Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motosiklet çok tehlikeli yaa!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Ekipman,motor üzerinde kaza anında bizi koruyan tek donanım. Peki,insan vücudunun ne kadar güçte bir çarpmaya dayanağını biliyor musunuz ?

30 km/s hızda çarptığınızda bile, ağır yaralanma riski çok fazladır. 50 km/s hızdaki bir çarpma, apartmanın 4. katından düşmeyle eşdeğerdir.

Ekipman, bende en iyileri var,full ekipman sadece hava yastıklı olanlar eksik. Deri ekipman,sizi yuzeydeki sürtünmeye karşı çok çok iyi koruyor fakat belli hızlardan sonra ki bu 50-60 km ler ve üzeri,bir yere çarptığınızda kırılma,iç kanama.... devamı geliyor.

En sıcak havada tulumla çıkan biniciyim. Ama bu motorun,arabaya göre kat be kat riskli olduğu gerçeğini degistirmiyor.

Şöyle bir senaryo düşünelim Veli, motor kazası geçirdin ve bacağın koptu fakat aynı kazayı arabada geçirmiş olsaydın ufak bir morlukla atlatacaktın. Kaza sonrası hastanede yatağındasın, o an zamanı geri alma şansı verilse,motoru mu arabayı mı tercih ederdin ?

Tabi motorun riskli olduğunu sana yine söyleyecekler ve üzülerek sana bakacaklar. Peki sen o an nasıl bir içsel değerlendirme yapacaksın? Pişmanlık olacak mı...

Yani demem o ki , bu iş böyle,kaza yapmayan veya yapmış ama ufak tefek hasarla atlatmış olarak yorum ve değerlendirme yapmak farklı, kazayı yapmış ve sakat kalmış biri olarak yapmak farklı.

Ama hepsinin sonunda bu iş diğer taşıtlara göre net bicimde TEHLİKELİ.

Trafiğe çıkış seklim bu

mombohunter, Deeplord ve Kübra006 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Motosiklet çok tehlikeli bir şey. Kendine seven bir insan binmemeli ama biniyorum o ayrı konu. Geçen caddede giderken hiçbir hatam yokken karşıdan gelen otomobil sokağa dönmeye çalıştı. Kapısını içeri gömdüm. Şans eseri ufak sıyrık ve zedelenmelerle atlattım. Boyun zedelenmesiyle. Ya boyun daha sert oynasaydı. Bu kadar basit bir hata sonucu ölebilirdim. Her şeyin çok kısa zaman dilimde değişebileceği bir taşıt ve siz isterseniz en iyi ekipmanları giyin en iyi eğitimleri alın şerefsizin biri yüzünden her an felç kalır ya da ölebilirsiniz.

Motor tehlikeli değil edebiyatı yapanlarınızın haksız olduğunu düşünüyorum ve motosikleti anlamlı ve güzel yapan noktanın da her an ölebileceğinin farkında olmak ve hayatta yaşadığın her saniyenin daha güzel gelmesi olarak değerlendiriyorum. Kendimi ölümsüz sanan ben motosiklete başladığımdan beri hayata farklı bir pencereden bakmaya başladım.

Tekerlerimiz düz bassın

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Çok güzel ve farklı bir açıdan yorumladınız @alp. Forumu bu yüzden seviyorum.
    alp010 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    asfaltta süründüğünüz sürece kaza anında motosiklet arabadan daha avantajlıdır.

Araba ile 100kmh hızlarda frenaj yapmadan önden sert biryere çarptığınızda o araba tabutunuz olur. Bütün çarpışma testleri 64kmh referans alınarak yapılır. NCAP veya Euro NCAP testlerine bakarsanız 64kmh ile çarpınca o hale gelen arabalar 100kmh ile ne hale gelir.

Bu lafım araba motosikletten daha güvenlidir diyenler için.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    ifadesi koyuyorum
    alp010 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipman,motor üzerinde kaza anında bizi koruyan tek donanım. Peki,insan vücudunun ne kadar güçte bir çarpmaya dayanağını biliyor musunuz ?

30 km/s hızda çarptığınızda bile, ağır yaralanma riski çok fazladır. 50 km/s hızdaki bir çarpma, apartmanın 4. katından düşmeyle eşdeğerdir.

Ekipman, bende en iyileri var,full ekipman sadece hava yastıklı olanlar eksik. Deri ekipman,sizi yuzeydeki sürtünmeye karşı çok çok iyi koruyor fakat belli hızlardan sonra ki bu 50-60 km ler ve üzeri,bir yere çarptığınızda kırılma,iç kanama.... devamı geliyor.

En sıcak havada tulumla çıkan biniciyim. Ama bu motorun,arabaya göre kat be kat riskli olduğu gerçeğini degistirmiyor.

