Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Türkiye tiye alınmayan bir ülke

Motovento
    REKLAM ALANI
    uçanmotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    aynı anda iki motor kullanıyorum
    Neden açtım bu konuyu altı üstü misal bi tırnak makası alıyorsun kutusundan kullanma kılavuzu çıkıyor 20 dilde ismini hiç duymadığımız ilkel devletlerin bile dilinde açıklama oluyor ürünün kullanımı hakkında bi scooterın türkçe incelemesi videosu arıyordum yutubda yok elektronik bi eşya alıyorsun hemen hemen hepsinde türkçe yazmıyo afrikaca yazıyo şu dilde yazıyo bu dilde yazıyo ama türkçe yazmıyo

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    burası karışır önlerden arsa alayım
    Cloud bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    normalde yasal olarak şu an ne alırsanız alın türkçe kullanma kılavuzunun olması şart.yoksa cezası var araba motor telefon laptop vs.ama kutusunda ama internet üzerinde berlitilen adreste.yani ne aldıysan %100 vardır olmak durumunda yoksada bu duruma takıksan şikayet edersen aklını alırlar firmanın.bir de artık kağıt israfı olmasın diye basılmıyor zaten genelde internetten çıktısını alırsın yada ordan okursun.kaldıki okuyan bir millet zaten değiliz kimsenin derdi değil bu konu.bi sorun olursa açar kaparımmm

sedat karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw K1200 gt
    aklını falan aldıkları yokta , gümrük ve sanayi bakanlığına yazıyosun 100 küsür lira idari ceza kesiyorlar sanırım . Zira eskiden böyle bir zorunluluk ta yoktu ( 5 yıl öncesine kadar). avuç içi kadar yunanista'nın , letonya'nın ve bilimum dillerin yer aldığı kılavuzlara bakıyorsun türkçe yok. bence avrupa bizi çok kıskandığı için oluyo bunlar hep.
    Cloud bunu beğendi.

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    En son neyin kullanım kılavuzunu okudum hatırlamıyorum.Gerçekten öyle kullanım kılavuzunu okuyan var mı ?
    Bir aç kapa kendine gelir.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Olur mu ya, olur mu ya ? Nasıl dersin böyle bir şeyi dünya devi ülke için ?

Haklısın kardeşim biz Türkiyedeyiz kullanma klavuzlarını diger dillerde göndereceklerine bir zahmet türkce klavuz göndersinler. Biz müsteriyiz ve bu bizim en doğal hakkımız. İnternette niye araştırıyorum ki! Sonucta kullanma klavuzu var ve türkce olsun. Masada oturanlar az kçnı kaldırıp tek tuşla türkce gönderiversin

Motosikleti
    Bmw K1200 gt
    Alıntı yusufkalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En son neyin kullanım kılavuzunu okudum hatırlamıyorum.Gerçekten öyle kullanım kılavuzunu okuyan var mı ?
    Bir aç kapa kendine gelir.
    illa ki arıza yapınca mı öğrenme gereği duyuyosun : )

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Alıntı sedat karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    illa ki arıza yapınca mı öğrenme gereği duyuyosun : )
    Abi harbiden hiç hatırlamıyom. Ama şu oyunlarda 5 farklı Çince görüp de Türkçe görememek çok üzüyor.

Sorsan millete dünya'da nasılız diye bizi herkes tanır ve korkar diye böbürlenir geçen birçok ülkede yapılan test videosuna geldim kimse bizi tanımıyor :S Bu yazılanda kanıtı :S

Türkçe kullanım kılavuzu yasal olarak zorunlu. Şahsen bu konuya dikkat ettiğim halde son 3-4 yıldır Türkçe kullanım kılavuzu olmayan hiç bir ürün görmedim. Belki de ben denk gelmedim

Ayrıca sizin tabirinizle "ti'ye alınma" olayı gayet uzun bir mevzu. Üzerinde uzun uzun yazılır çizilir. Fakat özetin de özeti olarak okumayı sevmeyen toplumumuza şu denebilir;
    Siz kendinizi ti'ye almazsanız hiç kimse sizi ti'ye almaz. Motorunuzun Türkçe kullanım kılavuzu yok mu? Aldığınız yere geri götürün para iadesi isteyin. Buna hakkınız var. Yok ruhsatı çıkmış kaydı yapılmış araç ikinci el olmuş vb vs zırvalara boyun eğdiğiniz sürece siz kendinizi ti'ye almıyorsunuz demektir.

