Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet sürücüleri artık yolcu taşıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio beverly 300
    Trafik derdi ile uğraşmak istemeyenlere motosikletle seyahat uygulaması Scotty çare oluyor. Uygulama ile taksilerin 3’te bir fiyatına daha hızlı ulaşım sağlanıyor

İstanbul'un trafik çilesine çare arayanlar için Türk girişimcilerin yeni uygulaması Scotty, yolcuların motosikletin arkasında taksi ücretinin üçte biri fiyatına bir yerden bir yere gitmesini sağlıyor. Sürücüler ve yolcular için aracı uygulama olan Scotty sayesinde motosiklet sürücüleri çok düşük fiyatlara, çok daha seri bir şekilde yolcu taşıyor. Örneğin, Beşiktaş'tan Bebek'e bu uygulamayı kullanarak 10 TL'ye gidilebiliyor. Scotty hizmetinden yararlanmak için ise akıllı telefona uygulamayı indirip birkaç tuşla aktive etmek yetiyor. Scotty kurucusu Tarkan Anlar ve marketing direktörü Cenk Kaya SABAH okuyucularına Scotty uygulamasının nasıl doğduğunu ve geldiği noktayı anlattı.

5 AY ÖNCE KURULDU

Daha önce çeşitli kurumsal firmalarda girişimcilik faatliyetlerinde bulunan Tarkan Anlar uygulamanın serüvenini şöyle özetledi: "Uygulamayı nisan ayında faaliyete geçirdik ve bu zamana kadar 6 bin sürücü başvurusu aldık. Fakat bizim kabul ettiğimiz 600 aktif sürücümüz var. Aynı zamanda 16 bin kişi bu ay bizimle seyahat etti. Bu kadar kısa sürede bu rakamlara ulaşmak hedefimizi daha da büyütüyor." Hali hazırda bir motor kullanıcısı olan fakat kullandığı motosiklet, Scotty kriterlerine uygun olmadığı için sisteme dahil olamayan Cenk Kaya da "Şu an Scotty'deki yaş skalası çok geniş. Her yaştan Scotty sürücüsü ve ek olarak 4 kadın sürücümüz var. Yolculuğu paylaşan kişiler cinsiyet ya da yaş ayırt etmeksizin sosyalleşiyorlar" diye konuştu.

NASIL KULLANILIYOR?
    Scotty'yi kullanmak için uygulama haritası üzerinden bulunduğunuz noktadan gidilecek nokta işaretleniyor. Sistem kilometre ve ödenecek ücreti belirtiyor ve en yakınlardaki motosiklet kullanıcısını yolcuya yönlendiriyor. Uygulama 3 TL'den açılıyor ve kilometre başına 1 TL artıyor.

ZORLU TEST SÜRECİ
    Motosiklet sürücüleri sisteme girmeden birçok test ve parkurdan geçiyor. Ayrıca yolcular için de yanlarında tek kullanımlık bone ve kask getirmeleri gerekiyor. Sürücü olmak için tüm günü ayırmaya gerek olmuyor. Sürücüler arasında birçok meslek grubundan motosiklet kullanıcısı yer alıyor.

RAKAMLARLA SCOTTY
    Geçen ay en yüksek kazanan sürücü 11.000 TL kazandı.
    Toplam 6.000 sürücü başvurdu.
    600 aktif sürücü var.
    Uygulamayı 50.000 kişi indirdi.
    Geçtiğimiz ay 16.000 kişi yolculuk yaptı.

Merve GÜNEŞ / SABAH
    “Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok.”

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kurulduğunda Başvurmuştum sadece İstanbul için geçerli demişlerdi umarım Türkiye geneli yayılır motosikletli sürücülerde ekstradan para kazanır.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    scooter gibi motorları alıyor sadece.Cbr 250 de scooter sayılır

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Gecen biri bunun hayalini kuruyordu. Yapmislar bile, pek hevesliydi arkadaş. :D
    Ben talep olmaz demistim ama oluyormuş demekki ilginç. Ben binmem :D

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İran'da çok yaygın bir uygulama. belgeselde izlemiştim.
    TIGERSHARK bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Burada araba versiyonu var, Uber ve Lyft. Ama Türkiye'de taksiciler yaptırmaz o işi... Daha ucuz, daha pratik, daha çabuk.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel haber

Motosikleti
    Honda CB 250R
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada araba versiyonu var, Uber ve Lyft. Ama Türkiye'de taksiciler yaptırmaz o işi... Daha ucuz, daha pratik, daha çabuk.
    Türkiye'de de var uber ve benzeri uygulamalar ama devlete vergi vermedikleri için devletle araları pek iyi değil. Aktif olarak uber kullanıyorum İstanbul'da

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    "Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır."

Devlet vergisine bakar.
    Çok sürmez yarın tepesine çöker, vergi ister.

Taksiciler de potansiyel motosiklet düşmanı olursa yandı gülüm keten helva.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Aklıma gelmişti...

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Tutmadı tutmaz. Reklam çabaları bunlar. Fiyattan da bahseden olmamış. Nerden nereye kaça götürmüşler mesela?

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tutmadı tutmaz. Reklam çabaları bunlar. Fiyattan da bahseden olmamış. Nerden nereye kaça götürmüşler mesela?
    Fiyatı yazıyor. Kullanımı sayısal veri olarak vermişler. Yani başlangıç olarak iyi. İyi ki senin gibi düşünenler az sayıda.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet için bir şey diyemeyeceğim, ama Uber ve rakibi Lyft aldı gidiyor... Kullansanız sizde anlarsınız avantajı. Taksiden daha çabuk, daha yeni araç, müşteri memnuniyeti odaklı sürücü, yarı fiyat. Taksiciliğin ömrü taş çatlasın 10 sene, 20 değil.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecen biri bunun hayalini kuruyordu. Yapmislar bile, pek hevesliydi arkadaş. :D
    Ben talep olmaz demistim ama oluyormuş demekki ilginç. Ben binmem :D
    Geçen dediğin 2011'in konusuydu sanki

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benden bi tane daha olsa, kendi arkama bile oturmam
    Kızıl pars bunu beğendi.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Taksi plakası 1,5 milyon tl' den daha fazla iken motorsiklet sürücülerinin bu işi öyle bedavadan yapma lüksü yok. Yok diyorum çünkü burası Türkiye. Minibüs ve taksiciler diş bilerse bu arkadaşlara, üzücü şeyler yaşayabiliriz. Umarım olmaz ama bir taksi sürücüsü müşteriymiş gibi motorsiklet çağırıp arkadaşlarıyla tepesine binerse hiç hoş olmaz. Medeni bi ülkede belki olur ama Türkiye riskli... İnsanlar burnundan soluyor. Yolda yatan köpeği kasten bilerek ezip öldüren hayvanlarla aynı memlekette yaşıyoruz ...
    Kızıl pars bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    bir taksi sürücüsü müşteriymiş gibi motorsiklet çağırıp arkadaşlarıyla tepesine binerse hiç hoş olmaz.
    Çok fena bir nokta yakalamışsın.
    Kan çıkabilir bu işten.
    Taksiciler havaalanında birbirine giriyor.
    twisten bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    türkiye'de yaptırmazlar o işi; pardon muz cumhuriyeti...

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    geçenlerde vardı biri ceza yemişti polis çevirip çakmıştı hem yolcu hem sürücüye cezayı

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok fena bir nokta yakalamışsın.
    Kan çıkabilir bu işten.
    Taksiciler havaalanında birbirine giriyor.
    Benim bir arkadaşım yapıyor bu işi. Onu da uyardım bu konuda ama kendisi kurşuna koşarak giden birisi, takmadı beni. Allah onu ve bu işi yapan herkesi korusun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)