Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Km' de şu kadar kuruş yakıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar forumlarda gördüğüm hatta sürekli gördüğüm bir yanlışı sizinle paylaşmak istiyorum. Motosiklet olsun otomobil olsun, özelliklerini anlatırken sürekli aynı hatayı yapıyor, km de şu kadar kuruş yakıyor diyoruz, siz hiç herhangi bir markanın internet sitesinde, aracımız şu hacimde, şu kadar beygir ve km de şu kadar kuruş yakıyor diye birşey duydunuz mu, biraz teknik olun lütfen, 100 km de şu kadar litre yakıt tüketiyor diyin, diyin ki okuyan 5 sene sonrada aracin ne kadar yakıt tükettiğini anlasın. Kaldi ki her allahın günü yakıt fiyatları değişiyor.
    Kendinizi bu konuda biraz gelistirin lütfen, kahvedeki Memet ağa da, benim traktör şu kadar kuruş yakıyor diyor. Bu foruma üyesiniz ve araştırıp okuyorsunuz, biraz farkınız olsun.
    Kendinize iyi bakın.
    Motor_Derili, kara_kule, fazil ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Zamanında bu konu , boyum yetermi iç bacak apış arasından yere mesafe , gibi konuları tenkit için bi başlık açmış idim , şuan yok silmişler herhal , işte bunlar hep iluminatonun oyunları..

Hakk'lısın vesselam .

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her zaman litre hesabı yapmışımdır ve kuruş hesabı yapanlara kızmışımdır. Ha kaç litre yaktığını söyleyip o günkü şartlarda ortalama fiyat da söylediğim oluyor tabi.
    Kesinlikle haklısınız.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Paranın değer kabul edildiği dünyada, zenginimizden yoksulumuza kadar genellikle hepimizin ilk gördüğü şey para. Benzinlikte 50 liralık benzin alıyoruz ama o ekranda yazan litre karşılığını görmüyoruz bile.
    Bu yüzden ben hep 20 liralık alıyorum gibi bir söyleme sahip kişilere de rastlıyoruz.
    Diğer yandan da biraz ''kestirmeci'' bir milletiz. Yakıt için harcadığımız parayı litre fiyatına bölüp, bir kaç matematik işlemi daha yapmak yerine en kısa yoldan ulaştığımız sayıyı söylüyoruz. Hoş mu? Değil
    sarpgray bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben ömrüm boyunca anlamadım bu kuruş hesabını, bilmiyorum da neye denk geliyor litre bazında. Anlayamayacağım da sanırım.
    Bir tane, bir ufacık tutar yanı yok.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    hayatta en sinir olduğum şeylerden birisidir.
    benim motorummu fazla yakıyor diye 3 sene önce ki konulara bakıyorum, adam kmde 7 kuruş yazmış.

Google.com arama; 2014 benzin fiyatları.

Kuruş hesabı yapanların bulunduğu yerde, o an 47 numara outdoor ayakkabım ile tam ağzının ortasına, ayakkabının dişleri iz bırakacak şekilde tekme atmak istiyorum.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Şimdi adam soruyor bu araç ne yakıyor. 5-6 litre diyorum. Kaç kuruş ediyo diyor. Bunu hesaplamayı bilmiyor. Mecbur her sefer aynı olay olmasın diye de 23-25 kuruş yakıyor diyoruz. Dediğinizde haklısınız da dayılar litre falan anlamam gaç guruş diyo üsteliyolar.
    sarpgray bunu beğendi.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    Honda PCX 150
    Bu konu beni hiç ilgilendirmiyor mesela. Ben hep elli liralık alırım

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi adam soruyor bu araç ne yakıyor. 5-6 litre diyorum. Kaç kuruş ediyo diyor. Bunu hesaplamayı bilmiyor. Mecbur her sefer aynı olay olmasın diye de 23-25 kuruş yakıyor diyoruz. Dediğinizde haklısınız da dayılar litre falan anlamam gaç guruş diyo üsteliyolar.
    Konuşurken o an kuruş olarak cevap vermek normaldir, ama kuruş hesabı yaparak yazıya dökerseniz yıllar sonra motorun meraklısı açıp okurken hiçbir faydası olmuyor..

Yani, söz uçar yazı kalır ;)

Bu bizim halkın yarını, kendinden sonrakini dusunmemesinden ileri geliyor.

Adam istiyor ki o an kaç kuruşu gidecek onu bilsin.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kuruş kuruş litre litre gidiyor durduramıyorum yakıtı

Aslinda olması gereken su kadar litre yakıyor benzinide en son şu fiyattan aldim demek. Hem bu şekilde arşiv gibi birşey de oluşur. Adam bakacak 5 sene sonra ve diyecek ki, adamlar benzini bedavaya alıyormuş 5 sene önce. Şimdi oldu 10 tl.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Ne kadar konuda açsanız değişen birşey olmaz, o yine kuruş hesabı yapacak.
    Ama bir ricamız olsun kuruşçulardan,en azından bir parantez açıp,o anki litre fiyatını cümle içine yazsınlar,
    Bunu yapmak litre hesabı yapmaktan daha kolay.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    7 8 litre yakıyorum ben ,sanırım çok kuruş yakıyorum bu durumda .

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Katiliyorum, bu para hesabiyla olacak is degil.
    Yurtdisi forumlarinda da mil yaziyorlar genelde, mesela diyor ki 50 mil gidiyorum. (Galon basina 50 mil demek oluyor bu)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)