Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

İkinci el piyasasının ölü olması hk.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hyosung GV650
    genel olarak ekonomik problemler. insanların alım gücü iyice düştü. öte yandanda uyanıklar ve dolandırıcıların artması sebebiyle motor alabilecek insanlar sıfıra yöneliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Vatandaşta para yok yanlış bir önerme siyasi belirsizlik ve tatil zamanı adam karısıyla çocuğuyla tatile gidiyor araba kaçınc viteste az yakar diye düşünüyor siz piyasa felan diyorsunuz,

r25 tabiki satılır genel olarak ekonomisi müsait olan kişilerin aldğı motor

ben sym satarken baya zorlandım hasar kaydı vardı ama gel gör ki cbr 125 sattım 1 kişi kazası varmı diye sormadı

o sebeple japon dışında motor almam honda pcx baya güzel satmak istesem ışık hızıyla satarım

Malm satılmyor diyen arkadaşlar 12 bin lira sıfrı olan motora kimse gidip 12000 vermez 11000 de vermez gider sıfır alır

2. ne motor aldyısam satıcı illaki kusurunu söylemedi mağdur olduğum konular oldu 6. motorum sıfır nmax olucak sıfır alıcam gözüm gibi bakıcam 155 nmax
    alp010 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sıfır alıcam
    Gözüm gibi bakıcam
    Binicem üstüne
    Vurucam kırbacı
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfır alıcam
    Gözüm gibi bakıcam
    Binicem üstüne
    Vurucam kırbacı
    benim olucak fıstık
    Mustaphalanx bunu beğendi.

kuzan14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600RR
    Zarar etmiyim mantığıyla satmaya çalışan bir arkadaşım var, 2 aydır duruyor motor ve arayan soran yok ama ben zarar olursa olur bindiğime sayarım dediğim motoru 2500 tl ile zararına sattım.Sen de o mantıkla satmayı denersen işin zor

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    malum sitede TDM 900 ilanlarına bakmanızı tavsiye ederim. zaten her şeyi açıklar diye tahmin ediyorum.
    bir örnek vereyim; ilan fiyatı (4-5 ay kadar önce) 16.500 TL. 2005 model TDM 900. 70.000 km civarıydı sanırım.
    tam detayını hatırlamıyorum. bu arada ben başka bir motor aldım. serviste ustayla sohbet ediyoruz, TDM baktım falan dedim.
    Motoru usta arkadaşına almış, 14.000 TL ye...
    yahu madem o fiyata vereceksin yazsana oraya 14.000 diye, bizde vaz geçmeyelim.
    kendimiz ediyoruz, kendimiz buluyoruz...

nat675 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Arkadaşın dediği gibi kendimiz edip kendimiz buluyoruz malesef.

Bir tanıdığım oldukça temiz arabasını 62500'den satışa sundu. Adamın 58000 vereyim diyen bile oldu.
    Vatandaşın birisi o kadar dil dökmüş ki 60000'den fazla param yok. Çocuğum var aile arabası olarak kullanacaz, yıllarca binerim ben buna, yok şurasına şundan yaptıracam, burasına bunu taktıracam diye arkadaşı tavlamış. 60000 liraya almış arabayı.

