Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yol Sanatı Eğitimine Giriş Videosu

Motovento
    REKLAM ALANI

Daha önce yol eğitimleri videoları başlığında ve teori eğitimi videosu isteği başlığında da bu videoyu paylaştım. Ancak o kadar beğendim ki daha çok insanın görmesini istiyorum. O nedenle videonun kendi başlığını hak ettiğini düşünüyorum. Video, Motosiklet Yol Sanatı kitabında anlatılan, yol eğitimlerinde verilen Sistem'e bir giriş niteliği taşıyor. Çok çok beğendim.

Roadcraft Eğitimine Giriş - Mahir Yeşilmenderes

İki küçük not eklemiş olayım. Sol viraj öncesinde ve girişlerinde sağdaki yola yakın yapılmış bariyere aşırı yanaşmak çok tasvip edilmiyor. Bariyere de bir tehlike muamalesi yapmak öneriliyor. Bu nedenle o noktalarda yolun en dibinde (P1) değil de en kenar nokta ile kendi şeridimizin ortası arasında, yine kenara yakın (P1.5) olmak tercih edilir. Aşağıdaki konumlanma istenmez. Buradaki sürücüler muhtemelen özellikle konumlanma hassasiyeti üzerine bilinçli pratik yaptıkları bir sürüşteydiler. O yüzden bu kadar yanaşmakta sakınca görmemiş olabilirler. O noktada bariyer yola bu kadar yakın inşa edilmemiş olsaydı veya bariyer hiç olmasaydı istenen, gelişim ile ulaşmak istediğimiz konumlanma budur.

Dikkatli izleyicilerin gözüne çarpan bir düz çizgide sollama var. Bu konuda farklı farklı düşünen kişiler var olsa da genel olarak güvenlik ile ilgili bir sıkıntı yoksa bu videodaki gibi bir sollamayı yapmak serbest, hatta gerekli.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    teşekkürler zaferece çok güzel bilgiler almış oldum. Bu arada ben denk gelmemiş olabilirim ancak ilk defa bir türk motorcu videosunda bu kadar akıcı düzgün viraj izliyorum. makina gibi alıyor vallayanlışım varsa düzeltin.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Faydalı bilgiler ve güzel bir video ancak genel olarak motorun konumlanmasını tehlikeli derecede kenara yakın buldum. Düz yol ve viraj olmasa dahi yolun kenar çizgisine çok yakın sürüş yapıyor. Özellikle böyle kötü yollarda buralarda mıcır vs olması çok muhtemel, + kenardan bir hayvan vs çıkması ihtimali de var. Karşıdan gelecek tehlikeye göre kendini konumlandırıyor oysa yolun en sağına konumlanırsanız sizi sollayacak araç karşı şeride geçme ihtiyacı hissetmeden sizi sıkıştırabilir. İstanbul trafiğinde sıklıkla karşılaşılan bir durum. O yüzden eğer önümüz açıksa karşıdan ve arkadan gelen araç yoksa şeridin sola yakın kısmı takip edilmeli.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faydalı bilgiler ve güzel bir video ancak genel olarak motorun konumlanmasını tehlikeli derecede kenara yakın buldum. Düz yol ve viraj olmasa dahi yolun kenar çizgisine çok yakın sürüş yapıyor. Özellikle böyle kötü yollarda buralarda mıcır vs olması çok muhtemel, + kenardan bir hayvan vs çıkması ihtimali de var. Karşıdan gelecek tehlikeye göre kendini konumlandırıyor oysa yolun en sağına konumlanırsanız sizi sollayacak araç karşı şeride geçme ihtiyacı hissetmeden sizi sıkıştırabilir. İstanbul trafiğinde sıklıkla karşılaşılan bir durum. O yüzden eğer önümüz açıksa karşıdan ve arkadan gelen araç yoksa şeridin sola yakın kısmı takip edilmeli.
    (bkz: Sol virajda konumlanma)

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Virajlarda haklı olabilir ama o kadarı yine de fazla profesyonel bence. Hızı düşürerek daha az tehlikeli viraj almak mümkün. Açıktan alacağım diye bariyere yapışmak da var. Bakış bir bozulsa gittin.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Virajlarda haklı olabilir ama o kadarı yine de fazla profesyonel bence. Hızı düşürerek daha az tehlikeli viraj almak mümkün. Açıktan alacağım diye bariyere yapışmak da var. Bakış bir bozulsa gittin.
    Bariyer meselesini ilk mesajda irdelemiştim. bariyere o kadar çok yanaşmak uygun görülmüyor. Fakat başkaca herhangi bir tehlikeli durum yoksa bunu becerebilmeye uğraşmak gerekiyor.

