Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni başlayan ve Artçı

Motovento
    REKLAM ALANI

Bugün kuzenim artçı olmak istedi. En azından beni sokağın içinde tur attır dedi. Bende kıramadım bin dedim 1-2 dakika süreyim 15-20 km hızlarda ama kuzenimin 97 kilo olduğunu nereden bilebilirdim. Motora bindi ben dengeyi sağladım hafif gaz açtım bakalım nolacak diye motosiklet sag sol yatmaya başladı (tabi artcinin artçı olmayi bilmediği de cok belli) ben direk motordan indirdim dedim ben yapamam seni riske sokamam dedim. Sizin de böyle tatlı anılarınız varsa dinlemek isterim :-) -Tekeriniz düz bassın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Artçı işini cok ciddiye alın. Tüm sorumluluk size ait. Artçı sürüşü eğitimi var,hem siz hem de artçı için.

Etrafa bakıyorum,Türkiye'de farklı manzara görmeyi beklemiyorum. Artçı bir yana motoru kullanan kişinin üstünde ekipman yok nerdee artçıda olsun.

Neyse. Siz yine erken hissedip durmussunuz. Okuyan arkadaşlar varsa artçı konusunu lutfen ciddiye alsınlar.
    espresso bunu beğendi.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende henüz acemiyim. Daha 600km oldu sanırım. Bazen okulun içinde ya da çok kısa mesafelerde binmek isteyen arkadaşlar oluyor. Olay giderken ağırlık değil onu anladım. Binmeyi bilen arkadaş 80 kg ama hiçbir sıkıntı olmuyor. Bilmeyen 50 kg olanda motor geziyor yolda. Sonradan sordum denge sağlamaya çalıştım dedi. Şöyle birkaç dakikayı geçecek ve trafikte olacak sürüşlerde bile bilmeyen birini bindirmemek gerek.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Hakkaten dert artçı konusu. Sahilde caddede artçıyla deli açanlara ben hayret ediyorum.

Benim hatun biraz ciddiyetsizdir bu konularda, her güvenlik konusunda olduğu gibi. Dikkatimi en çok çeken ve sık sık uyardığım konu, arada oturmaktan kıçı uyuşuyor diye heralde peglere basıp sağa sola oynatıyor kendini. Düz sakin giderken iyi güzel de, hafif de olsa bir viraja yatmışken bütün ağırlığıyla bir iç bir dış pege basınca biraz "noluyor lan" dedirtiyor insana. Sıkışık trafikte aralara girince çok geriliyor onu hissettim, bir de orman yolunda falan yavaş virajlarda motorun daha yüksek süratteki rijitliğini hissetmeyince de geriliyor. Gerildiği zaman da tabi sizi yoruyor.

Siz siz olun, artçı varken köpek gibi korkun. Başka bir insanın hayatının sorumluluğuyla gitmek boru değil.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artçı var artçı var . Ben arkadaşımın cb600'ü ile 90 kiloya yakın arkadaşı aldım . Sanki arkamda saksı tasiyordum . O derece rahattim .

Aynı motorla 60 kilo civarı arkadaşı aldım . Adam kurtlu mu ne arkada ne yaptıysa 2 km gitmeden ' in yürü lan dotun basın ayrı oynuyor ' dedim .

Ne kadar tecrübeli olsan da artçı kurtluysa denge bozuluyor . Allah herkese artcinin da hayırlısını versin .

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiç bi zaman artçının yükünü hissetmediğim gibi arkamda olduğunu unuttuğum zamanlar bile oldu.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Ben motosiklet kullanmayı babamdan öğrenmiştim. Arada bir eve dönerken kısa mesafe motoru bana verirdi babam, kendide artçım olurdu. Ben 45, babam 80 kilo o zamanlarda da aramızda kilo farkı vardı tabi ve hiç zorluk, yalpalama yaşamadım, daha çok yenı öğrenıyor olmama rağmen.
    Kilo önemli bir faktör olsada artcı artcılığı biliyorsa sıkıntı olmaz. Bilmiyorsa artcılık işi çok tehlikeli.
    Bazılarıda racing motorla artcılı gazlanmaz, gezilmez, keyfi olmaz fılan der mesela ama ben eşimin artcısıyken eşim beni düşünmez, aman şu hareketi yapar mı, aman korkar mı dıye hareket etmez. Ben uyarım ona, tek kişi gibi gider :D Arkada seni hissetmıyorum diyor.
    MrMud bunu beğendi.

Motosikleti
    Tmax 530
    100 metre yokusu cikmamak icin artcin olabilir miyim dedi arkadas. Iyi tmm dedik
    Neyse inecegi yere geldik. Ben de hazirligi yaptim, inmesini bekliyorum. Tabii sol yonune dogru.
    Eleman ne bilsin; kaldirim sag tarafta diye ayaga kalkip saga yuklenince hoop 200 kusurluk aleti kaldirima yatirmis olduk. Ayagim da kaldirim ile motor arasinda kaldi. Bana da iyi bir ders oldu. Korumali bot alimini ihmal ediyordum, iyi oldu.

Alıntı acgh1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 metre yokusu cikmamak icin artcin olabilir miyim dedi arkadas. Iyi tmm dedik
    Neyse inecegi yere geldik. Ben de hazirligi yaptim, inmesini bekliyorum. Tabii sol yonune dogru.
    Eleman ne bilsin; kaldirim sag tarafta diye ayaga kalkip saga yuklenince hoop 200 kusurluk aleti kaldirima yatirmis olduk. Ayagim da kaldirim ile motor arasinda kaldi. Bana da iyi bir ders oldu. Korumali bot alimini ihmal ediyordum, iyi oldu.
    Sizinkisi; Bir musibet, bin nasihatten iyidir misali olmuş :-)
    acgh1907 bunu beğendi.

Motosikleti
    Cb 250 R
    Benim daha 1300km tecrübem var.Hiç artçı almamıştım.Geçen arkadaşı aldım evine bıraktım adam 100 kilo direk zordan başlamış oldum.Ama bir sıkıntı çıkmadı.Motorun çekişi düştü frenleri fark edilir derecede zayıfladı.Sadece dönüşlerde fark ettim ağırlığı başkada bi sıkıntı olmadı.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motosiklet kullanmayı babamdan öğrenmiştim. Arada bir eve dönerken kısa mesafe motoru bana verirdi babam, kendide artçım olurdu. Ben 45, babam 80 kilo o zamanlarda da aramızda kilo farkı vardı tabi ve hiç zorluk, yalpalama yaşamadım, daha çok yenı öğrenıyor olmama rağmen.
    Kilo önemli bir faktör olsada artcı artcılığı biliyorsa sıkıntı olmaz. Bilmiyorsa artcılık işi çok tehlikeli.
    Bazılarıda racing motorla artcılı gazlanmaz, gezilmez, keyfi olmaz fılan der mesela ama ben eşimin artcısıyken eşim beni düşünmez, aman şu hareketi yapar mı, aman korkar mı dıye hareket etmez. Ben uyarım ona, tek kişi gibi gider :D Arkada seni hissetmıyorum diyor.
    Eniştenin seni arkada hissetmemesinin sebebini ben biliyorum, çünkü bende diyorum ara sıra "Amaaan düşerse düşsün banane" diye; tamam vurmayın şaka yapıyorum.:D

Ben baktım hatun artçı olamıyor motor kullanmayı öğrettim, şimdi kendi motorunu alacak hayırlısıyla, bu da bi çozum ama tavsiye etmiyorum kesinlikle.
    EldekiDebryj bunu beğendi.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eniştenin seni arkada hissetmemesinin sebebini ben biliyorum, çünkü bende diyorum ara sıra "Amaaan düşerse düşsün banane" diye; tamam vurmayın şaka yapıyorum.:D

Ben baktım hatun artçı olamıyor motor kullanmayı öğrettim, şimdi kendi motorunu alacak hayırlısıyla, bu da bi çozum ama tavsiye etmiyorum kesinlikle.
    Hahaha :D Bizim motorlarımızın hacimleri yakın olsa hiç artçı olmam ama fark var ve arada O nun motoruna artçı olmak çok keyifli :D Hayırlı olsun kazasız belasız kullansın kız arkadaşın. :D Çift motor daha keyifli yol yaparsınız.
    MrMud bunu beğendi.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    İlk motor sürmeye basladıgım dönemlerde bir arkadasım cok ısrar etmişti artcı olarak motosiklete binmek için ve bende onu uyarmıstım abuk subuk hareketlerde bulunma diye. Neyse malum Gaziantep'in yolları da delik deşik seke seke giderken eğilip Lastiğin havası az mı diye bakmaya calısmıstı

Motosikleti
    WR125R
    Artçı alınca dik yokuşlarda motosikleti tekere getirmek çok kolaylaşıyor aman diyeyim arkadaşlar . Geçen gün hiç beklemediğim anda kaza yaptım bu yüzden. Motosiklet çekmiyor diye vites düşürdüm , verdim gazı baktım motosiklet tekerde. Arka frene bastım hemen fakat artçı arkada ya rahat durmadığından ya da ben gidonu düz indirmediğimden sol tarafa kapaklandık. Kaskım olmasa şu an bunları yazıyor olamazdım öyle vurdum kafayı yere .

birşey daha.. artçılar binerken sanki siz aniden gazlıcakmışcasına hızla güreşir gibi binmeye çalışıyolar mı

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birşey daha.. artçılar binerken sanki siz aniden gazlıcakmışcasına hızla güreşir gibi binmeye çalışıyolar mı
    Hocam bunun birde yavaş binen versiyonu var. Sırtına hayvani bir güç ile abanırken sol ayağını atar ayaklığa , daha sonra tek ayakta bekler 2-3 saniye , ondan sonra sağı atar , sağı attıktan sonra da rahat durmaz belini toplamaya kalkışır tepinerek ayakta. Bir arkadaş yüzünden yine "yokuşta " düşürüyordum makineyi.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    benim toplam tecrübem 4000 km civarı falan. Artcı ile en fazla 200km gitmişimdir. O da eski kız arkadaşımı iki veya 3 defa evine bırakmıştım. Her sürüş öncesi talimatları veriyordum ve "motora bağlı cansız bir parça gibi ol, denge yapayım, bu çok yattı diper tatafa eğileyim diye düşünme benimle paralel ol" diyordum ve çok sorun olmamıştı. Ama indikten sonra gidon inanılmaz hafif geliyordu ve artçı olayını sevmediğimi anlıyordum. Şimdi hep tek tabanca kullanıyorum ) ayrıca konusu gelmişken itiraf edeyim, artık düzenli bir ilişkisi olmayan biri olarak, karşı cinsten ilgimi çeken flört edeceğşm kişileri bile artçılık olma potansiyeline göre seçebiliyorum ) sadece minyonlar ilgimi çekiyor ve bir seyahat yapacaksak bu fizikte uygun olur diyorum ) artçı olayı bence de çok önemli
    Graywolf bunu beğendi.

Alıntı Graywolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bunun birde yavaş binen versiyonu var. Sırtına hayvani bir güç ile abanırken sol ayağını atar ayaklığa , daha sonra tek ayakta bekler 2-3 saniye , ondan sonra sağı atar , sağı attıktan sonra da rahat durmaz belini toplamaya kalkışır tepinerek ayakta. Bir arkadaş yüzünden yine "yokuşta " düşürüyordum makineyi.
    recep ıvedik

Alıntı umutss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim toplam tecrübem 4000 km civarı falan. Artcı ile en fazla 200km gitmişimdir. O da eski kız arkadaşımı iki veya 3 defa evine bırakmıştım. Her sürüş öncesi talimatları veriyordum ve "motora bağlı cansız bir parça gibi ol, denge yapayım, bu çok yattı diper tatafa eğileyim diye düşünme benimle paralel ol" diyordum ve çok sorun olmamıştı. Ama indikten sonra gidon inanılmaz hafif geliyordu ve artçı olayını sevmediğimi anlıyordum. Şimdi hep tek tabanca kullanıyorum ) ayrıca konusu gelmişken itiraf edeyim, artık düzenli bir ilişkisi olmayan biri olarak, karşı cinsten ilgimi çeken flört edeceğşm kişileri bile artçılık olma potansiyeline göre seçebiliyorum ) sadece minyonlar ilgimi çekiyor ve bir seyahat yapacaksak bu fizikte uygun olur diyorum ) artçı olayı bence de çok önemli
    en fazla 45 kilo olsun

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25
    Ben mümkün olmadıkça artçı almıyor. Heleki yanımda artçı kaskım yoksa hiç almıyorum. Geçenlerde arkadaşım çok istediği için artçı olarak aldım frene basar basmaz üstüme uçtu , bazıları artçı olmayı bilmemek bi yana sanki bilerek yapıyor gibi motorun dengesini bozmak için elinden geleni yapıyorlar. Artçı varken aralara girerken çok geriliyorum.
    Ama mümkün olduğunca artçı almamak lazım sonuçta arkanızdaki insanın bütün sorumluluğu sizde hernekadar sorumluluğu üzerine alsa bile ona birşey olsa hayatınız boyunca bu işin vicdan meselesi var birde.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi asıl bunun sırrını ver. Ben istiyorum ki kendi motorunu alsın, ben de kafama göre sürebileyim, yok hiç oralı bile değil :D

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)