Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet sürücülerini trafikte koruyacak yelek tasarlandı..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    İSTANBUL Kültür Üniversitesi(İKÜ) TPDB Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü’nün (fİKÜr) destek verdiği ‘Görünürlüğü Artıran Işıklı Yelek’ projesi ile motosiklet ve bisiklet sürücülerini trafikte koruyacak yelek tasarlandı.

Genç fikirleri işe dönüştüren İstanbul Kültür Üniversitesi TPDB Kuluçka Merkezi Koordinatörlüğü’nün (fİKÜr) destek verdiği ‘Görünürlüğü Artıran Işıklı Yelek’ projesi ile motosiklet ve bisiklet sürücüleri, artık trafikte daha güvenli seyredebilecekler. İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunlarından Mithat Okhan Onan’ın, henüz öğrenciyken başladığı ve mezun olduktan sonra da ön kuluçka merkezi fİKÜr’ün desteği ile hayata geçirdiği ‘Görünürlüğü Artıran Işıklı Yelek’, motosiklet/bisiklet sürücüleri için gece sürüşlerini daha da güvenli hale getirecek.

"MOTOSİKLET TRAFİKTE ARAÇ GİBİ GÖRÜNECEK"

Motosiklet ve bisikletlerin mevcut ışıklandırmalarının, diğer araç sürücüleri için çok yetersiz olduğunu ifade eden Onan, tasarladığı yeleğin bisiklet ve motosiklet sürücülerinin trafikte bir araç gibi görünmesini sağladığını söyledi. Motosiklet ve bisikletin mevcut ışıklandırmalarının, diğer araç sürücüleri için çok yetersiz olduğunu aktaran Onan, "Ben de hem bisiklet hem de motosiklet sürücüsü olduğum için trafikte seyir halindeyken bunun eksikliğini fazlasıyla hissediyorum. O yüzden tasarladığım yeleği ben de trafikte kullanmaya başladım. Bunu giydiğiniz zaman trafikte bir araç gibi görünüyorsunuz. Otomobille trafikte seyir halindeyken arabalardaki iki kırmızı ışığı görmeye alışkınız ama tek bir ışık, bilinçaltımızda derinlik algısı oluşturmuyor. Ben bunu tamamen değiştirmek istedim" dedi.

Öncelikli hedefinin hali hazırdaki algıyı değiştirmek olduğunu belirten Onan, "Sürücüsü olan bir motosikletin ya da bisikletin en geniş kısmı, sürücünün ya dirsekleridir ya da omuzlarıdır. Bu bölgelere giyilebilir bir teknoloji tasarladım. Bunu giydiğiniz zaman araç sürücüleri şunu algılıyor, ‘İki tane ışık var. Bunun bir genişliği ve derinliği var. Sıkıştırmadan biraz daha yanından geçeyim. Trafikte yer kaplayan bir şey bu dikkat etmeliyim’ bu da sürücünün algısını tamamen değiştiriyor. Projemde, öncelikli hedefim de bu algıyı oluşturmaktı zaten” diye konuştu.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

‘Görünürlüğü Artıran Işıklı Yeleği’ anlatan Onan, “Yeleği giyen sürücü, sağ dirseğini gövdeye yaklaştırdığında, tasarım sağa doğru sinyal veriyor. Aynı şekilde sol dirseğini gövdeye yaklaştırdığında ise sola doğru sinyal veriyor. Sistem, sürücü pozisyonu bozulmadan, komutlarla bunları gerçekleştiriyor. Frenlendiği zaman da sensörü algılayarak arka tarafı daha parlak bir görünüme ulaştırıyor. Bununla birlikte, ön tarafa da flaş yapmanızı sağlıyor" ifadelerini kullandı. Yeleğin çalışma sistemini hakkında da bilgi veren Onan, “Yeleğin ön tarafında belli açılarda beyaz ışıklar, arkasında da kırmızı ışıklar bulunuyor. Yeleği giyen sürücüyü rahatsız etmiyor ancak sürücünün çevresinde 360 derecelik görünürlük sağlıyor. Yeleğin arka kısmındaki ışık, sürekli yanıp sönüyor. Saniyede 100 kere yanıp sönen bir ışık düşünün, gözle baktığınız zaman sürekli yanıyormuş gibi görünür. Baktığınızda ‘Orada gerçekten bir şey var ve yanıp sönüyor. Buna dikkat edeyim…’ gibi bir algı uyandırıyor çevresindeki sürücülerde. Ama dönüp bakıldığı zaman rahatsızlık vermiyor ve iki kilometre uzaklığa kadar görünürlük sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Projenin patentini aldıktan sonra‘Faydalı Model’ başvurusunda da bulunduğunu dile getiren Onan, önümüzdeki dönemde ürünün satış ve pazarlaması konusunda, Türkiye’deki büyük ölçekli firmalarla el sıkışmaya hazırlanıyor.