Şöyle bir senaryo düşünelim Veli, motor kazası geçirdin ve bacağın koptu fakat aynı kazayı arabada geçirmiş olsaydın ufak bir morlukla atlatacaktın. Kaza sonrası hastanede yatağındasın, o an zamanı geri alma şansı verilse,motoru mu arabayı mı tercih ederdin ?

Tabi motorun riskli olduğunu sana yine söyleyecekler ve üzülerek sana bakacaklar. Peki sen o an nasıl bir içsel değerlendirme yapacaksın? Pişmanlık olacak mı...

Yani demem o ki , bu iş böyle,kaza yapmayan veya yapmış ama ufak tefek hasarla atlatmış olarak yorum ve değerlendirme yapmak farklı, kazayı yapmış ve sakat kalmış biri olarak yapmak farklı.

Ama hepsinin sonunda bu iş diğer taşıtlara göre net bicimde TEHLİKELİ.

Trafiğe çıkış seklim bu

https://i.hizliresim.com/vb1pgp.jpg
    Aslında sanırım argümanımı tam olarak anlatamadım. Motosiklet tehlikeli tamam kabul. ama yinede senaryoyu değiştirmek istedim.

Saatte 100 Km/h ile gidiyorsunuz karşınıza bir araba çıktı ve bir şekilde motorla ufak bir aradan kaçtınız ama yinede düştünüz ve yerde sürüklendiniz düşmenin etkisiyle birkaç yerinizde kırıklar var... Daha sonra hastanedesiniz.

Birde aynı şekil arabayla giderken yaptınız kazayı ve karşıdan gelen araçla çarpıştınız ve koca bir teneke yığınının arasında sıkıştınız. ve öldünüz.

Şimdi tekrar sorsalar size hangisini seçerdiniz. tabii ki senaryoları bin türlü hale getirebiliriz. Ama ben aslında burda motosikletin tehlikesiz olduğunu savunmuyorum. ama ben bütün tehlikelerini kabul edip biniyorum ona ve insanlar gelip sana salak muamelesi yapıyor buda sorun değil ama bir zamandan sıradan motosikletle alakası olmayan her kişinin zihniyeti böyle şekillenmeye başlıyor. ve birzamandan sonrada özel hayatınızda bile sorun olmaya başlıyor.

yoksa yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum
    Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz

Arabayı, hertürlü arabada ölmenin riski motordakinden daha azdır, motor her türlü riskli, motor kullanıyorsan şansa çok daha fazla ihtiyacın olacağı kesin...
    araba motor kıyası olmaz, motor kaybeder:

ha motora binmeyin demiyorum elbet, herşey tam olacak, riskini bilerek bineceksiniz, sonuçta zevk işi bu, risksiz güzel şey pek olmaz zaten

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Daha tehlikeli olduğu gerçeği ortada ve bizi sevenler haklı olarak tedirgin. Aynı hisleri ve yaklaşımı araba ile çıktığınızda göstermiyorlar,haklı sebepleri ve riskin yüksekliği var.

Ne aileniz ne de çevrenizin tavrı değişmeyecek. Ayrıca kaza yaparsanız şuankinden daha yoğun şekilde baskılar artacak.

Siz yine binmeye devam edin. Egitim ekipman eksiksiz şekilde. Motora olan bu gerçekçi yaklaşım hiçbir zaman değişmeyecek. Taki farklı bir şekilde giden tamamen değişik bir tasarım ve sürüş güvenliğine sahip bir "motor' icat edilene kadar

vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio beverly 300
    Motosiklet net bir şekilde arabadan daha tehlikeli, hem de 18 kat. Ama bu bizim ona olan tutkumuzu etkiler mi: tabiki de hayır. Her zaman full konsantre, full ekipman yolculuğumuzu yaparsak çoğu riski aşarız diye düşünüyorum.

yaklaşım değil aslında, durum gerçekten böyle, gülü seven dikenine katlanır misali riskini bilerek bineceğiz, olay bu....

insanız hata yaparız motorda hata... o yüzden dikkatli ve YAVAŞ gideceğiz, basacaksak piste gideceğiz, karayolunda basarsak yapacak birşey yok, başkasını öldürmemek için dua etmek lazım, kendini zaten düşünmeyeceksin, hakediyorsun çünki...

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    iş yerinde öğle molalarında genelde motoruma bakarım biyerisinde bir şey var mı diye ve elektrikçi arkadaşlardan biri geçiyordu yanımda ve şöyle dedi "yeter be yeter ömrünü yedi bu motor senin, sat kurtul"

bende şöyle cevap verdim "valla benim ömrümü motor değil sizin gibiler yedi ama ne yapalım"

sonrasında herkes mutlu mesut yoluna gitti benden bir cevap beklercesine söylediği için cevap verdim yoksa bu gibi laf atmalara cevap vermiyorum.

cevap vermemek insanı daha fazla tatmin ediyor arkadaşlar mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. hatta karşı tarafa "konuyu değiştirelim" şeklinde cevaplar onu direk "sen anlamazsın"ın kibarcası oluyor bu cevabı da öneririm.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)