Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50cc Öneri (B Ehliyetinden dolayı)

Motovento
    REKLAM ALANI
    bozgun09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX9 - PCX - Duke390
    Alıntı Nurychic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şu an toromanla takılıyoruz, bir tane resim eklemiştim yukarıya. Fakat bazı sorularım ve sorunlarım var işler yoğun olduğundan dolayı pek ilgilenemedim.

Öncelikle motorun cc'yi 100'e çıkarmazsak sanırım gerçekten çok amatör kalacak. Çünkü çok basit bir yokuşu bile 1. viteste çıkıyorum, kalabalık bir caddeyse arkamdaki araçlar çıldırıyor tabii. Diğer yandan bu işlemin nasıl yapılacağını bilmiyorum, açıkçası buradan bir arkadaş 100-150 TL'ya yaptırırsın demiştifirmaya sorduğumda çıktığında 300-350 olur dedi firmaya da güvenim kalmadı.

Fakat her şeye rağmen keyfi bir başka güzel, hız önemli değil ama şu yokuşları daha rahat çıksam süper olacak
    Dostum bilmiyorum halen aynı sorunu yaşıyormusun, eğer halen yaşıyor isen karbüratör ayarı düzgün olmadığı içindir büyük ihtimalle ben daha hiç bir yokuşta 1. vitese düşmedim tabi yokuşta kaldırmıyorsam motoru :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kardesim benden tavsiye bence 50cc alma parasına yazık 60 ı geçmiyo uzun yol yapamassın b ehliyetinden dolayı ona vereceğin 3veya 4 bine

a1 veya a2 ehliyete yazıl 1000 tl burda 2 veya 3 aya alıyosun sabret geri kalan 3 binede sıfır 125 cc güzel bise alırsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

Bence Dediğimi Yap İlerde Pişman Olmassın

Motosikleti
    Bakınıyor.
    Şehiriçi kullanicaksaniz kesinlikle Küba rx9 tavsiye ederim.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250

Today candır

Motosikleti
    Peugeot 103
    Tüm yorumlar için çok teşekkür ederim. Daha önce elektrikli bisikletten kalma aksesuarlarım duruyor. Sanırım bir ara Kuba mağazasına uğrayıp Fighter ve RX9 modeline bakacağım. Biraz uzun boylu olduğum için RX9 biraz daha mantıklı geliyor hem sanırım vites falanda var daha büyük bir motora alışmak için daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
    Uzun boyluysanız çok sırıtır. 1.60 boyda bile sırıtıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Arkadaşlar bugün Kuba RX9'u geldiği gibi aldım mağazadan. Sarı renkli, görüntüsü hoş. Eminim birkaç dokunuşla çok daha güzel hale gelecektir. Fakat motor giderken sanki arada benzin almıyor veya çekmiyor gibi zorlanıyor. Bu motorun açılması gibi bir sorundanmı kaynaklanıyor, yoksa motorda bir sorun olabilir mi.

Bu da ilk resmimiz
    https://i.hizliresim.com/Mv3qjQ.jpg
    O motorlarda rodaj düzgün olsun diye bir önlem almış kuba. Hava filtresinin orda bir parça var onu çıkarırsınız motor rahatlar fakat rodaj bitmeden çıkarmanız önerilmez.

Motosikleti
    Ktm Duke 250
    Motosiklet kullanimina geçtigimiz eylul ayinda peugeot kisbee ile başlamiştim. Ev ve iş arasinda beni otomobilden ve trafikten kurtardigi için çok mutluydum. Tatminsizlik hissi ağir basinca a2 surucu belgesi cikardim, kisbee'yi satip pulsar 200ns aldim. Alişma evresi vitesli motosiklet için devam ediyor, kisbee'yi özluyorum

