Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

0 km CBF çözülmeyen sorunlar motor çalışmıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    ]Merhaba arkadaşlar, 0 km CBF ile bir kez daha yolda kaldım. İlk motoru Edirne bayiiden aldığımda yolda 3 defa stop etti çalıştıramadım, hondayı aradığımda bayide ki eleman; "servis kapandı sen kendi imkanlarınla eve git yarın bakarız" demişti. O akşam güç bela yardım çağırdım arkadaş kamyonet bulup beni yoldan almıştı ancak gece 11 de eve dönebildim, yolda çektiğim eziyet aklıma geldikçe sinirleniyorum, ertesi gün servis geldi baktı etti jikle takılı kalmıştır bişey yok deyip gitti rolantiyi de yükseltmesini söylemiştim yükselttim demişti ancak motor 1000/1100 dd arası çalışıyor. Bu gece yine aynısı oldu 3 viteste düşük devirde yavaş giderken (kediye çarpmamak için yavaşlamıştım) motor stop etti ve jikle açtım çalıştı devir 3500'e kadar çıkıp inerken stop etti bir daha çalışmadı, 4-5 km yolu elimle iterek getirdim motoru. Yani motora güvenip, okula gitmeye korkuyorum yolda stop ederse diye. Motor bir defa stop edince mümkün değil çalışmıyor, servisleri de vurdum duymaz ben sanki yalan söylüyorum suçu bana atıyorlar jikle unutmuşsundur yok benzin almayı unutmuşsundur. kaç senedir motora binen biriyim çin malı motorlarda bile böyle bir sorun hiç yaşamadım. Motor aldım içimde sinir stres oluştu. Bu benim ilk CBF'im huyunu suyunu bilmiyorum henüz çok yeni motor bilen varsa aydınlatırsa sevinirim. CBF başlığı yavaş akıyor diye buraya konu açtım, normalde çok sık konu açan biri değilim forumu kirletmemeye çalışırım ancak paylaşmak istedim işte.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    hava yakıt karışımı orantılı değil gibi geldi bana sanki.jikle benzin miktarını arttırıyor diye biliyorum çünkü. cbf hava ayarı diye youtube dan aratıp kendin bakabilirsin. tornavidayla bir vidayı açıp kısıyorsun sadece. motorun sol tarafından giriliyor o vidaya. ama uzun tornavida lazım. ya da başka bir motorcuya baktır yakıt hava ayarını yapar mısın de 5 dk de halleder.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Buji piposunu çikar,marşa bas kivilcim atiyormu?
    Ateşleme sisteminde bir sorun var gibi,baktirmani öneririm,bir yerde kaçak olabilir,ateşlemeyi kesebilir.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    birçok nedenden olabilir.. şunu tam anlamadım, marşa basıyor ama çalışmıyormu durduktan sonra? yoksa hiç elektirik yokmu motorda? çalıştı durdu demiştiniz ondan sonra motorda elektirik varmıydı yani?

Motosikleti
    Motorun kontağı açınca farlar yanıyor, korna basıyor ama marş çeviriyor ama çalışmıyor işte gıf gıf gıf yapıyor çalışmıyor uzun süre, tıpkı benzin bitmiş gibi ama benzin var içinde 6-7 litre kadar.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    geçen defa jikle takılı kalmış demiştin.. o zaman en yaptılarda çalıştı motorun? karburatörü falan açıp temizlediler mi?

Motosikleti
    ......
    Alıntı SlimShady1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun kontağı açınca farlar yanıyor, korna basıyor ama marş çeviriyor ama çalışmıyor işte gıf gıf gıf yapıyor çalışmıyor uzun süre, tıpkı benzin bitmiş gibi ama benzin var içinde 6-7 litre kadar.
    Kardeşim,far ve korna ile işin yok,onlarin çalişmasi,ateşleme sisteminin saglikli çaliştigini göstermez.yöntemi üst kisimda anlattim,uygulaman 3dk´ni almaz.yoksa sabaha kadar marşa basar durursun

Motosikleti
    Alıntı ..YaNKee.. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçen defa jikle takılı kalmış demiştin.. o zaman en yaptılarda çalıştı motorun? karburatörü falan açıp temizlediler mi?
    Öyle dedi ama sonradan anladım ki jikle ile alakası yok, tamamen başka bir sorun. Karbuatörü açıp temizlemdiler, sabah şans eseri çalıştı motor servis gelince 1-2 tur attık bişey yok jikle takılı kalmış muhtemelen dedi gitti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:21 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim,far ve korna ile işin yok,onlarin çalişmasi,ateşleme sisteminin saglikli çaliştigini göstermez.yöntemi üst kisimda anlattim,uygulaman 3dk´ni almaz.yoksa sabaha kadar marşa basar durursun
    Evet şimdi gittim motorun yanına, marşa bastım tekte çalıştı motor. Rölantisi 1100 dd biraz düşük ama çalıştı. Demek istediğim motor herhangi bir sebepten dolayı stop ederse tekrar çalıştırabilmek için uzun süre beklemek gerekiyor. Anlamış değilim
    Weak are prey

Motosikleti
    ......
    Öyle dedi ama sonradan anladım ki jikle ile alakası yok, tamamen başka bir sorun. Karbuatörü açıp temizlemdiler, sabah şans eseri çalıştı motor servis gelince 1-2 tur attık bişey yok jikle takılı kalmış muhtemelen dedi gitti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:21 ----------

Evet şimdi gittim motorun yanına, marşa bastım tekte çalıştı motor. Rölantisi 1100 dd biraz düşük ama çalıştı. Demek istediğim motor herhangi bir sebepten dolayı stop ederse tekrar çalıştırabilmek için uzun süre beklemek gerekiyor. Anlamış değilim
    Tekrar calistirmak icin beklemem lazim diyorsun.

O zaman sistemde bir parcanin sogumasi gerekiyor veya karburatöre yeterli benzin gelmiyor,belli bir sure geciyor,depodan karburatore giden hortuma bak,motor baygin çalişiyormu?gaz yemesi nasil?bujiyede bakman lazim

Tekrar soyluyorum Ateşleme sistemine mutlaka baktir
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Fiddle 3 200i, Honda Spacy Alpha Aprilia Scarabeo
    Bende yeni aldığım honda spacy alpha ile yolda kalmıştım. Ateşleme bobini arızalı çıkmıştı.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar calistirmak icin beklemem lazim diyorsun.

O zaman sistemde bir parcanin sogumasi gerekiyor veya karburatöre yeterli benzin gelmiyor,belli bir sure geciyor,depodan karburatore giden hortuma bak,motor baygin çalişiyormu?gaz yemesi nasil?bujiyede bakman lazim

Tekrar soyluyorum Ateşleme sistemine mutlaka baktir
    Gaz yemesi normal az önce çalıştırdım gezdim biraz herşey yolunda gözüküyordu, eve yakın bir sokakta durup susturdum motoru tekrar çalıştırdım çalıştı.
    bujisinde sorun yok baktım, ancak dediğin gibi ateşleme sisteminde sorun olma ihtimali var
    Weak are prey

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ben de CBF aldığımda ilk günden karbüratör arızalı çıkmıştı, bazen oluyormuş. Açıp tamir etmişlerdi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Gaz yemesi normal az önce çalıştırdım gezdim biraz herşey yolunda gözüküyordu, eve yakın bir sokakta durup susturdum motoru tekrar çalıştırdım çalıştı.
    bujisinde sorun yok baktım, ancak dediğin gibi ateşleme sisteminde sorun olma ihtimali var

Hocam ben geçen açtığın konuda söylemiştim bu servisleri sana. "Virajda/Sollamada stop etti ölüyordum!" diyeceksin. Sen müşterisin haklısın unutma. Elinde garantili bir alet var. "İade alın yapmıyorsanız" de. O motoru garanti dahilinde servise yaptır yada iade et al paranı. Çirkef ol gerekirse. Her kuruş senin cebinden çıkacak aksi takdirde.
    Ayrıyetten motor bu. Gerçekten virajda ve sollamada stop ederse ayvayı yersin.

Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hava yakıt karışımı orantılı değil gibi geldi bana sanki.jikle benzin miktarını arttırıyor diye biliyorum çünkü. cbf hava ayarı diye youtube dan aratıp kendin bakabilirsin. tornavidayla bir vidayı açıp kısıyorsun sadece. motorun sol tarafından giriliyor o vidaya. ama uzun tornavida lazım. ya da başka bir motorcuya baktır yakıt hava ayarını yapar mısın de 5 dk de halleder.
    hocam jikle benzin miktarını azaltıyor diye biliyorum ama ? :D

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Ben de aldığım gün yaşamıştım, hemen bu foruma girdim ne var ne yok baktım. Stop ettiğinde benzin deposunun kapağını 30-40 saniye açık bekletip sonra kapattığımda sorun düzeliyordu.

Yetkili servise gittiğimde hava ya da yakıt hortumlarının katlanarak hava yaptığını, düzelttiklerini ve sorunun tekrar etmeyeceğini söylediler.

7000km'dir sorun tekrar etmedi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    çorludaki honda onuru tavsiye ederim.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ben de sıfır bir çinli almıştım, ona benzer bir şey olmuştu, sonra keşfettik ki benzin deposu hava almıyormuş, bir süre çalıştıktan sonra benzin akışını kesiyormuş.Telle deliğini açtık düzelmişti.

uzun süre bekleyince çalışıyorsa sen motoru bogmuşsun,

Hava Yakıt Oranı = Hava miktarı (kg)/Yakıt miktarı (kg)=14,7 olmalıdır buna 1 lamda denir.

Silindirin içinde yakıt oranı hafadan fazla ise silindirin içi nemlenir ve ayrıca yakıt oranı çok fazla ise oksijen oran ile orada patlama (yanma işlemi) gerçekleşmez..

Motoru neden bogmuş olabilirisin ?onuda açıklayım
    Düşük devir yüksek vites gidiyor isen motor dönebilmek için çok fazla yakıt çeker ama o kadar OKSİJEN çekemez..Sonuç benzini çig olarak dışarı atarsın..
    İkinci bir sebepde senin jikle kalbüratör tesisitında sıkıntı var hareket eden bir motoru kolay kolay bogamaman lazım eger sistemde sorun yok ise..

Devirli kullan sorunun kalmaz ama gerçke sorununu halı altına süpürmüş olursun en dogrusu karbüratörüne baktırtıt.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı Canbozoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam jikle benzin miktarını azaltıyor diye biliyorum ama ? :D
    benzini azaltmıyor kelebek ile havayı kısıyor doğal olarak zengin karışım oluyor
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Kimi görüyorum kimi???
    Hayırlı olsun, benzin hortumunda sıkışma var mı?
    Sorun çözüldü mü?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)