Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kalkışta Ani Gaz vermeyi engelleme

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Arkadaslar

özellikle maxi scooter larda kalkışta aşırı gaz vermeyi engelleyen bir sistem var mı? Yani yanlışlıkla kalkışta gaz kolunu aşırı çevirmeniz yüzünden motorun şaha kalkmasını veya altınızdan kaçmasını engelleyen bir sistem var mı? Varsa hangi mootorlarda ?

Tesekkurler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2018 Honda CB 500 FA
    Maxi scooter'lar şaha kalkmazlar, kalkışları da viteslilere göre nispeten yavaş olduğu için altınızdan kaçmazlar.
    Aydin1966 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Benimkide maxi scooter alet kendi 200 kg benle 275 kg keşke öyle fırlasa siZin şaha kalkan motor nedir acaba )

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    aklıma geldi

EmirE, esbabsız, Jemand ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimkide maxi scooter alet kendi 200 kg benle 275 kg keşke öyle fırlasa siZin şaha kalkan motor nedir acaba )
    şaha kalkar mı denemedim işin açıkcası sadece sorurorum mesela TMAX 530 cc lik bir maxi scooter ve üstüne bindim çalıştırdım ve kalkışta gazı çok fazla açtım ne olur? Scooter tecrübem yok ondan soruyorum

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı Aydin1966 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şaha kalkar mı denemedim işin açıkcası sadece sorurorum mesela TMAX 530 cc lik bir maxi scooter ve üstüne bindim çalıştırdım ve kalkışta gazı çok fazla açtım ne olur? Scooter tecrübem yok ondan soruyorum
    Hiçbir şey olmaz. Hızlı kalkış yapmış olursun şaha falan kalmaz.
    hasmet ve Aydin1966 bunu beğendiler.

o zaman endişeye gerek yok yani..

Tesekkurler

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    adam kaldırıyor abi

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbir şey olmaz. Hızlı kalkış yapmış olursun şaha falan kalmaz.
    Oyle bi problem olmasin diye guvenlik amacli gucu kisitlamislar diyorsunuz.
    kadango bunu beğendi.

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adam kaldırıyor abi
    ?? banamı dediniz?

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Kalkışta şaha kalkma olayı tamamen ağırlık dengesiyle ilgili. Mesela 12 beygirlik bajaj boxer ile acemiyken yanlışlıkla ön kaldırıyordum ama şimdi 24 beygirlik pulsar rs ile istesem bile ön kaldıramıyorum. Çok zorlayınca ya patinaja düşüyor ya da (arka lastik iyi tutunmuşsa) debriyajı kaçırıyor. Boxerda ağırlık ortada ve yukarıda, pulsarda ağırlık önde ve aşağıda.
    hasmet bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Aydin1966 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaslar

özellikle maxi scooter larda kalkışta aşırı gaz vermeyi engelleyen bir sistem var mı? Yani yanlışlıkla kalkışta gaz kolunu aşırı çevirmeniz yüzünden motorun şaha kalkmasını veya altınızdan kaçmasını engelleyen bir sistem var mı? Varsa hangi mootorlarda ?

Tesekkurler
    Merhaba dostum,

Sag eline hakim oldugun zaman sikinti yaşamazsin..bu işin formülü bu..
    Aydin1966 bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Ustam alışırsınız. Tamam bir güvenlik sistemi traction kontrol falan yoksa şaha kalkamak, tekere gelmek yerine arka teker patinaja düşer, dengenizi kaybetmenize sebebiyet verir. Ancak şaha kalkması çok zor ihtimal ayrı bir çaba göstermedikten sonra scooterın tekere gelmesi zor. Ki zamanla da alışırsınız nasıl çevireceginize kolu.
    Keyifli kilometreler.
    Aydin1966 bunu beğendi.

Hocam scooter çok sakat bir makine. Helede acemiler için bence daha tehlikeli, yeni fark ettim. Vitesli motorda debriyaj ve manuel kavrama olduğu için acemi adam ya stop ettiriyor ya da 1. Viteste 10-15 km hızla düşüyor. Ama scooter öyle değil. Acemi bir insanin eli gazda takılı kalınca istenmeyen şeyler oluyor.
    Evet scooterda birden gaza asılırsanız problem yaşarsınız. Bahsettiğiniz gibi bir sisteme hiç rastlamadım ama çok mantıklı geldi. Siz mümkün mertebe acele etmeden, scooterinizin karakterini çözene kadar temkinli olun. Tekeriniz düz bassın.
    Aydin1966 bunu beğendi.

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustam alışırsınız. Tamam bir güvenlik sistemi traction kontrol falan yoksa şaha kalkamak, tekere gelmek yerine arka teker patinaja düşer, dengenizi kaybetmenize sebebiyet verir. Ancak şaha kalkması çok zor ihtimal ayrı bir çaba göstermedikten sonra scooterın tekere gelmesi zor. Ki zamanla da alışırsınız nasıl çevireceginize kolu.
    Keyifli kilometreler.
    yok ben şaha kalkar mı diye sorarken tekere gelmesinden bahsetmedim vitesli motorlardaki gibi. benim anlatmak istediğim iki elciğide tutarken gazı fazla verirseniz motor altınızdan fırlayıp ellerinizinde gidonu tutması sebebiyle ön taraf arka tekere gazdan dolayı binen kuvveten dolayı havaya kalkarmıydı. Nyse yanlış anlattık demek ki. ama sorumun cevabını sizle beraber bir kaç arkadaşın verdiği cevaptan anladım..
    Tesekkurler
    sey_47 bunu beğendi.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oyle bi problem olmasin diye guvenlik amacli gucu kisitlamislar diyorsunuz.
    Bindiğim en hacimli sukutır 250cc idi dolayısıyla yazılımsal bir şey net var mı yok mu fikrim yok ama mantıken hacimli sukutırlar yazılım da ister debriyaj dayanmaz yoksa... Kalkışta yanlayan sukutır düşünmek bile istemiyorum

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    Bir gün bende pcx varken granit zemine parketmiştim zemini de tam o gün yıkamışlar gazı açtığım gibi arka tekeri ön tekerin olması gerektiği yerde gördüm kendim de kedi gibi 1.5 mt öteye zıplamışım
    O gün bugündür Islak ve parlak zeminlerde neredeyse rölantide kalkarım

Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam scooter çok sakat bir makine. Helede acemiler için bence daha tehlikeli, yeni fark ettim. Vitesli motorda debriyaj ve manuel kavrama olduğu için acemi adam ya stop ettiriyor ya da 1. Viteste 10-15 km hızla düşüyor. Ama scooter öyle değil. Acemi bir insanin eli gazda takılı kalınca istenmeyen şeyler oluyor.
    Evet scooterda birden gaza asılırsanız problem yaşarsınız. Bahsettiğiniz gibi bir sisteme hiç rastlamadım ama çok mantıklı geldi. Siz mümkün mertebe acele etmeden, scooterinizin karakterini çözene kadar temkinli olun. Tekeriniz düz bassın.
    işte dediğim bu. viteslimotorda böyle birşey yaşamıyorum. acaba scooter da olur mu diye merak ettim. böyle sistemler var mı diye soru sordum. maxi scooter da almak istiyorum çünkü..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)