Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorlu taşıtlar vergisi ve satış hakkında.

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Merhabalar,

Temmuz ayı girmeden mtv 2. taksidi ödeyip yine temmuza girmeden motorumu sattım.
    Ödediğim 2. taksiti geri alabilir miyim? Bazı sitelerde geri alınabileceği yazıyor.
    Vergi dairesini aradım cevap vermedi. Tecrübesi olan var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    MTV yıl başında tahakkuk eder, Ocak ve Temmuz'da iki eşi taksitte ödeniyor olması sadece vade tarihiyle ilgilidir.
    Dolayısıyla geri almanız mümkün değil.
    mgora bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sigortanın günü varsa o sigorta bedelini alırsın.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MTV yıl başında tahakkuk eder, Ocak ve Temmuz'da iki eşi taksitte ödeniyor olması sadece vade tarihiyle ilgilidir.
    Dolayısıyla geri almanız mümkün değil.
    Aslında bende motorumu satarken öyle düşünerek 2. taksidi zamanından önce ödedim fakat 4 gün sonra başka bir motor aldım. Satıcıya 2. taksidinide öde noterde sorun çıkartmasınlar uğraşmayalım dedim, itiraz etti vergi borcu temmuzda ödeniyor o borç senin dedi fakat ben ısrarla 2. taksidide ödettim. Sabah motoru almaya giderken intvd den kontrol ettim satıcı 2. taksidide ödemiş fakat bu gün borç harç varmı diye kontrol ettiğimde satın aldığım motorun 2.taksit mtv duruyor. Acaba satıcı dilekçe verip zamanı gelmeden ödediği vergiyi geri mi aldı diye düşündüm. Eğer böyle birşey varsa bende önceki motorumda zamanı gelmeden ödediğim vergiyi geri alabileceğimi düşündüm.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Satıcı haklıymış aslında, ikinci taksidin vadesi gelmeden ödemek gibi bir yükümlülüğü yasal olarak yok. Zaten Temmuz taksidi ödenmemiş bir aracın satışı yapılabilir engel bir hal yok.
    Ama satıcı Temmuz taksidini ödedikten sonra nasıl hala sistemde gözüktü onu anlayamadım.
    Dilekçe ile ödenmiş olan vergiyi geri almak o kadar da kolay değil. Düzeltme şikayet yoluna gitmek lazım. Düzeltme isteminde de bulunmak için ortada bir vergilendirme katasının olması lazım. Bu olayda ise vergilendirme işleminde hata yok (hesap, tarife, vb. gibi)
    Sadece vergi mükellefinin değişmesi eski mükellefin düzeltme yolundan yararlanmasını sağlamaz.
    Sizinki ilginç bir durum, acaba sistemsel bir hata mı oldu da ödenmiş vergi halen gözüküyor.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satıcı haklıymış aslında, ikinci taksidin vadesi gelmeden ödemek gibi bir yükümlülüğü yasal olarak yok. Zaten Temmuz taksidi ödenmemiş bir aracın satışı yapılabilir engel bir hal yok.
    Ama satıcı Temmuz taksidini ödedikten sonra nasıl hala sistemde gözüktü onu anlayamadım.
    Dilekçe ile ödenmiş olan vergiyi geri almak o kadar da kolay değil. Düzeltme şikayet yoluna gitmek lazım. Düzeltme isteminde de bulunmak için ortada bir vergilendirme katasının olması lazım. Bu olayda ise vergilendirme işleminde hata yok (hesap, tarife, vb. gibi)
    Sadece vergi mükellefinin değişmesi eski mükellefin düzeltme yolundan yararlanmasını sağlamaz.
    Sizinki ilginç bir durum, acaba sistemsel bir hata mı oldu da ödenmiş vergi halen gözüküyor.
    Evet satıcı haklıymış. Dediğin gibi aracın vergisi ödendi ise neden sistemde hala gözüküyor bunun 3 cevabı var.
    1. satıcı bu mevzuyu bildiği için uzatmak istemedi ödedi bana sattıktan sonra dilekçe verdi parasını geri aldı ve bu yüzden 2. taksit görünüyor
    2. devlet araç sahibi değişti diye bana 2. taksit vergiyi tahakkuk ettirdi. (bilirsiniz bir vergi yanlışlıkla 2 kez ödenebiliyor)
    3. sistemsel bir sıkıntı var.

Bu işlere hangi vd bakar? Yarın ümraniyedeki vd gidip soracağım.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    Arkadaşlar vergi araca ait değildir
    MTV kişiye aittir , sahip olduğu bir araç olunca kişi adına tahakkuk eder
    Yani hiçbir zaman aracın borcu olmaz, borç, araç sahibi o anda kimse ona yazılır
    Vadesinden önce yapılan ödemelerde yeni alıcı borçlu gözükür ve ödeme yapması gerekir
    Eski sahibi de dilekçeyle fazla ödediği vergiyi iade isteyebilir
    EthanHunt bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Ödemeler sistemde geç gözükebilir, bayram tatili malum vergi dairesi zaten çalışmıyor. Haftaya internet vergi dairesinden tekrar sorgulayın. Ödenmiş vergiyi geri almak için mükerrer ödeme yapıldığı ispat edilmesi lazım. Sizin durumda öyle bir şansınız yok. Vergi satıcıya aittir, ödedikten sonra satış yapıp geri alamazsınız.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı okican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar vergi araca ait değildir
    MTV kişiye aittir , sahip olduğu bir araç olunca kişi adına tahakkuk eder
    Yani hiçbir zaman aracın borcu olmaz, borç, araç sahibi o anda kimse ona yazılır
    Vadesinden önce yapılan ödemelerde yeni alıcı borçlu gözükür ve ödeme yapması gerekir
    Eski sahibi de dilekçeyle fazla ödediği vergiyi iade isteyebilir
    Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun ilgili maddelerini yazıyorum:

Mükellef:
    Madde 3 – (Değişik: 26/11/1980 - 2348/3 md.)
    Motorlu Taşıtlar Vergisinin mükellefi; trafik (…) (1) sicili ile Ulaştırma Bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtaları
    sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve tüzelkişilerdir.

Verginin tarh, tebliğ ve ödenmesi:
    Madde 9 – (Değişik: 3/12/1988 - 3505/26 md.)
    Motorlu taşıtlar vergisi, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından her yıl Ocak ayının başında yıllık olarak
    tahakkuk ettirilmiş sayılır.
    Şu kadar ki, yıl içinde bu Kanunun 10 uncu ve 11 inci maddeleri gereğince, vergi miktarlarında b ir değişiklik
    olması halinde, bu değişikliğe göre ödenecek vergi; değişiklik, takvim yılının ilk altı ayında yapılmış ise takip eden son altı aylık dönemin
    başında, son altı ayında yapılmış ise takip eden takvim yılı başında tahakkuk ettirilmiş sayılır.
    Tahakkuk ettirilen vergi, ayrıca mükellefe tebliğ olunmaz ve vergi tahakkuk ettirilen günde tebliğ edilmiş sayılır. (Ek cümle:
    4/6/2008-5766/9 md.) Şu kadar ki, tahakkuk ettirilmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinin eksik tahakkuk ettirilmesi veya hiç tahakkuk
    ettirilmemesi halinde, bu vergi ilgili vergi dairesi tarafından ikmalen tarh edilir. (2)
    Maliye Bakanlığı, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerle sınırlı olmaksızın, motorlu taşıtlar vergisinin tarh, tahakkuk ve tahsil
    işlemlerini yürütecek vergi dairesini tespit etmeye yetkilidir.(2)
    Motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenir. Takvim yılının ilk altı ayında, taşıtın bünyesinde
    bir değişiklik olması veya verginin artırılması veya azaltılması halinde ikinci taksit, yeni duruma göre ödenir.

