Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

125 CC MOTOSİKLET KARŞILAŞTIRMASI (YENİ BAŞLAYAN İÇERİR)

Motovento
    REKLAM ALANI

Değerli deneyimli arkadaşlarım motosiklete yeni başlama arefesindeyim 20 gün içerinde 125 cc bir motosiklet almak istiyorum. Gelelim asıl sıkıntıya, arkadaşlar 2 motor arasında kaldım gayet tanıdık motorlar. Biri Honda Cbr 125R diğeri ise Yamaha Mt-125 biliyorum taşlayanlar çok olacaktır. Çünkü bu konu ile alakalı karşılaştırma başlığı bile açıldı ama bir kaç değinmek bilmek istediğim bilgiyi orada ve motosikletlerin ana başlığında bulamadım. Merak ettiğim konular.
    Kriterler
    1. Az yakması (Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsündeyim günlük çevre yolundan yaklaşık 80 km yol yapacağıım)
    2. Tasarımı
    3. Servis desteği ve yedek parça ucuzluğu
    4. Nasıl gittiği çok önemli değil ama 70-90 km arası rahatlığı.
    Sorular
    1. Mt-125 in az yaktığını biliyorum ama gerçekten 2.00-2.50 litre civarı yaktığına inanamadım bu konuda sizin fikirleriniz nedir?
    2. Ben açıkçası bu 2 motor arasından Yamaha Mt-125 i beğendim, aslında mantıklı olan Cbr 125R çünkü yedek parça fiyatları ve servis desteği bakımından direk marka olarak hondanın daha iyi olduğunu duymuştum fakat Mt-125 in gerçekten inanılmaz bir tasarımı var. Sonuç olarak yamaha alsam yedek parça ve servis maliyeti bakımından beni üzer mi?

Yorum yaparsanız veya görüş belirtiseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    boyunuz ve kilonuz ne tarz beklediğiniz rüzgar koruması için ss veya rahat oturuş tork mt ama dukelarada bakın bende çok kararsızım duke ortaya kara kedi gibi daldı

yakma konusunda 125 cc her motor az yakar kullanıma bağlı olarak 2.00 lt ile 3.00 lt arasında değişir.

cf motoyada bakabilirsiniz güzel altarnatif

AliCem Yener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    cf-moto iyi fakat bayi-parça sıkıntıları mevcut şu an anlayacağınız önermiyorum. Hero markasına bakmanızı tavsiye ederim. Bajaj pulsar 150ns veya 200e de bakın. Yazdığım motorların hepsinin kullanıcı başlığı var. Oraya da bakarsanız soru sormanıza dahi gerek kalmaz.
    Not: Şahsi düşüncem 125-150ccde artık ne honda alınır ne de yamaha paraya yazık...

Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper
    Mt 125 için, o anormal az yakıt tüketim değerleri doğru diyorlar. Neredeyse cub motorlardan bile az yakıyormuş. Fakat selesi çok yüksek, boyunuzun uzun olması lazım..

Boyum 178 civarı kilo 93 ama daha da düşecek umarım yamaha baydar a gidip motorun üzerine oturdum sadece sele biraz yüksek onun dışında bir sıkıntı yok bu arada ikinci el almayı düşünüyorum dukelerin 125 likler arasında çok yaktığını duydum birde servis bakımından yamaha daha iyi diye biliyorum. Cf moto konusunda ilk seçtiğim motor aslında cf motoydu fakat kullanıcı başlığını okuduktan sonra bu motoru Uma getirdiği için ve sahip çıkmadığı için vazgeçtim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boyunuz ve kilonuz ne tarz beklediğiniz rüzgar koruması için ss veya rahat oturuş tork mt ama dukelarada bakın bende çok kararsızım duke ortaya kara kedi gibi daldı

yakma konusunda 125 cc her motor az yakar kullanıma bağlı olarak 2.00 lt ile 3.00 lt arasında değişir.

cf motoyada bakabilirsiniz güzel altarnatif
    Boyum 178 civarı kilo 93 ama daha da düşecek umarım yamaha baydar a gidip motorun üzerine oturdum sadece sele biraz yüksek onun dışında bir sıkıntı yok bu arada ikinci el almayı düşünüyorum dukelerin 125 likler arasında çok yaktığını duydum birde servis bakımından yamaha daha iyi diye biliyorum. Cf moto konusunda ilk seçtiğim motor aslında cf motoydu fakat kullanıcı başlığını okuduktan sonra bu motoru Uma getirdiği için ve sahip çıkmadığı için vazgeçtim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Alıntı AliCem Yener adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cf-moto iyi fakat bayi-parça sıkıntıları mevcut şu an anlayacağınız önermiyorum. Hero markasına bakmanızı tavsiye ederim. Bajaj pulsar 150ns veya 200e de bakın. Yazdığım motorların hepsinin kullanıcı başlığı var. Oraya da bakarsanız soru sormanıza dahi gerek kalmaz.
    Not: Şahsi düşüncem 125-150ccde artık ne honda alınır ne de yamaha paraya yazık...
    Para konusunda sıkıntı yok zaten motoru ikinci el almak istiyorum. 10bin e yakın bütçe var bu yüzden japon düşündüm yaz kış kullanmayı planlıyorum bajajlara baktım şekil bakımında çok beğenmedim iyi motorlar kabul ediyorum parça destekleri bakımındanda çok iyi fakat yamaha açıkçası gönlümü daha çok çaldı. En çok merak ettiğim konu şu parça fiyatları. Bu arada herodan hangi modeli önerirsiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Alıntı Erky Perky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mt 125 için, o anormal az yakıt tüketim değerleri doğru diyorlar. Neredeyse cub motorlardan bile az yakıyormuş. Fakat selesi çok yüksek, boyunuzun uzun olması lazım..
    boy 178 ikisi arasında hangisini önerirsiniz ?

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    o boylarda cbr bakabilirsiniz duke yine siz ekleyin mt 125 parça pahalılığı sebebiyle pek tavsiye etmem yoksa ÇİÇHEK gibi motor

abs li duke bulabilirsiniz o fiyatlara az km li.

az km li cbr bulabilirsiniz ama ekipman umarım bu fiyata dahil değildir yoksa 1500 tl ayırınız efendim

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

2 hafta sonra o günlük 80 km işkence gibi olur.

Nasıl gittiği önemli değil diyorsun lakin o iş öyle olmuyor.

A1 sıkıntı değilse daha güçlü birşey bakın.

A1 sıkıntıysa mt 125 iyidir.

Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o boylarda cbr bakabilirsiniz duke yine siz ekleyin mt 125 parça pahalılığı sebebiyle pek tavsiye etmem yoksa ÇİÇHEK gibi motor

abs li duke bulabilirsiniz o fiyatlara az km li.

az km li cbr bulabilirsiniz ama ekipman umarım bu fiyata dahil değildir yoksa 1500 tl ayırınız efendim
    ekipman dahil değil sadece kaska 700-1000 arası bir şey almayı düşünüyorum. diğerlerini tamalayacağım motoru almadan. Motoru Ankara dan almayı düşünüyorum usta ve hoca var diğer illerden düşünmüyorum duke ankarada 1 tane var onada güvenemedim uzun süredir sitede duruyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 hafta sonra o günlük 80 km işkence gibi olur.

Nasıl gittiği önemli değil diyorsun lakin o iş öyle olmuyor.

A1 sıkıntı değilse daha güçlü birşey bakın.

A1 sıkıntıysa mt 125 iyidir.
    Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Nasıl bir sıkıntı yaşarım anlamadım açıkçası. Normalde euro 4 bajaj pulsar 200ns düşünebilirim fakat yakıt önemli bir de şekli dönemli benim için bu arada herhangi bir a1 sorunusorunu yok direk a2 alacağım.

bankimuun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R Repsol
    Meteoroloji Ankara 5 derece diyorsa Gölbaşı -5 derece olur. Bir sene Gölbaşı'nda okudum ordan biliyorum Ekipman konusunu bence motosikletten daha fazla düşünmelisiniz. Basit bir mantık kurarsak ; motosikletin tasarımı ne kadar şık olursa olsun yağmurdan ve soğuktan korunmak için bi o kadar çirkin şeyler giyeceksiniz (tabi 4 5 bin gibi paralara ekipman almayı saymazsak) Hava 10 dereceyken bile 100 km gibi hızlarda üşüyorum yazlık eldiven pantolon ve botlarla. Ayrıca kaskın buğu yapmama özelliğine çok dikkat edin kışın kullanacaksanız. Suomy Apex'i bu konuda şiddetle öneririm. Uğur Bey'in de dediği gibi o uzun yol ve 125cc biraz tehlikeli olabilir. Eğer maddi anlamda yukarı çıkabilecekseniz kilonuzu da göz önüne alırsak 250cc daha uygun olabilir. Yedek parça , ucuzluk , tamir masrafları açısından da ilk tercih bence Honda olmalıdır. Bu arada lastik konusuna da dikkat etmek gerek tabi buna hiç girmiyorum. Hayırlı olsun şimdiden. Amma konuştum be.

Alıntı bankimuun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meteoroloji Ankara 5 derece diyorsa Gölbaşı -5 derece olur. Bir sene Gölbaşı'nda okudum ordan biliyorum Ekipman konusunu bence motosikletten daha fazla düşünmelisiniz. Basit bir mantık kurarsak ; motosikletin tasarımı ne kadar şık olursa olsun yağmurdan ve soğuktan korunmak için bi o kadar çirkin şeyler giyeceksiniz (tabi 4 5 bin gibi paralara ekipman almayı saymazsak) Hava 10 dereceyken bile 100 km gibi hızlarda üşüyorum yazlık eldiven pantolon ve botlarla. Ayrıca kaskın buğu yapmama özelliğine çok dikkat edin kışın kullanacaksanız. Suomy Apex'i bu konuda şiddetle öneririm. Uğur Bey'in de dediği gibi o uzun yol ve 125cc biraz tehlikeli olabilir. Eğer maddi anlamda yukarı çıkabilecekseniz kilonuzu da göz önüne alırsak 250cc daha uygun olabilir. Yedek parça , ucuzluk , tamir masrafları açısından da ilk tercih bence Honda olmalıdır. Bu arada lastik konusuna da dikkat etmek gerek tabi buna hiç girmiyorum. Hayırlı olsun şimdiden. Amma konuştum be.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Lastik konusunda aldığımda direk kış lastiği taktırmak istiyorum. Ekipman olayında ise 1-1500 arası para harcayacağımı düşünüyorum (kask dahil değil) direk kışa yönelik ekipman alsam sıkıntı yaşar mıyım ? Birde motorun son hızı 130 gibi bir şey 100 ile gitsem çok mu sıkıntı yaşarım kalıp konusunda mt 125 zaten çok kalıplı tek eksiği arka lastiği 250 likere göre biraz ince.

Motosikleti
    Honda CBR 250R Repsol
    Alıntı semmihabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevabınız için teşekkür ederim. Lastik konusunda aldığımda direk kış lastiği taktırmak istiyorum. Ekipman olayında ise 1-1500 arası para harcayacağımı düşünüyorum (kask dahil değil) direk kışa yönelik ekipman alsam sıkıntı yaşar mıyım ? Birde motorun son hızı 130 gibi bir şey 100 ile gitsem çok mu sıkıntı yaşarım kalıp konusunda mt 125 zaten çok kalıplı tek eksiği arka lastiği 250 likere göre biraz ince.
    Son hızdan ziyade hızlanma konusu önemli. 125 ve 250 arasındaki hızlanma farkı size gerek olan şey. Arka lastiği ince olsun önemli değil bu. Bu arada -bildiğim kadarıyla- kış lastiği diye bir şey yok , ıslakta daha iyi lastikler var.

Son hızdan ziyade hızlanma konusu önemli. 125 ve 250 arasındaki hızlanma farkı size gerek olan şey. Arka lastiği ince olsun önemli değil bu. Bu arada -bildiğim kadarıyla- kış lastiği diye bir şey yok , ıslakta daha iyi lastikler var.
    Anladım hızlanma meselesi öyle tabi anladım dediklerinizi sağolun birde çok bildiğimden değil ama şöyle bir şey buldum

http://www.lastikdeposu.com.tr/mitas...astigi-pmu6715

Bunu alırım herhalde ilk. Son olarak yamahanın yedek parçaları pahalı mı biliyor musunuz ?

MotoRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -YOK-
    A2 alacaksan mt 125 e verecrğin parayı cıbır 250 ye ver her ihtiyacını karşılar basınca uzar gider az yakar.