Kaynak : Ulusal Haber
    Quad87, ahmetyildiz ve -Black- bunu beğendiler.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Uygun fiyatlı olur da herkes edinip kullanır ve araba sürücüleriyle yaşanan kazalar azalır umarım.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Okurken yoruldum ve hiç bir şey anlamadım.
    Haber metni tabii ki ürün geliştiricisinin değildir ama, biraz da ne işe daha doğrusu, nasıl yaradığını anlayabilsek. Üzerine led döşemiş de onlar mı yanıyor?
    Bir de diresğin gövdeye yaklaşması güzel bir mantık gibi görünebilir ama, hangoff yapmıyor da tam tersine dik dönüyorsa adam terse bir uyarı oluşmayacak mı?

uzaaklardann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beverley 250 s + Honda Rebel Bobber + BMW R1200R
    Videolu bir anlatım daha açıklayıcı ve anlaşılır olurdu.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Piyasaya surmeden evvel biraz estetik açidan geliştirirlerse ve çeşitlendirirlerse iyi olur.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sinyal kısmı muamma.
    Dönüş yapmaya başlayınca yanacak demekki.
    Umarım kullanışlı bişey olurda faydasını görürürz.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Kaska monte edilen, motosikletin sinyal ve fren isiklariyla kombine şekilde çalışan sinyal,stop ışığı veren cihazlar var. Ne varsa kullanalım.

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Bilindik markaların reflektif yelekleri 150-200 lira civarında. Bunlara ışık takmışlar. 12 taksit 500 liraya falan alabiliriz belki.

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Ne bileyim bu tür şeyler bana inandırıcı gelmiyor. Yok ışıklı yelek, ışıklı kask falan filan görünürlüğü arttırmak. Yani şunu demeye çalışıyorum illaki görünürlüğü arttıracak ama bizim bazı kesim sözde şoförler yine göremez/görmezden gelir.
    Aerodinamik açıdan mümkün olsa 5m karelik ışıklı pano da yaptırsan o bahsettiğim sözde şoförler yine de iplemez seni. Bu yüzden her zaman dediğim gibi motora bindiğin zaman görünmez olduğunu düşün
    berk_cglr bunu beğendi.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    yurt dışını bilemem ama bizde arabayı bile görmüyorlar heryerinde led olsa ne olur bir de genelde bu tarz şeyler teoride mükemmel gelir ama pratikte yalan olur

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Spidi'nin hava yastıklı yelekleri var.Onlar sandım.

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    tamamen led ışıklarla dolu bir yelek sadece görünürüğü artırmak amacıyla yapılmış koruma denınce hava yastıklı felan zannettim

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    "Organik Hoşaf"ın laciverdi.
    berk_cglr bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    ben pcx topcase ye led döşedim baya fark etti motorunuz ışıl ışıl olsun pavyon gibi

erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    ben tr de halkına çalışan, halkını düşünen bir firma olduğunu düşünmüyorum. Örnek yemeksepeti. Muazzam bir sistem ancak işletmelere kan ağlattı. Tekel oldu, defalarca uyarılar aldı ancak firmaları düşünmemekte.

Bu konuda da fiyatların ucuz olacağını düşünmüyorum. Böyle yararlı bir ürünü nasıl giydiririz(!) derdine düşerler. Belki karamasarım...

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Montu yeleği geçin kask takmıyor çoğu. Büyük şehirlerde kask bilinci daha fazla ama ilçelerde nerdeyse hiç yok, şehirlerarası yolda cgler cirit atıyor hiçbirinde kask yok. Bu millete reflektörlü yeleği bedava veriyorlar yine giyen yok.

Niennasill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DavidmipAJ
    Bu çalışmaz ki.. Bu yeleği giyip kontra bas Istanbul'da ki dobloların tamamı üzerinde. Bahaneleride hazır sinyal verdi

Ya da bir ihtimal ben hiç bir şey anlamadım anlatımdan.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Meraktan soruyorum, şimdi şu yanlaya yanlaya üzerimize gelenler, biz bu yeleği giyince içimizden mi geçecek?

Yahu görünür olmak kazaların en fazla %10'u ile alakalıdır. Adamlar üzerimize sürüyor, yok sayıyor,önemsemiyor, bazen kasten kaza yaptırmaya çalışıyorken, yelek giymek çok işlevsel olmaz.

Birkaç örnek vereyim;
    1- İzledikçe tüylerimin diken diken olduğu, rahmetli Barkın bey'in kazasında motora da reflektörlü yelek giydirsek, fark eder miydi?
    2- İstanbulda ters yönden gelen ve motorun önüne dönen öküz taksici ile çarpışan arkadaşı görmedi mi sizce taksici?
    3- Viraja yattık, bir baktık biri sollamaya çıkmış, üstümüze geliyor, sizce görmüyor mu?
    4- Aracı solluyoruz, araç sürücüsü aynaya bakmadan üstümüze kırıyor. Florasan taksak kendimize, çare olur mu?
    5- Arkadaş ile yoldayız, altımızda otomobil var, lamba bize yeşil yanıyor, yürüyoruz, o da ne? Kırmızıda geçen tırı görüp sert bir fren yapıyoruz, tırın rüzgarı aracı sarsıyor. Adam öyle bir çökmüş ki gaza, tır ne kadar gidiyorsa, o kadar gidiyor. Bırakın reflektörü falan, kırmızı ışık, kavşak, yola çıkan araçları ciddiye almayıp ayağını gazdan bile çekmeyen kanı bozuk tırcı, projektör taksak fren yapar mıydı sizce?
    6- Sağ şeritten giden motorcuyu sıkıştırıp, kaza yaptırınca "geberdi peze...k" diye sevinen doblocu fırd reflektör yok diye mi sevindi acaba?

Hocam insanların kültürünü, eğitim seviyesini, saygı düzeyini yıllarca görmüş, eski bir eğitimci olarak diyorum ki, bizim sorunumuz görmemeleri değil, görmese üstüme kırmayacak, görüyor, o yüzden kırıyor üstümüze.

Devlet gitsin, İstanbulda ters yönden saçma bir manevra yaparak motorcuya kaza yaptıran kanı bozuk taksiciyi kasten adam öldürmekle yargıla, çak müebbeti, çevirme paraya, içi çürüsün içerde, çoluğu çocuğu aç kalsın, bak neler değişiyor memlekette...
    000000, ahmetyildiz ve sdt bunu beğendiler.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Organik Hoşaf"ın laciverdi.
    Adam Alzheimer hastalığı için çip yapmış kimsenin çipinde değil,
    ORGANİK HOŞAF küçük dünyada BÜYÜK bir ÇAĞ.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizim sorunumuz görmemeleri değil, görmese üstüme kırmayacak, görüyor, o yüzden kırıyor üstümüze.
    Ben bunu kimseye anlatamıyorum. Araç sürücüsü seni farkedinceye kadar, senin onu çoktan unutmuş olman lazım.

Yelek için konuşmak gerekirse motosiklet sürücüsünü, panayır eşeğine döndüren başka bi icat.

İlla görünür olacağım diyorsanız, fıstık yeşili,parlak beyaz, parlak turuncu gibi reflektörlü kasklar bu yelekten daha çok iş görür diye düşünüyorum
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)