Peki ne olacak? muhtemelen firma elemanlarından biri ingilizce kılavuzu googe translate'den Türkçeye çevirip 2-3 dakikada çıktı alıp elinize tutuşturacak. Fakat bu dahi tabirinizle "ti'ye" alındığınızın bir göstergesidir. Her Türk vatandaşı aynı şekilde davranırsa ister istemez o kılavuza Türkçe de girecek.
    espresso bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    aklını falan aldıkları yokta , gümrük ve sanayi bakanlığına yazıyosun 100 küsür lira idari ceza kesiyorlar sanırım . Zira eskiden böyle bir zorunluluk ta yoktu ( 5 yıl öncesine kadar). avuç içi kadar yunanista'nın , letonya'nın ve bilimum dillerin yer aldığı kılavuzlara bakıyorsun türkçe yok. bence avrupa bizi çok kıskandığı için oluyo bunlar hep.
    Şu anda her ürün için 250TL. civarında. Şikayet etmezsek ti'ye almazlar tabi.

İlgili ceza aşağıda 200TL. yazıyor.

(6) Bu Kanunun 55 inci ve 56 ncı maddelerinde belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket eden üretici ve ithalatçı hakkında piyasaya arz edilen; satıcı hakkında tüketiciye satışı yapılan her bir mal için iki yüz Türk Lirası idari para cezası uygulanır.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Şunun şurasında 2023e ne kalmıştı oysa..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    Hero Hunk
    O kılavuzlarda Türkçe yer alsa dahi pek işe yaramayacakmış zaten.

Tiye almak: argo biriyle alay etmek, eğlenmek
    Kaynak: TDK Büyük Türkçe Sözlük

Motosikleti
    Bmw K1200 gt
    Alıntı erdems adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kılavuzlarda Türkçe yer alsa dahi pek işe yaramayacakmış zaten.

Tiye almak: argo biriyle alay etmek, eğlenmek
    Kaynak: TDK Büyük Türkçe Sözlük
    tespit gibi tespit , ama sokak jargonu maalesef : )

Motosikleti
    çoğu sitenin türkçeside yok altı üstü bi kulaklık aldım bozuldu gittim toptancıya söyleyeceklermiş de toptancıda ithalatçıya söylecekmiş ithalatçıda ithal ettiği firmayla bilmem ne ülkesini arayacakmışta uğraşmazlar dedi ve beklediğinede değmez üretmeyen bir ülke böyle şeylere gebe bizim halkımız bel altından anlar bu konuda sadece devlete laf söylemek haksızlık olur

bi şeyler icat etmeye çalışanlar ölüyo üretmek isteyen birileri tiye alınmıyor mesala doktora gitmenize gerek yok yoldan birini çevirir size anında reçete yazar böyle bir ülke halkının yaşadığı ülke nasıl ilerleyemedi ben onu anlayamıyorum her konu hakkında bilgimiz var ama ilerleme yok bu ülke şu zamana kadar geldiyse bu Allahın sayesindedir

Türkler kaç yüzyıldır bu dünyadalar ibni sina bilmem mimar sinan bi şeyler yapmış onun arkasına sığınıyorlar eee gerisi nerde

Size bi anımı anlatayım kpss kursunda tarih dersinde birisi roket denemesi yapmış adam uçmuş öğretmenle beraber sınıfta gülüştüler neden gülüyorsunuz ki dedim adam bi şey icat etmiş bunlar gülüyo bi şeyler demiştim sınıftakilere

çinlilere ok adar hakaret ediyoruz yok şu eti yiyo yok bu eti yiyo adamlar hiç olmazsa bi şeyler yapamasalar bile(ara sıra bi şey icat ediliyo bazen) yapılanları kopyalıyo bizde oda yok
    yol yapmak ray yolu yapmak güzel bi şey de bunlarda ülkeyi ilerletmez

Motosikleti
    Mondial 150 MR
    Ama bız yol,köprü yaptık... türkce klavuzlara da sıra gelecek .!!! Bizi kıskanmasınlar ne yapsınlar

Motosikleti
    ironi yaptıysan bi lafım yok ama köprü yaptı adam onu devletin yapması lazım o köprüyü yapacak para fakirde yok zengin de var zengin cebini dahada dolduruyo bizim verdiğimiz vergilerle yapılmıyo o vergi kimin cebine gidiyo avrasya tünelinden şu kadar araç geçmezse

devlet cebinden köprüyü yapana ödeme yapıyormuş devlet biraz akıllı olsa sen bu köprüyü yap günde 1 tane de araç geçse ben sana para vermem demesi lazımdı

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:45 ----------

tespit gibi tespit , ama sokak jargonu maalesef : )
    türkiyede yaşıyorum ne anlarım güzel konuşmaktan ana dilim türkçe kpss sınavına girsem türkçeden sıfır çekerim bu ülkede türkçe sorunuda var anadilimizi bilmiyorum kelimelere takılmayalım teknolojiye takalım kafayı :-)

Yazdıklarından ne demek istediğini anladim fakat Ti ye almak dalga geçmek anlamında kullanılıyor bizim oralarda.

Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Kullanma klavuzuna ne gerek var aç kapa düzelir o
    Bkz.cmylmz

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)