Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kışın Bursa'da motosiklet kullanılır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Merhaba arkadaşlar, ilk defa motosiklet alacağım. Malum önümüz kış. Bursa'da kışın motosiklet kullanmak çok mu zor? Kullanan arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim. Motosiklet almayı çok istiyorum, fakat kışın kulanılmayacak gibiyse de zorlamayayım kendimi. Soğuk olması benim için çok önemli değil, kalın giyer içlik miçlik bi şekilde sürerim. Ama yollar nasıl olur hiçbir fikrim yok. Yorumlarınızı bekliyorum
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

En karlı zamanlarda bile ana yollar açık oluyor. Yerler yağmur yağmış gibi oluyor . Kullaniliyor yani. Ben kışın sadece aşırı soğuk, karlı zamanlarda kullanamadım.Tavsiyem bir yağmurluk ve elcik koruma edinmelisiniz kış için.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Alıntı Aydoxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En karlı zamanlarda bile ana yollar açık oluyor. Yerler yağmur yağmış gibi oluyor . Kullaniliyor yani. Ben kışın sadece aşırı soğuk, karlı zamanlarda kullanamadım.Tavsiyem bir yağmurluk ve elcik koruma edinmelisiniz kış için.
    Teşekkür ederim
    bursalıali bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Kışlık ekipman ile kullanilir. En fazla 1 ay yatar motor oda kardan dolayı.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kışlık ekipman ile kullanilir. En fazla 1 ay yatar motor oda kardan dolayı.
    1 ay yatması hiç problem değil. Yeni motor alacağım, tadını çıkaramazsam üzülürüm açıkçası. Teşekkür ederim cevaplarınız için
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    WR125R
    Bende kisin baslamistim motosiklete. -8 derece yagmurlu havada motosikleti ogrenmeye calisiyordum kursta asla unutmam Kisin o buz gibi havalarda kullanmak bana gore kat kat keyifli yazin kullanmaktan. Elcik isitma ile cok gec tanistik maalesef ama cok guzel bir nimet siddetle taktirmanizi tavsiye ederim. Yagmurlu havalarda surerken motosikletimde abs olmadigi icin bazen tehlikeli durumlara dustum fakat her yagmur yagmaya basladigi zaman ben gune ne guzel motosiklet surulur bu havada diyenlerdenim Absli bir motosilet de alirsaniz 12 ay surersiniz bursada merak etmeyin.
    bursalıali bunu beğendi.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Pekii hiç sorulmayan bi soruyu da ben sorayım. Kışın Yozgat'ta motor kullanılır mı? Çok kar yağdığında hiç ellemeyi bile düşünmüyorum ama kuru soğukta, hafif yağmurlu havada, ıslak zeminde falan kullanılır mı? Bir de -5 -10 arası sıcaklıklarda motoru çalıştırmamın bloğa bi zararı olur mu yoksa hiç ellememek mi lazım havalar ısınana kadar?
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    40 yıllık kamyoncu otomobilci ve 13 senelik motorcu olarak cevap vereyim. Ben bu gün 62 yaşımda ve
    vücudumda 6 büyük ameliyat sonrası, yaklaşık olarak senenin 330 gününde Bursa'da ve yakın çevre illerde
    motosiklet kullanıyorum. En son operasyonum 10 ay önce geçidiğim 2 damar değişimli açık kalp bypass
    ameliyatı. Şükür Yaradan'a ki kalp ameliyatından 4 ay sonra 2017 şubat içinde ( kılık ve kıyafetim
    eksiksiz olarak) tekrar iki teker kullanmaya devam ettim. Bursa'da kar yağışlı ve yerler don tutmuş
    durumu senede en fazla bir ay sürer (diğer arkadaşların da yazdığı gibi). Kalan 11 ayda ağız tadıyla