FreeShah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    Herkese iyi forumlar. Daha önce de istemiş fakat bazı sebeplerden ötürü motor sahibi olamamıştım. 30 yaşına kısmetmiş. İstanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorum. Niyetim B ehliyet ile motoru öğrenmek, denemek ve duruma göre hareket etmek. Ehliyet al diyenler olacaktır. Lütfen demeyin. Çok bütçem de yok. Güvenlik önlemleri masrafı(bana ve motora), motor ücreti, evrak ve diğer giderleri de düşününce kendimr en uygun ne alabilirim diye düşünüyorum. Bu aşamada bazı sorularım var. Mümkünse vespa tipi bir şey almak önceliğim not olarak. İkinci el de alsbilirim. Bütçem 5bin civarında. Tabi total bu. Kask motorcu bir arkadaşımdan hediye olucak. Onun dışındaki şeyler benden. Uzun zamandır bisiklet bile sürmedim, o sebepten vitesli almak büyük sıkıntı gibi geliyor. Hem vites öğren hem de İstanbul trafiğini öğren zor gibi. O sebepten otomatik mi alsam derdindeyim.1.85/82 boy kilo. Arada hatunu da alsam o da 52 kg. Tabi nadiren de olss(ilk zamanlsr değil tabi) o da artı olacaktır. Bu konuda bana tavsiyeleriniz nelerdir? Hoşuma giden modeller Kuba Trendy, Daelim Beagle gibi modeller. Şimdiden sağolun.
    Bir sabahın üç kapısı var...

EnvEng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tarz olarak Kuba Trendy ve Beagle vespaya biraz daha benziyor ancak o scooterlar küçük olduğu için artçıyla gezmek pek mümkün olmayabilir.
    Ben de 125 znu scootera sahibim ve satıp 50 cc almayı düşünüyorum. Sym orbit II 50, RMG Moto Gustonun B-8 modeli ve Peugeot Kisbee modellerini takip ediyorum. Size de bu modelleri tavsiye edebilirim.
    Ekipman olarak kask hediye gelecekmiş, 300 400 TL civarında prosev marka vb. bir mont ve korumalı eldiven alırsanız yeterli olacaktır.

Motosikleti
    Henüz yok
    RMG'nin B-8 modelini göremedim. Diğer modeller çirkin geliyorlar sadece. Zaten bulursam ikinci alıcam, sıfır almayacağım için aslında çok fiyat fark etmiyor. Çin modelleri henüz çıktığı için diğer markaların ikinci elleri ile aynı fiyat aralığındalar. Gerekirse her şeyi ikinci el de alabilirim sıfır ürün alma konusunda hiç takıntısı olmayan birisiyim çünkü. Hatta telefonumda, bilgisayarımda bile uzun zamandır sıfır ürün almıyorum. Aklıma takılan şeyler acaba vitesli bir model alıp onunla mı başlayayım, yoksa scooter gibi bir model ile otomatikte önce ortama mı alışayım. Beyoğlun'da ikamet ediyorum o sebepten çalınmaması durumu da benim için önemli. Tabi bütün bunların yanında diğer etkenler de var. Yani aldık bir şey gücü çok zayıf kaldı diyelim, o zaman da anlamsız. Veya çok kalitesiz ve güvensiz olması gibi sorunlar yaşamak istemem. O durumda daha iyi bir şeye yönelebilirim. Orbit fena değil dediğiniz modeller içerisinde. Kisbee'ye de bakmıştım. Aslında bulabildiğim bütün 50CC motorlara baktım. Keşke Honda Türkiye'de satışını yapsa.

Edit : Bu arada merak ettiğim bir şey var. Güç arttırımı yapıyorlar bu modellerde sanırım. Bazı arkadaşlar da bu şekilde satıyorlar. Ama ben gücünü arttırınca nedense sanki zorlayıp motoru yoracakmış hissine kapılıyorum. Bu sağlıklı bir uygulamamı? Yapmak gerekir mi? (Hız için değil yokuş ve artçı için). Yoksa tamamen uzak mı durmalı?
    Bir sabahın üç kapısı var...

