Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik kazası sigorta sorusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    overrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda wave 110i
    Vatandaşın biri aracıma çarptı. %100 suçlu. Trafik sigortasından yaptırsam eksper tamir vs. verecek. Bu yüzden karşı tarafın trafik sigortasından yaptırmak istemiyorum. Üstelik yetkili servis de trafik sigortası ile işlem yapmıyor. Ben aracımı yetkili serviste trafik sigortası haricinde kendim yaptırım karşı tarafa faturalayabilir miyim? Böyle bir hukuki hakkım var mı?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı overrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vatandaşın biri aracıma çarptı. %100 suçlu. Trafik sigortasından yaptırsam eksper tamir vs. verecek. Bu yüzden karşı tarafın trafik sigortasından yaptırmak istemiyorum. Üstelik yetkili servis de trafik sigortası ile işlem yapmıyor. Ben aracımı yetkili serviste trafik sigortası haricinde kendim yaptırım karşı tarafa faturalayabilir miyim? Böyle bir hukuki hakkım var mı?

Teşekkürler.
    Yetkili servisin sigorta ile anlaşması yoksa parasıyla yaptırır sonra karşı tarafın trafik sigortasından karşılarsın. Bunu yapabilmen için elbette trafik sigortası ekspertiz vs ne yapılması gerekiyorsa öyle olmak zorunda. Kazadan sonra tutanak tutulup sigorta işleme kondu mu? Başka türlü bir hakkınız yok.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    nasıl olacak yetkili servis aracı kabul etmiyor. aracı kendi paramla yaptırdıktan sonra kaza tutanağı ile birlikte trafik sigortasına mı başvurcam? eksper falan incelememiş oalcak bu durumda. Eksper inceleyip tamir veriyor parçalara. Ben %100 suçsuz olduğum bir kaza sonrasında tamir görmüş parçalara sahip araç kulanmak istemiyorum.

Geçen arkadan çarptılar. Jantım yamuldu. Eksper jantı tamir ettirdi, kullan böyle bişey olmaz diyor. İtiraz da edemiyosun. O yüzden trafik sigortasına bulaştırmak istemiyorum. Kendim yaptırıp faturayı bana çarpan adama yollasam ödemediği taktirde mahkemeye versem kazanır mıyım?

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    sigorta şirketi, anlaşmalı eksperinin incelemediği aracın tamir masrafı için kuruş vermez. senin dediğin gibi olsa, dolandırıcılık ayyuka çıkar

Motosikleti
    Honda wave 110i
    sigorta şirketi vermezse benim sorunum mu? sigortası vermiyorsa karşı tarafın sorunu değil mi bu? bana zarar veren kişi zararıma ait faturayı ödemek zorunda değil mi?

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaza raporu tutulduysa ve karşı tarafın sigorta ve ehliyet fotokosini aldıysanız aracınızı istediğiniz servise götürebilirsiniz ( sigorta anlaşmalı olsun / olmasın ) Servis exper çağırır. Exper, servisinde yönlendirmesiyle parçaların değişip değişmeyeceğine karar verir. Aracınız yapılır. Eğer servis sigorta ile anlaşmalıysa cebinizden para çıkmaz ama değilse size fatura eder. Siz de o fatura ve diğer evraklarla karşı tarafın sigortasından alırsınız. Hata yüzdesine göre tabi ki ...

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Ben neden aracımı tramerde hasarlı gösterttireyim, neden aracım tertemizken tamirli parçalara ait araçla devam edeyim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

Yetkili servis eksper çağırmakla falan uğraşmak istemiyor. Zorlayamam ki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:53 ----------

Ben aracı yetkili serviste yaptırıp faturayı karşı tarafa göndericem. Araçta ne tramer kaydı olacak ne de eksperin saçmalıkları yüzünden tamirli parçalar kullanarak mağdur olcam. Karşı taraf faturayı ödemezse mahkemeye veririm. Yok mu böyle bir hakkım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:58 ----------

Kaza raporu henüz tutulmadı çünkü araç vurup kaçtı. Daha sonra çarpan kişiyi şikayetim üzerine polis buldu, ben temasa geçtim.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Bence sizin amacınız tramer sorunu gibi geldi..

Trafik sigortası neden vardır? Niçin vardır?
    Yanlış anlamayın yok öyle bir dünya.
    Yetkili servis yapmıyorsa başka servis seçme hakkınız var.

Tamir görmesin, değişsin oh valla ne güzel.
    Kazayı benimle yapmış olsaydınız ve ben %100 kusurlu olsaydım evrakları elinize tutuşturur hadi allah kolaylık versin geçmiş olsun der yoluma bakardım. Hiçbir kuvvet de bana fatura kesemez di..

Not: Vurup kaçma işi varsa yaptır parasını alırsın alan arkadaşım var bizzat..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    sigorta şirketi vermezse benim sorunum mu? sigortası vermiyorsa karşı tarafın sorunu değil mi bu? bana zarar veren kişi zararıma ait faturayı ödemek zorunda değil mi?
    kişi sana neden para ödesin? adam trafik sigortası yaptırmışsa, onun sigorta firmasının eksperi ile muhatap olacaksın sen. hiç mi başka servis yok?

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Kaza yapmışsınız geçmiş olsun , motorunuz da hasar almış. Ne demek neden tramerde hasarlı gösteriyim? Daha bi neden mi lazım anlayamadım ben.

Ondan sonra sadece yana yattı diye ilan açarsınız.
    TimFx ve khaledome bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Kardeşim, tramerde hasarlı görünecekse ve işlem yapılmışsa bunların sebep olacağı değer kaybını bana ödemek zorunda. Benim ne suçum var ne günahım. Gelip vuruyor. 2016 1000RR grenajlar boyalı arka jant işlem görmüş, sataken değer kaybı ne olur tahmin edebiliyor musun?

Bu durumda bana hiç bir değer kaybı ödemesi yapılmadı. Üstelik güvensiz, işlem görmüş arka jantla dolaştım. Böyle bi rezalet olabilir mi?

Ekspere jantı değiştir diyorsun değiştirmiyor. Bişey olmaz kasislere sert girme sadece yoksa aynı yerden yamulabilir Allah korusun yolda lastik hava kaçırırsa kaza yaparsın diye de akıl veriyor.

Siz bu durumun nesini savunuyorsunuz?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Tramer kaydı sizden sonraki kullanıcıyıda bilgilendirmek içindir. Ayrıca değer kaybı davası açabilirsiniz. Tramerim olmasın diye uğraşmak yerine değer kaybı davası açın ( motosikletler için varmı böyle birşey bilmiyorum ancak otomobiller için var)

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Benim derdim eksperle uğraşmadan aracımda parçaların birebir orjinali ile değiştirilmesi. İçim ancak böyle rahat eder. Adalet ancak yerini böyle bulur. Hıyarın biri gelip çarpıyor diye ben neden tamirli parçalara sahip bir araç kullanmak zorunda kalayım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:23 ----------

Değer kaybı davasında değilim. Ben gözüm gibi bakıp kıl kadar çizikten sakındığım, taş gelir diye çoğu yola sokmadığım gıcır gıcır aracımı tamirli ve kusurlu parçalara sahip olarak kullanmak, aracımı plastik kaynaklarıyla vs.
    kullanmak istemiyorum. Orjinal parça ile değişmesi gerek. Değer kaybı davası da açamıyosun ayrıca. Jant ve grenaj tampım gibi plastik aksamlar değer kaybı sayılmıyor kanuna göre. Ama ben 2. elde 8-10000 zarar ettim.

TurboTastic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim başıma park halinde biri kadın biri adam olmak üzere 2 kere motora çarpıp devirerek hasar verenler oldu. yetkili servislerden biri bana tramere girme bunun için dedi, seneye sigorta tarafından zararlı çıkabilirsin diyerek beni caydırdı.bi sigortacı arkadaşımı aradım sordum bana net birşey söyleyemedi sonra bir arkadaşımın yakını olan sigortacıya sordurduk oda emin değilim demek yerine anlattı durdu beyin bulamaç yedik.. park halinde duran motoruma vurup devirecek benim sigortam çıkacak diye ben 3-5 atıcam. bana pek mantıklı gelmedi fakat oturup sakince düşündükten sonra malum bu tavan fiyat sigortanın olmadığı zamandı. ne kural ve ne kanun adamlar dilediği gibi fiyat veriyor sonuçta. bende 300-500 demeden vazgeçmiçtim. kaldıki şimdi tavan fiyat veriyorlar bakıyorsun süper fiyat ama yapmıyorlar. buda acı bir gerçek.

hazır konusu bende dile getirmişken hayrına bi sigortacı varsa açıklama yaparsa sevinirim. yada böyle bir durum başına gelipte benim tam tersimi yapan arkadaşın tecrübesini duymak isterim. tekeriniz düz bassın.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Abicim senin başına gelmiş olan olay farklı. Farklı bir başlık aç, zaten dertliyim, araya girip benim konumu piç etme Allah aşkına.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Benim derdim eksperle uğraşmadan aracımda parçaların birebir orjinali ile değiştirilmesi. İçim ancak böyle rahat eder. Adalet ancak yerini böyle bulur. Hıyarın biri gelip çarpıyor diye ben neden tamirli parçalara sahip bir araç kullanmak zorunda kalayım?
    Hocam o halde adamdan kaybınızı silah zoruyla tahsil etmeniz gerek. Veya dediğiniz gibi cebinizden karşılayıp mahkemeye vereceksiniz onunda sonucunu söyleyeyim ; 2 sene sürecek davanız sonuç olarak karşı tarafın sigortası varken kafanıza göre aracı yaptırıp ücret talep ettiğiniz için haksız bulunacaksınız. Karşı taraf kendi aracındaki hasarı cebinden yaptırarak hatasının bedelini ödüyor + olarak değer kaybı davası açarsanız satarken kaybedeceği değeride ordan alırsınız. Ayrıca hiçbir yetkili servisin sizi yamuk jantla salıvermesi normal bir durum değil , belgelerle yetkili servisin bir üst makamına şikayet edebilirsiniz. Anlıyorum mağdursunuz ve sistemden şikayetçisiniz ancak bu sistemi kabul etmiyorsanız araç kullanmayacaksınız çözüm bu maalesef..

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Yetkili servis bakmıyor ki olaya, jant yamuk değil, eksper dışarda ısıl işleme sokup düzelttirmiş. Yetkili servis asla yapılmamalıydı diyor zaten ama yetkili servisin ekspere karışma hakkı yok.

Adam gerçekten kaçmamış olsa bile ben "trafik sigortası bozulmasın diye bana poliçem yok diye yalan söyledi ve kaçtı" derim. Yetkili serviste de yaptırıp paşalar gibi davamı açarım. Hiç suçsuzken neden ben uğraşayım eksperle değer kaybı davasıyla falan?

Yetkili serviste yapılan işlemler tek tek çıkacak. O yüzden benim derdim tramer değil. Adam gibi hizmet almak.

Ha değer kaybı davasını da ayrıca açarım.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey

Yetkili serviste yapılan işlemler tek tek çıkacak. Benim derdim tramer değil. Adam gibi hizmet almak.
    Welcome TO Turkey. Adam gibi hizmet alamayacağın gibi bu tarz işlemlerle tek tek sen uğraşacaksın.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    yetkili serviste yaptırdıysanız, tramerde nasıl görünmeyecek? cebinden ödemişsin veya sigorta ödemiş yine de hasarlı olduğu ve parçalarının değiştiği görünecek. sigortayı işin içine sokmayıp cepten ödendiğinde değişecek tek şey sigorta yaptırırken ödeyeceğin prim olur.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Geçen üzerime kapı açtılar. Aynam kırıldı kadranın camı çizildi. Kendi cebimden ödedim çünkü bana da suç bulacaklardı ve otomobilim dahil tüm araçlarımın trafik sigortası seneye kol gibi girecekti. Bu sistem sistemse, daha da bişey demiyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)