Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

50 cc motosikletlerde sigorta zorunluluğu kalktı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ali Bircan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motor mu, ne motoru ? motor ne arar la ögrencide
    Şimdi birisi bana toparlayabilir mi? Bu motosiletlerle biz sadece yağını balını koyup devam mı edicez?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yuki Gusto 50cc
    Var hocam. Yuki Gusto 50cc. Bugün 100'ü gördüm.
    Aslında motor 100cc ama 49.5cc diye belgelendirilmiş,ruhsatta 49.5 yazıyor, B ehliyetle kullanıyorum.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 zamanlı bir tane 50'lik almak lazım o zaman. şöyle 100 km hıza kadar çıkabilen 50 cc var mı :D

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ApsuvaAsba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında motor 100cc ama 49.5cc diye belgelendirilmiş,ruhsatta 49.5 yazıyor, B ehliyetle kullanıyorum.
    sigorta hikayesi doğru mu

Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper
    Alıntı pikatel34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ee 50 cc yle geldi milletin aracina çarptı ne olacak?
    Hocam büyük ihtimalle bisikletle gelip çarparsan, ne olursa aynısı olacak.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı motokeyf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanıcıya ceza kesilir ceza plaka zorunluluğu var plaka taktırmayanlar ceza görecek. Yakın mesafede işe git gel kısaca otobüsten kurtaracak güzel bir adım umarım böyle devam eder.
    @motokeyf plaka çıkartmak için istenenler arasında zorunlu trafik sigortası'da var. Sigorta olmadan plaka nasıl çıkacak?
    (iki sefer sıfır motosiklet aldım, önce şase no'dan trafik sigortası yaptırdım ve bu sayede plaka aldım.)

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı pikatel34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ee 50 cc yle geldi milletin aracina çarptı ne olacak?
    Bisikletle de milletin arabasına çarpıp zarar verebilirsin bisiklete de mi sigorta yaptıralım şimdi? 50 cc sukuterin eti ne budu ne çarpsa ne olur? Ayrıca sigortası olmayınca verdiği hasarı karşılama zorunluluğu ortadan kalkmaz varsa kusuru cepten yaptırır.

Motosikleti
    Kuba Superlight
    50'cc motosikletin yaptığı kazada ciddi bir hasar meydana gelmez. ağırlığı ne ki çarpma gücü şiddetli olsun.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı ApsuvaAsba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o 4 zamanlı bir motor galiba. 2 zamanlı motorun sesi havası bir başka, hep 2 zamanlı bir runner 180 istedim hayali kurdum ama henüz olmadı.

runner 180 olmasada bws 125 yada dengi bir 2 zamanlı scooter istiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:44 ----------

iki zamanlı 95 cc, performans modifiyesi yapılmış sanırım ama yapılmasada 2 zamanlılar çok atik.

Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper
    Gençler, tam olarak resmileşti mi bu olay? Tamam zaten vergi yoktu da internette sadece birkaç sitede bilgi var ama resmi bir kaynak göremedim sigorta hususunda. Eğer sigorta da yoksa bisiklet yerine 50'lik scooter alınıp şehir içi kullanılabilir.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Ben motorsiklet tüve motorumu soktuğumda bu 50c.c olayını uzun uzun detaylı sordum ordaki arkadaşa.. aynen tüv deki arkadaşın bana dediğini söylüyorum ..

Aslında sistemde en ufak bir karmaşa yok . karmaşayı yaratan biziz..

ordaki arkdaş Ruhsatta L1 sınıfı yazması önemli değil dedi ben cinsine bakarım dedi eğerki ruhsatta cinsi motorsiklet yazıyorsa trafik sigortası isterim dedi eğerki orda motorlu bisiklet yazıyorsa istemem dedi.. Bu kadar açık ve net..

onlarda bundan çok muzdaripmiş ordaki çalışan arkadaşın bana dediği hata motor sahiplerinde dikkat etmiyorlar ruhsatı alırken dedi..

50.c.c altı L1 sınıfına girer ve L1 yazan bir ruhsatta motor cinsi motorsiklet yazmaması lazım dedi.. eğer motorsiklet yazıyor ve motorsiklet ise trafik sigortasını yaptırıcak o zaman dedi..

kimse buna dikkat etmiyor sonra gelip bizle tartışıyorlar yada çevirmede polise anlatmaya çalışıyorlar dedi

polisde ruhsatta motor cinsi motorsiklet yazını görünce otomatik doğal olarak bizim istediğimiz gibi trafik sigortası istiyor dedi..

halbuki orda motorlu bisiklet yazsa çoğu istemez zaten dedi .. isteyende bir motorlu bisiklet sınıfını telsizden sorsa bırakır dedi..

Kısaca ruhsat çıkartırken motorunuz 50c.c altı L1 sınıfı ise motor cinsine kesinlike ve kesinlike motorlu bisiklet olarak işletin ..

motorsiklet olarak ruhsatınızda geçerse tüvde sizden sigorta ister polisde ister her yerde ister.. bir ton stress sıkıntı çekersiniz derdinizi anlatana kadar göbeğiniz çatlar..

Tekrar ediyim benim bu sohbet ettiğim tüv motorsiklet tüv dü öyle araba tüv değil yani günde yüzlerce motoru muayene eden bu işin kompedanı olmuş duayeni olmuş insanlarla ben bunun sohbetini yaptım.
    NeXuSs bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Benim kızdığım nokta şu, ben noterden aldım aracı üzerime sonra bekle Allah bekle ruhsatın diğer nüshası evime gelmedi. Gittim emniyet müdürlüğüne dedim benim evraklar gelmedi. Şu masaya gidin oraya gittim, şu masaya gidin, o masaya gittim, şuraya gidin hepsi topu birbirine atıyor. Sistemi notere çevirdiler ama zaten yürüyen sağlıklı bir sistem yoktu. Her neyse sonunda derdimi birine anlattım. Senin plaka Konya'ya bağlı Konya'ya git uyumluluk belgesi al gel dedi. Beynimden aşağı kaynar sular döküldü onca saat beklediğine mi yanarsın, izinli gününde mal mal ordan oraya koşturduğuna mı? Neyse sigorta yap gel ne uğraşıyorsun diyende oldu. Olmuyor bu 50cc dedim her seferinde sabır ile ve sonunda memur bi mail attı, yarın gel dedi. Ertesi gün gittim. Sistem çalışmıyor dedi, 1 gün sonra yine gittim. Senin ki 50cc miş dediler. Kafamı o aradaki cama patlatasım geldi. Sanki yüzelli kere söylemedim. Neyse bastı ruhsatımı aldım. Motorlu bisiklet yazdı. Gittim muayneye oradanda sıkıntısız geçtim. Şimdi iki sene kafam rahat.. Diyeceğim o ki bin kere anlatın. Yok sigorta yaptır bilmem ne yok arkadaşım gerek yok bu motosiklet değil bu motorlu bisiklet oh be.

Motosikleti
    Artık Yok...
    ikinci el alıcak arkadaşlarda aldıkları vakit ruhsata baksınlar motorsiklet yazıyorsa bence iki defa düşünsünler ..

sıfır alırkende bazı satan bayiler ekstra ücret verilirse ruhsat işlerini kendileri hallediyor yada bazı insanların kendi trafik müşavirleri var onlarada özellikle motorlu bisiklet olarak ruhsatın çıkartılması gerektiğini belirtin.

motorsiklet olarak o ruhsat çıkarsa geçmiş olsun kolay kolayda değiştiremessiniz sınıfını çok zor..

Bende yuki gusto 50 ile arora ar50-50 kasırga arasında kaldım yukinin km saatini daha fazla beğendim ama aroranın farlarının duruşu jantların siyah renk olması aynalarının boyalı olması bagaj ve yolcu basamağı demirinin siyah boyalı olması daha hoşuma gitti acaba aroradan alırsam km saatini değiştirebilirmiyim ona uygun devir saatininde olduğu yukininki gibi bi km saati takılırmı

Bu konuyu aylar öncesinden buralara kim getirdi Kuba bu haberi reklamlar ile yayınladı ve bugün piyasdaki 50 cclerin %80'i kubaya ait iyi pazarladılar devletin bu kararını.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yeterince satılsın, vergiler ondan sonra gelecektir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)