Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

OTOYOLDA ZİNCİR KOPMASI

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İnsan böyle yolda kalınca bazen akıl tutulmasına uğruyor ve böyle aptalca şeyler yapabiliyor. Hatta bazıları da gerçekten aptal oldukları için destek bile çıkıyorlar ve eleştirenlere çıkışıyorlar.
    * Böyle bir durumda kaskon varsa ücretsiz çekiciyi çağırırsın.
    * Kasko yoksa ve NC700 e verecek paran varsa çekici çağırıp ödersin kaç paraysa.
    * Paran ve kaskon yoksa ararsın bir arkadaşını yardım istersin.
    * Para , kasko ve arkadaşın yanısıra sıra beynin de yoksa kendini tıra çektirirsin, + uymayan bir zinciri taş motoruyla uydurup 170 km yol yaparsın. O zincir yolda kopup motor bloğunu tereyağı gibi ikiye bölebilirdi veya bacağını kopartabilirdi veya tekerleğe sıkışıp kaza yaptırabilirdi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Haklısınız ama, orta doğulu kafasına isviçre zihniyeti olmuyor işte
    O düzenler Türkiye'ye gelene kadar bakalım Türkiye kalacak mı? Bu gidişle, halk birbirine düşman edilirken zor biraz

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim hadi kamyoncuda belliki gram akıl yok senin ki nerdeydi?
    Motor süren adam böyle şey yapar mı yahu?
    Canınızı sokakta mı buldunuz bu kadar ucuza riske atıyorsunuz?

Bir de sakın çekici çağırmayın diye akıl vermişsin!
    Neden?
    Pahalı diye.
    Canından pahalı mı?

Muhtemelen arayıp sormadın bile çekiciyi.
    Yapmayın bunu.
    Bırak motosikleti, arabayla bile çok tehlikeli.

Arkadaşlar düşersen ne olacak demişler zaten ama tek tehlike dengeni kaybedip düşmen değil.
    Ya ip vesaireyi fark etmeyip araya girmeye kalkan olursa ne yapacaksın?

Koca traktör devrildi benim gözlerimin önünde.

25-30 sene geçti üstünden ama dün gibi aklımda.
    Akşam üstüydü.
    Bursa'dan Mustafakemalpaşa istikametine gidiyordum.
    Hızım biraz fazlaydı.
    O zaman yolun büyük kısmı tek şeritti.
    90'lı yıllarda yapıldı şimdiki yol.
    Bursa'dan çıktıktan bir kaç km sonra yol daralıyor ve gidiş geliş ayrımı bitiyordu.
    O yoldaydık.
    Aslında çokta dar bir yol değildi.
    Ama yine de dikkatli olmak gerekiyordu.

Uzakta önümde bir traktör ve onun önünde de bir kamyonet gidiyordu.
    Yaklaşırken traktörün yolda gezindiğini fark ettim.
    Şüphelenip hızımı azalttım.
    Ben yavaşlayınca bir araba beni solladı.
    Benden sonra traktörü solladı ama karşıdan araba gelince traktörle kamyonetin arasına girdi.
    Kıyamette o zaman koptu zaten.
    Kamyonet aynı senin gibi bir dalgayla traktörü çekiyormuş.
    Araç araya girince kabloya takıldı.
    Traktörün burnu önce sağa zıpladı.
    Sonra traktör komple sıçrayıp önce arabaya yan yan vurdu sonra devrildi.
    Ben durdum ama kamyonet durmadı.
    Fark edip durduğunda ise çok geçti.
    Manzarayı hiç anlatmayayım.

Günümüzde avrupa ülkelerinin çoğunda bu şekilde araç çekmek kesinlikle yasak.
    Muhtemelen Türkiye'de de yasaktır.
    Burada oldukça kısa ve sağlam kesinlikle esnemeyen demir çekme borularıyla kısa mesafeli çekmelere izin veriyorlar.
    O boru dışında bir şey kullanarak hiç bir şekilde araç çekemezsin.

Motosikletin en büyük avantajlarından bir tanesi de yolda kaldığınızda özel çekiciye muhtaç olmamanız.
    Herhangi bir pikap ya da kamyonetin kasasına rahatça atıp götürebilirsiniz.
    Yani çekici pahalıysa bile daha ucuza bir sürü seçeneğiniz var.
    En azından canınızı tehlikeye atmazsınız.

Kaldı ki çekici bile çağırsanız vereceğiniz ücret canınızın değerinden fazla olmaz.
    Yapmayın bunu.

Bu arada çok zorda kalırsanız herhangi bir aracın arkasına ön tekeri havaya kaldırarak motoru bağlayabilirsiniz.
    Mesela bir otomobilin bagajına ön tekeri sokup dik bir şekilde bağlarsınız.
    Arka teker yola temas eder.
    Böylece küçük bir araçla bile motoru daha tehlikesiz taşırsınız.
    Tabi siz motorun üstüne değil aracın içine bineceksiniz diye uyarmama gerek yok değil mi?

Neyse.
    En azından sağ salim varmış olmana sevindim.
    Geçmiş olsun.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun dostum motorla yolda kalakalmak büyük bir rezillik hele birde şehirler arası bir yolda ve yalnız of of ucuz halletmişsin

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sanırım çok az düşünmek gerek "acaba şu anda ne yapmam gerek" diye ...

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    halat motosikletin ön sağ amortisöre mi bağlı ben mi yanlış görüyorum?

bu durumda amortisörün ikisine birden bağlamanız gerek, yani tek tarafa bağlar iseniz araç çekme anında direksiyona hakim olamazsınız.

dahan önce bende motosiklet çekmiştim, e-5 kenarında kalan honda spacy tipinde bir scooter çektim. belkide honda spacy idi motor.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke bir motosiklete denk gelseydiniz.
    Bu şekilde çok riskli olmuş ama olmuş sonuçta geçmiş olsun.

Motosiklet motosikleti çekmesi daha kolay biraz daha güvenli..
    Bildiğim kadarıyla özellikle Kuzeybatı taraflarında Motobulans Barış Bey'in fiyatları fena değildi. Telefonu bir yere kaydetmek lazım..

http://www.motobulance.com.tr/default.asp
    Fiyatları fena degılmı Şileden Maslaga 350 tl gıbı bı rakam cektıler malesef arıza 80 tl lık cekıcı ucretı 350 tl malesef fıyatları cok pahalı tavsıe etmem guzel bı uygulama ama malesef fıyatlar cok buyuk rakam

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Alıntı screamaykut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fiyatları fena degılmı Şileden Maslaga 350 tl gıbı bı rakam cektıler malesef arıza 80 tl lık cekıcı ucretı 350 tl malesef fıyatları cok pahalı tavsıe etmem guzel bı uygulama ama malesef fıyatlar cok buyuk rakam
    İyiymiş

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    4 Yıl önce bende istanbuldan çıkarken KLV 1000 ile yolda kalmıstım ve tam yüklü tatile giderken. O an insanın aklından hicbisey gecmiyor, gergin bir durum ve kafa sağlıklı çalısmıyor. Eş dosttan gerekli yardımı alamamıştım ( sabahın 4 ü olduğu icin ulaşamadım kimseye ) Bi kamyonun arkasına atmak icin teşebbüste bulundum ama, motoru bağlamak icin ip falan yoktu. Kasada devrildikten sonra hic bi anlamı yok. Kısa bir gogul turundan sonra motobulance'ı bulmuştum. Evime 25 km uzaklıkta kaldım. 200 lira para istemisti, 180 lira ya anlasmıstık. Demem oki çekiciye verilen para hicbi zaman hesapta olmayan bi para olduğu icin insanın zoruna gidiyor. Ustatların dediği gibi , En iyi motor yolda kalmayandır.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    bi tane zincir kilidi 1 tanede pense bulundurursun artık cebinde bi yerinde.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan böyle yolda kalınca bazen akıl tutulmasına uğruyor ve böyle aptalca şeyler yapabiliyor. Hatta bazıları da gerçekten aptal oldukları için destek bile çıkıyorlar ve eleştirenlere çıkışıyorlar.
    * Böyle bir durumda kaskon varsa ücretsiz çekiciyi çağırırsın.
    * Kasko yoksa ve NC700 e verecek paran varsa çekici çağırıp ödersin kaç paraysa.
    * Paran ve kaskon yoksa ararsın bir arkadaşını yardım istersin.
    * Para , kasko ve arkadaşın yanısıra sıra beynin de yoksa kendini tıra çektirirsin, + uymayan bir zinciri taş motoruyla uydurup 170 km yol yaparsın. O zincir yolda kopup motor bloğunu tereyağı gibi ikiye bölebilirdi veya bacağını kopartabilirdi veya tekerleğe sıkışıp kaza yaptırabilirdi.
    *Beynin kuru buzla dolmussa uzerine biraz sicak su dokersin

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen biri sordu "sen gerçek motorcuysan motorun en küçük parçasını bilmen lazım" adam egosunu tatmin etmek için ne yapacağını şaşırıyor. Motora binmek için bir şey bilmeye gerek yok saçmalamayın lütfen. Ha ben yapıyorum çünkü keyif alıyorum.

İkincisi ben işe motosikletle gidip geliyorum. Bu bir risk ben bu riski alıyorum çünkü aldığım hazzın bu riskten daha fazla olduğunu düşünüyorum. Kasksız motora binmiyorum çünkü bunun bana faydası aldığım riskten çok daha az. Adam ister tırın arkasına bağlar isterse biçer döverin arkasına bağlar bu kimseyi ilgilendirmez. (bu sözlerim size değil DreamTheater )
    arkadaşım, bizim toplumun en büyük sorunu ne biliyormusun, düşünmeden etmeden lank diye cevap vermek ve karşı çıkmak, anlatabildimmi, sanırım anladın...

elbette motorun en küçük parçasına kadar bilmen gerekmez, servis bile bilmezken sen zaten bilemezsin... ama zincir gibi şeyler temel şeylerdir, bilmiyorsan aha bu şekilde yolda sıkıntı yaşarsın, bunları kullanıcı yapabilir, servislik şeyer değildir, tıpki arabalarda yağını suyunu kendin değişebileceğin gibi.... elin yatkın değilse ayrı konu, o zaman yardım alırsın mecburen...

biraz sakin olup önce ne denmek istenmiş onu bir anlamak lazım değilmi, mecazi hafiften şakaya vuran anlatıma bu cevap verilmez, ayrıca bu gibi şeyler hakkında bilgin olmalı, şehir içi kullanım değil bu, dağın başında kaldın ne yapacaksın, üçkuruşukluk bir aletle şak diye değişebilirsin zincirini, dimi ama...

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Hepsini geçtim bu motorların yağ pompaları motorun devrine göre yağ pompalamıyormuydu benmi yanlış hatırlıyorum birçok gördüğüm r25 kitleme,kol çıkartma gibi durumlarda sahiplerinin söylediği yüksek hızda yeterli yağ pompalamadığından olduğu yönündeydi yine bir başka yakın çevremden arkadaşımın sürekli yüksek hızlarda eğim aşağı debriyajı çekip arabada yapılan peygamber vitesi dedikleri şryi yapmaya çalışırken 2 defa şanzumanı bitirip 3 cüde motor kitletmişti daha sonradan böyle yaptığını farketmiştik yani 30 40 km gibi yol ve yetersiz yağlama düşünemiyorum bile oluşan hasarı tabi bu sadece motor için canını attığın tehlikeyi hiç saymıyorum bile tırın kasaya koysaydınız keşke

ousi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700X
    Hepinizin mesajlarını detaylı olarak okudum önerilerinizi dikkate alarak şöyle bir açıklamayla noktayı koymak istiyorum. Tırın o an var olan hızı 10-20 km arasıdır. Yaklaşımlarınızın neden bu kadar sert olduğunu anlamıyorum. Yaptığım bir hata olabilirdi ancak başka çarem yoktu.

-Zinciri al diyen arkadaş otobanda yolun ortasındaki zinciri almak inan bana motoru çektirmekten daha riskli.
    -Otoyol ortasına servis yapan ve çekici hizmeti veren bir girişimci yok.(motor için) varsa da internette bulamadım.
    -Motoru orada bırakıp otostop çekip bir yere gidip hizmet getirme ihtimalim yok. Yol yardımı için durmayanlar motoru çalmak için dururlar ne yazık ki !
    -Risk olabilir evet hepimizi 2 teker üstüne binerek bir risk alıyoruz. Bende bu riski o an göze aldım ve çözüme ulaştım. Ben burada yaptığım bir maharetmiş gibi anlatmıyorum. Çekici hizmeti yok ise çektirmek zorunda iseniz o konu hakkında yaşadıklarımı size aktarıyorum.
    -O an ne yazıkki hiç bir motor geçmedi bir araba bile durmadı sadece bu tır durdu. Bunu da ölen insanlığa verelim ki ben yolda kim kalmış olursa olsun durup sorarım.

Birinin başına bu olay milyonda bir gelir belki bende bu olayı böyle atlattığımı anlatıyorum. Neden ahkam keser gibi yok efendim kafan yok mu, beynin mi dondu. Yapabilecek bir tek bu vardı. Tekrar söylüyorum anlamayanlar için çekici veya servis hizmeti veren kimseyi bulamadığım için benzinliğe gitmek durumunda kaldım ! Ve bu tır şöföründen başka duran olmadı. İnsanları eleştirirken biraz empati yapalım. Hakarete kadar varacak düşüncelerinizi kendinize saklayın.

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    *Beynin kuru buzla dolmussa uzerine biraz sicak su dokersin
    Bu kadar yazıya yapabileceğin yorum anca bu kadar olmuş. Üzülme, zeka herşey demek değil, ülkemizde ne kafasızlar ne makamlara geliyorlar.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı ousi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepinizin mesajlarını detaylı olarak okudum önerilerinizi dikkate alarak şöyle bir açıklamayla noktayı koymak istiyorum. Tırın o an var olan hızı 10-20 km arasıdır. Yaklaşımlarınızın neden bu kadar sert olduğunu anlamıyorum. Yaptığım bir hata olabilirdi ancak başka çarem yoktu.

-Zinciri al diyen arkadaş otobanda yolun ortasındaki zinciri almak inan bana motoru çektirmekten daha riskli.
    -Otoyol ortasına servis yapan ve çekici hizmeti veren bir girişimci yok.(motor için) varsa da internette bulamadım.
    -Motoru orada bırakıp otostop çekip bir yere gidip hizmet getirme ihtimalim yok. Yol yardımı için durmayanlar motoru çalmak için dururlar ne yazık ki !
    -Risk olabilir evet hepimizi 2 teker üstüne binerek bir risk alıyoruz. Bende bu riski o an göze aldım ve çözüme ulaştım. Ben burada yaptığım bir maharetmiş gibi anlatmıyorum. Çekici hizmeti yok ise çektirmek zorunda iseniz o konu hakkında yaşadıklarımı size aktarıyorum.
    -O an ne yazıkki hiç bir motor geçmedi bir araba bile durmadı sadece bu tır durdu. Bunu da ölen insanlığa verelim ki ben yolda kim kalmış olursa olsun durup sorarım.

Birinin başına bu olay milyonda bir gelir belki bende bu olayı böyle atlattığımı anlatıyorum. Neden ahkam keser gibi yok efendim kafan yok mu, beynin mi dondu. Yapabilecek bir tek bu vardı. Tekrar söylüyorum anlamayanlar için çekici veya servis hizmeti veren kimseyi bulamadığım için benzinliğe gitmek durumunda kaldım ! Ve bu tır şöföründen başka duran olmadı. İnsanları eleştirirken biraz empati yapalım. Hakarete kadar varacak düşüncelerinizi kendinize saklayın.
    hocam karşılaştığınız olay milyonda bir değil, uzun yol kullanımında en sık başa gelebilecek durum. motorunuzun zincirine göre 1 adet zincir kilidi ve 1 tane pense alıyosunuz uzun yolda kalmıyosunuz. Çözüm çok basit.
    gv650i ve kurubuz bunu beğendiler.

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Zincir koptuğunda sizi yolda bırakması iyi ihtimal
    Arka tekeri kilitlerse ambulans da gelebilir almaya

Aman zincir bakımını, değişimini ihmal etmeyin
    gv650i bunu beğendi.

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    zincirin bakımı çok önemli yaglama önemli gevşek zincir çok daha kötü olur.araya girer kilitler.kopuncada kilitleyebilir. çok motor gövdesi parçalanır.motorunuz canınızdan kıymetli onun için zincirine bakın. uzun yolda bilhassa arada zincir uzunlugunu kontrol edin.gevşeyip fark etmeyip düşenleri biliyorum.motor masrafı hastene masrafı bir motor parası harcıyanları biliyorum.
    canınız bedava zaten o önemli değil.
    onun hesabı nı Allah soracak.gidince kurtulacagınızımı sanıyorsunuz.?

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam karşılaştığınız olay milyonda bir değil, uzun yol kullanımında en sık başa gelebilecek durum. motorunuzun zincirine göre 1 adet zincir kilidi ve 1 tane pense alıyosunuz uzun yolda kalmıyosunuz. Çözüm çok basit.
    http://www.bajajyedekparcalari.com/i...i-1000x750.jpg
    Teşekkür ederim. Hiç aklıma gelmemişti gerçekten . hemen sipariş ettim. benim zincir 530 luk muş. Nette bulması zor oldu biraz. " 530 zincir kilidi " diye aratmak lazım. Avadanlıkta bulunsun. 5 liralık parça yüzünden yollarda rezil olmaya değmez.
    matrax33 ve fz6_fazer bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)