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Geçen sene bende senin gibiydim. Honda today çok hoşuma gidiyordu. Tire-Muğla-Eskişehir bir çok today'e baktım, hiç birini beğenmedim az çok motordan anlarım. Motosikletten değil çalışmasından neyse Ankara'ya döndüm, Kanuni'yi gördüm hemen aradım gittim aldım. 1 yıldır kullanıyorum. Şöyle söyleyeim, 2 kişi ortalama 80kg'dan iki kişi binilmez. Çekmiyor o motor. Yokuşlarda ben yaklaşık 90km yum hava ayarı iyiyken eh işte kötüyken yürüme hızında çıkıyordu.Çok okudum araştırdım ben şimdi bakıyorum hala ilanlara iyi ki todaye o kadar çok para vermemişim diyorum. Serviste 80cc yapalım bunu dedi usta ne işe yarayacak dedim. Yokuşları daha rahat çıkarsın dedi. Şimdi aktarmayı değiştirmedikçe bana çok mantıklı gelmedi. Benim kafada 110 cc swap yapmak vardı ancak bu yaza 150lik almayı planlıyorum. Sebebi akan trafikte yavaş kalması, yokuş çıkamaması ya da beni çekememesi diyeyim zayıf arkadaşlar daha rahat çıkıyordur eminim, birde frenler. Al bir tane ikinci el fazla iyi olmasın hatta düş kalk öğren derim. Ancak motosikletten önce ekipman al derim. 50cc bile olsa sonuçta 70-80 yapabiliyor bu alet yokuş aşağı bile olsa.. Hata kabul etmez.. Kask, eldiven hiç yoksa olsun ve tam otursun bedenine kafana, motosikletten önce bunları araştır. Dükkanlara git dene.

Hocam şu an toromanla takılıyoruz, bir tane resim eklemiştim yukarıya. Fakat bazı sorularım ve sorunlarım var işler yoğun olduğundan dolayı pek ilgilenemedim.

Öncelikle motorun cc'yi 100'e çıkarmazsak sanırım gerçekten çok amatör kalacak. Çünkü çok basit bir yokuşu bile 1. viteste çıkıyorum, kalabalık bir caddeyse arkamdaki araçlar çıldırıyor tabii. Diğer yandan bu işlemin nasıl yapılacağını bilmiyorum, açıkçası buradan bir arkadaş 100-150 TL'ya yaptırırsın demiştifirmaya sorduğumda çıktığında 300-350 olur dedi firmaya da güvenim kalmadı.

Fakat her şeye rağmen keyfi bir başka güzel, hız önemli değil ama şu yokuşları daha rahat çıksam süper olacak
    Ayni sorun bendede var. Bende cc yükseltmenin peşindeyim

https://www.youtube.com/channel/UCNa...VD4sMEg/videos

Bu linkte kullanıcı incelemesi var şehir içi/uzun yol vs bayağı memnun gözüküyor benim de aklımı fena çeliyor

Motosikleti
    Henüz yok
    Rapid 50 modeli olarak geçiyor şimdi farkettim. Ben pek anlamıyorum ama en güzel performansı seçmek de iyi bir alternatif olsa da aslında tip de benim için önemli. Ama RMG fiyatları bütçem için ideal görünüyor. Fakat beni rahatlatacaksa Kisbee de alabilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

Düzeltme tuşunu bulamadım. Aslında şunu da eklemek istiyorum. 2. elde SYM Orbit - Kisbee de alabilirim. Hatta Orbit var bir tane hızı da arttırılmış sanırım. Fiyatı da uygun. Ama tabi Trendy hala tip olarak hoşuma gidiyor. Yine de yok kardeşim aman uzak dur git RMG, Kisbee veya Orbit al daha güçlü derseniz öyle yapacağım.

Kendi adıma konuşayım
    İş yerimle evim arası 3 km ve dümdüz bir yol. Mesafe kısa olunca çoğu zaman yürüyerek gidip geliyorum. Bir gün yine yürürken, liseden beri ilgimi çeken mondial veya asya motorun nostalji skuterinden alayım dedim. Malum tipi çok hoş ama Çin malı bir motor. Pimpirikli bir insan olduğum için kullanımına ve bakımına müthiş özen gösterdim. Arada bir işe gidip geldim, arada da sağa sola turlamaya.
    Sonuç olarak 2 tekerden aman aman bir beklentim olmadığı için ve bakımını kontrolünü en ince detayına kadar kendim yapabildiğim için bana Çin olmuş/Japon olmuş farketmiyor. Hatta cc de farketmiyor
    O sebeple de senin de benim gibi beklentilerin çok aşırı değilse ve motora dikkat ederim, yormam diyorsan gayette 50 cc Çin malı bir şey alabilirsin.

Motosikleti
    Artık Yok...
    50 cc de piyasadaki firmaların hepsi iki tip motor kullanıyor %90 da gy6 139qmb kodlu çin malı motoru kullanıyor..

yani 3 bin liralık motorda alsan 10 bin liralık motorda alsan ne alırsan al sürdüğün motor aynı.. fark tasarım donanım işçilik kalite ölçeğinde değişiyor..

madem motor tipi aynı parada kısıtlı ise yani kisbee ortbit bunlara güç yetmiyorsa..
    çinliler içinde bir tercih yapılıcaksa burda önem verilmesi gereken şey öncelik lastik ölçüsü olmalı bence ..

öncelikle elenmesi gereken modeller lastik ebatı 3.5-10 olanlar olmalı şahsi fikrim.. bu lastiklerin sınıfı J sınıfıdır yani fabrikasyon maksimum hız değeri lastiğin 100km dir ki bu bile tavsiye edilmez 60-70 km ideal dir bu lastiklerde..

sorun sadece hız değil tabiki 10 inç jant ve 3.50 cm genişlikde yolda sizi ufak bir su birikintisinde çukurda zora sokabilir yola mukavemeti az olan bir lastik ve jant tipi bence..

alırken gene en az 110,120,130 genişlik en az 12 inç de jant arayın .. misal 120/70-12 yada 130/70-12 gibi ..
    bu tip lastikler p sınıfı olur genelde yani son hızı 150km dir yapıcağınızdan değil tabiki ama yola mukavemeti diğer 3.50 liğe oranla misli misli fazla kuvvetli olucaktır..

en azından ilerde motora chip falan takıyorlar youtube da görüyorum hızı artıyor falan önermesemde yapan olursa lastikler bu hızı kaldırır .. neticede lastiğin kaldırmıycağı bir hıza motoru çıkarmak sadece hayatınızı riske eder..

zaten bu lastik ölçüsünde fazla 50cc lik yok.. olanlar 5-6 taneyi geçmez.. geri kalanlar arasında elemeyi fren sistemi bagaj alanı falan olarak yapabilirsiniz... yani frenlerde en azından önde disk olabilir misal..
    ön arka kampana olanları eleyebilirsiniz..

bagajı ufacık yarım kask bile almayanları misal eleyebilirsiniz.. zaten geriye bir yada iki motor kalır..

geriye kalanlarıda artık göz zevkinize tasarıma göre yada daha detaylı ayrıntılara göre donanım olarak eleyebilirsiniz..misal torbalığı olan olabilir o tip işte elersiniz size kalmış o kısımları pekde önemli değil..

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 cc de piyasadaki firmaların hepsi iki tip motor kullanıyor %90 da gy6 139qmb kodlu çin malı motoru kullanıyor..

yani 3 bin liralık motorda alsan 10 bin liralık motorda alsan ne alırsan al sürdüğün motor aynı.. fark tasarım donanım işçilik kalite ölçeğinde değişiyor..

madem motor tipi aynı parada kısıtlı ise yani kisbee ortbit bunlara güç yetmiyorsa..
    çinliler içinde bir tercih yapılıcaksa burda önem verilmesi gereken şey öncelik lastik ölçüsü olmalı bence ..

öncelikle elenmesi gereken modeller lastik ebatı 3.5-10 olanlar olmalı şahsi fikrim.. bu lastiklerin sınıfı J sınıfıdır yani fabrikasyon maksimum hız değeri lastiğin 100km dir ki bu bile tavsiye edilmez 60-70 km ideal dir bu lastiklerde..

sorun sadece hız değil tabiki 10 inç jant ve 3.50 cm genişlikde yolda sizi ufak bir su birikintisinde çukurda zora sokabilir yola mukavemeti az olan bir lastik ve jant tipi bence..

alırken gene en az 110,120,130 genişlik en az 12 inç de jant arayın .. misal 120/70-12 yada 130/70-12 gibi ..
    bu tip lastikler p sınıfı olur genelde yani son hızı 150km dir yapıcağınızdan değil tabiki ama yola mukavemeti diğer 3.50 liğe oranla misli misli fazla kuvvetli olucaktır..

