Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Garaj Kapısının Önüne Neden Park Edilir

Motovento
    REKLAM ALANI
    KonyaLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlamak mı istemiyorsunuz. Defalarca yazdım. Bir kez daha yazayım. Evin altında bodrum olduğu için 1. Katın tabanı asfalttan yaklaşık yarım metre yüksek kalıyor. Yani garaj normal bir garaj gibi olmuyor. Sonuçta arabanın durduğu yer asfalttan yarım metre yüksek olduğu için garaj kapısı hem rampa hemde kapı görevini görüyor. Bir nevi köprü gibi açılıp köprü gibi kapanıyor

Bazılarınız evinin önü sana ait değil gibi saçma sapan, sırf yorum yazmak için birşeyler yazmış. Bak kardeşim elalemin arabası benim evimin önüne park edip üstelik garaj kapısının önünü kapatamaz. Bak hiç unutmam bir gün arabayı yıkayıp evimin önü dolu olduğu için yan evin önüne park ettim. Sonuç kadın balkonu yıkamış üstüne birde balkondaki kilimi yıkayıp aşağıya doğru sarkıtmış. Tüm evin pisliği arabanın üstüne akıtmış. Araba dışarda yatmasın şerefsizler çizmesin, diye 1 odayı yıkıp garaj yapıyorsun. Gelip andavalın teki altına koyuyor. Gecenin bir köründe acil birşey olsa kimi arayıp bulacağım. Araba alıyorsan garajını da yapacaksın. Sözüm müstakil evi olup garaj yapmaya imkanı olanlar için
    Evinizin bir odasını yıkıp garaja çevirmek için tadilat projesi çizdirip belediyeden onaylattınız mı acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı KonyaLi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evinizin bir odasını yıkıp garaja çevirmek için tadilat projesi çizdirip belediyeden onaylattınız mı acaba?
    twisten bunu beğendi.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Sprey boya ile "park girişidir" tabelasını işaret eden bir ok çizin kaporta üzerine. Ayna nöronlar sayesinde, bir kaç kez bunu farklı bireylere uyguladığınızda, yavaş yavaş yayılacaktır , kulaktan kulağa aktarılacaktır.

Ben apartman kapısının önüne araç koyulmaması gerektiğini sadece 3 tane silecek yamultarak öğrettim apartman sakinlerine.
    bursagsli bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Ne alaka. Sokakta en az 10 garaj var ilk defa sizden duydum. Ev müstakil olduğu için hiçbir sıkıntı olmaz. Sonuçta ticaret yapmıyoruz
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Millet yolu aracını oraya parkederek işgal ediyor siz ise park ettirmeyerek işgal ediyorsunuz
    Belediyeye işgaliye parası verin istediğiniz direği, levhayı, zinciri koyun...
    Yol sizin değil çünkü, kamu malı orası. He siz uyarınızı yazarsınız, anlayış gösterenler parketmez ama parkedenlere de kızma hakkınız yok...

Not: İşin kanuni boyutu nedir bilmiyorum, mantığım çerçevesinde yorumladım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Ne alaka. Sokakta en az 10 garaj var ilk defa sizden duydum. Ev müstakil olduğu için hiçbir sıkıntı olmaz. Sonuçta ticaret yapmıyoruz
    İşin yasal yolu konuşulacaksa evet arkadaş haklı, bunu yapmalısınız. Ticari amaçlı olsun olmasın eğer ruhsatta garaj olarak görülmüyorsa yasal değildir. Oraya koyduğunuz araçtan kaynaklı bir yangın vs. çıktığında (inşallah olmaz böyle birşey) sorgulanacak ilk şey bu durum olacaktır.
    Ve belediyeye de benim garajımın önüne parkediyorlar diye şikayet etmeye kalksanız anlamsız olur...
    pea bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim,devamli o kapagi açip,kapatmakta,maharet ister
    Zeminle garaj girisi arasindaki Kot farkini kapatmayi duşundunmu?veya zemine dolgu beslemeside yapabilirsin.

