Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kombine fren saçmalıktır (Kaza İçerir)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Bunu kim çıkardı ? Lütfen hangi mühendis ?
    Söylesin çıksın ortaya derhal.

Böyle saçma bi düşünce olur mu bir fren sıkılırken aynı anda diğer frenin sıkılması nedir ? Araba mı bu ?
    Motosikletler için ABS,süper bir teknoloji 10 numara 5 yıldız lakin kombine fren için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Geçenlerde yaşadığım kazayı anlatacağım sizlere,
    Scooter ile siparişe çıktım.Yerler ıslaktı.Hızım max 10 km/s belki daha az,tam dar sokaktan dönerken aniden araba çıktı azcık arka frene dokunmamla motorun kayması bir oldu.O kadar düşüktü ki hızım motor düşerken tuttum siz hesap edin ama düşmesine engel olamadım.

Bunu motorlara takan adamlara sesleniyorum.Bunun yağışlı havası var virajı var tozu var toprağı var.Ya ABS tak şu aletlere ya da dokunma.
    spark79, fatih.met, hokahey ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

şimdi sen ne saçmaladın ben anlamadım kombine fren arka ve öne aynı anda basmaya deniyor

ön mü arka mı kaydı
    kombine nin ayarını(oranını) istediğin kıvama getirebilirsin

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Yedigöller yolunu bilir misin?
    Joymax ile haftasonu Yedigöller'e gidip geldim.
    Dönüş yolu hafif yağmurluydu ve yerler ıslak.
    Bana mısın demedi.
    Lastikler City Grip, lastiklerinde sorun olmasın?
    mehmetseza bunu beğendi.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Zabitatak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi sen ne saçmaladın ben anlamadım kombine fren arka ve öne aynı anda basmaya deniyor
    Arkadaş motorda CBS özelliğinden bahsetmiş. Sizin manuel olarak uyguladığınız sistemden değil. Kombine fren sistemi arka freni sıktığınızda otomatik olarak ön frenide sıkar. Bunda dağılım motorun tipine, ağırlığına göre vs. değişir. Genelde %70 arka %30 öndür.
    Kızıl pars ve Shrieker bunu beğendiler.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu konuda katılıyorum. PCX az kalsın yapıştırıyordu asfalta öyle viraj bile sayılmayacak bir yerde hafif sola doğru kıvrımlı bir yol aşağı doğru eğim var. Gaz vermiyorum ancak eğimden dolayı biraz hızlandı. Arka frene dokunduğumda ön tekerin kaydığını hissetmem ile soğuk soğuk terledim. Kombine fren biraz tıraş iş.

Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Pulsar41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yedigöller yolunu bilir misin?
    Joymax ile haftasonu Yedigöller'e gidip geldim.
    Dönüş yolu hafif yağmurluydu ve yerler ıslak.
    Bana mısın demedi.
    Lastikler City Grip, lastiklerinde sorun olmasın?
    Lastikler elbet etki edebilir lakin lastiğe ne kadar güvenirsek güvenelim sulu keskin virajda ani panik fren yaptığımızı düşünelim.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    walla bu açıdan hiç düşünmemiştim. kaygan zeminde kombine fren pişmanlık olabilir.

devlet buna çare bulsun.

(çare kombineyi manuel iptal etmek olabilir)

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Uzun yolda eyvallah gidersin iyi hoş çokta işe yarar ama şehiriçine gelip 2 arabanın arasından geçmeye çalıştın mı yeri yalarsın.

Alıntı Zabitatak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl bir üsluptur bu?
    bugs buny ve can97 bunu beğendiler.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    kombine fren denilen şey varsa ben o motoru kullanmam! geçen kış yokuş aşağı iniyorum ve yerler buz, sanırım şubat aylarında falan tam hatırlamıyorum ay olarak.

viraj ama "V" harfi gibi yanı 100 metre aşağı doğru ve dibi alt geçit ve sonra 100 metre yokuş yukarı bir yol. ben aşağı iniyordum ve yokuş bitiminde sağa dönüp karşıya geçeceğim fakat arka fren tutmuyor! yani ben frene basıyorum ama motorda hiç tepki yok. meğersem frene basıp çekiyorum ama arka teker kitlenip duruyormuş ben hissetmedim bile yerler buzmuş.

sonra baktım motor durmuyor bende hiç ellemedim zaten yokuş aşağı bitti ve yokuş yukarı başlayınca motor kendi yavaşladı ve geri dönüp 1. vites motor freni ile indim yokuşu ve karşıya geçip devam ettim yoluma.

lastikler irc ve 4 senelikler. düşünün böyle bir durumda ön fren hiç kullanılmaz! arka kayıyor ve motor dengede kalıyor ama ön kayarsa affetmez.

yaz kış binen biri olarak böyle saçma bir şeyi icat eden zengin zübbesini görmek isterim çünkü biz yaz kış motora binmek durumunda kalan yoksul insanlardanız. mühendis ise mühendisliğini bilsin beni ayar etmesin
    yürekçe bunu beğendi.

Kardeşim kombine fren diyosun arkaya biraz bastım kaydı diyosun sen kombine kullandığına eminmisin kombine her iki frenide aynı anda kullanmaktır

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı gökay77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim kombine fren diyosun arkaya biraz bastım kaydı diyosun sen kombine kullandığına eminmisin kombine her iki frenide aynı anda kullanmaktır
    Hocam teknoloji var artık

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Daha yeni motora yeni başlamıştım. O zamanlar sadece ön freni kullanıyordum. Birgün hava sıcak durmak için ön frene bastım. Sonra ön teker kaydı ve yere düştüm. Şimdi motorda abs olsaydı böyle olmazdı. Ya da abs yoksa ön fren ve arka freni eşit miktarda sıksaydım. Teker kayma yapmazdı.

Şimdi bilgili ve tecrübeli biri değilim ama çok fazla konu okudum bu forumda çok fazla yazı okudum çeşitli sitelerde bir genelleme yapıcam ama kimse üstüne alınmasın. Ne zaman kendini bilen 1 endurocu 1 touringci 1 scootercı ne bilim böyle sakin süren motordan tat alan biri yazsa ABS lazım şart yüzyılın icadı diyerek güzel yorumlar yapıyor ama öteki tarafda işte cbr250 r25 ie başlarım r6 alırım hop ordan r1 sonra 299 yaparım falan gibi böyle AEAnın dediği apaçi tipler gelse ABS gereksiz fren mesafesini arttırıyor tarzı yorumlarda bulunuyor. Herkes herkesi kendi gibi zannediyor ama değil ömründe öyle bir an gelirki 1 kere ani fren yapmak zorunda kalırsın o günde abs seni kurtarır. cahilce yorumum budur kimse genelleme yaptım sanmasın ama dışardan böyle gözüküyor

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    galiba (emin değilim bilen varsa düzeltsin) yeni versiyon kombine frenlerde arkayı sıktıgınızda kombıne fren calısmıyor virajda tehlıke yarattıgı için sadece onu sıktıgınızda arka teker için devreye giriyor diye biliyorum

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    galiba (emin değilim bilen varsa düzeltsin) yeni versiyon kombine frenlerde arkayı sıktıgınızda kombıne fren calısmıyor virajda tehlıke yarattıgı için sadece onu sıktıgınızda arka teker için devreye giriyor diye biliyorum
    2016 PCX150'de arkayı sıkınca önü de bir güzel sıkıyor. NC700'de de öyle

Motosikleti
    R25
    10 km/h ile bir motor nasıl düşer, çağırın bilim adamlarını buraya

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Daha önce gördüğüm kombine sistemi incelemiştim, SYM 250 scooter idi. Arka frene basınca ön fren merkezini tamamen sıkmıyor, ayrı bir pistonu (daha küçük) vardı. Yani arka freni tam sıktığında ön frene çok büyük bir güç uygulamıyordu, mantıklı.

Sizin bahsettiğiniz motorda nasıl yağmışlar?

Öne basınca doğrudan arkayı da aynı oranda, arkaya basınca doğrudan önü de aynı oranda mı sıkıyor?

Benim bildiğim cbs sistemli frenlerde, sadece arkayı sıkınca ön bi miktar sıkıyor. Ön freni sıktığımızda arka sıkmıyor.

Bencede kullanışsız. Benim kullandığım spacy alpha scooter'da bu işi mekanik yapmışlar. Yani kafa karenajının içinde bildiğin telli sistem var. Ben ayarı iyice gevşettim şu an kombine iptal bende. Arkadaşların dediği gibi ön frenin kullanılmayacağı yerler oluyor.

Motor düz iken iyi belki ama viraj ve ıslak yerlerde psikolojik olarak kayacak gibi hissediyorsunuz. Virajda frene basılmaz ama basılması gereken yerlerde oluyor bazen insan tedirgin oluyor.

Pcx, sym joymax,tricity vs gibi motorlarda kombine mekanik değil hidrolik sistemli. İptal etme şansınız yok gibi bişey. Ama imkansız değil. Toomuch diye biri vardı O scarebeo'sunda hidrolik sistemli kombineyi iptal etmişti.

Özellikle abs'siz cbs sistemleri için konuşuyorum bence iyi değil. Kontrol tamamen kullanıcıda olmalı diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)