Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

3 soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    uçanmotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    aynı anda iki motor kullanıyorum
    Birinci sorum b sınıfı ehliyetim var 33 yaş en yüksek cc sınıfı ehliyet almaya kalksam sınava girer miyim yoksa sadece direksiyon sınavına mı

acemi motorculara 250 cc den fazlasına binme diyorsunuz ya kaporta biz olduğumuz için mi hani araba alırken kimse demiyor 1.6 alma diye
    j.costa polini kullananlar çok mennun mühendisler neden kullanmıyor neden sordum bazıları diyor ya mühendisten daha iyi mi biliyorsun gerekli olsaydı mühendis yapardı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    derdalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sadece direksiyon sınavina girersin. A sinifi ehliyete yazil sonra bir daha uğrasmazsin

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Yaş müsait direk A sınıfı alınıp birdaha ehliyet mevzularıyla uğraşmaya gerek yok.

Araba alırken de alınacak araç ferrari, porshe değilse kimse 1.6 alma demez. Motor alırken de 150-250 cc önerilmesi motorun ani tepkilerde altından kaçıp gitmemesi. Araç alırken ferrari dahi alsan en fazla koltuğa yapışırsın ama motorda yapışcak bi yerimiz malesef yok.

Ha bir de mevcut bi ehliyet varsa sadece direksiyona girersiniz başka da sınava girmezsiniz.
    HONDA

#BZ3082

Benim de hep kafama takılmıştır mercedes leri modifiye eden şu AMG firması Mercedes i üreten fabrika mühendislerinden çok mu iyi biliyo ki hadlerineymiş gibi modifiye ediyorlar. 😂

Sercan_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r--13
    Direk A al hocam uğraşma bir daha.Ben pişmanım şimdi bir daha para vereceğim mecbur.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    1-Sadece Direksiyon sınavı olacak..
    2-A tipi ehliyet ile 125-600cc sürebileceksiniz..
    3-Eskiden J.Costa vb varyator kayısı değiştiren çok gördüm ama günümüzde 200-250-300cc scooter alan birinin orijinal gelen kayış sistemini değiştirdiğini duymadım, görmedim...
    #Bir ara bir bayan muhasebeci veya Öğrenci ne alayım diye sormuş forumun birine herkes dalga geçer gibi 600cc al demiş kız almış 4 gün sonra kaza haberi hastanelik olmuştu ölebilir di..
    200-250cc ideal

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Yüksek cc nin kontrolü düşük cc ler kadar kolay değildir. Gidon turu daha azdır manevra kabiliyeti yanlış bilmiyorsam daha azdır.
    Gaz tepkisi düşük cc lere göre daha serttir. Yani 125 cc de verdiğin gibi gaz verirsen 600 veya 1000 lik bir makineye, muhtemelen kafana geçirirsin.
    Daha ağırdır, tutması zor olabilir.
    Hem trafikle uğraşıp hemde motorda yeni olıp büyük bir makine kullanmaya kalkarsan kaza yapabilirsin.
    Bu sebeple 125 150 200 250 300 cc gibi ufak motorlu bi makineyle başlaman daha iyi olur. Benim tavsiyem hiç motor kullanmamış birine 125 veya 150 cc dir