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Güzel bir video olmuş. Devamı da gelecektir tahminimce.

Benim kafama takılan bir durum var. Bu tarz videolar neredeyse hep aynı yollarda çekiliyor. İki şerit çift yön bol virajlı vs. Muhtemelen işin temelini kavratmak içindir.

Sistemin e-5 tem gibi 3'er 4'er şeritlik bölünmüş yollarda uygulanışı ile ilgili bir video da olsa çok faydalı olurdu. Örneğin e-5 de akıcı ve yoğun trafikte konumlanma ve güvenlik balonu olayını çok merak ediyorum.

Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Güzel bir video olmuş. Devamı da gelecektir tahminimce.

Benim kafama takılan bir durum var. Bu tarz videolar neredeyse hep aynı yollarda çekiliyor. İki şerit çift yön bol virajlı vs. Muhtemelen işin temelini kavratmak içindir.

Sistemin e-5 tem gibi 3'er 4'er şeritlik bölünmüş yollarda uygulanışı ile ilgili bir video da olsa çok faydalı olurdu. Örneğin e-5 de akıcı ve yoğun trafikte konumlanma ve güvenlik balonu olayını çok merak ediyorum.
    Çok iyi soru. İnsan bunun nasıl uygulandığını merak ediyor gerçekten de. Bölünmüş yollarda özellikle kavşak geçişlerine dair Uğur Hoca'nın Tehlike Analizi ve Planlama diye bir videosu var. Bu video sizin görmeyi istediğiniz yoğun trafik koşullarını içermiyor. Yoğun şehir içi trafikte olumsuz örneklerin incelendiği bir Klasik Kaza Sebepleri videosu daha var. Ama o da tam olarak sizin istediğiniz, yoğun trafik içinde nasıl akıcı ve güvenli gidebiliriz üzerine bir video sayılmaz. Bahsettiğiniz gibi bir videoya ben de henüz rastlayamadım. Ancak eğitimler esnasında öyle sürüşler gördüm. Ben önde giderken bir şekilde tıkanıp kalıyoruz, eğitmen (Uğur Hoca veya Kaan Tuna idi benim gördüklerim) öne geçip ilerleyince sanki diğer herkes ona yol vermek için seferber oluyor gibi. ben giderken oradan buradan sürekli yanıma sokuluyorlar. Onlar giderken hiç rahatsız edilmiyorlar. Etraf arabalarla dolu iken doğru konum meselesi (30 cm bile çok fark ediyor ve adamın dediği yerden gitmek normalde aklımıza bile gelmiyor.), kafanın nereye baktığı, diğer sürücülerle iletişim, yavaş manevra, sinyallerin ustalıkla kullanılması gibi şeyler var. Mesela emniyet şeridinde yürüme hızında gidiyoruz ama sağdan yol var. Niyetimiz düz gitmek. Diğer sürücülere sağa dönmeyeceğimizi anlatmak için sol sinyal yakıyor hoca. Sinyali ne zaman yaktığın, fren lambasını sadece lambayı yakmak için kullanmak gibi değişik incelikler. Yol eğitimlerinin son bölümleri genelde şehre dönen arabalarla tıkalı olan yollarda geçiyor Ankara'da o yüzden bu şekilde görme şansı bulmuştum. Ama özel olarak buna dair yol eğitimi açıyor ART Motoakademi. Önceden standart yol eğitimi almış, sistemi bilen insanlar için daha üst seviye bir eğitim: Şehir içi sürüş eğitimi.

