Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çinli motosiklet deneyimim

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Lifan Tay 100 / Pulsar 200 NS
    Merhaba belki almayı düşünenler vardır detaylıca anlatan birisi yoktur diye başımdan geçenleri yazmak istedim.

İlk olarak motosikletim Motoran spada Xray 150 Efi 2016 model motoru 3300 liraya 0 olarak aldım. Geçici motosiklet ihtiyacımdan dolayı enjeksiyonlu olması ve fiyatının ucuz olması beni bu motora itti açıkçası. Daha önce Pulsar 200 NS ile yaptığım kazadan dolayı bir süre motosiklete korkuyla yaklaştım lakin son zamanlarda bir 100 lük cup almıştım, ama baktım ki hem titriyor hem gitmiyor ne uzun yola geliyor ne de rahat bir sürüş veriyor sinirlenip motoru depoya kaldırdım. 3 günlük arayışın ardından bu motorda karar kılıp satın aldım. Şu anda motosikletim 14530 kilometrede çıkan sorunları tek tek yazayım.

300 Km ye gelmeden enjeksiyon beyni kafayı yedi rölanti 3000 devirin altına düşmüyordu ara ara 5000 i gördüğü oluyordu.300 Bakımında garantiden beyin değişti yine 2000 devirin altına inmiyor ama hiç değilse artmıyor diye ses etmedim.

600 Km de Balıkesir - Manisa yolunda lastik janttan çıktı bu kadar mı kalitesiz olur bir motorun lastikleri dedirtti insana bariyerlere giriyordum verilmiş sadakamız vardı durduk. Lastiklerini Metzeller Me22 ile değiştirdim şu anda çok memnunum bu lastiklerden

900 Km de Benzin göstergesi fullden bir anda dibe vurdu ne oluyor falan demeden elektrik kesti motor yolda kaldım. Allahtan çinliler yedek sigorta koymayı akıl etmişte idarelik servise kadar götürdü.

960 km de yine elektrik kesti bu sefer tedarikli olarak sigorta vardı yanımda 50 kuruşa tanesi 20 kadar almıştım taktım yola devam ettim

1100 de susurluk yolunda tüm göstergeler sustu ama motosiklet çalışıyordu bu da bir şans diyerek yola devam ettim ama hala yaptırmadım gerçi.

1260 da elektrik kesti yine sinirlenip yol kenarına attım motosikleti 2 gün sonra gittiğimde aynalarını çalmışlar bu da bir şans dedim getirdim eve

1400 de sübap sesi gelmeye başladı servise götürdüm motorun genetiğinde var yapar dedi eyvallah çektim

2000 de motor sübap kesti yolda feci kitledi zinciri kopardı çekici çağırdım 100 liraya servise çekti usta kullanıcı hatası falan demeye kalkıştı kaskla beraber kafayı bir koydum 2 gün sonra sıfır motor bloğu takıldı ruhsata işletmek için göbeğim çatladı.

Titreşimden ön çamurluğun altındaki plastik aksam kopmuş gitmiş hiç farketmedim onları da değiştirttim garantiden.

2200 km de motor yan ayaklıktayken kendi kendine devrilmiş sol ayna sol sinyal + kafalığın sol tarafı kırıldı çıldırdım garantiden değiştirttim.

2500 de yan kapaklardaki anahtar takma yerleri titreşimden düşmüş allaha emanet hala kullanıyorum.

3000 bakımında motul 5100 10w40 yağ koydurdum motor yağ gibi oldu titreşim o kadar düştü ki hayret ettim

6000 bakımında yine aynı yağı koydurdum ayrıca tüm vida yerlerine plastik conta koydurup lock tight sürdürdüm. Titreşimi motorun sesi gitti karenajlardan gelen o iğrenç ses gitti kafalığın arada boşluk kalan yerlerine çift taraflı bant geçirdim %90 titreşimi engellemiş gibi birşey oldu

9000 bakımına kadar motora o kadar çok bağlandım ki mutlu mesut yaşıyoruz 2000 den beri yolda bırakmadı bir yere gitmem demedi ama 5. viteste 6 yı istiyor gibi gidiyordu dişli küçültelim dedik orjinali 43 olan arka dişliyi 40 taktırdım. motor iyice sessizleşti düz yolda yağ gibi gitmeye başladı son hızı 135 i buldu kendi göstergesinde

10000 de arka tekerleğime çivi girdi ve maalesef yolda bıraktı etrafta hiçbir şey olmadığından yine çekiciye 100 lira bayıldım ve lastiği tamir ettirmek yerine 300 lira daha verip 2017 tarihli metzeller set taktırdım. Bu lastiklere hastayım bence sloganı anan babandan ayrılır metzeller yoldan ayrılmaz olmalı

12000 de bakımda ustayla kanki olduk artık ben söylemeden eksiklikleri görüyor sağolsun kontak setini değiştirdik yan kapaklarımdaki anahtar girişlerini taktı güzelce de kaynakladı 80 lira para aldı yağ dahil burada sinirlerimi bozdu ama olsun uğraştı adam.

14530 şu anda Ybr ile kafa kafaya takas deseler vermeyeceğim bir motora sahibim yakıtım 100 KM de 2 litre günde işe git gel 40 Km yol yapıyorum her hafta sonu kaçamak olarak sahil kenarlarına gidiyorum 200+ km bir depoyla sakin kullanımda 690 km yapıyor deposu 75 liraya ağzına kadar doluyor hesapladığımızda 10 kuruş civarı bir yakıt tüketimi var pulsarda gördüğüm 25 kuruşlardan sonra gerçekten kokluyor gibi geldi bu motor

ALACAKLARA TAVSİYEM !!!!!

Yağınıza dikkat edin dandik yağ koymalarına izin vermeyin. Dişliyi 3 diş küçültün vida aralarına plastik conta koydurun benzini BP ya da Shell harici yerden almayın bu motor düzgün bakımla parasını hakeden nadir motorlardan değerini bilin !
    matrax33, oggomoggo, sarpgray ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bayağı uğraştırmış sizi anlaşılan Yine de aldığınıza pişman değilsiniz anladığım kadarıyla.

cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Guzel bir birliktelik yasayip zorluklara göğüs germişsiniz, artık boyle gider bu mutluluk

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    enjeksiyon ne durumda ?

üzerinde gelen motor sorunluymuş galiba makina değişince sorunlar düzelmiş.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Ustayla kanki olmak..
    Sorunlu motosiklet alırsanız herkesin başına gelebilecek olan olay. Benimde var böyle kankilerim
    kovboy03 bunu beğendi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Sen yine de ybr ile kafa kafaya takas gelirse ver motoru
    Gule gule kullanin.
    kovboy03 bunu beğendi.

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    İyi sabretmissin. Toplamda motoru huzurlu kullanmak için ne kadar masrafın oldu. (çekici vs herşey dahil)

Motosikleti
    Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi sabretmissin. Toplamda motoru huzurlu kullanmak için ne kadar masrafın oldu. (çekici vs herşey dahil)
    2 sefer çekici parası verdim 200 lira 2 sefer set lastik değiştirdim 600 lira 6 kere bakıma girdi motorum 6*80 420 lira sigorta aldım 20 tane 10 lira 25 sefer depoyu doldurdum 25*75 1875 lira toplamda 3105 lira 14530 km ye bölersek kilometrede 21 kuruş yakmış yine pulsarımdan az masraf açmış bana :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:30 ----------

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enjeksiyon ne durumda ?

Enjeksiyon beyni değiştiğinden beri sıkıntısız 1 sefer enjektör temizleyici katkı attım benzine hala kibrit gibi çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:04 ----------

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enjeksiyon ne durumda ?

