Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ilk motorum lütfen yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merhaba bajaj boxer 150 kullanmaktayım. bu benim ilk motorum ve motor kullanmayı da bu motor üzerinde öğrendim. 10.000km aldığım motorum şuan 21.000i gördü. vites değiştirme vb. şeyleri de bu motor üzerinde öğrendiğimden dolayı sanırım motoru baya bi hırpaladım. uzun yol yapmadan önce motorumda herhangi bi sorunum yoktu. ancak yolda başıma gelmeyen kalmadı. sorunuma gelecek olursak sanırım en baştan anlatmam daha faydalı olur. ilk zamanlar ikinci vitesten üçe geçerken takılmalar yaşıyordum fakat sorun olmuyordu bi şekilde kullanıyordum.
    Uzun yol sonrasında ise gaz koluna yavaş yüklenip bıraktığımda tık diye hatta çoğu zaman iki kere tık tık sesleri gelmeye başladı. bunlar olurken motorun olduğu kısımdan (sanırsam dişlilerin olduğu taraftan) motor haraket halindeyken her zaman olmamak ama yarım saat sürüyorsam 25-26 dakika boyunca tarrrrrrrrr tarrrrr gibi sesler geliyordu. ardından egzosum kırıldı. bunun sonucunda gelen ses kayboldu( ya da o kadar yoğun seste ben duyamadım) ama egzosa kaynak attırdıktan sonra tekrar bu tarrrr sesi gelmeye başladı. motordan çok anlamıyorum ama haraket halindeyken debriyaja basıp gaz verince o sesi almıyorum.
    şu an marmariste staj görmekteyim ve staja gidip geldiğim yer 16km dağ yolu, korkum şu ki bir gün bu motor beni yolda bırakır mı? tanıdığım bi usta ya da gösterebileceğimi bildiğim bir yer yok. gidip bana geçirmelerini de istemiyorum bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sahil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5, yamaha xcity 250
    Egsozun neresinden kirildi

Alıntı sahil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egsozun neresinden kirildi
    ayak pedinin alt tarafından kırıldı. motordan çıkıp motorun altına döndüğü yerden

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    debriyaja bastığında ses kesiliyorsa şanzıman kaynaklı bir sıkıntı yolabilir. ki vites geçişlerinde de sıkıntı yaşıyormuşsun.

şanzıman da motor bloğunun içinde olduğu için tüm motorun açılması gerekebilir. tavsiyem daha büyük bir iş açmadan başına olduğun yerde iyi bir usta bulup göstermek. ya da yakınlarda yetkili servis varsa atla git oraya bırak en temizi böyle olur bence. nasıl olsa birilerine para vereceksin. hiç değilse yetkili servisi olsun sonra bir sorun yaşarsan muhatap bulabilirsin karşında.

kolay gelsin.

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    tarr tarr sesi egzos takozundan geliyor yüksek ihtimal, şanzuman olsa vites değiştirirken pat çat sesler gelir motor çekmez gaz yemez falan.
    yolda kalmazsın korkma en kötü egsozun düşer bırakır dönersin. bide artık değiştir o motoru, ilerleyen zamanlarda başına bela olacak belli ki.

Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyaja bastığında ses kesiliyorsa şanzıman kaynaklı bir sıkıntı yolabilir. ki vites geçişlerinde de sıkıntı yaşıyormuşsun.

şanzıman da motor bloğunun içinde olduğu için tüm motorun açılması gerekebilir. tavsiyem daha büyük bir iş açmadan başına olduğun yerde iyi bir usta bulup göstermek. ya da yakınlarda yetkili servis varsa atla git oraya bırak en temizi böyle olur bence. nasıl olsa birilerine para vereceksin. hiç değilse yetkili servisi olsun sonra bir sorun yaşarsan muhatap bulabilirsin karşında.

kolay gelsin.
    teşekkür ederim bilgiler için. zincirim gevşemişti gazı bırakıca gelen tık tık sesi zinciri gerdirince geçti. vites geçişlerinde şu an bi sıkıntım yok. zinciri düzelten usta dişlilerin değişmesi gerekir demişti

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:15 ----------

Alıntı mehmet tufan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tarr tarr sesi egzos takozundan geliyor yüksek ihtimal, şanzuman olsa vites değiştirirken pat çat sesler gelir motor çekmez gaz yemez falan.
    yolda kalmazsın korkma en kötü egsozun düşer bırakır dönersin. bide artık değiştir o motoru, ilerleyen zamanlarda başına bela olacak belli ki.
    ilk iki viteste o ses gelmiyor aslında. hızım 50nin üstüne çıktığında sesi duymaya başlıyorum. sesi duymaya başladıktan sonra ise 50nin altında da ses gelmeye devam ediyor. motoru durdurup tekrar kalktığımda yine 3. vitese kadar bu ses gelmiyor. bazen 3. ve 4. viteste de ses kesiliyor ama kısa süreli

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende 15-16 bin kadar bajaj boxer kullandım 3 e geçerken sıkıntı yaşıyorum demişsiniz. Boş vitese düşüp gaz yemediği içinse normal viteslere sert basmanız gerekiyor.
    Diğer gelen sesleri duymadan bir şey söyleyemem

Alıntı K121L adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 15-16 bin kadar bajaj boxer kullandım 3 e geçerken sıkıntı yaşıyorum demişsiniz. Boş vitese düşüp gaz yemediği içinse normal viteslere sert basmanız gerekiyor.
    Diğer gelen sesleri duymadan bir şey söyleyemem
    evet, artık vites değişimlerinde sorun yaşamıyorum. ancak sadece denriyaja bastığımda motorun sesini duyabiliyorum. diğer türlü hep tarr tarr sesi geliyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)