Tehlike Analizi ve Planlama videosunu bir kaç kere izledim. Otobanda ise racing kullanan arkadaşlarımın bol makaslı ve kötü örnek teşkil eden videolarından başka video yok Trafik hızının yüzde bilmem kaçı kadar daha hızlı sürmek yol sanatında var mı bilmiyorum ama bu şekilde bir sürüşten makas ata ata gitmeyi anlıyorum ben. Şehir içi sürüş eğitimi kulağa iyi geliyor.

Otomobil olsun motosiklet olsun kazaların önemli bir bölümü şehir içinde tıkalı trafikte sürmeye alışan insanların, özellikle bayram tatillerinde kendilerini hızlı akan otobanlarda, beyinlerinin alışık olmadığı süratlerde sürmek durumunda kalmalarından meydana geliyor. Merak ettiğim konu ART yol eğitiminde otobana çıkılıyor mu yoksa en kısa yoldan bol virajlı iki şerit rotalara ulaşıp oralarda mı eğitim veriliyor?

... Merak ettiğim konu ART yol eğitiminde otobana çıkılıyor mu yoksa en kısa yoldan bol virajlı iki şerit rotalara ulaşıp oralarda mı eğitim veriliyor?
    Gruplar halinde düzenlenen paket eğitim (ilk defa alacaklar için önerilen) ve master eğitim (daha önce yol eğitimi almış olanlar için) dediğiniz gibi bol virajlı, teknik parkurlarda yapılıyor. Otobana çıkış grupla yapılan eğitimlerde dertli olacaktır diye tahmin ediyorum zira herkeste HGS filan olmayabilir. Ama bire bir eğitimlerde istediğiniz yerde eğitim almayı talep edebileceğinizi tahmin ediyorum. Sıkışık trafiğe sahip çok şeritli yollar ise denk gelirse oluyordur diye düşünüyorum. Ben tabii sadece onlardan bir kaç kere eğitim almış birisi olarak atıp tutuyorum. Esas bilgiyi ART'ı arayarak almak daha sağlıklı bilgi verecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Trafik hızının yüzde bilmem kaçı kadar daha hızlı sürmek yol sanatında var mı bilmiyorum ama bu şekilde bir sürüşten makas ata ata gitmeyi anlıyorum ben.
    Hocam dediğiniz gibi o konuda biraz yanlış anlamaya müsait bir durum var orada. Sanki yoldaki her araçtan daha hızlı olmak zorundaymışız gibi bir mana yüklenip saçma sürüşler yapılabiliyor. Ortalama akış hızı başka bir şey trafikteki en hızlı aracın hızı başka bir şey. Önümüz açıkken ilerlemek başka şey, sürekli sert konum değiştirmelerle makas ata ata ilerlemek başka bir şey. tabii ki yol eğitimleri ile öğretilmeye çalışılan sürüşte bu rahatsız edici sürüş yok. (bkz: 88... 89...)

Eğer daha önce yol eğitimi almamışsanız sadece bir paket eğitime katılmak bile bu konuları netleştirmenize bence yetecektir. Sonrası için olan şehir içi sürüş eğitimlerine katılmanız gerekmeyecek diye tahmin ediyorum.

Tavsiye için teşekkürler. Şu aralar motorsuzum. Tekrar sahalara dönünceye kadar kafamda belirli bir eğitim programı oluşturmaya çalışıyorum. ART ın programlara bakacağım.

Düzenleme: ART İzmir'deymiş İstanbul'da bakacağım artık..

Düzenleme: ART İzmir'deymiş İstanbul'da bakacağım artık..
    ART'ın İstanbul, İzmir, Bursa, Edremit gibi bir çok şehirde eğitmeni var. Ankara, Konya, Erzincan, Antakya gibi şehirlerde eğitimleri düzenleniyor. Facebook sayfalarını takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca benim tercihim ART olsa da Motto, OMM, ADARAT, RoadCraft gibi bir çok alternatif de var. (bkz: İleri sürüş eğitimi alınabilecek yerler)

Motosikleti
    Ne yazık ki yok
    Seni görmek güzel abi yılmadan devam yollarımızı paylaştığımız herkes bilinçlenmeye devam ediyor çabaların sayesinde :D
    zaferce bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)