    motoruna binersin. Yozgat konusuna gelince , hiç gitmediğim bir İl hakkinda ahkam kesmeyi kendime
    yakışıksız bulurum . Güzelliklerle kalın , Selamlar.
    Akhunturk, levend84, Stock Sever ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Alıntı Graywolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende kisin baslamistim motosiklete. -8 derece yagmurlu havada motosikleti ogrenmeye calisiyordum kursta asla unutmam Kisin o buz gibi havalarda kullanmak bana gore kat kat keyifli yazin kullanmaktan. Elcik isitma ile cok gec tanistik maalesef ama cok guzel bir nimet siddetle taktirmanizi tavsiye ederim. Yagmurlu havalarda surerken motosikletimde abs olmadigi icin bazen tehlikeli durumlara dustum fakat her yagmur yagmaya basladigi zaman ben gune ne guzel motosiklet surulur bu havada diyenlerdenim Absli bir motosilet de alirsaniz 12 ay surersiniz bursada merak etmeyin.
    Mesajınızı okuyunca daha da bi heveslendim kuba superlight almayı düşünüyorum kısmetse, ABS yalan yani 1 seneden fazladır bu forumu takip ediyorum motosiklet alma niyetiyle, yeni fırsat buluyorum almaya. Kışın motosiklet kullanımıyla ilgili kafamda soru işareti kalmadı, çok teşekkürler cevaplarınız için.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    Tadını çıkaramazsın kardesim kışın bundan emin ol, ha kullanılır diyen arkadaşları dinleyip alırsanda; kış soğuğu motosiklette kötüdür, ellerin donar 10 km sürersen frene basamaz hale gelirsin, yerler ıslak olur genelde ve ilk motorun oldugu için kaza riskin yaza oranla çok yüksek olacaktır, ha full ekipman alırım üşümem dersen yinede üşürsün ve üstünün başının çamura bulanması cabasıdır, zevk alamazsın motordan, yağışlı havada sürdünmü kaska gelen sular yüzünden görüş açın düşer rahat edemezsin, yerler hafif ıslak olsa bile heryerin batar önünde seyreden araclardan buhar gibi çamur gelir. Sana tavsiyem baharı beklemen veya alırsanda haftada bir sür derim yağışsız havalarda. Dinlersen benden bu kadar dinlemezsen kulağın çınlar
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı Facoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesajınızı okuyunca daha da bi heveslendim kuba superlight almayı düşünüyorum kısmetse, ABS yalan yani 1 seneden fazladır bu forumu takip ediyorum motosiklet alma niyetiyle, yeni fırsat buluyorum almaya. Kışın motosiklet kullanımıyla ilgili kafamda soru işareti kalmadı, çok teşekkürler cevaplarınız için.
    Hocam usttede yazmis birisi, soğuk bazen izdirap olabiliyor. Elleri ben elcik isitmayla cozdum ama dizlerimin titrediği zamanlari biliyorum. Kışın vizör açık bir şekilde 2 km yol gitmistim sadece, durduğum zaman arkadasla konusamamistim kekelemekten agzim yamulmuştu soğuktan. Soğuğu severim derseniz benim gibi, yazdan daha eğlencelidir bana göre. Çamur işinide yağmurlukla çozersinsiniz. Ben kullanmiyorum islanmak hoşuma gidiyor kısa mesafelerde ))) fakat uzun gezmelerde kesin olmasi lazim. Ha bu arada bende motosikletişine geçen ekim girdim, benim soylediklerimi ona gore dikkate alin hocam. Çok tecrubeli degilim bu foruma gore bende
    bursalıali bunu beğendi.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    İzmirde pek kış olmuyor ama 12 ay motosiklet üzerindeyim.

Yağmur sonrası ve yağmurda sürmeyi kesinlikle tavsiye etmem. Arabalar hep çamur fırlatıyor kask, ekipman, üst baş ve ayakkabılar her bindiğinde leş gibi çamur oluyor. Motosiklet ve zincir leş gibi oluyor. Islanman soğuk yemen de cabası.

Ve yerler ıslakken tesirgin süreceğin için hiç keyif almazsın diye düşünüyorum.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ BOXER
    ipek böceği yolundan çıkarken çok dikkat et o raylar tehlikeli oluyor ve karlı çamurlu yollarda on freni çok sıkmamak iyi olur kışlık Mont üstüne Yağmurluk giyersen soğuk işlemez kar maskesi almıştım faydasını gördüm fren durma mesafesi yağmurda karda çamurda uzar öndeki araca mesafe biraz daha fazla bırak dönüşlerde motoru fazla yatırma kolay gelsin

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim yağışlı havalarda dikkat etmem gerekiyor anlaşılan. Öyle ki zaten yağışlı havalarda kullanmayı düşünmüyorum tecrübe kazanana kadar.

Bursa'da motor kullanan biri olarak yağmurda kullanmayı çok seviyorum. Yağmur damlaları kaskıma vurunca bana melodi gibi geliyor. Ben de maxi scooter olduğundan yok bacaklarım dondu, üşüdü ıslandı derdi en aza iniyor. Zaten aletin bacak ve rüzgar koruması da var. Haliyle sürüş zevkim de daha iyi oluyor.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Yağışlı havada o yağmur damlaları makineli tüfek gibi tarar adamı.Bildiğin taş atmışlar gibi acıtır.Sürmesi ayrı bi hoş ama yağmur+rüzgar eklenince her şeye küfür etmeye başlıyorsun.Üstüne güzel bir yağmurluk ve kışlık mont almayı unutma.

Motosikleti
    DavidmipAJ
    İzlanda'dan yazıyorum. Şuan kış geldi resmi olarak 7-24 yağmur var ve anayolda 20-30 km arası rüzgar var, belli zamanlarda 50-60 ı buluyor.
    Hiç sıkıntı çekmiyorum. Motorsiklet çok zorlanıyor ama.
    Ekipman çok önemli. Ben paraya kıyıp baştan aşağı rüzgar+su geçirmez ekipman aldım, motorsikleti sola savuracak kadar şiddetli yağıyor yağmur sağdan, sırılsıklam eve geliyorum, üstümdekileri çıkarınca duşa girip kurulanmış gibi hafif nemli şekilde yatağa giriyorum.
    Düzgün ekipman varken kış yaz fark etmiyor. Buzlu+karlı yollarda arabalar bile gidemiyorken motorsikletlerden çok fazla şey beklememek lazım. O yüzden karlı+buzlu yerlerde gereksiz+ tehlikeli.

Edit : Ayrıca yağmurdan korkma. Sadece ilk yağmur damlası düştüğünde çok ama çok dikkatli ol, egzozdan çıkan gazlar ve yağlar asfalta değen ilk yağmur damlasıyla tepkimeye girip kayganlaştırıyor yolu, yol tamamen ıslandıktan sonra o tedirginlik geçiyor. Lastiklerin iyiyse eğer(yağmurlu yollarda asker rütbesi gibi olan paterne sahip lastikler önerilir suyu kavraması için) neredeyse farkı anlamıyorsun. Sadece yaptığın her şeyi daha yumuşak ve hassas yapman lazım, viraj firen vs.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bursa'da 10 yıl yaz kış motor kullandım. Yoğun karlı havalar hariç her zaman kullanılır ki o da en fazla yılda iki hafta oluyor. Scooter alırsan hiç ıslanmazsın, diğer motorlarda yerdeki sulardan ayakların dizlerine kadar ıslak gezersin. Kaliteli lastik almayı da ihmal etme.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Bursada kışın motor kullanılır.Geçen sene full karda bile kullandım. Sadece 3 gün 4 gün yattı motor. Oda kar çok fazlaydı yerlerde. Ama şöyle söyleyelim 4 mevsim mont altına onun termal katmano onun alına polar onun altına hırka onun altına tshirt :D Cidden soğuk oluyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)