Yinede sen bilirsin,
    Odanın zeminini kırıp asfalta seviyesine düşürmeyi düşündük ama o odanın altında binanın kolonu var. Sonuçta kolon kırılırsa bina illa bir yerden hasar alır

Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garaj kapağını önüne park eden arabanın üzerine açamıyormusun? Ben olsam ne yapar eder açardım.
    Açmasına açarsın da kapı altındaki arabanın hasarı cebinden çıkacağı için gerek yok : )

Muzdarip bu konuya sen hiç mesaj yazma. Sırf yazmak için yazıyorsun;)

Evin müstakil olması projeye aykırı uygulama yapmanızı geçerli kılmıyor. Büyük ihtimalle evinizin önündeki kaldırım da orada garaj girişi olmayacak şekilde yoldan yüksek tasarlanmıştır, çünkü belediye planlama yaparken orayı garaj olarak görmüyor. Yüksek kaldırımı gören vatandaş ise burası garaj olsa asfalt ile aynı kotta olurdu diye düşünerek park ediyor, veya aktif olarak kullanılan bir garaj olarak görmüyor. Bu durumda devletin yolunda "burası benim, buraya kimse park edemez" demekten farkı kalmıyor.
    twisten ve pea bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Sokaktaki diğer garaj girişleri de sizinki gibi rampalı kapı mı? Belki o sokağa girip girişin önüne park yapan kişiler içeride bu yükseklikten dolayı bir araç olmadığını, sırf sizin evinizin önüne park yapılmasın istediğiniz için oraya uyarı yazdığınızı düşünmüş olmalılar. Park eden kişi aynı kişi mi? yoksa rastgele araçlardan mı bahsediyoruz. Açıkçası çiziminizdeki gibi bir garaj girişi ilk defa duyuyorum. Çizim yerine fotoğrafını gönderseniz daha iyi olurdu ama olsun konu anlaşıldı.
    Yanlış anlamayın garaj girişi veya evinizin kapısının önüne sizden başka hiç kimsenin park etme hakkı yok. Uyarı yazılarını sertleştirmeniz belki etkili olabilir. Mesela "Lütfen park etmeyin garaj girişidir" yerine. "Park etmek yasak !!! park edenlerin araçlarına gelecek hasardan sorumlu değiliz" gibi.

Bizim garaj girişine park edip çıkışımızı engelleyen ve telefon bırakmayan aracın tüm kapı kollarını kırdık, bir daha ne gören var ne bilen.

Motosikleti
    Alıntı twisten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Millet yolu aracını oraya parkederek işgal ediyor siz ise park ettirmeyerek işgal ediyorsunuz
    Belediyeye işgaliye parası verin istediğiniz direği, levhayı, zinciri koyun...
    Yol sizin değil çünkü, kamu malı orası. He siz uyarınızı yazarsınız, anlayış gösterenler parketmez ama parkedenlere de kızma hakkınız yok...

Not: İşin kanuni boyutu nedir bilmiyorum, mantığım çerçevesinde yorumladım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

İşin yasal yolu konuşulacaksa evet arkadaş haklı, bunu yapmalısınız. Ticari amaçlı olsun olmasın eğer ruhsatta garaj olarak görülmüyorsa yasal değildir. Oraya koyduğunuz araçtan kaynaklı bir yangın vs. çıktığında (inşallah olmaz böyle birşey) sorgulanacak ilk şey bu durum olacaktır.
    Ve belediyeye de benim garajımın önüne parkediyorlar diye şikayet etmeye kalksanız anlamsız olur...
    Şimdi madem kanun huku diyorsun. En basitinden gidip bir dükkanın önüne aracını park et bakalım. Adam dükkanın önüne ya ağırlık, yada duba koyuyor. Hiçbirşey olmasa bile park ettiğinden dükkan önü park etme diyor. Türkiye de hiçbir kural dört dörtlük yürümüyor.

Evin müstakil olması projeye aykırı uygulama yapmanızı geçerli kılmıyor. Büyük ihtimalle evinizin önündeki kaldırım da orada garaj girişi olmayacak şekilde yoldan yüksek tasarlanmıştır, çünkü belediye planlama yaparken orayı garaj olarak görmüyor. Yüksek kaldırımı gören vatandaş ise burası garaj olsa asfalt ile aynı kotta olurdu diye düşünerek park ediyor, veya aktif olarak kullanılan bir garaj olarak görmüyor. Bu durumda devletin yolunda "burası benim, buraya kimse park edemez" demekten farkı kalmıyor.
    3 adet büyük boy uyarı tabelası yapıştırdım. Fark etmesi için led tabela mı yapmak gerek

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Garajının yada kapısının önüne parkeden araçlara hasar verme Ohh ne güzel, siz hiç sert kayaya çarpmadınız sanırım. Hem her yer kamera dolu artık. Apartmanların bile kameraları var. Siz nasıl araçlara şiddet uyguluyorsanız size de şiddet uygulayabilirler yada dava açabilirler mala zarar vermekten :(
    Sonra lafa gelince niye Norveç olamıyoruz, Avrupa' da olsa falanca filance Siz yasaların düzgün işlediği medeni bir memlekette birinin aracına zarar verin bakalım ne oluyor?
    Lütfen arkadaşa uygunsuz, gayriyasal çözümler önermeyin. Keza yapmaya kalkar da baltayı taşa vurursa suçlu siz olursunuz.
    pea bunu beğendi.

Garajın önündeki kaldırımın asfalt ile aynı hizada olmadığını varsayarak konuşuyorum, eğer aynı hizada olsaydı bir çok kişi uyarı tabelalarını ciddiye alırdı. Fakat kaldırım garaj girişi olacak şekilde tasarlandıysa ve hala oraya araç park ediyorlarsa çekici çağırıp aracı çektirmek en mantıklısı.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı twisten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garajının yada kapısının önüne parkeden araçlara hasar verme Ohh ne güzel, siz hiç sert kayaya çarpmadınız sanırım. Hem her yer kamera dolu artık. Apartmanların bile kameraları var. Siz nasıl araçlara şiddet uyguluyorsanız size de şiddet uygulayabilirler yada dava açabilirler mala zarar vermekten :(
    Sonra lafa gelince niye Norveç olamıyoruz, Avrupa' da olsa falanca filance Siz yasaların düzgün işlediği medeni bir memlekette birinin aracına zarar verin bakalım ne oluyor?
    Lütfen arkadaşa uygunsuz, gayriyasal çözümler önermeyin. Keza yapmaya kalkar da baltayı taşa vurursa suçlu siz olursunuz.
    Müstakil evlerin olduğu bir sokaktan bahsediyor ne kamerası? ayrıca özgürlükler başkasınınkini engellediğin yere kadardır. Orda acil gece çıkması gerekse aracını çıkaramadığı için bir yakınını hastaneye yetiştiremezse bunun vebali kimedir. Gayriyasal çözümler önermiyoruz.
    Bursayı bilirim ara sokaklarda park etme imkanı yoktur. Hangi mahalle bilmiyorum belki de sorun devam etmez umarım. Biz dedik diye adamın aracına hasar verecek hali yok herhalde. Mağduriyetini paylaşmış sadece adamı nerdeyse belediyeye şikayet edeceksiniz. Burası Finlandiya değil Türkiye, önce bunu bir hatırlamakta yarar var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Garajın önündeki kaldırımın asfalt ile aynı hizada olmadığını varsayarak konuşuyorum, eğer aynı hizada olsaydı bir çok kişi uyarı tabelalarını ciddiye alırdı. Fakat kaldırım garaj girişi olacak şekilde tasarlandıysa ve hala oraya araç park ediyorlarsa çekici çağırıp aracı çektirmek en mantıklısı.
    Belediye kaldırım yaparken gerekli eğimi verir problem bu şekilde çözülür. Gerçi biz de hala 2 el arabası asfalt attıramadık kendi otopark yerimize. otopark kısmı yüksekte olduğundan arabanın altı vuruyor park edemiyoruz kendi yerimize. Asfalta eğim verilmiş ama asfalt yetersiz kalmış.
    bursagsli bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İncelik diye bir şey var ki cahillerde bulunmaz. İkincisi de 13 sene Bursa'da yaşadım ve Bursa için gayet normaldir. Bursa'da bir araç bir sokağa girebiliyorsa o sokağa girilir, sığabileceği boşluk varsa da oraya park edilebilir. Park edilen boşluğun garaj kapısı, engelli yeri, yaya yolu, hatta araç geçiş yolu olmasının bir önemi yoktur. Bomboş AVM'de bile araç geçiş yoluna park edenler adamlar gördüm.
    ey trafik polisleri! neredesiniz çıkın ortaya! ceza kesilecek tonla malzeme var neredesiniz yauuuv?

almanyada her evin daire sayısı kadar oto parkı olmaz zorundaymış, kulaktan duyma bilgidir doğrumu yanlış mı bilmem. almanya kadar değiliz o yüzden sadece bilgi amaçlı yazdım yani bir kıyaslama yapmıyorum.

çözüm olarak trafik polisleri ceza kessin demiyorum sadece espiri amaçlı bir cümleydi baştan 3'üncü cümle.

çözüm olarak yeni yapılan her ev daire sayısı kadar otopark bulundurmak zorunda olsun, hadi bakalım belediyelere yapmaları gereken talimatı verdim şimdi top onlarda.

talimatıma uymayan belediyenin başkanını görevden ithal edeceğim (bakalım ilk sazan kim olacak )

Orası resmi olarak garaj değilse istediğin kadar kendini yırt normal bir sokakta evin altındaki dükkanı garaj ilan etmiş vatandaşlar kendi bildiğine böyle bir hakkı olduğunu savunuyor. bu kişiler zamanla bıkıyor yola barikat koyuyor. belediyeye telefon açın o barikatları gelip kaldırıyorlar demir dikmişse demiri kesiyor dubo koyduysa duboları söküyorlar. sökmezlerse bimere şikayet edin belediyeyi bu sefer ertesi sabah gelip sökme işlemlerini yaparlar.

Bi yeri garaj ilan edebilmek için gerekli işlemlere başvurursun ruhsatını alırsın belediye gelip park yasaktır levhasını koyar.
    bu işlemleri yaptıkdan sonra telefon açarsan gelip aracı çekerler kendi bildiğine dükkanı garaja çevirirsen rüyanda görürsün gelip çeksinler.

bu işin yasal kısmı fakat garaj önü ise park edilmesine "uzun süreli park edilmesine" üstünde bir telefon bırakılmadan park edilmesine bende karşıyım.
    fakat garaj diye yola barikat diktirirsin onlaro söktürürüm kardeşim çünkü;

dar sokak iki araba karsılasınca oraya girer kaçarım dıyorsun bi gidiyorsun hırto direk dikmiş biton geri gel uğraşdur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:49 ----------

belediyeden izin alıp duboları yere sabitlersen belediyeyi şikayet ediyorsun bimere o zaman gelip sökerler belediyeye şikayet edilirse sorun yok . öle bi izin yok çünkü sokak arasında para ile bile park yeri kendine sokaktan yer ayıramazsın.

ben sana şöle diyim ince direk duboyu baska bir aracın park etmesıne giriş cıkış yapmasına engel olmayacak sekilde kaldırımın dibine dik. uyarı niteliğinde
    ama giriş çıkışı engelleyecek şekilde olursa benim gibi biri denk gelirse orda problem yasarsa direk resmini çekip akşam konumla şikayeti basıyorum.

Yav kardeşim ne şeyediyorsunuz. Bikaç sene spor yapın, park eden arabaları kaldıracak kıvama gelince park derdiniz olmaz.
    Ahanda:

Motosikleti
    RKS Logik 150
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "İsteyen sokağa istediği gibi parkeder." bu cümle kadar saçma olan başka bir cümle var mı?

Benim garajımın önüne kasten ve art niyetle parkedecek o arabayı ya boydan boya çizerim ya da aynalarını kırarım.

Kapı giriş çıkış için vardır. Önüne kimse parkedemez. Madem herkes sokakta istediği yere parkedebiliyorsa ben geleyim tam senin kapının ağzına arabamı parkedeyim evine girip çıkama... ne de olsa herkes sokakta heryere parkeder dimi.... Şaka gibi gerçekten.

Bırak kapımın önüne parketmeyi benim balkonumun önüne dahi parkedemezler. İnatlaşıp ederlerse birgün balkonda otururken bir piknik tüpü elimden kayıp arabanın tavanına düşerse ben karışmam ortada kasıt yok sonuçta ����
    adam art niyetten bahsetmiyor, topluma ait bir yerde işgaliye hakkın yok kusra bakma oraya bi kapı yaptın diye yol senin olmuyor, hakkın varsa ötersin aksi halde o tüpü bulan adam çıkıp nereye monteler belli olmaz hiç te bişey diyemezsin

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam iş büyürse otopark yaptığın odayı projede düzenletirsin, yani iş inada binerse diyorum, yeniden proje yapılıyor belediyeye veriliyor falan biraz masraflı iş ama işgaliyenide ödersen bir Allah'ın kulu da gelip parkedemez, dubanıda koyarsın, yine inatla parkederse hafif döversin diğerleri parketmez zaten. Şimdi böyle nazik incelikli insan zaten başka birisinin evinin önüne, hadi onu geçiyorum oto park tabelasının önüne parketmez, böyle öküz kum memlekette, arkadaşlar da söylemişler, evinin önü için otopark parası zaten ödüyorsun belediyeye, oto park olduğu projedede geçince yapacağın şey fotoğraflayıp şikayet etmek olur, gelirler çekerler bi, bi daha parketmez emniyetin otoparkına gidip aracı aldıktan sonra

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütün muhabbet bir yana yanlış bilinen bir noktaya değinmek istedim. Bazı arkadaşlar yolun kamuya açık olduğunu, isteyen herkesin park edeceğini yazmış. Garaj giriş çıkışı olmasa da binaların önüne yabancılar park ederken bu tartışmalar hep yaşanır "burası belediyenin sokağı kardeşim istediğim gibi parkederim" cümlesi hiç yabancı gelmez bize.

Fakat bu doğru bilinen bir yanlıştır, binanın önüne araç park etme hakkı o binaya aittir. Biz bir binayı inşa etmek için belediyeye başvurup ruhsat çıkarmak istediğimizde, eğer projede otopark tesis edemiyorsak belediyeye otopark harcı ödüyoruz o bina için.

Yani diyoruz ki "Sayın belediye, projemizde otopark tesis etme imkanımız yok. Bu yüzden şu kadar daire için şu kadar aracı size ait sokağa park edeceğiz" Bunun için de şu kadar harcı ödemeyi kabul ediyoruz

Yani sizin binanızın önüne sizden başkasının park etmesini istemiyorsanız bu söylediklerimi tatlı tatlı anlatın.
    Dediğiniz yanlış eğer hocalarım yanılmıyorsa. Mimarlık son sınıf öğrencisiyim ve daha dün anlatılan konut dersinde bu konudan da bahsedildi. Mevcut imarda apartmanlarda her 3 daireye bir araç düşecek şekilde arsa içinde çözüm bulunması zorunlu tutulmuş. Fakat ola ki çözemediğiniz durumlarda dediğiniz gibi bir bedel var, evet. Ama bu bedel sokağı kiraladığınız ya da kullanım hakkını kiraladığınız gibi bir anlama gelmiyor. Bu bedel belediyenin bu mevkideki evlere otopark sağlaması için ayrılan bir bütçeyi besliyor. Ama böyle bir bütçe olmadığı için para kasaya gidiyor ve çarçur oluyor diğer işler ile. Ve hatta bu bedel hesaplanırken bir aracın kapladığı alan üzerinden araç sayısı ile çarpılıp çıkarılıyor.

Yeni gelecek olan imar düzenlemesinde ise daire başına bir araçlık otopark zorunlu hale gelmiş durumda. Bu bedel ise yanlış bilmiyorsam kaldırılıyor ve zorunluluk pratikte de sağlanıyor ama emin değilim tam olarak bu son kısımdan.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Evin altında bodrum olduğu için garaj kapısı yerden yüksek kalıyor. Garaj kapısı köprü açılıp, kapının ayakları sokağa iniyor ve yolun 2 metresini kaplıyor. Garaj kapısıdır park edilmez levhası yapıştırdım ama nafile. Belki görmezler diye tam 3 adet yapıştırdım. Ama sonuç sıfır. Adam hem kapının altına hemde karşına park ediyor. İlla zile basıp aracı çektiriyoruz. Araçların camında telefon numarasıda yok. Tanımadığım araçlarda park ediyor. Gecenin bir saati acil işimiz çıksa milletin keyfini bekleyeceğiz. Turuncu plastik duba alıp kapının altına 2 tane karşınada 1 tane çakma niyetine girdim ama belediyeye şikayet edilirse ceza yazılıyormuş. Bildiğim kadarıyla belediyeden izin alıp bir miktar para verip dubaları yere sabitleyebilirmişim. Bunun aslı astarı nedir.
    iyi duvar örmemişler kardeş sende soruyon :D

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Odayı çevirme falan filan işlerini bilmem de.

Bir yer otopark girişi ise, orası "devletin herkese ait yolu" falan değildir, otopark giriş çıkışıdır, oraya araç park edilmez.
    İyi ben de Carrefour'un girişine araç bırakayım o zaman, işgaliye ödemediyse hakkım mı oluyor yani? =)

Neden park edilir sorusunun yanıtı belli. Biz bencil bir milletiz.
    Akşam bir arkadaşımıza gidiyoruz arabayla, yanımda da bir arkadaşım daha var. Apartman girişinin de önünü gelen ama arabadan biraz daha uzun bir yer buldum, geri geri arkadaki arabaya yanaştım iyice.. Arkadaşım "tamam olm niye o kadar yaklaşıyorsun" dedi; ben de kafamdaki refleksle "bi sedyeyle bi insanın geçeceği kadar yer açmaya çalışıyorum en azından" dedim, haa dedi.
    Bu kız gayet okumuş kültürlü falan bir insan aslında.. =)
    bursagsli bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)