en azından ilerde motora chip falan takıyorlar youtube da görüyorum hızı artıyor falan önermesemde yapan olursa lastikler bu hızı kaldırır .. neticede lastiğin kaldırmıycağı bir hıza motoru çıkarmak sadece hayatınızı riske eder..

zaten bu lastik ölçüsünde fazla 50cc lik yok.. olanlar 5-6 taneyi geçmez.. geri kalanlar arasında elemeyi fren sistemi bagaj alanı falan olarak yapabilirsiniz... yani frenlerde en azından önde disk olabilir misal..
    ön arka kampana olanları eleyebilirsiniz..

bagajı ufacık yarım kask bile almayanları misal eleyebilirsiniz.. zaten geriye bir yada iki motor kalır..

geriye kalanlarıda artık göz zevkinize tasarıma göre yada daha detaylı ayrıntılara göre donanım olarak eleyebilirsiniz..misal torbalığı olan olabilir o tip işte elersiniz size kalmış o kısımları pekde önemli değil..
    Haklısınız,
    Bagaj hacmi olarak hemen hemen hepsi aynı, hamam tası kadar kapasiteleri var.
    Lastik çapı olarak da yine benim takip ettiğim Rmg b08 avantajlı durumda. 12 inch ve fabrika çıkışı ANLAS lastikle geliyor.
    Ancak bu model de malesef kara borsaya düşmüş durumda.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Emre ERTÜRK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısınız,
    Bagaj hacmi olarak hemen hemen hepsi aynı, hamam tası kadar kapasiteleri var.
    Lastik çapı olarak da yine benim takip ettiğim Rmg b08 avantajlı durumda. 12 inch ve fabrika çıkışı ANLAS lastikle geliyor.
    Ancak bu model de malesef kara borsaya düşmüş durumda.
    tek Rmg yok aslında ..

fiyatına göre en iyisi stmax milan var bu motor 6-7 civarı sıfırı.

3-4 bin tl 50c.c lik olanlar içindede

Rks rico
    rmg b08
    kuba fighter
    kymco agility (bulunabilirse)

bunlar var jantları 12 inç olup lastik ölçüsü 110-120-130 civarı olan..

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Kuba rx9 var bilmiyorum ne derece iyidir

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Alıntı fenerbahceli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu mondialleri kaliteli üretseler sanki elleri kopacak. Bir sürü çeşidi var mondialin ama hepsi kalitesiz
    Hayır o olayın haklı bir sebebi var. Yeni başlayan adam mondial ile sadece motor sürmeyi değil söküp takmasını, eli anahtar tutmasını öğreniyor. Lütfen

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Alıntı FreeShah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi forumlar. Daha önce de istemiş fakat bazı sebeplerden ötürü motor sahibi olamamıştım. 30 yaşına kısmetmiş. İstanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorum. Niyetim B ehliyet ile motoru öğrenmek, denemek ve duruma göre hareket etmek. Ehliyet al diyenler olacaktır. Lütfen demeyin. Çok bütçem de yok. Güvenlik önlemleri masrafı(bana ve motora), motor ücreti, evrak ve diğer giderleri de düşününce kendimr en uygun ne alabilirim diye düşünüyorum. Bu aşamada bazı sorularım var. Mümkünse vespa tipi bir şey almak önceliğim not olarak. İkinci el de alsbilirim. Bütçem 5bin civarında. Tabi total bu. Kask motorcu bir arkadaşımdan hediye olucak. Onun dışındaki şeyler benden. Uzun zamandır bisiklet bile sürmedim, o sebepten vitesli almak büyük sıkıntı gibi geliyor. Hem vites öğren hem de İstanbul trafiğini öğren zor gibi. O sebepten otomatik mi alsam derdindeyim.1.85/82 boy kilo. Arada hatunu da alsam o da 52 kg. Tabi nadiren de olss(ilk zamanlsr değil tabi) o da artı olacaktır. Bu konuda bana tavsiyeleriniz nelerdir? Hoşuma giden modeller Kuba Trendy, Daelim Beagle gibi modeller. Şimdiden sağolun.
    Sym fiddle al hacı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler