Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Zincir Temizleme Yağlama Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Parmaktan olursunuz aman diyeyim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    zinciri tekrar yağlamadan önce zincir tamamen kuru ve temiz durumda olmalıdır. Üzerine gazyağı benzin veya temizleyici temizlemenmeden yapılan yağlama fayda değil zarar sağlar. temizleme işlemini en güzel tarzikli su olan biyerde yapıp daha sonra su ile temizlenmeli. kuruduktan sonrada yağlama işlemi yapılıp yağın kurumasını beklemek en doğru yöntem.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir oringliyse mazot kullanıldığında zamanla oringi bozuyor. Her zaman gazyağı iyidir
    Mazot Oringleri bozmaz. Benzin bozabilir.
    www.arectron.com

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zinciri tekrar yağlamadan önce zincir tamamen kuru ve temiz durumda olmalıdır. Üzerine gazyağı benzin veya temizleyici temizlemenmeden yapılan yağlama fayda değil zarar sağlar. temizleme işlemini en güzel tarzikli su olan biyerde yapıp daha sonra su ile temizlenmeli. kuruduktan sonrada yağlama işlemi yapılıp yağın kurumasını beklemek en doğru yöntem.
    Zaten bu işi benzinlikte yapacağım zinciri temizledikten sonra köpük ve su ile motoru yıkayıp kuruyunca zinciri yağlıycam.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    calısırken kesinlikle temizlemeyin 2 gun önce yakinlarimda bir arkadas bu hataya düsup 2 parmagini kaybetti sakın calıstırıpta temizlemeyin!

Motosikleti
    rx3
    Eşimin kuzenide geçen yıl başparmağının tırnak altını kemikle birlikte kaybetti. Bezi kaptırmış onu alacağım diye uğraşırken olmuş. Fırça daha güvenli gibi gözüksede onuda sıkıştırıp fırlatabilir zincir. Artık nerye denk gelirse.. Bu arada parmağı kaptıran kuzen teknik eleman olarak fabrikada çalışiyor. Allahtan kontrol kısmında. Yoksa işini yapamayabilirdi. Bana olmaz diyordum nasıl oldu anlayamadım bezi kaparsa bırakacaktım oysa kafamda kurgulamıştım diyordu.

Alıntı odo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eşimin kuzenide geçen yıl başparmağının tırnak altını kemikle birlikte kaybetti. Bezi kaptırmış onu alacağım diye uğraşırken olmuş. Fırça daha güvenli gibi gözüksede onuda sıkıştırıp fırlatabilir zincir. Artık nerye denk gelirse.. Bu arada parmağı kaptıran kuzen teknik eleman olarak fabrikada çalışiyor. Allahtan kontrol kısmında. Yoksa işini yapamayabilirdi. Bana olmaz diyordum nasıl oldu anlayamadım bezi kaparsa bırakacaktım oysa kafamda kurgulamıştım diyordu.
    Lastiği elimle çevirirken bezle beraber başparmağı kaptırdım. Dişli başparmak tırnağımın üstünden içeri girdi. Sokakta zıplayarak ağladım bir süre

Motosiklet çalışır durumdayken zincir temizlemeyin.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    zincirlere tanzikli su vurmayın. o-ring'ler zincir pimlerindeki yağın dış ortam ile temasını keser. tanzikli su o-ring'leri gecip pimlerde iç kısımda paslanma yapar. bakla kilitlenmesi, rahat haraket etmeme gibi sorunlar oluşur.

killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zincirlere tanzikli su vurmayın. o-ring'ler zincir pimlerindeki yağın dış ortam ile temasını keser. tanzikli su o-ring'leri gecip pimlerde iç kısımda paslanma yapar. bakla kilitlenmesi, rahat haraket etmeme gibi sorunlar oluşur.

http://staniforths.co.uk/images/DID_5.png

http://www.courtneyconcepts.com/imag...rkdiagram1.jpg
    Uzaktan tutsam olmaz mı? 2 metre kadar?

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Bak bu arkadaş bunu bugün paylaştı.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...kaptirdim.html
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçen ay zinciri gazyağı ile temizleyip, yağlamadan öylece garaja bırakıp seyahate çıkmıştım.

döndüğümde zinciri paslanmış olarak buldum.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Hero Hunk motosikletim var.

Zinciri bir muhafaza içerisinde olduğu, dışarıyla teması olmadığı için kirlenmiyor. Temizleme aşamasını geçiyorum. Temizleme malzemesi masrafı ve zahmeti olmadığı için kendimi şanslı hissedip, hah haa deyip geçiyorum

Zincirim oring siz olduğu için deodorant şişesi kadar tüplere dünya kadar para vermiyorum. Bildik bir benzinliğe gidip 90 numara dişli-şanzıman yağı alıp onunla yağlıyorum. Yine, motoruma zarar vermeden bir masraftan daha yırttığım için hah haa deyip geçiyorum. Oringe sahip olmayan motosiklet kullanıcılara yaptığımı tavsiye ederim.

