Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet ile yurtdışına çıkmak için hangi işlemler yapılmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Egee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5 gitti Yamaha WR125X geldi
    Öncelikle herkese iyi forumlar, önümüzdeki ilk bahar nisan-mayıs gibi motosikletim ile Yunanistana çıkmak istiyorum ama hangi işlemleri yaptırmam gerektiğinden emin olamadım biraz araştırma yaptım ama burada daha önce bu işlemleri yaptıranlar olacağından daha kesin cevaplar alıcağıma inanıyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
    (Pasaportum var ve kendim için yurtdışına çıkış işlemlerini biliyorum sadece motosiklet ile çıkmak için gereken işlemleri merak ediyorum.)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Merhaba
    Ben Bulgaristan 'a gidip geliyorum birkaç yıldır.
    Motosiklet için sadece sigorta yaptırdım.
    Eğer sizin üstünüze değilse vekalet lazım diye biliyorum.
    Birde ehliyetinizin yeni olması lazım, aslında
    Kapikule sinir kapısında hiç ehliyet sormadılar ama derekoy sinir kapısında her seferinde sordular.
    Yunanistan'a giden arkadaşlar aydinlatirlar diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Ben ilk yunanistan turumu geçen haftasonu yaptım... ozetle soyle oluyor;

* vize ve pasaport vardır zaten
    * ruhsat size ait olmalı veya ruhsat sahibinden yazı alınmalı
    * yeni ehliyetler geçerli. Ama benim durumumda oldugu gibi eski ehliyetiniz varsa ve şu yaz donemi yoğunluğunu bekleyip yeni ehliyet alamıyorsanız Maslak'ta ki Turing ve Otomobil Kurumu'ndan Beynelmilel Ehliyet alabilirsiniz. http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/
    * geriye bir tek yeşil sigorta kalıyor. Onu da yine Turing'ten yapabilirsiniz. Ama ben anlık bir kararla tura katıldıgım için, ipsala sınır kapısını aradım ve her saat yapılabildiğini öğrendim. Sabaha karşı 3'te ipsala'da fiyat farkı olmadan yaptırabildim. http://www.turing.org.tr/uluslararas...rta-yesilkart/

Başka sorunuz olursa cevaplarım. Şimdilik aklıma gelen detaylar bunlardı
    maktama, mombohunter ve Samet Özkan bunu beğendiler.

İşte bu topic alkışlanır.

Motosikleti
    Alıntı umutss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ilk yunanistan turumu geçen haftasonu yaptım... ozetle soyle oluyor;

* vize ve pasaport vardır zaten
    * ruhsat size ait olmalı veya ruhsat sahibinden yazı alınmalı
    * yeni ehliyetler geçerli. Ama benim durumumda oldugu gibi eski ehliyetiniz varsa ve şu yaz donemi yoğunluğunu bekleyip yeni ehliyet alamıyorsanız Maslak'ta ki Turing ve Otomobil Kurumu'ndan Beynelmilel Ehliyet alabilirsiniz. http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/
    * geriye bir tek yeşil sigorta kalıyor. Onu da yine Turing'ten yapabilirsiniz. Ama ben anlık bir kararla tura katıldıgım için, ipsala sınır kapısını aradım ve her saat yapılabildiğini öğrendim. Sabaha karşı 3'te ipsala'da fiyat farkı olmadan yaptırabildim. http://www.turing.org.tr/uluslararas...rta-yesilkart/

Başka sorunuz olursa cevaplarım. Şimdilik aklıma gelen detaylar bunlardı

Verdiğiniz cevap için öncelikle teşekkür ederim.Ehliyetim yeni tip çipli ehliyet yani yenileme derdim yok.Ruhsat kendi üzerime değil ruhsat sahibinden yazı dediğiniz vekalet galiba , sigortayıda yinede garinti olsun diye burda yaptırırım. Tek sıkıntı güvenli otoparkı olan bir otel bulmak çünkü en büyük korkum motorumu sabah otoparkta bulamamak .

Motosikleti
    Konaklama konusunda da yaz dönemi için tavsiyem cadır kampı olacak. Camping Alexndroupolis diye şehrin merkezinde sayılabilecek ve keyifli plajı olan bir kamp alanında cadır kurduk, motorları da yanına cektik. Kafamız rahat ve gayet güvenli, temiz bir konaklama oldu. Belediyeye ait bir alan. Fiyatı arkadaşım odediği için ne kadardı bilemiyorum. Ama kaç çadır ve kaç motor olacaksa onlar için gecelik ucret oduyorsunuz. İkinci gün Kavala'ya gittik ama yine aynı campingte dönüp kaldık. Bizim turumuz haftasonu turu oldugu için başka bir konaklama yeriyle uğraşmadık. Tabi sizin rotanız daha uzun ise gideceğiniz her bölge için booking veya trip advisor'dan konaklama yerlerini araştırmak gerekecektir.

Motosikleti
    Alıntı umutss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konaklama konusunda da yaz dönemi için tavsiyem cadır kampı olacak. Camping Alexndroupolis diye şehrin merkezinde sayılabilecek ve keyifli plajı olan bir kamp alanında cadır kurduk, motorları da yanına cektik. Kafamız rahat ve gayet güvenli, temiz bir konaklama oldu. Belediyeye ait bir alan. Fiyatı arkadaşım odediği için ne kadardı bilemiyorum. Ama kaç çadır ve kaç motor olacaksa onlar için gecelik ucret oduyorsunuz. İkinci gün Kavala'ya gittik ama yine aynı campingte dönüp kaldık. Bizim turumuz haftasonu turu oldugu için başka bir konaklama yeriyle uğraşmadık. Tabi sizin rotanız daha uzun ise gideceğiniz her bölge için booking veya trip advisor'dan konaklama yerlerini araştırmak gerekecektir.
    Vize alırken çadır kampa yaptırdığınız rezervasyonu kabul ediyorlar mı yada internet üzerinden çadır kampa rezervasyon yapılıyor mu ?

mertky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 500 Cruiser
    Belki bir faydası olur

https://youtu.be/J5OlA2ZW_eM

Motosikleti
    Ben iş durumundan dolayı genelde sık sık vize aldığım için vize başvurusu yapmanız gerektiğini düşünememiştim. Geçen sene yaptığım son başvuruda da sağolsun Hollanda bana 1 yıllık vize vermeyi uygun görümüştü. Benle birlikte başvuran 4 arkadaşıma daha aynı şekilde 1 yıllık vize çıkmıştı. O yüzden şu son refernadum döneminde ki krize kadar hep oraya başvurulmasını tavsiye ediyordum herkese. Hala o kadar bol bol vize verir mi bizlere bilmiyorum ama bilginiz olsun diye söyleyim dedim Tabi biz iş seyahati için başvurmuştuk! Tursitik vize konusunda da o dönem öyle bonkörmüydü bilemiyorum.

Gelelim sorunuza... Çadır kampı yerine Booking.Com'dan son günden bir gün öncesine kadar ücretsiz iptal seçenekli olan bir otele rezervasyon yapıp onun çıktısı ile başvurmanız çok daha uygun olur. Vize başvurunuz sonuçlandıktan sonra rezervasyonu iptal edersiniz, çadır kampına yönelebilirsiniz. Ben turistik başvurularımda hep böyle yapıyorum. Sonra iptal edip, gideceğim zamana göre daha uygun seçeneklere bakıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)