Motosikleti
    Honda CBR 250R Repsol
    Anladım hızlanma meselesi öyle tabi anladım dediklerinizi sağolun birde çok bildiğimden değil ama şöyle bir şey buldum

http://www.lastikdeposu.com.tr/mitas...astigi-pmu6715

Bunu alırım herhalde ilk. Son olarak yamahanın yedek parçaları pahalı mı biliyor musunuz ?
    Lastik konusunda yanıltmayayım çok bilgim yok . Yamaha Honda'ya kıyasla pahalıdır.

Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Para konusunda sıkıntı yok zaten motoru ikinci el almak istiyorum. 10bin e yakın bütçe var bu yüzden japon düşündüm yaz kış kullanmayı planlıyorum bajajlara baktım şekil bakımında çok beğenmedim iyi motorlar kabul ediyorum parça destekleri bakımındanda çok iyi fakat yamaha açıkçası gönlümü daha çok çaldı. En çok merak ettiğim konu şu parça fiyatları. Bu arada herodan hangi modeli önerirsiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

boy 178 ikisi arasında hangisini önerirsiniz ?
    Ben de tam 1.78'im. Fuarda denedim, ayaklarım tam yere basmıyordu. Fakat bacak uzunluğu da önemli bir etken, siz iyisi mi bir bayiye gidip, motorun üzerine oturup deneyin..

Alıntı Erky Perky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de tam 1.78'im. Fuarda denedim, ayaklarım tam yere basmıyordu. Fakat bacak uzunluğu da önemli bir etken, siz iyisi mi bir bayiye gidip, motorun üzerine oturup deneyin..
    Denedim hocam tam yere basmıyor ama büyük kısmı yere basıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:00 ----------

Lastik konusunda yanıltmayayım çok bilgim yok . Yamaha Honda'ya kıyasla pahalıdır.
    Fiyatları nasıl öğrenebilirim aynı konuyu mt 125 in ana başlığında da dile getirdim ama başlık çok fazla kullanılmadığından cevap veren olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:02 ----------

Alıntı MotoRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 alacaksan mt 125 e verecrğin parayı cıbır 250 ye ver her ihtiyacını karşılar basınca uzar gider az yakar.
    Anladım ama ailem illaki araba diye tutturdu ve bende az yakmadıkça kışın motosiklet kullanmanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Ama dediğiniz doğru uzama konusunda.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    125 cc ile o yol her gün çekilmez. Çekilmeyeceği için bir süre sonra ister istemez gaza basmaya başlayacaksın ve yakıt tüketimin artacak. Yani en baştaki 70-80 km hızla gitme senaryosu yürümeyecektir. Bu yüzden o kadar parayı 125 cc ne olduğu belirsiz, geçmişi şaibeli motorlara bağlayacağına sıfır kilometre daha güçlü motor al.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Nasıl bir sıkıntı yaşarım anlamadım açıkçası. Normalde euro 4 bajaj pulsar 200ns düşünebilirim fakat yakıt önemli bir de şekli dönemli benim için bu arada herhangi bir a1 sorunusorunu yok direk a2 alacağım.
    Cevabı burada çok güzel şekilde verilmiş;

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 cc ile o yol her gün çekilmez. Çekilmeyeceği için bir süre sonra ister istemez gaza basmaya başlayacaksın ve yakıt tüketimin artacak. Yani en baştaki 70-80 km hızla gitme senaryosu yürümeyecektir. Bu yüzden o kadar parayı 125 cc ne olduğu belirsiz, geçmişi şaibeli motorlara bağlayacağına sıfır kilometre daha güçlü motor al.

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle üstü kapalı konuşmanızı anlayamadım geçmişi şaibeli dediğiniz motor nedir yamaha mı marka savunuculuğu yaptığım için değil merak ettiğim için soruyorum. Bir de ilk alacağım motor için kimse sıfır önermedi sıfır pulsar 200 ns benim radarıma girdi fakat 10 bin lira en üst sınır benim için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:31 ----------

Arkadaşlar daha yedek parça fiyatlarıyla ilgili bir sonuç alamadığım için ve başlığın üste çıkması için yazıyorum.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Günlük 80 km yol motosiklet ile kesinlik çekilmez dostum. Hele 125 cc ile hiç çekilmez. Şuanki hevesinle ben giderim sorun olmaz vs diye düşüneceksin ama aldıktan 1 ay sonra düşüncen değişir.

Motoru haftada 5 gün sürsen ayda 1600 km eder zaten... Haftasonları da binsen ayda 2.000 km yol etti.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)