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-Sadece Direksiyon sınavı olacak..
    2-A tipi ehliyet ile 125-600cc sürebileceksiniz..
    3-Eskiden J.Costa vb varyator kayısı değiştiren çok gördüm ama günümüzde 200-250-300cc scooter alan birinin orijinal gelen kayış sistemini değiştirdiğini duymadım, görmedim...
    #Bir ara bir bayan muhasebeci veya Öğrenci ne alayım diye sormuş forumun birine herkes dalga geçer gibi 600cc al demiş kız almış 4 gün sonra kaza haberi hastanelik olmuştu ölebilir di..
    200-250cc ideal
    A ehliyet gücü 35 kw yı geçen tüm motosikletleri kullanabilir. Aynı zamanda M a1 ve a2 yide kapsar diye biliyorum.
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Cc nin de bir sıralaması var. Nasıl.ki b ehliyeti alır almaz Ferrari kullanamazsan, A ehliyeti alınca da ilk dakika gidip 600 cc 1000cc motor kullanamazsın hatta eğitim almazsanız A sınıfı direksiyon sınavında kalma ihtimali yüksek. Çünkü 700 cc 200 kg luk bir motorla sınava gireceksin. Sıfır tecrübe ile zor.
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cc nin de bir sıralaması var. Nasıl.ki b ehliyeti alır almaz Ferrari kullanamazsan, A ehliyeti alınca da ilk dakika gidip 600 cc 1000cc motor kullanamazsın hatta eğitim almazsanız A sınıfı direksiyon sınavında kalma ihtimali yüksek. Çünkü 700 cc 200 kg luk bir motorla sınava gireceksin. Sıfır tecrübe ile zor.
    Buna katılıyorum.Eğitim almadan 4 saatlik eğitimle hele ki paranı sadece çalmaya çalışan sürücü kurslarının verdiği eğitimle geçmen zor.Önce güzelinden bi eğitim al.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    diğerleri yeterince cevaplanmış.
    uzun süredir jcosta kullanıyorum.
    ara hızlanmalar stok ürüne göre gayet iyi.
    250 cc de fark ediyor.
    ne kadar fark ediyor ?
    gerekli mi ?
    konusu tartışılır.
    aldım, kullanıyorum.
    varyatör, debriyaj, egzoz komple değişir ve uygun yazılım ile desteklenir ise daha iyi sonuç alınır.
    harcanacak paraya değer mi ?
    kaliteli ürünlerin kullanım süreleri de uzun.
    hafif eğimde makine 9000 devir ve 140 da ibreyi sabitliyor.
    düz yolda, rüzgarsız havada da 8500 den sonra yavaş da olsa 9000 devire gidiyor.
    makine "yeter" diyor.
    yani 250 cc scooterın sınırı o kadar.
    devir kesici var.
    joymax 250.
    almasanız da olur.
    problem 250 cc üzerine çıkmaya çalıştığınızda ciddi fiyat farkı olması.
    hele son zamlardan sonra.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    bunu sormana gerek yok sınava girdiğin zaman sana mt07 vericekler onunla yeteri kadar haşır neşir olucaksın merak etme.heleki hiç motor tecrüben yoksa yüzündeki ifadeyi görmek isterim mt7 üzerinde

Motosikleti
    ben nasıl eğitim alayım kurs yerleri çok uzak bilmiyorum her haftanın pazar günü gitsem olur mu a sınıfından daha yüksek bulursam ona giderim scooterli olan ehliyetten alırım şeytan diyo ki bastır parayı al ehliyeti al bi 200 cc scooter bak dalgana

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Hocam bende seninle aynı durumdaydım , hatta ben gittim ybr125 aldım onu rahat kullanıyorum ama sınavda 8 fln çizdiriyorlar , eğer A sınıfı almaya kalkarsan yüksek ihtimalle bi kaç kez kalıcaksın sınavdan , daha çok masraf ve zaman kaybediceksin. Sana tavsiyem A2 al (bende A2 ye yazıldım , bu ay sonu sınavım..)Hem bu senin için bi kesici olur 250-300 cc de kesiciye girersin bir müddet yukarısını kullanmaz iyice tecrübe edinirsin.

Motosikleti
    peki direksiyon sınavını scooterla girsem vitesliyle girmesem olur mu illa vitesliyle girecen diye bi şart var mı ve a sınıfı en yüksel cc yi kullanma hakkın var anladığım kadarıyla mesala 1000 cc 1500 2000 cc gibi

Motosikleti
    Alıntı uçanmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki direksiyon sınavını scooterla girsem vitesliyle girmesem olur mu illa vitesliyle girecen diye bi şart var mı ve a sınıfı en yüksel cc yi kullanma hakkın var anladığım kadarıyla mesala 1000 cc 1500 2000 cc gibi
    Yaw senin motosiklet ile ilgili bilgin çok az, önce biraz araştır sor öğren. Motosiklet türleri motor hacimleri ehliyet sınıfları nelerdir hiç bir fikrin yok. Hangi sınıf alırsan al bir kere Scooter ile sınava giremezsin. Vitesli motosiklet kullanmayı öğrenmen lazım en azından sınavı geçecek kadar. Kolay dediklerine bakma hiç kolay değil. Parayı bastır ehliyeti al diye bir şey de yok. Parayı bastırır sınavdan kalırsın sonra tekrar sınav parası ödetirler. O yüzden kursunu iyi seç.

Motosikleti
    Kendi canını düşünmüyosunki. Şimdi vitesli sürebilen biri scooteri rahat rahat sürer mantıken.
    M sınıfı belgesi alırsan eğer muhtemelen scooterle gireceksin sınava. Zaten bildiğim kadarıyla 50 cc vitesli yok sanırsam.
    Ama a1 a2 ve a için vitesli ile girersin.
    Çünkü a1 i de kapsayan vitesli motosikletler var ve epey fazla model var.

