Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arazide omuz kırmalı kaza (video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kazazede'ye geçmiş olsun , arkadaşını tebrik ederim , arazi/cross/enduro/av yada gezinti her şekilde yalnız olunmaması gereken senaryolar , elbette grup yahut bilinçsiz şuursuz arkadaşları kast etmiyorum.

Tam vücud koruma (Full body armor) olsa idi belki hasarsız atlatırdı , ancak pis düşmüş.

Arazi sürüşlerinde asla yalnız gezmeyin.
    nokiaxxx bunu beğendi.

Motosikleti
    pulsar ns200
    geçmiş olsun

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Batu geçmiş olsun. Durumu iyi idare etmişsiniz 👍🏻

Sen de ambulans ile gittin mi yoksa arkadaş tek mi gitti? Motosikletleri nasıl geri getirdin? Merak ettim doğrusu.

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    çok geçmiş olsun ALLAH şifalar versin

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    Çok üzüldüm,çok geçmiş olsun. Bu memlekette 112 acil telefonunda bu kadar kibar ve düzgün konuşan insanlar da varmış demek ki..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Çok geçmiş olsun. Offroad çok farklı bir tutku yolunuz açık olsun

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Güzel düşmüş geçmiş olsun tekrar
    Arazi yolunda giderken oturmayın ayakta sürün, eğer oturacaksanız selenin mümkün olduğunca en gerisine oturun derler.

Bunu sebebide kazaya neden olan ön tekerin sıçrayıp kontrolden çıkmasıdır
    Ağırlığı ne kadar arkaya verirseniz, ön lastik o kadar rahat hareket edecektir derler
    Ayakta sürüş ise bozuk araziden dolayı vücudumuzun sallanıp, sele darbesi alıp reflekslerimizin önlenmesine engel olmaması için
    Ayakta sürüş daha az sarsilmaniza, haliyle daha iyi refleks verip daha kontrollü olmanıza yarar derler

Omuz çıkması, bilek burkulmasi, el ve parmak kırılması, ve vücudun çeşitli yerlerinde bulunan bilimum çakıl, taş, diken yaraları bu işlerin tadı tuzu

Daha nice tozlu topraklı yollarda görürüz umarım tekrar geçmiş olsun.
    Darkcity2000 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Geçmiş olsun, keşke yol boş diye yardırmasaymış..

Şimdi bu video aslında çok ibretlik :

* Asla tek başına araziye enduroya gitme
    ** iki kişi ile de gitme.. keza minimum 3 kişi olmak zorunda.. kaza sonrası yatan hasta, ona bakacak bir kişi, yardım getirecek veya yönlendirme yapacak bir kişi.. herzaman telefon çekmeyebilir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel düşmüş geçmiş olsun tekrar
    Arazi yolunda giderken oturmayın ayakta sürün, eğer oturacaksanız selenin mümkün olduğunca en gerisine oturun derler.

Bunu sebebide kazaya neden olan ön tekerin sıçrayıp kontrolden çıkmasıdır
    Ağırlığı ne kadar arkaya verirseniz, ön lastik o kadar rahat hareket edecektir derler
    Ayakta sürüş ise bozuk araziden dolayı vücudumuzun sallanıp, sele darbesi alıp reflekslerimizin önlenmesine engel olmaması için
    Ayakta sürüş daha az sarsilmaniza, haliyle daha iyi refleks verip daha kontrollü olmanıza yarar derler

Omuz çıkması, bilek burkulmasi, el ve parmak kırılması, ve vücudun çeşitli yerlerinde bulunan bilimum çakıl, taş, diken yaraları bu işlerin tadı tuzu

Daha nice tozlu topraklı yollarda görürüz umarım tekrar geçmiş olsun.
    Mr Mud sen bu işlerden anlarsın, kaza yapan motor tekerleri araziye uygun ama amortisörleri bu işe uygunmu? Yani arkadaki sürücü gibi bir motor olması lazım değilmi arazi için.. lastik tek başına yeterlimi...
    MrMud bunu beğendi.
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

** iki kişi ile de gitme.. keza minimum 3 kişi olmak zorunda.. kaza sonrası yatan hasta, ona bakacak bir kişi, yardım getirecek veya yönlendirme yapacak bir kişi.. herzaman telefon çekmeyebilir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

Mr Mud sen bu işlerden anlarsın, kaza yapan motor tekerleri araziye uygun ama amortisörleri bu işe uygunmu? Yani arkadaki sürücü gibi bir motor olması lazım değilmi arazi için.. lastik tek başına yeterlimi...
    3 değil bence en az 6 kişi olmalı. Biri yatacak, biri yardım cağıracak, biri yola şerit çekecek, biri ambulansla gidecek, biri motora çekici çağıracak ve biri ailesine haber verecek.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam tabiki sadece lastik yeterli değil.
    Hatta amortisör olsada yeterli değil.

Küba black çinli olabilir, special olmayabilir ama arazide panigale 1299u tokatlar, çünkü üretiliş mantığı bu.
    Panigaleye istediğiniz lastiği takin fark etmez, cross bisiklet ile gecebilecegime iddiaya girerim

Elbette scrambler tarzı motorlar supersport motorlara nazaran araziye bi nebze daha tahammül eder, lastik felan taktığınızda iyi kötü yola tutunursunuz ama, bu motorlar bu iş için üretilmedi.
    Amortisörleri, dinamikleri, ağırlıkları araziye uygun değil.