Ben tapagaz 120 ile giderken horrr diye ağır ağır yanımdan 150 geçen arkadaşlar da bana hah haaa diyebilirler

Ben r25'i 400 km'de bir zincir bakımı yapıyorum. Bir keresinde balata temizleme spreyi ile temizledim fakat bitince rezil oldum. O yüzden artık mazotla temizliyorum. Temizledikten sonrada paslanmaması için güzelce süngerin yeşil olan kısmıyla deterjanlı suyla yıkıyorum. Ardından ne zinciri ne kendimi yormadan duruluyorum temiz su ile. Mazot üzerinden yok olmuş oluyor, deterjan da duru su ve temiz bez ile iyice yok ettikten sonra yağlıyorum.

Yağlama kısmında daha uzmanlaşamadım çünkü güzel ve uygun fiyata bir yağ bulamıyoruz. Arkadaşında dediği gibi deodorant kadar şişeye uçuk fiyatlar istiyorlar. İlk temizliğimde zincir yağı diye sıvı gres yağı kullanmışım. Yine zincir yağı fakat forkliftlerde kullanılan zincir. Sonrasında tırt bir marka kullanmıştım aklıma gelmiyor. Fakat hepside jantı 2 katman yağ etmişti. Mazotun o yanı çok güzel ardından mazotla jantı sildin mi hiçbir leke kalıntı kalmıyor

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Ben r25'i 400 km'de bir zincir bakımı yapıyorum. ... Temizledikten sonrada paslanmaması için güzelce süngerin yeşil olan kısmıyla deterjanlı suyla yıkıyorum. Ardından ne zinciri ne kendimi yormadan duruluyorum temiz su ile. Mazot üzerinden yok olmuş oluyor, deterjan da duru su ve temiz bez ile iyice yok ettikten sonra yağlıyorum.
    Kardeşim ben kendim o kadar banyo yapmıyorum.

Şaka bir yana bu kadar ince temizlik gerekli değil.
    Yani 400 km de bir bu kadar uğraşırsan usandırıcı olur.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim ben kendim o kadar banyo yapmıyorum.

Şaka bir yana bu kadar ince temizlik gerekli değil.
    Yani 400 km de bir bu kadar uğraşırsan usandırıcı olur.
    Usandırıcı mı ?
    Bir önce ki motosikletim skuterdi. Bas marşa git. Bıktım Allahıma ya :D
    Şaka maka Usanmıyorum aslında. Motosikletimin yanında aldığım her bir soluk benim için zevk. Bunu sadece gönlümün rahat olması için yapıyorum. Sonuçta biz bir makineye biniyoruz ve bunun tek bir civatası bile eksik olsa bizi ölüme kadar sürükleyebilir. Allah korusun.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaktan tutsam olmaz mı? 2 metre kadar?
    Olur, ama onun da bi faydası olmaz.
    Suya gerek. Oxford fırça, diş fırçası vs ne ise bununla fırçalayın. ister gazyağı ister mazot, ister C1..
    sonra bekleyin kurusun, varsa üstübünüz falan silin daha hızlı kurusun.
    sonra da yağlayın.
    benim gibi takıntılı ruh hastası iseniz 1 saat de sürebilir, 10dk'da da halledebilirsiniz.

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Ben basınçlı su ile temizleyip sprey yağ sıkıyorum, siz ne zahmetli temizliyormussunuz yahu.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    doğrusuorta sehpaya alıp GAZ YAĞINI bir sprey şişesine koyup sıkmak ve diş fırçası ile fırçalamaktır. artdından kuru peçete ile ( yünlü şeyler kullanmayınız) kurulamak biraz beklemek gaz yağının uçmasını ardından yağlamak mümkünse bu iş için yapılmış spreyler o yoksa motor yağı 2t yağlar (çıkma değil) tavsiyemdir yağı atar sık sık yağlamak gerekir temizlemesenizde.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doğrusuorta sehpaya alıp GAZ YAĞINI bir sprey şişesine koyup sıkmak ve diş fırçası ile fırçalamaktır. artdından kuru peçete ile ( yünlü şeyler kullanmayınız) kurulamak biraz beklemek gaz yağının uçmasını ardından yağlamak mümkünse bu iş için yapılmış spreyler o yoksa motor yağı 2t yağlar (çıkma değil) tavsiyemdir yağı atar sık sık yağlamak gerekir temizlemesenizde.
    Ya ben iki farklı sprey şişesini heder ettim. Nalburdan aldığım mavimsi gazyağında mı sıkıntı var bilemedim ama, tıkandı kaldı spreyler resmen. Tıkanma da değil aslında tıkayacak bir şey yok da, püskürtmez oldu.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    mavimsi gaz yağı değil ispirtodur o plastiği eritir.

gaz yağı daha uçucu bir sıvıdır eritmez plastiği ben kullanıyordum zaten motosikletimde. mazot veya benzin gibi plastik veya oring eritme huyuda yoktur. sanayilerde bulabilirsiniz artık benzinliklerin çoğu stamıyor eğer ben gibi 300 km de bir yağlayan biriyseniz size 30 tl liği yarım veya bir yıl yetecektir

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)