Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Kask ve Bulanık Görme / Yüksekte Hissetme / Hafif Baş Dönmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    avmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Merhaba arkadaşlar herkese. Öncelikle şunu belirteyim 4 yıldır motosiklet kullanıyorum ve 50bin küsür kilometre geçirdim motosiklet üstünde. Ekipmanlara kasklara vs yeni birisi değilim ondan belirtmek istedim.
    2 gün kadar önce MT BLADE SV kask aldım. (internet üzerinden)

2 yıldır belkide daha fazla bir süredir MT REVENGE model kaskı kullanmaktaydım. Ondan öncesinde de NOLAN N64 kullanıyordum daha önce de LS2 nin bir modelini

Sorunum şu uzun zamandır revengeyi kullanıyorum kask artık eskidiğinden yeni kask alayım dedim ve sipariş ettim geldi.

Bugün okula gitmek için ilk kez taktım ve yola çıktığımda ilk 2 dk hafif baş dönmesi yaptı. Okula gidesiye kadar (30km) bulanık gördüm çok abartılcak şekilde değil fakat bulanık bir görüntü yani.

Ve motosikleti sürerken inanılmaz yüksekte hissettim kendimi selemin üstüne 30 40 cm yükseklikte bir minder koymuşlar gibi. Çok güvensiz hissettirdi.

SORUM ŞU: Bunların sebebi nedir? Bir kaç arkadaşıma danıştığımda yeni gözlük taktığında da bir afallarsın zamanla alışırsın dendi buda öyle dendi fakat daha önceki 3 kaskımda böyle bir şey ile karşılaşmamıştım.

Bu arada gözlük kullanmıyorum benim gözlerim mi bozulmaya başladı acaba?
    Kızıl pars bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Enteresan. Vizör ile ilgili problem mi var acaba belki o bulanık görmenizi sağlıyordur haliyle baş dönmesinide. Diğer bir seçenek ise göz ile alakalı bir probleminiz olabilir göz tansiyonu gibi
    Kızıl pars bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 250R
    Spora giderken mt revenge kaski takip gittim hic bir problem yasamadim. Goruntu cok net. Blade kaska ozel birsey yasadim yani :/ gozlerim bozuk olsa ikiside ayni olurdu sanirim

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kask kafanı çok sıkmış falan olmasın? Bulanık görme deyince belki de kaskla alakalı değildir anlık bir tansiyon düşmesi veya yükselmesi durumu yaşamış olabilirsin.

Kaskı her kullandığında böyle bir durum varsa sorun kasktan kaynaklı demektir, bir iki kez daha dene bakalım aynı hissi verecek mi diye.

Motosikleti
    CBR 250R
    Kendi vizoru ve dahili gunes vizoru icindeki koruyucu bantlari cikarmadimmi desem cikardim. Fakat cikardiktan sonra hic silmedim temiz bir bezle. Acaba o koruyucu bantin ince bir tabakasi mi kaldi seffaf. Yarin iyice silip bir daha deneyeyim.

Bu arada simdi hatirladim boyle vizoru indirdigimde goruntu objeler vs ince uzun gozukuyor yanlardan basik gibi. Yuksekte hissetme sebebimde bu sanirim

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    ya vizör optik ya kask şakaklardan falan sıkma yapıyor ya da o gün tansiyonun düştü

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Vizör bombeli ya da plastikte enjeksiyon hatası var ve mercek etkisi yapıyor. Bende dalış maskelerinde öyle oluyorum. kaskın önüne diğer kaskın vizörünü tutup bak ya da hatalı vizörü söküp sadece vizörü kontrol et.
    drtayfun, manofsteel ve Kızıl pars bunu beğendiler.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bence de vizör hatalı üretim,mercek etkisi yapıyor. Öyle ise vizörü kaldırınca normale dönmesi lazım görüşünüzün.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Vizörü çıkarıp kontrol et.Objeleri değiştiriyormu.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence de kesinlikle vizör de optik sıkıntı var, hani böyle gözüne göre olmayan numaralı bir gözlük takarsın ya, onun gibi yani.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    4 yılda 4 kask, bunlar yerine biraz daha kaliteli bir şey alsaydın keşke. Vizörlü ve vizörsüz görüşte fark varsa hatalı ürün gelmiş sana belli ki.
    Baş dönmesine bir şey diyemem.

Kimse gözlük kullanmıyor mu burada?
    Vaktiyle gözlük yüzünden geceleri uyuyamayacak derecede baş ağrısı çekince bu konuyu epey detaylandırmasını isteyerek göz doktoruma sormuştum. Asıl doğrusunu ben söyleyeyim. Gözünüz bozulmuş. Belki önlem alacak derecede değil ama yine de doktora görünmenizi tavsiye ederim.
    Göz rahatsızlıklarının en sık rastlananı göz merceğinin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor. Göz merceği ışığı doğru kıramazsa göz lobunun arka duvarında kalan görme merkezine yanlış yansıtıyor. Düzgün göremiyoruz.
    Bu düzgün görememe durumu her zaman az biraz baş dönmesi, ağrı yapabiliyor ama bu rahatsızlık yavaş yavaş geliştiği için biz istemsiz olarak önlem alıyoruz. Mesela gözümüzü kısıyoruz. Kendimizi alıştırıyoruz.
    Bu rahatsızlık birdenbire ortaya çıkacak olsaydı herkes baş ağrısı çekerdi.
    Mesela benim gözlerim uzun zamandır bozuktu ama 30 yaşımdan sonra gözlük takmaya başladım. Şu an gözlüğe alıştığım için bir süre takmadığım zaman hemen baş ağrısı yapıyor. Çünkü artık bozuk görmeye karşı bir refleksim kalmadı.

Kaskla ne alakası var? Kaskın camındaki kıvrılma çok az bir mercek etkisi görüyor olabilir. Ve bu ışığı tam da sizin göz rahatsızlığınıza etki edecek şekilde kırıyor olabilir. Bu mercek etkisi küçük göz rahatsızlığımızla birleşince ve biz bu bozuk görme durumuna alışık olmadığımız için sıkıntı çekebiliyoruz. Muhtemelen böyle.
    Bu göz rahatsızlıkları aslında çoğu insanda var. Ancak belli bir seviyeye gelmezse önlem almanıza gerek kalmıyor.

Tabi camın mercekli olması bir fabrika hatası neticesinde olabilir. Kaskı başkasına verip bir süre takarak denemesini isteyin. Aynı durumdan şikayet ederse muhtemelen camı değiştirmeniz sorunu çözebilir.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı gungenir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse gözlük kullanmıyor mu burada?
    Vaktiyle gözlük yüzünden geceleri uyuyamayacak derecede baş ağrısı çekince bu konuyu epey detaylandırmasını isteyerek göz doktoruma sormuştum. Asıl doğrusunu ben söyleyeyim. Gözünüz bozulmuş. Belki önlem alacak derecede değil ama yine de doktora görünmenizi tavsiye ederim.
    Göz rahatsızlıklarının en sık rastlananı göz merceğinin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor. Göz merceği ışığı doğru kıramazsa göz lobunun arka duvarında kalan görme merkezine yanlış yansıtıyor. Düzgün göremiyoruz.
    Bu düzgün görememe durumu her zaman az biraz baş dönmesi, ağrı yapabiliyor ama bu rahatsızlık yavaş yavaş geliştiği için biz istemsiz olarak önlem alıyoruz. Mesela gözümüzü kısıyoruz. Kendimizi alıştırıyoruz.
    Bu rahatsızlık birdenbire ortaya çıkacak olsaydı herkes baş ağrısı çekerdi.
    Mesela benim gözlerim uzun zamandır bozuktu ama 30 yaşımdan sonra gözlük takmaya başladım. Şu an gözlüğe alıştığım için bir süre takmadığım zaman hemen baş ağrısı yapıyor. Çünkü artık bozuk görmeye karşı bir refleksim kalmadı.

Kaskla ne alakası var? Kaskın camındaki kıvrılma çok az bir mercek etkisi görüyor olabilir. Ve bu ışığı tam da sizin göz rahatsızlığınıza etki edecek şekilde kırıyor olabilir. Bu mercek etkisi küçük göz rahatsızlığımızla birleşince ve biz bu bozuk görme durumuna alışık olmadığımız için sıkıntı çekebiliyoruz. Muhtemelen böyle.
    Bu göz rahatsızlıkları aslında çoğu insanda var. Ancak belli bir seviyeye gelmezse önlem almanıza gerek kalmıyor.

Tabi camın mercekli olması bir fabrika hatası neticesinde olabilir. Kaskı başkasına verip bir süre takarak denemesini isteyin. Aynı durumdan şikayet ederse muhtemelen camı değiştirmeniz sorunu çözebilir.
    Kaskla alakası yok mu? arkadaş yeni aldığı kask ile bu sorunu yaşamış. Eski kaskı ile halen sorun yok anlaşılan, dolayısıyla gözünde problem olduğuna dair bir bulgu yok. Bahsettiğiniz göz rahatsızlıklarını anlamak için kask takmaya da gerek yok yani.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskla alakası yok mu? arkadaş yeni aldığı kask ile bu sorunu yaşamış. Eski kaskı ile halen sorun yok anlaşılan, dolayısıyla gözünde problem olduğuna dair bir bulgu yok. Bahsettiğiniz göz rahatsızlıklarını anlamak için kask takmaya da gerek yok yani.
    Alıntı gungenir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun yazınca oluyor böyle.

Vizoru değiş muhtemelen uretim hatasi

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vizör de sıkıntı var... Benim ls2 dede hafif yüksek görme oluyordu fakat bulanık görme veya baş dönmesi yaşamadım...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)