Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hiç Kazasız Uzun Yıllar Motosiklet Sürebilen Yok mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    nc750x
    Ciddi şekilde merak ediyorum.

Uzun yıllar motosikleti aktif kullanıp, ufak tefek (olduğu yerde yana yatmalar vb hariç) düşmeler haricinde motosiklet kullanabilen yok mu?

Çevremde sohbet ettiğim ve bu soruyu sorduğum motosiklet sürücüleri arasında hiç kazaya karışmadan güvenle motosiklet sürenlerde görüyorum, kaza alışkanlık yapmış gibi olağan sürücülerede rastlıyorum.

İki grup arasındaki fark genelde "motosikleti araba gibi sürenler" ve "spor olarak görüp sürenler" olmakta. Amaçlı ve amaçsız sürenler (belli bir hedefe gidenler veya bir tur atıcam diyerek yolda olanlar) arasında da belirgin fark olduğu da dikkatimi çeken noktalardan.

Özellikle kazasız sürücüler öne çıkan yeteneklerinide yazabilirlerse bilgilendirici yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Nc 750s dct
    2006 dan Bugüne kadar 7 motor degistim 200 küsürbin km yaralanmalı kazam hic olmadı şükür.
    OğuzÖztürk ve mombohunter bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bisan Pasific 125
    125lik scooterla bile iki defa kaza yaptım. Uzun yıllar nasıl hiç kaza yapılmaz ki? Ozellikle baslarken illa ki yapilir gibi geliyor.

15 yasında motosiklet kullanmaya başladım ve sadece askerde olduğum surede binmedim.Buna rağmen 15 ile 28 yaş arasında bir kere bile kaza yapmadım ama 28 yaşımın ilk 6 ayında tam 3 defa yandan ve arkadan çarptıkları için kaza geçirdim Belimde ve omuzumda asfalt yanıkları mevcut...

Kaza illaki yapılacak asıl mevzu kazadan sonra gelip buraya yazabilmek. Allah korusun.
    MotoRR bunu beğendi.

Lazasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 Rally
    Mesele zaten ufak tefek kaza da yapmamak değil mi? Yani merak edilecek konu bence bu. Diğer türlü ufak tefek kazalı uzun km'li birçok sürücü vardır diye düşünüyorum.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ne istersen var
    2004 den bu yana 0 düşme kalkma bile yok km falan hesaplamadim ama tatli su motorcusu degiliz montun buz bagladigi günlerimde var cok siyirdim kayma depo tokatlama ne bileyim böyle yerde yag var iken bile kurtardim motor tarzlari chooper dan naked a naked dan racing e comuter den cup a kadar işin püf noktasi ben oldum tamam dir düşüncesine kapılmamak ve korkmak yerine anlik çözümler üretmek serseri gibi de kunlanmaz isen sıkıntı yok
    MOTOSTONE SİNİRLİ TAMİRCİ
    ( ----SCOOTER DÜŞMANI----- )

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Matematik hocamız "İstatistik matematiğin en matematiksel olmayan koludur." derdi.

Kazanın istatistiğe gelir bir yanı yok,
    şöyle yaparsan hiç kaza yapmazsın,
    böyle yaparsan kesin kaza yaparsın gibi bir durum da yok.

Ama fazla risk alırsan kaza yapma ihtimalin de artıyor,
    Sorun riski farkedip farkedememe durumu olabilir.
    Yolun, motorun, diğer sürücülerin ve en önemlisi kendinin limitlerini zorlamak büyük risk.
    Bu limitleri hiç bilmemek ise riskin en büyüğü.

Herkesin tekeri düz bassın.
    Lazasker bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Yaşım 55.
    Kırk yıldır biniyorum.
    Çok uzun yollar yaptım, hatta yaptık, grup olarak.
    Motora her zaman korkarak biniyorum.
    Her seferinde ilk günün heyecanı var.
    Aşırı güven olunca kaza ihtimalı artar
    Dikkatın dağıldığı an kaza yaparsın.

Hayatımdaki en büyük kazamı 1981 yılında yaptım.
    Sol dizimi bir arabanın kapı koluna çarptım.
    Araba %100 hatalıydı, tek yön sokağa ters girmişti.
    Ama kendime çok güvendiğim için ters yönden araba gelmez diye sağıma bakmamıştım.
    Sağımabaksaydım kaza yapmayacaktım.
    mombohunter ve faz bunu beğendiler.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    8 yaslarimda falandim, iki yol ayrimi ortasinda bir bakkal dukkani vardi. peugeot motorla acemilikten kararsiz kalip dalmistim iceriye... gerisi uzun hikaye; uzun diyorum, cunku o ginden sonra da uzuun yollar yaptim.
    kaza var, kaza var.
    oyle kazalar var ki; 50.oookm yapsan o tecrubeye erisemezsin.
    kaza yapmaktan daha ziyade, yaptigin kazalardan ders almamaktan kork.
    mesela, gereksiz risk almakla baslayip surekli tekrarlayan hatalardan!
    unutma, bizi biz yapan; hatalarimiz ve aldigimiz derstir...

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    ortalama 15 yıldır biniyorum.. 200-250 bin arası km yaptım.. şuana kadar kırık çıkıklı bir kazam olmadı şükür.. ama bu istatistik değil tabiki yarın başımıza ne geleceğini bilmiyoruz..fakat motoru araba gibi kullanınca kaza riski pek olmuyor orası bir gerçek.. o zamanda motorun zevki çıkmıyo işte

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun yıllar motosikleti aktif kullanıp, ufak tefek (olduğu yerde yana yatmalar vb hariç) düşmeler haricinde motosiklet kullanabilen yok mu?
    Güzel soru. Mutlaka vardır ama çok değildir. Çünkü motosiklet kullanmak riskli bir şey. Riski ne kadar çok alırsanız, ölümlü kaza riski de o kadar artıyor. Çok uzun süre motosiklet kullanıp vukuatı olmamış insan az. Gördüklerimin bir kısmı da sonra vukuat yaşadı...

Motosiklet üzerinde 3 milyon küsür km yapmış bir Amerikan senatörü var meşhur. 5-6 sene önce bi kavşakta dikkatsiz bi sürücü biçti adamı:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/David_Zien

Amerika-Türkiye sürücü profilini göz önüne alırsanız bu adam aynı kazayı 300 bin km de yapmıştı Türkiye'de.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    2001 yılından beri kullanıyorum. Yaklasik 80k km yapmisimdir. (yılda 5000km kadar) Neredeyse hic gece surusu yapmadim diyebilirim. Simdiye kadar kaza yapmadim, motordan da dusmedim. Motoru yasli kadin gibi kullandigim icin ve yol okumayi bir an bile birakmadigim icin olabilir herhalde.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Çok yavaş hızda düşüp kaza, olduğun yerde kalma kaza sayılıyorsa yok

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    10 yıldır kullanıyorum, şükür kazam yok, düşme falan da olmadı. 90'ı geçmem, ödüm patlar kaza yapmaktan,sürekli kendimi frenlerim, uzun yola çıkmam, yorgun binmem, uykusuz ve alkollü kullanmam, hava şartları kötüyse binmem, çok sıcakta da kullanmam falan filan işte.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İşin sırrı korkmaktır. Her kontağı çevirişinde " ulan ya düşersem arkadan gelen kamyon da kafamı ezerse" korkusu ile motor kullandığın sürece kaza ihtimalin azalır.
    OğuzÖztürk, fazil, fedos ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzun süreden beri motosiklet sürüyorum.Kayma,sürtme gibi bir kaç küçük olay hariç büyük kaza yapmadım.Genel olarak hafif paranoyak sürüyorum,zaten genelde cruiser kullandığımdan aralara girme,ani hızlanma,ani manevra gibi hareketler yapmıyorum.Özetle araba gibi kullanıyorum.Bir de öfkeliyken,kafam dalgınken asla araç kullanmıyorum.Ama ne yaparsanız yapın ne kadar güvenli kullanırsanız kullanın her zaman başkası yüzünden kaza yapma olasılığınız var.Şimdiye kadar biraz dikkat biraz şans ile başkalarının hatalarını tolere ettim ama bu bundan sonra hiç kaza yapmayacağım anlamına gelmiyor.
    hasmet ve OğuzÖztürk bunu beğendiler.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Her kaza anlayana bir ders hemde hayatı boyunca unutmaz..

*Sağdan sollama olmaz dediler..
    Ben: önü boş olan kepce yavaş gidiyor diye sağdan solladı yol bitti mıcır taş bozuk yol az kalsın Elektrik direğine çarpıyordum ..

*Bozuk yollarda sert ani fren olmaz:
    Araba aniden cıkınca önüme yolun yanına kırdım.yavaşlamak için fren yaptım motor tam 4 kez arkası sapa sola kaydı ben her seferinde kendimi ters yöne attım yavaşlayıp durdum resmen soğuk ter boşaldı...
    *Dönüşler: Sağa dar/sola bol yani geniş dönülür bir seferinde sol dar döndüm aracla burun buruna geldim ani fren 1saniye sonra yerdeydim!!
    Vb...
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Düşmeler hariç iki tane kazam var birincisini motosiklette ve bende ufak tefek çiziklerle atlatmıştım.İkincisinde bende bir şey yoktu motosikletim baya bir hasar almıştı.
    İki kazamın nedeni de yeşil yanar yanmaz gaza basmaktı.
    2.kazamdan sonra ışıklarda ilk kalkan ben olmuyorum,önden araçların kalkmasını bekliyorum ondan sonra ben çıkıyorum çünkü kırmızı ışık,yeşil ışık fazla ipleyen yok.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Allah' a şükür, 24 senede bir kez düştüm, o da 22 sene önce idi, onun haricinde yan bile yatmadım.
    Özellikle son 9 yıldır, sürüş esnasında sevdiklerimi ve en çok çocuklarımı düşünerek sürüyorum, bu sadece yavaş gitmek değil, bazen yol benim olduğu halde yol veriyorum, ve ya sollamaya bazen hemen çıkmıyorum v.s.
    Ha, 22 yıl önce o kazadan bu yana da, yol kenarında ki mıcırlara özellikle dikkat ediyorum.
    OğuzÖztürk ve faz bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)