Videoda arkadaşların gittiği yol çok yumşak görünüyor, o yolda Enduro/Cross dışında hangi makina olursa olsun o hızlarda giderse düşmesi kaçınılmaz
    Düşen arkadaşın motoru tanıyamadım ama jantlara bakarsak enduro/Cross olmadığı kesin

Lastikle sadece o yoldan geçebilirsiniz, ama o yolda gezemezsiniz bilmem açıklayıcı oldumu
    Darkcity2000 bunu beğendi.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Lazasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 Rally
    Geçmiş olsun. Arkadaşın korumalı montu da varmış, nasıl oldu da düşük bir hızda kırıldı o omuz anlamadım. Boşuna mı giyiyoruz bu montları yani..

cumartesi günü aynı şekil kazayı ben yaptım 4.viteste yaklaşık 70km/h hızla seyderiyordum eğerki kafamda kaskım ve korumalı montum olmasaydı omuz dışdan korumalı olmasaydı omzumu kırardım ve yüzüme sanırım yüz nakli gerekirdi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Düşen arkadaşa çok geçmiş olsun. En kısa sürede iyileşip sürmeye devam eder inşallah.

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam tabiki sadece lastik yeterli değil.
    Hatta amortisör olsada yeterli değil.

Küba black çinli olabilir, special olmayabilir ama arazide panigale 1299u tokatlar, çünkü üretiliş mantığı bu.
    Panigaleye istediğiniz lastiği takin fark etmez, cross bisiklet ile gecebilecegime iddiaya girerim

Elbette scrambler tarzı motorlar supersport motorlara nazaran araziye bi nebze daha tahammül eder, lastik felan taktığınızda iyi kötü yola tutunursunuz ama, bu motorlar bu iş için üretilmedi.
    Amortisörleri, dinamikleri, ağırlıkları araziye uygun değil.

Videoda arkadaşların gittiği yol çok yumşak görünüyor, o yolda Enduro/Cross dışında hangi makina olursa olsun o hızlarda giderse düşmesi kaçınılmaz
    Düşen arkadaşın motoru tanıyamadım ama jantlara bakarsak enduro/Cross olmadığı kesin

Lastikle sadece o yoldan geçebilirsiniz, ama o yolda gezemezsiniz bilmem açıklayıcı oldumu
    hocam sanırım düşen motor bajaj boxer scrambler versiyon. araziye çok uygun değil dediğiniz gibi. normalde commuter tarzı bir motosiklet.

Alıntı Lazasker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Arkadaşın korumalı montu da varmış, nasıl oldu da düşük bir hızda kırıldı o omuz anlamadım. Boşuna mı giyiyoruz bu montları yani..

Hocam can alıcı ve çok önemli bir soru sormuşsun. Giyilen montlar (ister tekstil olsun ister deri) bizleri hafif düşmelere ve sürüklenmelere karşı koruma özelliğine sahip. Ancak ciddi çarpışmalara ve vücuda alınacak sert darbelere karşı hiçbir mont tam güvenlik garantisi veremez.

Özellikle arazide düşüşlerde asfalttaki gibi temiz bir sürüklenme olmuyor ve bodoslama düşülüyor. Yani aslında hızın düşük de olsa arazi sürüş tecrüben olmadığında düşüşler çok sert ve dengesiz çarpışma şeklinde gerçekleşiyor. En ufak ters düşmede de gelsin burkulmalar veya kırıklar...

Dikkat edin hiçbir montta kaburga kemikleri için önemli bir koruma yoktur. Ekstradan göğüs koruması olur en pahalı montlarda bile. Allah göstermesin ama full koruma düştünüz ve yuvarlanırken yerdeki ufak bir taş tam kaburgalarınıza denk gelse?

Yani demem o ki mont, kask, eldiven, bot, pantolon vs vs sürüşlerde elbet gerekli ve olası bir sürüklenme halinde vücudumuzun parçalanmaması için şart ancak bizi ölümsüz yapmıyor veya yüzde yüz güvende tutmuyor. Kaza anında alınan hasarı en aza indirmeye yarıyorlar sadece.

Bunu bilerek hep temkinli hep dikkatli kullanmak lazım motosiklet denen nalet olasıca sürmesi inanılmaz zevkli aleti
    Lazasker bunu beğendi.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Geçmiş olsun

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    kazanın sebebi kullandığı motorun süspansiyonları araziye uygun olmaması. top gibi sekiyor motor. buna nazaran hızıda motorun o yoldaki limitinin üstünde.

çok geçmiş olsun.

Motosikleti
    Hornet 650
    geçmiş olsun

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abs olsa düşermiydi ? geçmiş olsun
    zekeriyaimam bunu beğendi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abs olsa düşermiydi ? geçmiş olsun
    abs cbs scs arazide daha fazla ayak bağı olur.

ambulans kaç saatte geldi?
    mont markası neydi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)