Mükellefiyetin başlaması:
    Madde 7 – (Değişik :29/11/1984 - 3088/3 md.)
    Motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti motorlu taşıtların trafik (…) (2) sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan
    sivil hava vasıtaları siciline kayıt ve tescili ile başlar.
    Şu kadar ki mükellefiyet;
    a) Takvim yılının ilk altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda kayıt ve tescilin yapıldığı takvim yılı
    başından, son altı ayı içinde yeni kayıt ve tescil edilen taşıtlarda ise, son altı aylık dönemin başından itibaren,
    b) Kayıt ve tescilli olup da devir ve temlik sebebiyle kayıt ve tescil yapılan taşıtlarda değişiklik, takvim yılının ilk altı ayında
    yapılmış ise takip eden son altı aylık dönemin başından; son altı ayında yapılmış ise takip eden takvim yılı başından itibaren,

Nazara alınır.

Görüldüğü üzere evet MTV araca bağlı değildir, zaten aracın vergi mükellefi olması söz konusu olamaz. Mükellef araç malikidir.
    Ocak ayında MTV yıllık tam tutarı tarh ve tahakkuk eder. Yani borç o esnada doğar.7. maddenin (b) fıkrası uyarınca devir işlemi yılın son altı ayında yapılmış ise mükellefiyet takip eden takvim yılı başından itibaren nazara alınır.
    Kanun açık dolayısıyla üzerinde yorum yapmaya olanak tanımıyor. Bu nedenle dilekçe vererek falan eski malik ödemiş olduğu vergiyi geri alamaz.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ödemeler sistemde geç gözükebilir, bayram tatili malum vergi dairesi zaten çalışmıyor. Haftaya internet vergi dairesinden tekrar sorgulayın. Ödenmiş vergiyi geri almak için mükerrer ödeme yapıldığı ispat edilmesi lazım. Sizin durumda öyle bir şansınız yok. Vergi satıcıya aittir, ödedikten sonra satış yapıp geri alamazsınız.
    16 haziranda satış yapıldı, o sabah mtv 2. taksidi satıcı ödemişti. 12 gün geçmiş sistemler update edilmiştir sanırım bu zamana kadar.

Motosikleti
    @chopperrider
    tahakkuk işlemi evet bu şekilde. Ancak bu durum aracın 2 dönem boyunca sahibinde kalacağı varsayımına göre oluşur.
    Ancak vergiye konu olan araca sahip olma durumu ortadan kalkarsa fazla ödenmiş hale gelen 2. dönem vergi iade edilir.
    terkin işlemi yapılır. fazla ödeme iade veya varsa başka vergi borçlarına mahsup edilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:27 ----------

30 SERİ NO'LU MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ*

1.3. Zamanaşımı, Mahsup ve İade İşlemleri*

Yapılan açıklamalar doğrultusunda alıcı ve satıcı adına yapılacak olan motorlu taşıtlar vergisi tarh, tahakkuk, tahsil, düzeltme ve iade işlemlerinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu4 ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda yer alan zamanaşımı sürelerine ilişkin hükümler göz önünde bulundurulacaktır.*

Re'sen değiştirilen tescil kaydına bağlı olarak yapılan mükellefiyet değişikliği işlemi tarihinden önce ödenen motorlu taşıtlar vergilerinin;*

-*Satıcılar tarafından ödenmiş olması ve bu durumun tevsik edilerek başvurulması kaydıyla 6183 sayılı Kanunun 23 üncü madde hükmü de dikkate alınmak suretiyle satıcılara red ve iade edilmesi,*

- Satıcıların kendileri tarafından ödenmediğinin bildirilmesi halinde, alıcılar tarafından ödendiğinin kabul edilerek, alıcı adına tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi borçlarına ödeme tarihi itibarıyla mahsup edilmesi,*

