etmem
    - Maddi problemim yok ekipmanın en iyisini alıp gidicem çadırı tulumu matı baltası tüfeği vs vs
    -Bende çok isterdim yaz aylarında kamp yapmayı fakat 3 yazdır yurtdışında çalıştığım için kışın 1-2 aylığına türkiyeye geliyorum
    -Bisikletle gitmemin sebebi ise kamp yapacağım bölgeye araç girmiyor zorlu bir yol var yürümektense bisiklet avantaj
    -Telefon çekmiyor kamp yerinin dışında bi iki tepe var sadece oralarda çekiyor diye duydum

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Tehlikesini herkes yazmıiş, onu geçtim, koc a adamsın ne yaptığını biliyorsundur.

Her şey bir tarafa kampta bence en zevkli şey sonu gelmeyen koyu muhabbettir.
    Yaz olur , kış olur, dağ, deniz, orman, her yerde olur da,
    yalnız başına biraz zevksiz olur derim.

Çay olacak, kahve olacak, çerez, çikolata birşey olacak.
    Muhabbete katık yapacaksın.
    uykun gelince uyuyacaksın, uykun bitince uyanacaksın,
    havanın garip hafiflğini hissedeceksin.

Olsa da gitsek.
    drtayfun ve SuleymanE bunu beğendiler.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Aynen. Kamp tek başına çok zevkli değil bence de. 8 arkadaşla çıktığımız kampta kimsenin yanında ateş olmaması bizi ne hale sokmuştu hala hatırlarım

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Bear Grylls bile kameramanı ile birlikte 2 kişi. Tek başına olmaz o iş boşuna heves etme. En azından madem kafana koydun havalar soğumadan aynı yere git 1 gece kal tecrübe et, gözün kesiyorsa karda kışta bir daha gidersin.
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    4. motor Honda
    doğadatekbasına instagramı takip edebilirsin

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)