Forumda bu aralar birçok arkadaşın bu konuyla ilgili farklı başlıklar açması üzerine karar vermelerini kolaylaştırmak adına bir konu açıyorum.Ben şuan aklıma geldiği kadarını yazacağım zaten bilen arkadaşlar ekleme yapacaktır.Başta söylemekte fayda var konu motorun sağlamlığı ile alakalı değil karar verememiş olan arkadaşların karar vermelerini kokaylaştıracak birkaç krater.
Herşeyden önce forumdan fikir almak istiyorsanız.Öncelikle geçmişte açılmış konuları bir okuyun.İllaki yararını göreceksiniz.
Bir arkadaşımız motor almaya niyetlendi diyelim ama konuya hakim değil yada bildiği şeylerin üzerine dahada ekleyip kararını bu doğrultuda vermek istiyor.Herşeyden önce Eldeki paraya bakmak gerek.Çünkü kimse size değerinin çok altında motor satmaz.Ama ederinin çok yükseğinde fiyat çeker malum piyasa böyle.Paramız 25 bin tl diyelim.Gayet yeterli bir bütçe.Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var.Ekipman konusu.Bu bütçeden kesilecek tabiki.Ama illa 25 binimiz var diye 5 binini ekipmana yatırmamız şart değil.Tabikide yatırırsanız bu sizin her türlü yararınıza olur.Ayrıca tamam 5 bin ekipmana ayırmadık ama 24 bin motora verip tüm ekipmanlar içinde 1000 tl ayırmayın kenara.Düzgün bir kask,mont,eldiven,bot,pantolon alın çeşitlendirebiliriz bunu sırtlık olsun boyunluk olsun.Şimdi sıra geldi ben ne alacağım konusuna.Öncelikle tarzımızı belirliyoruz.Bir ss mu alacağız naked mı tur motoru mu.Bunu belirlerken önce hangi tarzdan hoşlandığımızı belirliyoruz.Yada motorda ne yapmak istiyoruz.Uzun yola mı çıkacağız araziye mi gireceğiz.Bu seçim yapıldıktan sonra çevre şartlarını inceleyin.Nasıl bir oryamda yaşıyorsunuz.Örneğin hep şehir içi mi kullanacaksınız yada köylük bir yerde yaşıyorsunuzdur buna uygun bir motor almak sizin hayrınıza olacaktır.Kendiniz ss seviyorsunuzdur ama çevre koşulları buna müsait değildir o zaman o motoru almanın bir anlamı yok çünkü ne sürüşten zevk alabilirsiniz o zaman nede motoru sağlıklı öğrenebilir,motkrun sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.Artık tarzımızı oturttuk diyelim.Kafamızda birşeyler oluştu.Şimdi artık burada istediğimiz tarzdaki farklı markaların modellerinin kıyaslamasını yapacağız.20 bin lirazımız var artık eğitim+ekipman paramız 20 bin kaldı.20 bin tl çok geniş bir skalaya hitap ediyor.250 ccde alabilirsiniz o paraya yüksek hacimli bir motorda.Ama yeni başlayan adam yüksek hacim almamalı tavsiye etmiyoruz kesinlikle.250 cc başlangıç için ideal bu motoru alacak arkadaş için sonuçta eğitiminide alacak.Öncelikle motordan beklentikerimiz neler.Az yakması mı,seri olması mı,parça fiyatlarının ucuz olması mı,görüntüsünün güzel olması mı,güçlü olması mı,teknolojisinin yüksek olması mı,sorunsuzluk mu.Kendimizce kriterlerimizi belirliyoruz.Sonra istediğimiz kriterlere uygun modelleri buluyoruz.Şimdi bu modeller arasında eleme yapmak gerekiyor.Herşeyden önce özellikle istediğiniz bir modeller onların arasındaysa istediğiniz kriterlere uyuyorsa direk alın.Ama ben bunlar arasında kaldım ve özellikle istediğim yok diyorsanız fiyat/performans olarak sıralayın tercihlerinizi.Kullanıcı yorumlarını okuyun.Sonunda bir tanesi öne geçecektir.Buradada motoru 0 mı 2.el mi alacağınız konusu ortaya çıkıyor.Burası biraz alacak kişiye kalmış.Kişi param var benim alacaksam 0 alırım diyorsa 0 alır.Ben ikinci el motora binerim 0a o kadar para vermeye gerek yok diyorsada (ki 2. El fiyatlarıda 0 fiyatlarıyla eşdeğer gidiyor neredeyse) o zaman seçilen model motorun ilanları araştırılır.İşte burada motorun teknik kısmı seçimde bize kriter olacak.Kim kullandı,geçmişi nasıl,durumu nasıl,hasar kaydı expertiz vs vs. Tüm bu karar vermelerin sonucunda motor alınır.Güzel güzel binilir.