Sonra ne mi oldu. Haspam 15 gün sonra 64700 liradan satışa koydu arabayı. Arkadaşım ilanda görür görmez arabasını tanıdı doğal olarak. Çok üzüldü ve söylediği şey sadece şuydu.
    Ben bu arabayı 53000 liraya aldım ve iki seneye yakın bindim. Hiçbir şekilde zarar etmedim. Ama zoruma gitti işte keşke eşe dosta yada iyi bir aileye gitseydi arabam dedi... Daha da yemin etti ikinci el araç almam satarken de bir lira pazarlık yapmam diye yemin etti.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Piyasanın ölü olduğu görüşüne katılıyorum. Ben motoru yaklaşık 1.5 yıl önce aldım 10,500TL ye o günkü kurla 3280Eur. Geçen 3 ay kadar önce ilan verdim 10,500TL ye arayan dahi olmadı 1 kişi mesaj attı senetle satarsan alırım diye onu da ben kabul etmedim. Sonra fiyatı 9950TL ye kadar düşürdüm. Nisan ayı kuru ile yaklaşık €2500 ediyor. 1.5 yılda alet %25 değer kaybetti ve arayan dahi yok. İlan verme mantığına göre fiyatı düşersen müşteri bulursun,ancak nereye kadar düşelim. Zaten aldığım fiyatın %25 altına veriyorum, yaptığım 12000km sadece, düşmesi kazası yok, bakımlarını vs yaptırmışım lastiğini değiştirmişim bunlar hariç. "E pardon da o kadar ölü fiyata veremem yani !!!" dedim ve ilanı kaldırdım binmeye devam. Zaten sıfır fiyatları da uçtu gitti. Motor falan değiştiremiyor kimse. Bazı değil bir çok ilanda fiyatlar abartılıyor ama makula çeksen dahi alıcı yok bu bir gerçek. Millet zannediyor ki sıfır motorların fiyatı arttı, 2. el de artacak. İşin aslı öyle değil. Bu aynen herşeyin pahalılanması karşısında maaşına 2 yıldır zam alamamak gibi bir şey. Her geçen gün cebimizdeki paranın veya malın kıymeti azalırken, satın almak istediğimiz sahip olmadığımız ürünlerin fiyatı artmakta.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende beslediğim balıkların yavruları olunca satıyorum.Normalde 50 ila 65 tl arasında satılan yavruları ben piyasadan daha büyük boyda 40 50 arasına veriyorum.Çok dil döküp hobiciyim diye birine 35 ten vermiştim. Arkadaş bir hafta donra 55 ten ilan açmıştı.Bir de utanmadan beni referans yazmış orijini saflığını sorgulasınlar diye.O gün bu gün vermem o fiyatlara.

Motosikleti
    SYM Fiddle III 200i
    1.5 ay önce motor almak için 2.el ilanlarına bakıyordum. Baktığım motorun sıfırı 8000 liraydı. 2. el ilanları kazalı olan 6750den başlıyordu. 7000, 7500. Naktim olmadığı için kredi çeksem 8000i geçiyor geri ödemesi 12 aylık kredi çekersem. Ama bayi bana vade farksız 12 ay taksit yaptı. Neden aynı fiyata 2. el alayım? Motosiklet 2. el ilanlarına bakın, rakamların hiçbiri makul değil. O parayı vereceğime üstüne 3-5 daha koyar sıfırını alırım diyordur birçok insan. Tamam herkesin malı kıymetli anlıyorum da onu alanlar da gerizekalı değil. Kimse kolay para kazanmıyor.

Artemis maaşını da euro olarak alıyorsun heralde.ayrica kurun ne kadar dengesiz arttığını bilmemen mümkün değil. Yaptığın hesaba göre sadece piyasa ölü yorumu yaparsın

Motosikleti
    Honda PCX 150
    PCX i ilan icin resimlerini çekerken sattım 😀

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Parasını hak eden motor, temiz motor 2 günde gidiyor arkadaş.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende beslediğim balıkların yavruları olunca satıyorum.Normalde 50 ila 65 tl arasında satılan yavruları ben piyasadan daha büyük boyda 40 50 arasına veriyorum.Çok dil döküp hobiciyim diye birine 35 ten vermiştim. Arkadaş bir hafta donra 55 ten ilan açmıştı.Bir de utanmadan beni referans yazmış orijini saflığını sorgulasınlar diye.O gün bu gün vermem o fiyatlara.
    çok moralim bozuk abiler ama var olun sağ olun ki sizlerinde başınıza gelen kötü durumları gördükçe yanlız olmadığımı anlayım biraz huzur buldum. demek ki tek enayi ben değilmişim :D seviyorum sizleri sağolun neşem yerine geldi biraz bu dertleri okuduktan sonra.

ister istemez insan bazı şeyleri yaşadıktan sonra iyi niyetini kaybediyor

bende ses yalıtım işinde sorun yaşıyorum. bana işi öğreten abi günde 5 daire için 110 lira civarı para alıyordu ve öğlen vaktinde işi bitirip erkenden gidiyordu vede süpürgelik hazır geliyordu ona.

ben ise işi ondan devir aldım ve 65 liraya 5 daire yapıyorum ve süpürgelik gelmiyor. büyük şilteyi odun testeresiyle salam gibi dilimlere ayırıp kendim süpürgelik yapıp kullanıyorum oda işi zorlaştırıyor. bunlara rağmen işten 1 saat erken ayrılmama bile laf ediliyor ve pazar günü işe gelmemem bile göze batıyor.

umurumda değil ben yine erken çıkarım fakat insanlara yaranamıyorsunuz, tek başıma adama bıraktığım para kazancı 180 lira falan. iş güvenlik + sigorta + sağlık + yömiyemi falan çıkardığımda kalan para bu patronuma fakat bu ne nankörlüktür anlamıyorum.

paşa gönlü bilir ben işimi yapar giderim, sıkıntı varsa çıkarsın işte. deli oluyorum eskiden elemanları yarım gün çalıştırıp kişi başı 110 küsür lira vermek hoşuna gidiyordu belli ki.

edit: kendimi bir an suriyeli sandım, dağdan gelip bağdakini işinden ettim daha ucuza.

