Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Piaggio X9 500 adam etmeye çalışacağız...

Motovento
    REKLAM ALANI

Mustafa'nın yaptıkları bana cesaret veriyor, aslında yıllardır var olan bir düşüncemi realize etmeyi de düşünüyorum

Esasın da elim alet tutar ama yıllardır bir şey söküp takmadıgımdan bir yandan cesaret de edemiyorum. Lise yıllarında iki zamanlı motor rektefiye etmişligim var..Şuanda hali hazırda iki motorum var pulsar satıp zaten kulanmıyorum ankara da yatıyor üzerine 2-3 daha koyup (aprila pegaso650i,KLE500,Trasnalp600)bulardan birisini alıp uzun yol sehaytların da şöyle yolda kahverengi levhalar var ya oralara sapasım var Mevcut iki motorum da bunu yapmaya müsait degil.

Sorun 1 Gezmeye vaktim yok
    Sorun 2 Motor söküp takmaya ise hiç vaktim yok ayrıca tekrardan alet edevat takımı seti yapmak istemiyor canım.
    Sorun 3 böyle başlıkları görünce içim gidiyor.

Mustafa bu arada sanda helal olsun eline emgine saglık..Bu hedefi büyüt ama bunun ile yetinme ..

Benim memleket de mahalle arkadaşım ya 52 model yada 48 tam şimdi hatırlamıyorum BMW yi demir dönüştürecek hurdacıdan bulup topladı bir çok parçayı almanyadan getirti ruhsat ıvır zıvır yok ama onun ile gezmesi var ya dünyanın en büyük mutlulugu hızlanınca o uzaktan gelen vis vis vis vis vis subap sesi var ya sanki betof un 9 uncu senfonisi gibi..

Bu işi yaptıkdan sonra sana artık çitayı yükseltip 70 l, model bir şey yaparsın artık..

Dip not: (Arkadaşımın babası eski Jawa ustası gençlik ve çocukluk yıllarını tamir hanede geçirdi bir ara tamir haneyide(10 yıl önce) işletti sanat okulu mezunu kaynak operatörü siz yapamazsınız heves etmeyin tanımadığı parçacı hurdacı ,eskici ıvır zıvır yoktur)
    Mustaphalanx ve mete_han bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Varyatör ve balatalar çok güzel oldu dolaştım geldim�� Uğultuyu ve ses kalmadı gayet güzel �� Yıkandık temizlendik garaja girdik ��

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    bide fotoyu düz yükleseydin bakmak için kafamızı yan çevirmek zorunda kalmazdık
    SAZMAN ve Mustaphalanx bunu beğendiler.

Motosikleti
    Uçak dövseydin be belim kırıldı zaten yoruldum yahu 40 yaşından sonra olmuyor bu gidişle bir adet Lift de alırım ben

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    İlker abim Maşallah döktürmüşsün yine...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mustafa'nın yaptıkları bana cesaret veriyor, aslında yıllardır var olan bir düşüncemi realize etmeyi de düşünüyorum

Esasın da elim alet tutar ama yıllardır bir şey söküp takmadıgımdan bir yandan cesaret de edemiyorum. Lise yıllarında iki zamanlı motor rektefiye etmişligim var..Şuanda hali hazırda iki motorum var pulsar satıp zaten kulanmıyorum ankara da yatıyor üzerine 2-3 daha koyup (aprila pegaso650i,KLE500,Trasnalp600)bulardan birisini alıp uzun yol sehaytların da şöyle yolda kahverengi levhalar var ya oralara sapasım var Mevcut iki motorum da bunu yapmaya müsait degil.

Sorun 1 Gezmeye vaktim yok
    Sorun 2 Motor söküp takmaya ise hiç vaktim yok ayrıca tekrardan alet edevat takımı seti yapmak istemiyor canım.
    Sorun 3 böyle başlıkları görünce içim gidiyor.

Mustafa bu arada sanda helal olsun eline emgine saglık..Bu hedefi büyüt ama bunun ile yetinme ..

Benim memleket de mahalle arkadaşım ya 52 model yada 48 tam şimdi hatırlamıyorum BMW yi demir dönüştürecek hurdacıdan bulup topladı bir çok parçayı almanyadan getirti ruhsat ıvır zıvır yok ama onun ile gezmesi var ya dünyanın en büyük mutlulugu hızlanınca o uzaktan gelen vis vis vis vis vis subap sesi var ya sanki betof un 9 uncu senfonisi gibi..

Bu işi yaptıkdan sonra sana artık çitayı yükseltip 70 l, model bir şey yaparsın artık..

Dip not: (Arkadaşımın babası eski Jawa ustası gençlik ve çocukluk yıllarını tamir hanede geçirdi bir ara tamir haneyide(10 yıl önce) işletti sanat okulu mezunu kaynak operatörü siz yapamazsınız heves etmeyin tanımadığı parçacı hurdacı ,eskici ıvır zıvır yoktur)
    Konuma olan ilginiz için çok teşekkür ederim. Aslında çok bişi yapmıyorum. Yakınlarımızda olsanız içinizdeki bu ufak tutkuyu size de yaşatırdık. Bugün yeni şeyler oldu dilerseniz yazmaya başlayayım...
    serif abi bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlker abim Maşallah döktürmüşsün yine...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Konuma olan ilginiz için çok teşekkür ederim. Aslında çok bişi yapmıyorum. Yakınlarımızda olsanız içinizdeki bu ufak tutkuyu size de yaşatırdık. Bugün yeni şeyler oldu dilerseniz yazmaya başlayayım...
    Yaz yaz heyecanlı oluyor �� Bazı arkadaşlar konuda 2 motor olduğunu farketmediler sanırım �� Orijinal buji anahtarı al demiştim kesin unuttun değil mi Mustafa ?

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Yeniden merhaba arkadaşlar yazı dizime kaldığım yerden devam ediyorum. Motorumu aldıktan sonra dikkatimi çeken ve beni korkutan bir husus Varyatörden ısınınca değişik seslerin gelmesiydi. Kendi kendime acaba kayış mı yoksa debriyaj mı derken bugün vaktim oldu ve varyatör bakımı için Kadıköy Motora gittim. Hatırlarsanız asırlık usta benim varyatörü sözde açmış ve kayışın iyi ama ön varyatör istiyor demişti. Bugün anladık ki asırlık ustamız bırakın varyatöre bakmayı vidasına dahi dokunmamış sağolsun. 190 tl için bir kez daha haram zehir zıkkım olsun diyor ve resimli anlatıma başlıyorum.

http://imageshack.com/a/img924/8614/7W3nrz.jpg

Gördüğünüz gibi varyatörü ustamız komple söktü, paslı vidaları yenisiyle değiştirttim. sonra içini temizledi etti. Ama felaket pislik çıktığını söylemem gerekli. Ustamın söylediğine göre varyatör yeni sisteme yani 8'li dedikleri varyatöre çevrilmiş. Orjinali &'lıymış ve daha ağır kalkar daha ağır gidermiş. Daha iyi olduğunu ve adamın satçam nasılsa diyip bakımların üzerine yatmadığını söyledi. E hoşuma gitmedi değil. Kayışı yan sanayi çıktı ama hala tertemiz. Yine ustanın dediği bu kayış orjinal olsaydı yepyeni kayış en az 12bin gider derdim ama orjinal olmadığı için bişi söylemek zor dedi. Şimdilik ben de ellemiyorum o yüzden. Debriyaj balatalarımın yeni ve iyi durumda olduğunu söyledi. Ben de e peki o zaman sorun ne bu makine neden ötüyor dedim, bunlarda kronik dedi. Sapasağlam taksanız orjinal de olsa öter dedi. Hatta bu yeni sistem bunlar az ötüyor orjinali olsa sesten duramazdınız dedi. Biraz şaşırdım açıkçası.

Varyatör temizliğinden sonra biraz titreşim gitti. Çok ufak bir performans artışı oldu sanki ve bir de o ses önemli ölçüde kesildi. Trafiğe girdim ama ötmedi bu seferlik. Belki de yeterince ısınmamış da olabilir?

http://imageshack.com/a/img924/4488/UW2led.jpg

Servisin ilgi ve alakasını, işe olan özenini çok beğendim. Güzel bir sohbet oldu aynı zamanda. Servis benim aslında aradığım gibiydi denilebilir. Fiyat çok uygun değil ama işçiliğin kalitesine oranlarsak hiç fena değil. Tavsiye ederim... Bir gün de maslaktaki servisi denemeyi düşünüyorum. Deneyimlerimi sizlerle paylaşırım.

Oradan çıktım, hatırlarsanız ön lastiğimi civata yalama yapması yüzünden taktıramamıştım. Onu geçenlerde hallettirdim ve civataları yenileriyle değiştirdim. Ataşehir OLTAY otomotivde ön lastiğimi de taktırdım. En uygun fiyatı oradan almıştım. İlgi ve alakaları oldukça iyi onları da tavsiye ederim.

http://imageshack.com/a/img924/819/duk5s2.jpg

Hem lastiği hem de sibopları değiştirttim. sibopları metal ve sağa bükümlü seçtim. Çünkü önler çift disk olduğu için dikey siboplu zamanında lastik şişirmek ciddi sıkıntılıydı. Biraz daha işim kolaylaştı denilebilir. Metal olmasının güzelliği en erken 3. lastik değişiminde değişim isteyecek olması. Yani bayaaaa uzun ömürlü.

Geçen gün motorumda sıkıntı yaratan 30luk sigortayı lastikçide beklerken söktüm. (eee boş duranı Allah sevmez misali ) Kadıköy motordan yeni sigorta almıştım. Allah aşkına içinden çıkan sigortaya bakarmısınız!

http://imageshack.com/a/img924/9025/6KuDk5.jpg

Bu nedir yaa. Arkadaş bir sigorta kaç para! Önceki sahibinin böyle bişi yapacağına ihtimal dahi vermiyorum çünkü adam motoruna ilgi alaka konusunda en az benim kadar etkin. (Hatta o benden biraz daha pinpirikli, paraya hiç acımıyor. ) Muhtemelen önceki sahibinden kalma bir saçmalık bu. Neyse yavaş yavaş pislik temizliyoruz. Uğraşmayı sevdiğim için hiç sıkıntı yok

Lastikleri taktırdıktan sonra Tuzlaya geldim. Tuzlaya gelirken ufak tefek virajlar var dedim bakalım ne kadar yatıyor, motor kendini ne zaman bırakacak. Lastikler mumlu diye pek cesaret edemedim ama ben sadece dokunuyorum motorun yatacağı geliyor. O derece bir yatış açısı var. Yatsa daha da yatar ama üzerimde full ekipman olmadığı için tam test edemedim. Test edip nasipse onun da videosunu burada sizlerle paylaşacağım. Bence bir skuter bu kadar yatmamalı, skuterse skuterliğini bilmeli dimi ama?!..

Son olarak kalan işlerden bahsetmek istiyorum. Ön iki fren merkezim (kaliperler) sıkıntılı. Bi ara söktürüp frencide bakım yaptırmam lazım. Kadıköy motora götürebilirim ama o da söküp frenciye gönderecek. Diyorum acaba ben mi söküp götürsem? Ama sonra diyorum Mustafa daha değil, henüz olmadın, bu iş şakaya gelmez... Bir de takması var bunun, şimdilik seni aşar... En kısa zamanda ilk işim oraya gitmek. Sonraysa ufak tefek şeyler kalıyor. Mesela:

1. Sele kaplatma,
    2. Sele altı amortisör,
    3. Çanta demiri,
    4. Karenaj tamiri ve boyası
    5. Bagaj telinin takılması,
    6. Egzos contasının yenilenmesi.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Bu motorda hiç iş kalmasa ben yine iş çıkarırım kendime. Ona İlker abi çok güzel bir isim buldu. EŞEK ARISI. Hakaten de tipi eşek arısına benziyor. Naapiim uğraştıkça daha çok seviyorum keratayı...

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

Alıntı SAZMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaz yaz heyecanlı oluyor �� Bazı arkadaşlar konuda 2 motor olduğunu farketmediler sanırım �� Orijinal buji anahtarı al demiştim kesin unuttun değil mi Mustafa ?
    Hasss... Nöbet çıkışıydım kafam leyla, valla unuttum abi.

Arkadaşlar resimler malesef url olarak kalmış nasıl çevireceğimi bilmiyorum. Size zahmet tek tek tıklar bakarsınız
    SAZMAN ve sarpgray bunu beğendiler.

Motosikleti
    Resimler çıkmamış alla alla neyse anlat anlat heyecanlı oluyor
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti
    Debriyaj Balatasını sanayiden aldığım yaprak Balata ile yeniledim. 404 çift tüplü, karıştırılarak kullanılan yapıştırıcı sıcak hava tabancası , plastik klips kullandım. Yapıştırmadan önce spiral ile ince bir şekilde Balata kadrosunu taşladım. Yapıştırıp klips ile sıktım. 1 gün kurumasını bekledim. Gayet sağlam oldu. Yumuşak çekiç ile darbe vurarak sağlamlığını tert ettim. Dün test sürüşü yaptım. Sabiha Gökçen bağlantı yolunda rampa yukarı 170 km , rampa aşağı 180 de gösterge bitiyor Halen yükseliyor sanırım 190 km hıza ulaşıyor.

Sevgiler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yaşım 27. Evli değiliz iş güç haricinde kalan zamanda uğraşmayı seviyorum. Deşarj oluyorum. Evleneyim zaman da geçsin, belki de motosiklet kullanmayı bırakırım. [COLOR="Silver"]

.

ben aslında 96-97-8 lerde böyleydim..mobiletlerimi söker toplardım..elimde hep bir parça kalırdı ve motor çalışmazdı..Adanalı ustalarıma götürürdüm..ulan en hayati parça bu derlerdi hep hatta sökerken madde madde yazardım..kafa 1500 gibiyimiş işte o dönemler..şimdiki gibi değildi yani mekanik daha basitti...pejo star 103 l..kitapcığı bile vardı..sele altında bir bölmesi vardı mesela teneke kapağklı ..tüm malzemelerimiz bezimiz vs hep oradaydı..eski günler.. birde pejo cobra 105 vardı onun hızı manyaktı

Alıntı sanausbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polat İnşaatın "Piyale Paşa" sitesi var şimdi yerinde...
    valla yıllardır DOlapdereden geçmiyorum doğrudur...o usta nerede kimbilir...yan sokaklaramı taşındı acaba...

satelisere hayranım..asla kıymeti bilinmedi şu pejoların...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Çok iş vardı çoğunu bitirdim ama motorun 8 yaşında olmasından kozmetik konusunda çok işi var. Her yerini söktüm hafta sonunda sübap ayarları ve birkaç parça boya işi yaptım . Çizik yerleri siyah folyo yaptım. Bana terapi gibi geliyor. Her gün daha keyifli oluyor hem binmesi hem bakımı ��

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:48 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:53 ----------

Eskiden Peugeot 103 modellerine gilardoni silindir vs alırdık şimdi fabrikasyon olarak silindir İtalyan olması çok güzel

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

Bu arada söylemeden gitmeyeyim koltuk 2 parça ve ön parça sadece tek bir somun ile geçme bir şekilde tutturulmuş 10 saniyede açılıyor . Altına akü sigortalar enjeksiyon konjektör kolayca elinin altında. Buji anahtarı almam lazım bulamıyorum fikri olan var mı ? Çift buji Yanyana duruyor normal buji anahtarı olmuyor sıkıntım büyük

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:08 ----------

mete_han, Mustaphalanx ve yulis bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Başkan kolay gelsin,oto sanayiye uğra oradaki hırdavatçılardan ince kalem buji lokması diye soracaksın,tam parmak olacak,şu çıplak duran tesisat kablolarınıda siyah elektrik bantıyla bantla,bi elden geçir kablo birleşim yerlerinde oksitlenme varsa wd40 elektrik serisi spreylerle temizle..
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başkan kolay gelsin,oto sanayiye uğra oradaki hırdavatçılardan ince kalem buji lokması diye soracaksın,tam parmak olacak,şu çıplak duran tesisat kablolarınıda siyah elektrik bantıyla bantla,bi elden geçir kablo birleşim yerlerinde oksitlenme varsa wd40 elektrik serisi spreylerle temizle..
    Çok teşekkürler ilk fırsatta onları da halledeceğim. Buji anahtarı tavsiyesi için de çok teşekkürler. Sevgiler.

Motosikleti
    ......
    Çok teşekkürler ilk fırsatta onları da halledeceğim. Buji anahtarı tavsiyesi için de çok teşekkürler. Sevgiler.
    rica ederim dostum,buji sökme olayını halledince buradan yazarsın..hadi rast gelsin..

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne hırslı adammış en baştan geri dönüştürdü motoru yau.

Yaws senin yüzüne evi satip bahçeli ev alacağım düz ayak . Yeter su resimleri atıp atip istahimizi getirme olan var.olmayan var 😂😂😂
    Mustaphalanx ve SAZMAN bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kardeşim hiç bir şey zevk vermiyor böyle sanırım. Ben tamirci olmalıymışım ! Binmekten zevkli söküp takmak. 0 km motoru sattım sıkıldım da asdfgghjkl

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:37 ----------

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Ben de nasipse bu haftadan itibaren motoruma biraz yoğunlaşacağım.2 haftadır doğru düzgün ilgilenemedim. Bu hafta bagaj telini ve egzos contasını değiştirip motorumun gönlünü almak istiyorum.

İlker abim eline sağlık yine döktürmüşsün

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:41 ----------

Haftaya da fren işi var. Ön kaliperleri frenciye götürmem ve fren sıvılarını yenilemem lazım..
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti

Lastikler Michelin city grip ile sıfırlandı Mustaphalanx da aynı şekilde x9 için aynı lastikten aldı bana maliyeti herşey dahil 640 tl. sübapları Çelik yana doğru duran modelden aldım 70 tl.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:46 ----------

Bugün zaman bulabilirsem arkadaşım dediği gibi sanayiden buji anahtarı alıp servisten aldığım kaliteli bujileri takacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:50 ----------

Son durumlar biraz daha iş var

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:22 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:23 ----------

Mustaphalanx ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    ......
    sazman yakişir başkan buji kisminin resmini ekle diyecektim,işin kurdu çiktin..sana bir dukkan acalim.

buji pipolarida orj.ngk mi sonradan takilmami?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)