Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

0 arac icin verilen kaporayi geri alabilirmiyiz.

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam arkadaslar cumartesi gunu motorumdan ses geliyor beyoglundaki sym servisine goturdum usta krank rulmanindan sea geliyor dedi.Degismesi icin motorun inmesi lazim dedi.Ama boyle kullan sorun yapmaz.Benimde canim sıkildı 4 silindir motor parasi ayirmistim (bankadan kredi cektim)orda yanlis bir karar verdim.dedimki usta bu motoru benden al 0 motor ver.joymax 2017 de karar kildik.benim motorun ustune 12500 istedi ne yaptim ettim dahada indirim yapmadi.Neyse tek basima karar verdigim icin anlasmistik eve geldim aileme soyledim herkez dogal olarak karsi cikti.Pazar gunuisyerime gittim arkadaslarima danistim onlarda olumsuz yanit verdiler cunki cektigim kredinin geri odemesi cok yuksek ayrica sym ye 18000 tl para baglanmaz dediler.Cumartesi gunu benden 500 tl kapora aldi zaten aksam ustuydu pazar gunu aryip istemedigimi soyledim.Pazarteside yag degisimi icin gittim kapora parami istedim.Bana dedigi normalde geri odeme yapmiyoruz sen musterimizsin servisten duseriz dediler.

Simdi soruyorum cumartesi aksam ustu verdigim bir karar herhangi bir islem baslatmadim icerde 450 tl param kaldi karsi taraf boyle yapmakta haklimi ne yapmam lazim..Sizin basiniza geldimi boyle bir olay

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Yasal olarak kapora alınacak mal ya da hizmete karşılık verilir. Malı almaz iseniz kaporanızı geri alırsınız. Ama insanlar haram yemeye bayıldıkları için bu paranın üzerine otururlar. Parayı teslim ettiğinize dair bir EVRAK ( el senedi, makbuz ya da parayı verdiğinizi kanıtlayan bir belge, görüntünüz) var ise paranızı faizi ile mahkemede masrafları ile geri alırsınız ( %99,9 diyelim, belli olmaz hakim sabah eşiyle kavga etmiştir..)
    Bahsettiğim evrakın var ise yarın tanıdık bir avukata gidin firmaya telefon açsın kolay yoldan ödetmeye çalışın, yok evrak yok diyorsanız parayı servise saydırın bitene kadar başka para vermeyin.
    Hani bir laf varya söz uçar yazı kalır diye...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    verelen kaparo eğer alıcı alışverişten vaz geçiyorsa geri verilmez
    bu ticaret raconu dur

ama adam demiş servisten düşeriz bence güzel bi seçenek bi şekilde kurtaracaksın

Burdan diyoruzki motorcular kardes ama servisler oyle degil herkez birbirinin parasini calmanin derdinde.
    Kredi karti ile cektirdim bir hizmet almadim kart slipi duruyor sadece baskada bisey yok ama kimlik bilgilerimk vs aldi ama sanirim dedigin gibi olucak acaba burdan o servise giden varmi hani varsa onunlada halledebiliriz

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ben olsam vermem belki o adam aradaki sürede motoru başkasına satabilirdi..
    mehmetenis bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Dostum bayi bu motorda 0 elinde bir suru var ne bilim guven bu islerde onemli bir kez daha yanilmadim para konusunda artik kralina guvenmem

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Raconmuş... Ee ülkede eline haydar alan racon keserse öyle olur. Sizin tüketici kanunundan haberiniz yok galiba: Malı aldın, malın çeşidine göre 30-60 gün içinde içine sinmedi malı geri verip paranı geri alıyorsun... ( arabayı geri veren oldu gazetelere çıktı..) Bundan 10 yıl kadar önce kapora bıraktığım bugünki değeri 120-130 milyar olan arabayı almaktan vaz geçtim. Elimde para makbuzum vardı. Paramı geri istedim bana vermediler, avukatıma arattım ertesi gün o günki parayla 2000 tl'yi hesabım geri yatırdılar. Üstelik te o zamanki kanunlar şimdiki gibi değildi.
    Bu arada, bir kıymetin ( bizim konuda para ) üzerine yatmak( karşılıksız kullanmak ) hem ceza kanununa göre, hem ticaret kanununa göre, hem de anayasaya göre tarif edilmiş suçtur. İsteyen araştırsın. Ben yaşadığımı, bildiğimi aktardım, benden bu kadar.
    ccc67 bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    vaz geçtiğinde parayı geri vereceksen kaparo almanın vermenin anlamı nedir ozaman

sen bana kaparo ver aracı bağla,,bu arada müşteri çıkarsa ben satmayayım,müşteri kaçsın,sonra sen vazgeç kaporanı geri al ,,,olurmu böyle,benim mağdurluğumu kim karşılayacak

mesela ben geçen yıl bir daire almak için emlakçı aracılığıyla sahibiyle anlaştım,,,5 bin lira kaparo verdim,,eğer evi almaktan vaz geçersem param yanacak,,ancak ev sahibi satmaktan vazgeçerse benim 5 binle beraber bana 10 bin lira verecek diye aramızda sözleşme yaptık

ve bu sözleşmenin sadece kağıt üzerinde olduğunu ve noterden olmadığı için geçerli olmayacağını sanıyordum

akrabamız olan avukata bu konuyu sordum ,ama benim sandığımın aksine bu sözleşme resmi olarak geçerliymiş,mahkeme bu sözleşmeyi geçerli olarak kabul ediyormuş yani

bu ev konusunda böyle ama araç hususunda nasıldır bilmiyorum,,3-4 yıl önce opel astra bir araç almak için bayiye kaparo vermiştim ama sonra vaz geçmiştim,verdiğim kaporayı geri almıştım,,belki iyi niyet çerçevesinde vermişlerdir bilemiyorum

sözleşme yapmadıysan kaporanı vermesi gerekir. Sebepsiz zenginleşme olur aksi takdirde elinde belgen varsa mahkemeden alırsın dava açarak ya da icra yaparak.

Motosikleti
    R25
    500 lira kaporamı verilir kardesim 150-200 verseydin

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Servis haklı. Ben bu zamana kadar kapora alip alici urunu almaktan vazgeçtiğinde ona kaporasini geri verdim hep. Ama bu benim niyetim ile alakali. Ve o sırada baska alıcı aramadığı icin geri verdim.

Kapora : ben ciddiyim, hatta sana para da vereyim, eger vazgeçersem de para sende kalir. Bak bu kadar ciddiyim. Baskasina satma.
    Demektir.

Beğenmeyen kapora vermesin yani. Anlami o zaten.
    Cikarir masaya koyarsin ne kapora olur ne bisey.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Yorumlariniz icin tskler yalniz konuyu anlamayan insanlar var
    1. Bu 0 mal depoda bir suru var
    2. Kaporayi o istedi
    3. Cumartesi aksami idi bir kagida adimi soyadimi yazdi diye 500 tl hakki kim kazaniyor.Pazar gunude aradim evdeki hesabin carsiya uymadigini soyledim.
    Biz parayi sokakta kazanmiyoruz.Lutfen mantik cercevesinden konusalim konuyu ayrica rajon denilen olayla ne ilgisi var mafyacilikmi oynuyoruz sadece mantik cercevesinden bakalim rica ediyorum.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o zaman kaporanın anlamı yok ki ? alacağın motorun başına birşey gelir, başka birine satar, satmaktan vazgeçer vs.. o zaman kaporayı iade etmesi gerekir. sen almaktan vazgeçersen kapora yanmalıdır. dediğim gibi kaporanın anlamı kalmaz zaten. konuya itafen yazmadım sadece kaporanın mantığından bahsettim bu arada..

owlam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Virago 535
    Sizin durumunuz da emlakçıyla ikili sözleşme yapmışsınız bu kapora tanımından doğal olarak çıkmış bu durumda verilen paralara cayma tazminatı yada cayma akçesi denir.
    Kapora diğer bi adıyla pey akçesi sözleşme yapıldığının delili olarak verilir.
    Arkadaşın ki gibi bir durum da verilen paranın cayma tazminatı olduğu açık olarak belirtilmemişse para geri ödenmek zorunda. Bu durum içinde açıklayıcı bir madde olan sözleşme gerekmekte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:34 ----------

Slip yeterli bir kanıt zaten. Kredi kartı çektikten sonra fiş yada fatura vermek zorundalar. Tahmin ediyorum ki vermediler eğer paranızı verme konusunda zorluk çıkarırlarsa gelir idare sine şikayette bulunmanız yeterli. Slip miktarının 10 katı cezayı hemen keserler.

Alıntı owlam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin durumunuz da emlakçıyla ikili sözleşme yapmışsınız bu kapora tanımından doğal olarak çıkmış bu durumda verilen paralara cayma tazminatı yada cayma akçesi denir.
    Kapora diğer bi adıyla pey akçesi sözleşme yapıldığının delili olarak verilir.
    Arkadaşın ki gibi bir durum da verilen paranın cayma tazminatı olduğu açık olarak belirtilmemişse para geri ödenmek zorunda. Bu durum içinde açıklayıcı bir madde olan sözleşme gerekmekte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:34 ----------

Slip yeterli bir kanıt zaten. Kredi kartı çektikten sonra fiş yada fatura vermek zorundalar. Tahmin ediyorum ki vermediler eğer paranızı verme konusunda zorluk çıkarırlarsa gelir idare sine şikayette bulunmanız yeterli. Slip miktarının 10 katı cezayı hemen keserler.
    Evet slipi götürmüştüm zaten herhangi bir sözlesme yapmadık sadece kendi motorumu almak istediğim için kapora istedi benden bende pazartesi yanına gittiğimde slipi verdim ama pek umursamadı.Ceza kesmeleri önemli değil ben paramı alabilirmiyim acaba

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Kısa ve öz olarak izah edeyim.
    Sözleşme, bir kağıda "kapora olarak elden ___ TL teslim aldım" vb bir imzalı belge yoksa, geri ödemesi gerekir.
    Böyle bir evrak varsa, o zaman geri vermek zorunda değildir.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Sıfır araç için bilemem.

2. elde senin motorunu ilanda görüyorum, beğeniyorum. Sana X miktar para veriyorum ve motoru ilandan kaldırmanı istiyorum. Sen de kaldırıyorsun. O esnada belki de başka biri motoru alacak. Ama artık ilanda olmadığı için satılmıyor. Sonra ben vazgeçiyorum. İşte kapora burada satıcının mağduriyeti olmasın diye var. Öyle var mı "aldım abi al sana 300 lira" deyip ilanı yayından kaldırtıp sonra "vazgeçtim ver benim 300'ü" demek. Ha şehir dışından kapora gönderirsin, gider aracı ekspertize sokarsın, araçta belirtilmeyen bir kusur çıkar, amenna. Ama kapora zaten cayma bedelidir.

Motosikleti
    Honda Cbr250R -> Yamaha MT-07
    Ticarette yazılı olmayan kurallardan biridir bu da. İnsanın iyi niyetine kalmış bir durumdur. Emlakçılık yaparken bir kiralık dairem vardı adamın biri geldi 100 TL kaparo verdi. Verdiği anda evin benim o kadar zaman harcayarak her canıma yapıştırdığım kiralık afişlerinin hepsini söktü. Ev sahibini çağırdık sözleşme için müşteri görüşmeye gelmedi. Bir de ev sahibine rezil oldum. Sonra ev sahibi benden daireyi aldı başka bir emlakçıya verdi. Ticari kayıp yaşadım. Sonra bu adam utanmadan geldi benden kaparoyu istedi. Sizce vermeli miydim bu kaparoyu? Vermedim tabi.

Arabamı satarken 200 TL kaparo almıştım. Zaten arayan çok yoktu müşteriye kredi çıkmadı. Arabayı alamayacağım kaparomu geri verir misin dedi hemen verdim.

İki farklı hikaye iki farklı sonuç. Motosiklet satıcısının yerinde olsaydım senin durumunda kaparonu geri verirdim. Bakalım adam ne yapacak.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    tabiki alabilirsin.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı c3y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumlariniz icin tskler yalniz konuyu anlamayan insanlar var
    1. Bu 0 mal depoda bir suru var
    2. Kaporayi o istedi
    3. Cumartesi aksami idi bir kagida adimi soyadimi yazdi diye 500 tl hakki kim kazaniyor.Pazar gunude aradim evdeki hesabin carsiya uymadigini soyledim.
    Biz parayi sokakta kazanmiyoruz.Lutfen mantik cercevesinden konusalim konuyu ayrica rajon denilen olayla ne ilgisi var mafyacilikmi oynuyoruz sadece mantik cercevesinden bakalim rica ediyorum.
    1- Adamın deposundaki üründen size ne kaç tane var ise var..Hafta da üç dört kişi sizin gibi yapsa bir de bunu düşünün..
    2- Kaporayı o ister normal..Çünkü malı siz ayırttırıyorsunuz..
    3- Arada pek gün aşımı yapmamışsınız ( bura da durum sizin lehinize) buda karşı tarafın insafiyetine bağlı artık..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)