Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2.El Motor-Plaka ve Ruhsat İşlemi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Arkadaslar 2.el bir motor aldim ve plaka degisikligi yapmak istedigimi ilettim noterde ve onlarda eski plakayi aldilar.Suan satis islemi tamam,trafik sigortasinida yaptirdim.Simdi plaka ve ruhsat icin ne yapmam gerektigini hangi belgelerin gerektigini biri yazabilir mi?

benzer konular var biliyorum ama cogu guncel degil.O yüzden yeni bu islemleri yaptiran arkadaslardan yardim rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    (Şuan Motorsuz)
    İstanbul, Ankara, İzmir ve bazı büyük şehirlerde özel plaka alım işlemleri diğer illere göre daha meşakkatli olabiliyor. Özel plaka almak için bir miktar bağış talep ediliyor. İllere göre değişiklik gösterebiliyor miktar. Plakayı yeni tescil yapmıyor başkasından satın alıyorsanız o kişiye de bir miktar para ödemeniz gerekecektir. Özel plaka alımlarında TCK ya aykırı ifadelerin bulunması yasaktır.

2 türlü özel araç plakaları mevcuttur.

Birincisi il kodu ve sonrasında gelen 2- 3 harf ve sonuna gelen 3-4 haneli sayılardan oluşan plakalar. Örneğin 34 can 34 , 06 fb 06 gibi. Bu plakaları alabilmek için ikametinizin bulunduğu yerlerde boş olanlara adınızı yazdırarak sıra bekleyip alabilirsiniz. Bunların ücreti tek seferlik alınan bağış miktarıdır.

İkinci olarak ise ad, soy ad veya şirket isimlerini içerek uzun plakalardır. Bu plakalarda istediğiniz isim plaka olarak alınabilir. Örneğin 34 otoly 34 gibi. Bu plakaların yıllık ücreti bulunmaktadır.

(MMKS*10.000)+%18kdv şeklinde hesaplanır ve her yıl memur maaş katsayısındaki artış yeniden hesaplanarak o yılın plaka ücretleri ödenir.

2014 yılı memur maaş katsayısı 0,076998 olarak belirlenmiştir. Bu hesaba göre 2014 yılı özel plaka fiyatı 908 lira 57 kuruş olarak hesaplanır.

Saygılar Kazasız sürüşler.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Sanırım yanlış anlaşıldı.Ben özel plakadan bahsetmiyorum.2.el bir motor aldım ve onun plakasının değişmesi gerekiyor.Plaka ve Ruhsat işlemleri nasıl olacak bunu öğrenmek istemiştim.

ddh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    kardeş sigortayı yaptırdıysan trafik tescil bürosuna noterin sana verdiği evraklarla ve ruhsatınla gitmen yeterli.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı mak07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar 2.el bir motor aldim ve plaka degisikligi yapmak istedigimi ilettim noterde ve onlarda eski plakayi aldilar.Suan satis islemi tamam,trafik sigortasinida yaptirdim.Simdi plaka ve ruhsat icin ne yapmam gerektigini hangi belgelerin gerektigini biri yazabilir mi?

benzer konular var biliyorum ama cogu guncel degil.O yüzden yeni bu islemleri yaptiran arkadaslardan yardim rica ediyorum.
    Plakası sigortayı etkiliyor plaka çıkmadan nasıl sigorta yaptırdınız ki? Nüfusa kayıtlı olduğunuz il neresi? motosikletin plakası ne idi?
    Arkadaşın dediği gibi noterden aldığınız geçici ruhsat ile trafik tescile müracaat etmeniz lazım.

ddh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Plaka sigortayı şöyle etkiliyor. Aracın eski plakasi üzerine sigortayı yaptırıyorsun. Trafik işlemlerini halledip yeni plakanı alıyorsun. Yeni plakada sigorta miktarin daha düşük çıkarsa aradaki farkı sigorta şirketi sana iade ediyor.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Merhaba sıfır motor aldığımızda mtv sini de ödüyor muyuz? Yoksa satıcı mı ödüyor

korkmazunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF150
    Sıfır motorlarda kdv ve ötv ödenir. Geri kalan herşey( mtv sigorta plaka ruhsat) sana ait
    mombohunter bunu beğendi.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakası sigortayı etkiliyor plaka çıkmadan nasıl sigorta yaptırdınız ki? Nüfusa kayıtlı olduğunuz il neresi? motosikletin plakası ne idi?
    Arkadaşın dediği gibi noterden aldığınız geçici ruhsat ile trafik tescile müracaat etmeniz lazım.
    Sigorta hangi plakayla aldıysanız o plakaya yapılır. Ruhsat ve plaka değişikliği işlemlerini yaptırırsınız. Yeni plakayla sigortanızın daha düşük çıkacağını düşünüyorsanız sigortayı yaptırdığınız şirkete zeyil yaptıracağım diyerek başvurursunuz. Bakarlar yeni plakayla sigorta daha düşük çıkıyorsa aradaki farkı öderler.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Sigortayı eski plaka üzerine yaptırdım arkadaşlar.Yeni plakayı alınca bildiricem onlar değiştirecek.Bir arkadaşım noterden aldığın kağıt ve ruhsatla git demiş ama benim elimde ruhsat olmadığını belirtmiştim.Site üzerinden motorun vergisinide ödedim şuan motora ait bir borç görünmemekte.Sanırım noterden aldığım belgeler ile gidicem sadece.Sigorta belgelerine vs ihtiyaç var mı? Ruhsat için başka ekstra belge isteniyor mu aslında bunları merak etmiştim.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    eski plakaya sigorta yaptırıyon, karakola gidiyon, ruhsatı orda veriyolar, plakan da değiştiyse yeni plakayı yazıyorlar. sonra sigortacıya gidip, yeni plakaya zeyil yaptırıyon. ondan sonra da şöförler odasına gidip plaka bastırıyon. motoruna takıyon ve geziyon.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ''eski plakayı aldılar'' ne demek onu anlamadım. Onu noter almaz, trafik alır.
    Trafiğe giderken, önce bi trafik takipçiden bir dilekçe ve dosya alınıyordu, şimdi kalktı mı ki o.
    O dosya, ve noterden aldığın kağıt ile trafiğe gidersin, o sana bir belge verir, onunla şoförler odasının yolunu tutarsın.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı mak07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigortayı eski plaka üzerine yaptırdım arkadaşlar.Yeni plakayı alınca bildiricem onlar değiştirecek.Bir arkadaşım noterden aldığın kağıt ve ruhsatla git demiş ama benim elimde ruhsat olmadığını belirtmiştim.Site üzerinden motorun vergisinide ödedim şuan motora ait bir borç görünmemekte.Sanırım noterden aldığım belgeler ile gidicem sadece.Sigorta belgelerine vs ihtiyaç var mı? Ruhsat için başka ekstra belge isteniyor mu aslında bunları merak etmiştim.
    Hala söylemediniz eski plaka İstanbul muydu? Değilse neden değiştirmek istediniz?

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ''eski plakayı aldılar'' ne demek onu anlamadım. Onu noter almaz, trafik alır.
    Trafiğe giderken, önce bi trafik takipçiden bir dilekçe ve dosya alınıyordu, şimdi kalktı mı ki o.
    O dosya, ve noterden aldığın kağıt ile trafiğe gidersin, o sana bir belge verir, onunla şoförler odasının yolunu tutarsın.
    Araç sahibi yabancı uyukluydu(araç tr'den alınma ve 34 plaka) ve onlara özel "M" plaka veriliyormuş sanırım.Bu yüzden onu değiştirmek zorundaymışız.
    Noter tarafından da plaka alındı.Bir kaç şey değişmiş demekki çünkü nette araştırdığımda artık çoğu şeyin olmadığını gördüm bu yüzden işlemleri yeni yaptıran arkadaşların fikirlerini almak istedim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)