A ya girersen muhtemelen mt07 gibi bi makine ile girersin sınava, kursunu iyi seç. Hatta paran varsa motosiklet eğitimi veren yerler var oralara git eğitimini al. Ehliyetsiz eğitim veriliyor mu pek bilmiyorum.
    Ama A ya gireceksen bence mutlaka öğrende gir. 125 cc sürmeye benzemez 600 cc kullanmak.
    Ve yine bana kalırsa A alsan bile bence 600 cc ile başlamanı tavsiye etmem. Her şey bi anlık panik yapmana heyecanlanmana bakar. Şöyle düşün gaz kolunu tutuyosun ve kasisten geçtin elinin ayarını kaçırdın ve gazı açtın, ne olacak? O motor kafana geçecek. Bu iş tecrübeyle olur.

Ha ben kaç kere 600 lük sürdüm. Hiç sürmedim hayatımda. Bi kaç arkadaşımda var, bi versene diye hiç heves etmedim. Çünkü her defasında olabilecek şeyleri düşündüm. Adamlar 16-17 yaşında aldılar ehliyetlerini şimdi 22-23 yaşındalar kaç senedir sürüyorlar tecrübeliler. En azının ben hariç rahat 100 bin kilometresi vardır.

300cc 250cc makine kullandım bak. Cidden o bile 125 den sonra seri geldi. Yani tavsiyelere uy bana kalırsa. Çok güzel 125 cc 150 cc 200 cc makineler var. Amacın bence hız yapmak olmasın. Tecrübe kazanmak olsun. Daha nice yıllar var önünde, tecrübe ettikçe daha iyisini alırsın. Para kazanılır, tekrar motor alınır. Ancak kaybedeceğin hayatı tekrar satın alamazsın.

Ekipmanınıda ihmal etme. 10 binin varsa 2 sini ayır ekipmana.

Motosikleti
    artemis motorum olmadan 10 senedir motor dünyasındayım ehliyet olayını araştırdım scooterla girilirmi girilmez mi diye bi şey bulamadım scooter ehliyeti verilebiliyormuş madem öyle vitesliyle neden sınava sokulur bir insan ehliyet olayına gelirsem bi kurs direk ehliyeti vericem ne demişti ben kabul etmemiştim adamda ağzından çıkanı daha önce yapmış adam sözünün eri çay ısmarla dediğim zaman yemek ısmarla dediğim zaman ısmarlarım dediği zaman ısmarlayan biri sağlam adam yani

NoFrost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3
    A2 sınıfı ile A sınıfı sınavların birbirinden farkı var mi yani biri daha zor veya araç olarak farklı araçlar mi veriyorlar ?

Motosikleti
    artemis motorum olmadan 10 senedir motor dünyasındayım ehliyet olayını araştırdım scooterla girilirmi girilmez mi diye bi şey bulamadım scooter ehliyeti verilebiliyormuş madem öyle vitesliyle neden sınava sokulur bir insan ehliyet olayına gelirsem bi kurs direk ehliyeti vericem ne demişti ben kabul etmemiştim adamda ağzından çıkanı daha önce yapmış adam sözünün eri çay ısmarla dediğim zaman yemek ısmarla dediğim zaman ısmarlarım dediği zaman ısmarlayan biri sağlam adam yani
    Sen hangi devirde yaşıyon kardeş, 10 yıl önce belki olurdu o dediğin. Şimdi direksiyon sınavına girmeden ehliyet alamazsın. Scooter ehliyeti diye bir şey yok. M-A1-A2-A sınıfı var. Bunların hangi motosikleti kullandığını da bir zahmet araştır bul, google'a yazsan çıkıyor.

Ismarla dediği zaman ısmarlıyormuş o yüzden sözünün eriymiş. Söyle madem bir tane de ehliyet ısmarlasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

Alıntı NoFrost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 sınıfı ile A sınıfı sınavların birbirinden farkı var mi yani biri daha zor veya araç olarak farklı araçlar mi veriyorlar ?
    Elbette A2 de 150cc kullanıyorsun, A sınıfında 700cc kullanıyorsun. A sınıfını her kurs vermiyor zaten. Direkt alacaksan A sınıfı 24 yaş şartı var.

Motosikleti
    Alıntı NoFrost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A sınavını 35 kw dan büyük bir motosikletle yapıyosunuz. Mt07 ile yaptırıyolar genelde ama her kursda olmayabilir.
    A2 de daha düşük bi cc ile girersiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)