Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

SS motosikletde vites düşürme

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 ns 2017
    İyi akşamlar,
    60.000 km maxi scooter tecrübem var.Sym gts 250i evo scooterımı sattım.Yine maxi scooter almaya niyetleniyorum ama aklım 250 cc racing motorlara gidiyor.Daha önce 2 kez cbf 150 kunlandım.Yani vitesli motoru verseler rahat kunlanırım.Fren veya vites yükseltme düşürmede sorun olucağını sanmıyorum.Fakat aklıma takılan bazı sorular var.Araştırmama rağmen bulamadım.
    1-Mesela r25 veya gibi bir motorda 6 vitesde 190 ile giderken 5'inci vitese düşürsek ne olur ? Teker kitlenir mi ?
    2-Her vites düşürmede teker kitleme riski var mı ?
    Benim bildiğim vites yükseltme devir redline yakınlaşınca gazı kesip debriyajı sıkıp vitesi yükseltip sonra debriyajı daha yavaş bir şekilde bırakmaktır.
    Vites düşürme ise debriyajı çekip aragaz verip vitesi düşürmek ve debriyajı yavaşca bırakmaktır.
    Sizce doğrumu biliyorum ? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    r25
    Vites düşürürken hafif gaz verip debriyajı salarsın.Devir dibe vurduysa gaz vermeden de vites düşünebilirsin.yüksek devirde giderken hafif gaz vermeden vites düşürürsen lastiği kitlemen kaçınılmaz olur.Ben vitesi büyütürken-düşürürken şak diye debriyajı salarım.r25 le 190 la giderken 5 e atarsan evet lastik kitlenir zaten motor 6 da 190 görmüyor da.

Sercan_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r--13
    Neden 190 ile giderken 5'e düşüreceksin manyak mısın dostum? Aragaz verip düşürürsen sıkıntı olmuyor.Arka tekeri 1 kere kitledim oda aklım başka yerdeydi.(Ders oldu.Gerçi hemen debraja basınca topladı.)Devir yüksek iken düşürürsen kitliyor normal vites düşürme devirlerinde sıkıntı olmuyor.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Hızın bir alt vitese uygun değilsen eşek anıracaktır ara gazı ayrı mesele

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı EmreKc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites düşürürken hafif gaz verip debriyajı salarsın.Devir dibe vurduysa gaz vermeden de vites düşünebilirsin.yüksek devirde giderken hafif gaz vermeden vites düşürürsen lastiği kitlemen kaçınılmaz olur.Ben vitesi büyütürken-düşürürken şak diye debriyajı salarım.r25 le 190 la giderken 5 e atarsan evet lastik kitlenir zaten motor 6 da 190 görmüyor da.
    on numara cevap, "zaten motor 6 da 190 görmüyor da." bölümüne kadar normal okudum ama bu kısımdan sonra koptum :D

r25 170 falan yapıyor onun hakkı odur yani.

vites yüksekte ise düşürülür ve yüksekte olduğunu anlamak içinde öncelikle sürülen motorun max tork verdiği deviri bilmek lazım. mesela benim motosikletim 6 bin devirde max torkunu veriyor ve 5 bin devirin üzerinde her viteste rahat çekiyor. ama 4 ve 5 vitesteyken 5 bin devirin altına inmeye başlayınca motorun sesi kötü oluyor ve iyi çekemiyor ve bu durumda ben 4 bin devirde 4. viteste iken 3. vitese düştüğümde motor zaten aynı hızda 6500 devirlere falan çıkıyor.

teker kitleme olayı olmuyor yani, teker kitlemesi için zaten max tork değerinde motoru sürerken bir alt vitese düşüp devirinde taa rolantiye kadar inmesini beklemem lazım.

yani anlayacağınız şudur; vitesi düşürüp bekleme yapmadan debriyaj bıraktığınızda teker kitlemesi olmaz çünkü zaten devir fazla düşmemiş oluyor. ve ek olarak dediğim gibi motor max tork devrinin altına inmedikçe vites düşürmeyin zaten.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Vitesli motosiklet hayattır, candır, aşktır.
    Uzun süre sikilmam diyorsaniz Cbr500r bakabilirsiniz. ikinci el çok uygun fiyatlara bulma imkânınız var.
    yada r25 CBR 250 araştırın.
    Vites işini kafaya takmayın birkaç kullanımdan sonra aklınıza oturur.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    İstanbul vitesli ve 60 bin km re scooter

Hemde racing Şakamısın gardaş
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Bu tarz bir durumdan korkuyorsanız, kaydırmalı debriyaj (slipper clutch) olan motosiklet modellerine yönelebilirsiniz.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    ciddiye almayın beyler, eleman r25 190 yapıyor gibisinden sübliminal mesaj vermeye çalışmış.
    wing41 bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Deri eldivenden kan lekesi nasıl çıkar bilen var mı? Az önce birini öldürdüm de. Kimileri su değmesin diyo. Deterjan deriyi bozar diyen var. Nemli bezle sildim ama o da tam çıkartmadı. Nasıl yapsak?

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    Cbr 500r öneririm 250 ile hiç uğraşmayın 0.5 litre fazla yakıyor 2 Katı rahat hızlanıyor ve yavaşlıyor bugün sattığım duke 200 e tekrar bindim 500r ye göre bisiklet gibi geldi sırf hız değil denge ve kullanım olarak da
    Soruya gelirsek yol ıslaklen veya lastikler soğukken önce fren sonra vites düşürme şeklinde uyguluyorum
    Yol kuru ve lastikler sıcaksa sadece her seferde bir vites düşürmek ve düşürürken 2 parmak frende ve ara gaz veriyorum kitleme olmuyor
    2 parmak sadece sıkışık trafikte ara gaz verirken motorun öne sıçramasına karşı önlem olarak
    Tecrübeli arkadaşlar da konu hk aydınlatırsa sevinirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deri eldivenden kan lekesi nasıl çıkar bilen var mı? Az önce birini öldürdüm de. Kimileri su değmesin diyo. Deterjan deriyi bozar diyen var. Nemli bezle sildim ama o da tam çıkartmadı. Nasıl yapsak?
    Abi ben deri eldivenleri 2 kere yıkadım makinada evet eldivenler sertleşiyor ama daha sonra torpido sütü dediğimiz badem yağı içeren bir sıvı ile silince tekrar eski yumuşaklığını kazanıyor ama boyada solma olmaması için deterjan yerine sabunla elde yıkama öneririm

mostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 evo sp
    Kırmızı deri eldiven kullan
    hasmet bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı mostro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyin bedava

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mostro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Var ya, aklima gelmisti bu biliyo musun... Ama sonradan aklimdan cikti gitti. Unutkanlik iste... Gerci az daha dikkat etsem bulasmazdi ama iste her zaman da insanin bekledigi gibi gelismeyebiliyor olaylar. Neyse, bu da boyle bir tecrube oldu. Edinmek lazim bi kirmizi eldiven... Herkese hayirli geceler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Var ya, aklima gelmisti bu biliyo musun... Ama sonradan aklimdan cikti gitti. Unutkanlik iste... Gerci az daha dikkat etsem bulasmazdi ama iste her zaman da insanin bekledigi gibi gelismeyebiliyor olaylar. Neyse, bu da boyle bir tecrube oldu. Edinmek lazim bi kirmizi eldiven... Herkese hayirli geceler.
    abi sende motorun fotoğraflarını ucundan gösterdin çektin sonra.Atsana yaw şöyle 10,15 foto görek canavarı.

mostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 evo sp
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyin bedava
    ama taşıması zor

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi sende motorun fotoğraflarını ucundan gösterdin çektin sonra.Atsana yaw şöyle 10,15 foto görek canavarı.
    Çekeyim ama şu havaya bi bakar mısın?

şaka bir yana güzel bir havada çekeyim... Bildiğin superduke. Sadece kuyruğu yok, bi de manetler güzel. Yenisi pek tatlı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)