Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

lastiğe sıcakken hava basmak zorundayken?

Motovento
    REKLAM ALANI
    enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    şuan en yakın petrol istasyonu 3 km uzakta, genelde motoru 2 saat dinlendirip soğukken basıyorum. bazen vaktim olmadığı için sıkıntısından için 60-70 le gidip hava basıyorum. ardından uzun yola çıkıyorum.

doğrudur veya yanlıştır; şuan önce siboba basıp havanın çoğunu boşaltıp sonra normalde bastığım basıncın 1 psi fazlasını basmaktayım,

lastıik sıcakken ve hemen yola koyulmak gerektiğinde nasıl hava basılmalıdır?
    mesmeyut bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Sürekli lastik basıncı ile oynanır mı, ilginç yani. Bas bir kere yeter, şehir içi dışı ne fark eder.
    MotoRR bunu beğendi.

mesmeyut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Bravo baya ayrıntılı ve önemli bir soru sormuşsun bence.
    Bende zaman zaman lastikler sıcakken hava basmak zorunda kalıyorum. Dolayısıyla doğru bi basınç olmuyo lastikte. Sanırım bi basınç ölçer taşımak lazım yanımızda.
    Bilgi sahibi arkadaşların cevaplarını merakla bekliyorum...

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Soyle anlatayim. Gecen sene mt-09umda lastik basinc olcer vardi. Arka lastigimin normalde basinci 42 olmasi gerek. Ucmakdereye girmeden once 35e indiririm. Parkurun ortasina geldigimde lastik basinci 48leri gorur. Tekrar indirir devam ederim. Ucmakdere virajlarini bitirip tekirdaga geldigimde lastik artik 32ye inmistir benzinlige gider 42ye tamamlarim.

Velhasilkelam ozellikle sicak havalarda sicak lastige hava basilmaz, asfalt iyiyse indirilir. Asfalt kotuyse cok bisey yapmaniza gerek yok sogukken ne bastiysaniz aynen devam.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Mesela soğuk lastiğe 25 psi bastığımızda lastik ısındığı zaman o basınç 30'a çıkıyorsa demek ki sıcak lastiğe basmak zorunda kaldığımızda 30 psi basmalıyız. Böylece lastik soğuduğu zaman basınç 25'e düşer. Bu söylediğim basınç değerleri her motosiklette farklılık gösterir. Sizinkini test ederek öğrenebilirsiniz.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Lastik basınç ölçme cihazı al, evden çıkmadan önce lastik soğukken basıncı ölç, ideal basınçla farkı not et ve ona göre bas dostum.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soyle anlatayim. Gecen sene mt-09umda lastik basinc olcer vardi. Arka lastigimin normalde basinci 42 olmasi gerek. Ucmakdereye girmeden once 35e indiririm. Parkurun ortasina geldigimde lastik basinci 48leri gorur. Tekrar indirir devam ederim. Ucmakdere virajlarini bitirip tekirdaga geldigimde lastik artik 32ye inmistir benzinlige gider 42ye tamamlarim.

Velhasilkelam ozellikle sicak havalarda sicak lastige hava basilmaz, asfalt iyiyse indirilir. Asfalt kotuyse cok bisey yapmaniza gerek yok sogukken ne bastiysaniz aynen devam.
    Soğuk lastikte 42 psi basınç olması gerekiyorsa o işte bi hata var. Ki muhtemelen kitapçıkta soğuk basınç verilmiştir.
    Soğuk 42 psi, lastik ideal sıcaklıkta kaç psi a yükseliyorsa basıncı o değere yakın tutmak daha mantıklı. Fakat lastiğin ideal sıcaklıkta olduğunu nasıl anlarsınız pek bir fikrim yok

Konu hakkında yazmam gerekirse, lastiği ani gaz-fren-sert manevralarla zorlamadıysanız ve elinize sıcak geliyorsa fazladan bi kaç psi ın zararı olmaz.
    Havayı komple tahliye edip yeniden basmaksa orijinal fikirmiş

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Uzun zamandır bu kadar yararlı soru bu platformda sorulmadı ...TEBRİKLER ve kendi adıma teşekkürler

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Dostum bu bence yanlis bir yontem.
    Motosikleti ve lastikleri uretenler dusunemedi mi bu motorun asfaltta suruldukce viraja girdikce isinacagini?
    Ilk defa duyuyorum lastik isininca havasini indirmek gibi bir sey..

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    Yeni ogrendim boyle bir seyi ilginç

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)