Olur tabi arkadaş adam 2016 model cbf 150'yi bir alisveris sitesinde 6.800 tlye satıyor hic utanmada yok yav sıfırı 200 TL daha ucuz...

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu
    ' millette nası para yok yaa her taraf bmw mercedes, herkesin elinde ayfon'
    geyiği hâlâ devam ediyor mu yahu?

Sene olmuş 2017 google icat edileli yıllar olmuş hâlâ aynı muhabbet.
    Biz çocukken de vardı bu.
    O zaman cep telefonu henüz icat edilmemişti ama mercedes için falan yapılırdı aynı geyik.
    Esnaf abi işler kesat dese bir diğeri abi millette para yok der.
    İlla biri çıkar ordan
    - nası yok yaf nası yok? Say bakalim iki arabanın biri mercedes!
    Der ve topluca adama hak verilir ve derin sessizlik gelir.

Şimdi aynı geyiği yapana şak diye satış rakamlarıni yapıştırıveriyorlar.
    Yine sessizlik oluyor.

Sizin son model ayfon, son model zamsunklar satış adedinde ilk onda bile değil.
    Geçen sene Türkiye'de en çok satan telefon gm olmuş.
    Arkasından samsung'un eski ve ucuz modelleri başka markalar geliyor.
    Ayfon 5s modeli listeye 6 ya da 7. Sıradan girmiş.
    Ayfon'un ve zamsunkun son modelleri de satılmış tabi ama operatörler eliyle ve 36 taksitle.
    Yani kimse elindeki 3000 lirayı bu telefonlara yatırip sonra motor alamıyorum diye ağlamıyor.
    Bir üst postta da yazdığım gibi borçlanarak alıyorlar.

2. El fiyatlarının yüksekliğinin ana sebebi de bu aslında.
    Eleman banka kredisiyle 16bin liralık motoru 18bin liraya alıyor.
    Tabi satarkende 18bin liraya satıp zarar etmemeye çalışıyor.
    Motorunun sıfırı bu arada hâlâ 16bin lira ama olsun belki bir keriz çıkar.
    Böyle böyle motor 1-2 sene satılmıyor. O arada da motorun sifıri 20bin oluyor.
    Eleman 17-18 bine motoru satabilirse zarar etmedim diye psikolojik olarak rahatlıyor.
    malesef satışlar fiyatların artması ile doğru orantılı düşmedi motorlu tasıtlarda.

son 9 ayda otomobillere OTV artışı+ döviz artışı+ ortalık bulanmışken aç gözlü distiribütör karları bindi. Arçalar ortlama yüzde 20 ile 30 arası zamlandı. Bende otomobil satışları sağlam düşmüştür diye düşünürken bir forumda satış adetleri karşılaştırması vardı aylara göre geçen sene ve bu sene ve satışlar yüzde 5 filan düşmüş.

80 binlik araba 100 bin oldu, önden çekişli basit suvlar 120 binden 150 bin oldu ama satışlarda kayda değer düşüş yok. daha da artacak zam gelecek gazkaması ve korkusuyla bayiler sattıkça satıyor. Vatandaşta son model arabaya binmesse ölecek konu komşu görsün hastalığı varken bu düşüşü biraz daha bekleriz.

ben kendimden örnek vereyim. ben zamdan önce aracı aldım yırttım. yan komşularım zamdan sonra biri 160 binlik CR-V biri 110 binlik dizel otomatik araç aldı. yüzde 15-20 zama ragmen. gerçi durumlarına göre aldıkları araba hiç lüks değil ama yinede zamı yemelerine ragmen 5 yıldır yapmadıkarı araba yenilemesini yaptılar sanki fiyatlar düşmüş gibi

Tük insanında fazla mantık aramamak lazım... Veya tepki vb.. gibi hareketler

kurye13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Dürüstlük yok, bakım yaptırma yok, insan gibi kullanma yok.Bol bol yalan var.

Sahibinden.com sitesinin ikinci el satışta tekel gibi bir şey haline gelmesi de iyi değil.Çok fazla satıcı var, şikayet ediyorsun takibi yapılamıyor.Bir de iyice boşverci olduk ve dolandırılmaya alıştık, artık dolandırıcıları ifşa da etmiyoruz.

Dalga geçmek için ilan açanlar var.Telefonla arayıp görmek için yer belirliyorsun, gelmiyor.Tekrar arıyorsun cevap vermiyor.Daha sonraki bir zamanda aradığında başkasının senden önce gelip aldığını söylüyor.Neden haber vermedin diyorsun, mecbur muyum sana söylemeye diyor!

Güncel olmayan fotoğraf koyan var.İlandaki fotoğraflara bakıyorsun motor pırıl pırıl.Görmeye gidiyorsun çizikler kırıklar.

Kazası var, söylenmiyor.İlanda plaka görünmüyor.Kaza olabilir ama nasıl toplanmış ne olmuş ona bakmak, anlayabilmek lazım. Anlayamıyorsan değerlendirebilecek bir yere göstermek lazım.Ama kazası var mı yok mu mutlaka bilmeli.Aslında bakılacak o kadar çok detay var ki, 250 bin km üzerindeki motor tecrübemden sonra artık bir ekspere göstermek lazım diye düşünüyorum.Eskiden kendim bakardım.Her motor ayrı, kendi bildiğim tek model ybr.

İkinci el almak da satmak da bence çok yıpratıcı bir süreç.Sırf bu yüzden ikinci defadır galeriye ucuza verip sıfır motor aldım.Yaşla da ilgili.Yaş ilerleyince artık yalana dolana daha tahammülsüz hale geliyorsun, bünye yalana doyuyor.Gözünün önündeki mal için yalan söyleyenler var.Adamda utanma diye bir duygu yok.

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    2015 model 23 bin kmdeki cbf 150'yi 4400 tlye sattım.Hergün 2 3 kişi mesaj atıyordu.Sitedeki en düşük fiyatlı 2015 model cbf benimkiydi.Hemen satıldı.Pişman değilim.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arz talep meselesedir,
    Sıfırından pahalı ikinci el,durduk yerde üstüne kedi,saksı v.s.düşüp yatmış kusursuz ikinci eller,
    benden önceki sahibinde bilmem ne olmuş pek bilmiyorumculardan uzak durulmalıdır.Hakediyorlar..

Öğrenciyim vs.şehir dışına gelemiyorum diye ilandaki yazılanları okumadan soranlarla,
    ayağına motor getirtilip görmek isteyenlerle, ölü fiyat veren çakallarla,indirim için
    adeta yalvaranlarla hiç muhatap olmuyorum efendi insan kendini belli ediyor zaten.

Üçtane motosiklet sattım hiçbiri 15gün durmadı,birinin alıcısına 'ben motosikleti hor kullandım, al hayrını
    gör diyerek müşteriye (ölücüye değil), sıfırının yarı fiyatına verdim arkamızdan beddua almayalım memnun olsun diye.(motor
    bir yaşında 4000 km'deydi). Nihayetinde maldır yalana üçkağıda ne gerek var.Diğer ikisi çok az kmdeydi.
    cidden bayideki motor kadar temiz üçyüzde beşyüzdeydi, sıfırının yüzde beş aşağısına verdim iki günde..

Bayramda bi arkadaşın motorunu ilana koyduk çok az km'de, en az 30-40 kişi aramış.Arkadaş ikiyüz ellilira inmemiş
    onbinliralık motorda vermemiş vs., bence motosikletin hakettiği fiyat yazılırsa satılmıyor diye bişey yok..
    Satılmadığını düşünen arkadaşlar muadillerinden yüzde on düşük fiyat yazsınlar satılıp satılmadığını göreceklerdir..
    Daha da satılmıyorsa ekonomi b. sarmıştır.Fazla fiyat düşürmeye gerek yok.

Sıfır satışlarına bakıldığında da sanırım bu bahsettiğim son döneme geliyoruz ufak ufak. İki model vardı kafamda,
    aynı motosikletler aylardır bayide duruyor 2016 model,sağlık problemlerimden ilgilenemedim satılmazlar diye umuyorum..

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı esbabsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gittikçe daha da fakirleştiğimizden olsa gerek diye düşünüyorum.
    Belkide paramiz boldur ikinci ele alan yoktur hocam ?
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)