gerekmektedir.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    @okican,
    Eğer dikkat edersen 30 sayılı Genel Tebliğ 1997 yılından önceki dönemde yapılan satış işlemlerini düzenliyor.
    Malum eskiden Noter satışından sonra alıcı emniyete başvurup adına tescil işlemi yaptırıyordu, o zaman bazıları bir ay içinde emniyete başvurmadığı için eski malik adına vergi tahakkuk ediyor ve iş yargıya taşınıyordu. Bu genel tebliğ de bu süreci düzenliyor zaten yayın yılı 2008 dikkat edersen.
    Kaldı ki alıntıladığın paragrafta re'sen yapılan tescil değişiklikleri diyor yani mahkeme kararı ile yapılan tescil tashih işlemlerinde verginin red ve iadesi düzenlenmiş.
    Bu nedenle alıntıladığın genel tebliğ normal alım satım hallerine uygulanamaz.
    Ama tartışma ilginç bir yöne gitti, açıkçası söylediğim kesinlikle doğru diyemiyorum, haklı da olabilirsin ama bunun ispatı bu genel tebliğ değil.
    Vergi yargısındaki arkadaşlara bir danışayım bakalım onlar ne diyecek.
    okican bunu beğendi.

nat675 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Ben Ocak ayında bir önceki motosikletimin iki taksitini de komple ödedim 120 küsür lira.
    Sonra Haziran başında motosikleti sattım. Alıcıya da söyledim. İkinci taksitini ödedim ben bilgin olsun diye.
    Sonra Haziran ortasında yeni motorumu aldım. Devlet baba haşırt diye 15 gün için birinci ve ikinci taksitkeri borç olarak geçirdi bana.

Yani eski motosikletin ikinci taksitini haybeden altı ay önce ödeyerek ve yeni motosikleti Haziran ortasında tescil ettirdiğim için 120 küsür lira fazla mtv vermiş oldum.

Önceki motorun sigortasını da bana borcu olan problemli bir vatandaşın kredi kartından çektirmiştik. Noter satışından sonra sigortayı iptal ettirdim ve acentenin çekmeceyi açıp nakit olarak para iadesi yapmasını beklerken, sigortacının iadenin işlem yapılan karta yapılacağını söylemesiyle bi 120 lira daha girdi.

Sonra sessiz sedasız eve gidip duvara bakarak oturdum öylece.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Olayın peşini bırakmadım. MTVVD@gelirler.gov.tr adresine konuyu anlatan mail gönderdim. Aşağıdaki cevap geldi.
    "Sayın İLGİLİ;
    Ödeme makbuz aslını ve iban numaranızı belirteceğiniz iade talep dilekçesi ile plakanın bağlı olduğu
    Nakil Vasıtalar vergi dairesine müracaat ederek iade alabilirsiniz."

2. taksiti internetten ödediğim için makbuz yoktu ve şu linkten makbuz çıktısı aldım. https://spos.gib.gov.tr/Spos/Sorgu
    Bu sabah ümraniye nakil vasıtaları vd gittim, dilekçe yazdım iban no belirttim. 1 aya kadar ibana fazla ödenen vergi yatar dediler.

Önceki sattığım motorun vergi durumuna ulaştım. Alıcıya da 2. tasit ödenecek olarak görünüyor. Satın aldığım motorun 2. taksiti ödendi eminim banada 2. taksit ödenecek olarak görünüyor. Bu durumda devlet çift vergi almış oluyor. Yeni motoru satın aldığım kişiye haber vericem, ben herhalukarda 2. taksidi ödeyeceğim. Bari oda benim gibi fazladan ödediği vergiyi geri alsın.
    okican bunu beğendi.

Motosikleti
    Yayın tarihinin 2008 yılı olması aldatmasın, fiili durum aynen devam ediyor.
    Çünkü o tebliğde 1997 sonrası işlemlerle ilgili de düzenlemeler var. çok uzun olduğu için alıntılamamıştım.
    Mükellefiyetin sona ermesi ve fazla ödenen verginin iadesi konusu, hep tartışmalıdır. MTV iel ilgili başvuru yapılırsa iade veya mahsup da yapılır .

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Sonuç olarak ödediğim 46 tl fazla vergiyi yeni aldığım motorun vergisinden düştüler ve yeni motor için kalan 15 tllik vergiyi ödedim.
    Yani fazla ödediğim vergiyi aldım.
    okican bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler