Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR250 Stop etme sonrası garip ses?!

Motovento
    REKLAM ALANI
    mistikbaklav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250
    2 gün önce 300km yola çıktım. Nazillinin içinden geçerken 30-40 km hızlarda motordan "TAK!" diye şiddetli bir ses geldi. Ben ne oldu falan diye bakınırken motorun stop ettiğini anladım. Motora bir şey oldu korkusuyla sağa, bir benzinliğe çektim. Motoru tekrar çalıştırmayı denediğimde ateşlemenin ardından motordan garip bir sesin geldiğini fark ettim ve hemen tekrar stop ettim motoru.

Ne yapacağım diye düşünürken sağolsun bir r25'li arkadaş durdu honda servisini gösterdi. Motoru çalıştırıp servise gittim. Ustaya durumu anlattığımda "Garip bir şey yok bin git" dedi. Ben de tekrar yola çıktım fakat bu bozuk çalıştırma sesi hala devam ediyor. Kime sorsam "yav bir şeyi yok" diyor fakat kullanan adam bilir ateşlemenin sesi değişti.

Şimdi tırsa tırsa biniyorum motoruma, buradaki ustaya da gösterdim takma kafana bin git dedi. Ses neden değişir neden tak diye ses geldi hala anlamış değilim. Başına bu şekilde bir şey gelen arkadaş var mı? ya da herhangi bir fikri olan ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MeliksahMELO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Hyosung GT250 Comet (Naked)
    Ustalar, bir şey yok normal deyip gönderiyorsa kesin bir şey vardır.
    jimi_hendrix, Shrieker ve Rebornx4 bunu beğendiler.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı mistikbaklav adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 gün önce 300km yola çıktım. Nazillinin içinden geçerken 30-40 km hızlarda motordan "TAK!" diye şiddetli bir ses geldi. Ben ne oldu falan diye bakınırken motorun stop ettiğini anladım. Motora bir şey oldu korkusuyla sağa, bir benzinliğe çektim. Motoru tekrar çalıştırmayı denediğimde ateşlemenin ardından motordan garip bir sesin geldiğini fark ettim ve hemen tekrar stop ettim motoru.

Ne yapacağım diye düşünürken sağolsun bir r25'li arkadaş durdu honda servisini gösterdi. Motoru çalıştırıp servise gittim. Ustaya durumu anlattığımda "Garip bir şey yok bin git" dedi. Ben de tekrar yola çıktım fakat bu bozuk çalıştırma sesi hala devam ediyor. Kime sorsam "yav bir şeyi yok" diyor fakat kullanan adam bilir ateşlemenin sesi değişti.

Şimdi tırsa tırsa biniyorum motoruma, buradaki ustaya da gösterdim takma kafana bin git dedi. Ses neden değişir neden tak diye ses geldi hala anlamış değilim. Başına bu şekilde bir şey gelen arkadaş var mı? ya da herhangi bir fikri olan ?
    o garip ses nasıl bir ses? ve motor çalıştırma esnasında mı geliyor yoksa sürekli mi?
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Krank değil en azından krank kırmış biri olarak söylüuorum :₺)

Motosikleti
    CBR 250
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o garip ses nasıl bir ses? ve motor çalıştırma esnasında mı geliyor yoksa sürekli mi?
    Motoru çalıştırınca zrrrrr diye ses geliyor sonra susuyor. Bugün iyice dinledim motor bloğunun oradan geliyor. Gerçekten sinirimi bozmaya başladı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    0:24 de gelen zrr sesinden bahsediyorum. Önceden yoktu

pocemonmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F 2018
    Marş motorunun ucunda çalıştığı anda ileri fırlayıp hareketin krank miline aktrılmasını sağlayan marş rublesi denen yaylı bir parça var. O parça sanki tutukluk yapıyor geç bırakıyor gibi geldi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Motoru çalıştırınca zrrrrr diye ses geliyor sonra susuyor. Bugün iyice dinledim motor bloğunun oradan geliyor. Gerçekten sinirimi bozmaya başladı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=CkCpAKYa0tI0:24 de gelen zrr sesinden bahsediyorum. Önceden yoktu
    marş dişlisi sıyırıyor.