Enjeksiyon beyni değiştiğinden sıkıntısız su anda enjektör temizleyici kullandım 10 binde çalışması çok iyi

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    anan babandan ayrılır metzeller yoldan ayrılmaz

Tuttum bunu

Motosikleti
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anan babandan ayrılır metzeller yoldan ayrılmaz

Tuttum bunu
    harbiden öyle 2017 üretim set lastiklerim var diz değdireceğim neredeyse virajlarda hele sert frende kaymadan yolu tutması yok mu bitiriyor beni

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Geçmiş olsun başkan,giriş ve gelişme kismina kadar olumsuzluk,sonuca dogru bir ferahlik,rahatlama,en azindan tüm sorunlari yaşayarak deneyimlediniz,artik sirtiniz yere gelmez..kazasiz suruşler,daha iyilerine sahip olun.Allah başka dert vermesin.

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    baslangictaki sıkıntılar ciddiyetsiz montajdan da olabilir.

her motosiklet gerekli bakımları yapıldığı,limitleri zorlanmadığı zaman fevkalade iş görürler.

fakat ciddiyetsiz servisler,montajdaki hatalar maalesef bu tip aksaklıklara sebebiyet vermekteler.

kazasız,belasız inşallah.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Burgmani 52binde aldım

61 binde düşük devirde pıt pıt gaz yemesi vardı götürdüm bizim ustaya çift tırnaklı buji taktı 100 km sonra çalışmadı makina aradım servisi gelip kurye ile aldılar işyerinden..Ertesi gün hazır dediler bujinin arızalı olduğunu söylediler bende genel bakımlarının yapılmasını istedim..Akü fren balataları varyatör kayışı incik boncuk değişti..

74500 de şu an sadece debriyaj zayıfladı hepsi bu..

Bizimkisi de işte üç satırlık hikaye
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı navari adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harbiden öyle 2017 üretim set lastiklerim var diz değdireceğim neredeyse virajlarda hele sert frende kaymadan yolu tutması yok mu bitiriyor beni
    Lastikleri nerden aldınız.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    az daha koy denince akla, hemen onun adı gelir ... keşke ondan şaşmasaydınız

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    az daha koy denince akla, hemen onun adı gelir ... keşke ondan şaşmasaydınız
    Az daha koymak yetmiyor artık. Ybr 7.499tl, Motoran spada Xray 150 Efi 4.000tl..

Motosikleti
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az daha koymak yetmiyor artık. Ybr 7.499tl, Motoran spada Xray 150 Efi 4.000tl..
    aynen öyle ybr bu motorun iki katı fiyatı parasına göre gerçekten iyi bir motor bu spada

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikleri nerden aldınız.
    burada bir lastikçiden ilk 2012 tarihli verdi biraz sert yapınca çıkardı 2017 leri verdi

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Motorun markasını ilk defa duydum. Üstüne birde o fiyata enjeksiyonlu motor olması garip geldi. Cebinde paran yoksa gidip karbüratörlü bir motor al. En kötü arıza yaparsa orasını burasını kurcalaya kurcalaya öğrenirsin. Parçası ucuz olduğu için sıkıntı olmaz. Zamanında eline para geçince sağlam bir motor al. En azından yolda kaldığında çinli motordan tecrübeyle motorda ki sıkıntıyı çözersin

Benim motorum bisan-lifan 250. 2v49fmm motor var üstünde, yani yamaha virago motoru direk. Zaten aynı fabrikada başka lisansla üretilmiş motor.

Ben bilerek sorunlu aldım kendim harcadım. Her şeyini daha iyileştirerek topladım kendim. Şimdi mutluyum.

Japon-amerikan-almak lazım gerçekten. Ama bu ülke motorlarının da sorunlu modelleri olduğunu unutmamak lazım.

Motosikleti
    16 bini devirdim bugün vidalara koyduğum plastik contalar erimeye başladı sanırım titreşim baş göstermeye başladı kaliteli plastik conta alıp kendim söküp toplayacağım bu sefer ama uygun alet setimi almak için para biriktirmem lazım :D

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)