Motosikleti
    CBR 250
    Alıntı pocemonmutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş motorunun ucunda çalıştığı anda ileri fırlayıp hareketin krank miline aktrılmasını sağlayan marş rublesi denen yaylı bir parça var. O parça sanki tutukluk yapıyor geç bırakıyor gibi geldi.
    Yani büyük bir problem mi sıkıntı çıkarır mı çok?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Alıntı pocemonmutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3-4 gün sonra tekrardan uzun yola çıkacağım sorun teşkil eder mi? marş dişlisi dediğiniz şey kolay değişebilen bir şey mi?

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    marş dişlisinde hocam sıkıntı. kafaya takmayın. bu şekilde kullanabilirsiniz aciliyeti yoktur. marş dişlisi sökülüp bi tornacı da işlem görse düzelir veya yenisiyle değiştirebilirsiniz.
    uzun yolda falan sıkıntı olmaz. bu sadece motosikleti çalıştırırken ufak bi ses çıkarır. belki geç çalışır. o kadar.

Motosikleti
    CBR 250
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    marş dişlisinde hocam sıkıntı. kafaya takmayın. bu şekilde kullanabilirsiniz aciliyeti yoktur. marş dişlisi sökülüp bi tornacı da işlem görse düzelir veya yenisiyle değiştirebilirsiniz.
    uzun yolda falan sıkıntı olmaz. bu sadece motosikleti çalıştırırken ufak bi ses çıkarır. belki geç çalışır. o kadar.
    Peki bunun diğer aksamlara sıkıntısı olur mu? Ne kadar daha idare eder?

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Peki bunun diğer aksamlara sıkıntısı olur mu? Ne kadar daha idare eder?
    Dostum ne kadar idare eder belli olmaz. O dişli sıyırdıkça diş daha zarar görecek motoru çalıştıramayacak hâle gelecek. Ama tabi o hemen olacak şey değil. Şuan ses yapar böyle. Sen paran ve vaktin olduğunda onu hallettir.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu sesin aynısı bajaj boxer'da ayak marşı ile çalıştırdıktan sonra pedala hafifçe basmaya devam edince geliyor. Yani marş dişlisinin sıyrılma sesi. Fakat sadece 1 saniyelik bir sıyırma olduğu için dişlinin kullanılmaz hale gelmesi baya zaman alır. Şimdi söküp tamir edeceğine bozulduğu zaman söküp tamir etmek daha mantıklı bence.

Vakit geçirmeden sorunu büyümeden halledin , herhangi bi çapak kırım parçacığı şanzımanı kucaklamanıza sebeb olabilir.

Birşey olmazcı ustalara danışmayın , işin ehli firma servisinde yaptırın/parçayı yeniletin.

Motosikleti
    CBR 250
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vakit geçirmeden sorunu büyümeden halledin , herhangi bi çapak kırım parçacığı şanzımanı kucaklamanıza sebeb olabilir.

Birşey olmazcı ustalara danışmayın , işin ehli firma servisinde yaptırın/parçayı yeniletin.
    Gösterdiğim ustalardan biri zaten honda yetkili servisindeki ustaydı. Usta diye koymuşlar oraya ben de anlamadım

pocemonmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F 2018
    Tavsiyem söktürüp dişlinin durumu ve mekanizmasında problem olup olmadığına baktırın. Sizin sorununuz çok yaşanmış olabilir ustalar tecrübelerine dayanarak idare eder diye öngörüyor olabilir, fakat kullandığım motordan farklı sesler gelmeye başladıysa ve yerinide tespit ettiysem baktırırım o sesin giderilmesi içinde sorunlu parçayı değiştirtirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler