Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

AliExpress limitleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Merhabalar. AliExpress'te 30$ dışında ürünün bana ulaşmasını engelleyecek herhangi bir limit varmı? Yani istersem 30$ altında aynı anda binlerce ürün alabiliyormuyum? Gümrük limitleride buna dahil

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    aynı satıcıdan tek faturayla 30€ limitin var. yılda da 5 kez gümrük vergisiz getirme hakkın var. yani yılda max 150€

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    gümrük vergisiz olayını bilmiyorum ama limitsiz 30 euro getiriyon bazen vergiye takılmıyor

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Muhammett adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. AliExpress'te 30$ dışında ürünün bana ulaşmasını engelleyecek herhangi bir limit varmı? Yani istersem 30$ altında aynı anda binlerce ürün alabiliyormuyum? Gümrük limitleride buna dahil
    Bincelece ürün almak için bir gümrük müşaviri ile anlaşıp gümrük vergisini ödeyerek ithal edebilirsiniz ancak. Sanırım şirket kurmanız da gerekicektir
    Bir çok prosedürü var kısaca.
    computeus bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    -
    Alıntı enescanatar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı satıcıdan tek faturayla 30€ limitin var. yılda da 5 kez gümrük vergisiz getirme hakkın var. yani yılda max 150€
    Yılda 5 kere mi ben daha fazla aldım hicte vergi odemedim.
    halilom bunu beğendi.

alimcanbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar
    Yılda 5 kere limiti eskiden vardı artık kalktı diye biliyorum. Yasal olarak bi sınır var mı bilmiyorum ama aynı üründen çok sayıda alırsan farkedilebilirsin ve ticari ithalat olarak görülürse vergi ödemek zorunda kalabilirsin.

Motosikleti
    Tmax 530
    Ben de 5 defadan fazla urun getirttim. Odemedim bugune kadar ekstra gumruk vergisi.
    Ayni malzemeden fazla getirmeniz durumunda; gumruk bu isin ticari boyutu oldugunu dusunur ve vergi koyar. Tam emin olmamak ile birlikte aldiginiz urunun TR de ki pazar fiyati baz alinip, onun uzerinden bir vergilendirmeye gidilebiliyor diye biliyorum.

Sallamış olmayayim, arastirmak gerekir.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Ürün fiyatının yanında adet limiti de var. Çok adetli alımlarda isterse ürün fiyatı 0,001$ olsun gümrüğe takılma ihtimaliniz çok yüksek.

Bir arkadaşım gümrük vergisi ödemeyi göze alıp adetli (30 parça) ürün alımı yapmıştı. Bilin bakalım ne oldu? Ürünler gümrüğe takıldı. Gümrük vergisini ödemek isteyince de "sen firma değilsin, bireysel olarak adetli ürün alımı yapamazsın" denip ürünü gümrükten geçirmediler. Ürün Çine geri yollandı ama arkadaşa ürünü yollayan firma ile anlaşamadı, firma ürün iadesini kabul etmedi ve para iadesi de yapmadı.

Arkadaşın da haliyle tüm parası gitti.

"Kaç adet üründe kesin gümrüğe takılır?" diye sorarsan bu konuda net bir bilgim yok.

Ben her ihtimale karşı aynı üründen aynı anda 3 adedin üzerinde sipariş vermedim bugüne kadar ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Kaç adet üründe kesin gümrüğe takılır?" diye sorarsan bu konuda net bir bilgim yok.
    Böyle kavram henüz ptt'de oturmuş değil. O yüzden bunun cevabını kimse net olarak veremiyor. Bu iş tamamen PTT memurunun insiyatifine bağlı.

Yılda 5 defa olayıda henüz tam olarak oturmuş değil. Ya göz ardı ediyorlar yada kayıt olayları vs tam olmadığı için tam olarak takip edemiyorlar.

İşin özü Göze batmamak lazım
    SuleymanE ve halilom bunu beğendiler.
    www.arectron.com

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25

Alıntıdır.

ÖNEMLİ NOT : 2017 Ocak ayı itibarı ile yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti 30€ ile sınırlandırılmıştır. Konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşılacaktır.

Yurt dışından gümrüksüz şekilde posta ya da hızlı kargo yolu ile getirebileceğimiz ürünler konusunda kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlamalar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 4458 sayılı Gümrük Kanunu 167. maddesi içeriğince ve ayrıca 2009 yılında yayımlanan 4458 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesi üzerinden bu koşullar belirtilmiştir.

Yurt dışından internet üzerinden alışveriş yolu ile mal getirme limiti nedir?

Yurt dışından online alışveriş ile gümrüksüz mal getirme limiti 74€ ile sınırlandırılmıştır. 74€ ve daha altında bulunan (yasaklı olmaması kaydıyla) tüm sipariş ve ürünler gümrüksüz şekilde yurt içine sokulur ve alıcıya teslim edilir.

Bu bedel hesaplanırken kesinlikle kargo bedeli bu sınıra dahil değildir. Örneğin almış olduğunuz ürün 70€ ancak kargo bedeli de 30€ ile gönderildiyse bu sipariş toplamı 100€ olarak hesaplanmaz. Sipariş 70€ olacak şekilde kabul edilir ve herhangi bir gümrük ya da vergi işlemine tabi tutulmaz.

74€ ve altında siparişim gümrükte takılır mı?

Bu durum tamamen siparişinizin içeriği ile ilgilidir. Örneğin ilk seferde takılmayan bir siparişiniz ikinci ya da üçüncü seferde takılabilir. Bu durum tamamen değişkendir.

Eğer aynı eşyadan sürekli sipariş ettiğiniz tespit edilirse bu eşyadan ticari değer elde ettiğiniz düşünülerek gümrük vergisi uygulanabilir.

75€ ve üzerindeki online siparişlerin durumu nedir?

Eğer almış olduğunuz ürün 75€ ve üzerinde ise belli sınırlandırmalara tabidir. 75€-1500€ arasında kalan tüm siparişlere toplam bedel üzerinden,

Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden alınmış ise %18
    Avrupa Birliği ülkeleri dışından alınmış ise %20
    vergi uygulanır. Yani eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden 100€ değerinde bir ürün aldıysanız ödeyeceğiniz vergi miktarı 18€ olur. Ancak diğer ülkelerden 100€ tutarında bir ürün sipariş ettiyseniz siparişiniz için 20€ vergi ödersiniz.

Tabi bu vergi oranlarından bu şekilde yararlanmak istiyorsanız bazı koşullara uymanız gerekmektedir. Bu koşullar,

Almış olduğunuz ürün her hangi bir ticari değer taşımamalıdır.
    Siparişiniz ülkeye posta ya da hızlı kargo yolu ile gelmelidir.
    Siparişinizin 30 kilogramı aşmaması gerekmektedir.
    Yurt dışından online alışveriş ile posta ya da hızlı kargo ile vasıtası getirilen ürünlerinizin vergilerini getirtmiş olduğunuz firma üzerinden yaparsınız. Örneğin PTT ile dağıtım yapılan bir firma ile getirttiyseniz söz konusu vergiyi PTT şubeleri üzerinden öder ve yine siparişinizi o şekilde teslim alırsınız. PTT dışındaki firmalarda ise doğrudan firma ile iletişime geçerek işleminizi tamamlamalısınız.

1500€ tutarının üzerindeki siparişlerde vergi oranları nelerdir?

Eğer yurt dışından online alışveriş yolu ile almış olduğunuz ürününüzün değeri 1500€ üzerinde ise uygulanacak vergi oranı mevcut ithalat oranlarına göre belirlenir. Kısacası eşyanın türüne göre ithalat oranında vergi ödemeniz gerekir.

Yolcu beraberinde gelen eşya limiti nedir?

Eğer yolcu beraberine eşya getiriyorsanız getirmiş olduğunuz eşyanın değeri 430€ bedeli aşmamalıdır. Ancak unutmayın ki bu limit sadece yolcu beraberinde getirilen eşyalar için geçerlidir. İnternet üzerinden almış olduğunuz ve posta ya da hızlı kargoı yolu ile gelen siparişler için bu madde geçerli değildir.

Yurt dışından cep telefonu sipariş etmek

Yurt dışından online alışveriş yolu ile cep telefonu satın almak tamamen yasaktır. Posta ve hızlı kargo yolu ile cep telefonu getirtilmesi yasaklanmıştır. Siparişinizin bedeli ne olursa olsun içeriğinin cep telefonu olduğu tespit edilirse siparişiniz gümrükte takılacaktır ve size teslim edilmeyecektir. Yapabileceğiniz tek şey siparişinizi iade etmek olacaktır.
    Bu şekilde durum. Ama genelde 30 euro üstünde alıp geçenlerde var. Ben geçirdim şahsen

Ayrıca yılda 5 defa olayı falan yok. Aliexpress'ten günde 3-4 tane kargom geliyor 1000 e yakın alışverişim olmuştur. geneli 4-5 dolar aralığında. daha yüksek ve daha ucuzlarıda var. Şuana kadar hiçbir ürünüm gümrüğe takılmadı

Ayrıca toplu siparişlerde durum değişebiliyor. Yani mesela ben 50 adet sticker, 10 adet 3.5mm şase jak, 25 adet olta iğnesi vs getirdim sıkıntı çıkmadı. Ama mesela 10 adet yüksek fiyatlı veya büyük bir ürün sipariş verirseniz muhtemelen takılır. Biraz insiyatif var işin içinde. 80$ aldığım Quadcopter geçti gümrükten.
    nayken81 bunu beğendi.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    Alıntı enescanatar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle birşey yok ben 1000 euro almışımdır parça parça hiç vergi ödemedim.
    Benelli MC Türkiye FACEBOOK GRUBU

aliberkgngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CG100>>CBR250>>NMAX
    ben bugün 39 euro ya eldiven aldım o şimdi gümrüğe mi takılacak yani

ellaksakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Güncel gümrük kurallarıyla 30 euro üstü her ürüne, ürünün ücretinin %18 i kadar vergi ödersiniz. Vergiyi kapıda ptt görevlisine verirsiniz. Ancak çinliler durumu bildiklerinden genelde paketlere düşük ücret yazıyorlar.Vergi çıkmayabilir
    Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor...

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    faturayı düşük kestirip trilyon tane şey aldım ben. deri yarış tulumundan tut manete, tail tidy plakalığa, gopro aparatlarına,gps e bokuna püsürüne. hiç bi şekilde de vergi ödemedim. satın alırken satıcıya faturayı düşük kes demen yeterli.

Motosikleti
    Nc 750s dct
    Benimde bugüne kadar hiç bir siparişim gümrüğe takılmadan geldi, haftada 35 ila 50 usdlik ürün aliyorun

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    1 tane almakla binlercesini aynı anda almak aynı şeyler deyil gümrük memurları bunu beyendi

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    95 dolarlık birşey aldım aliexpressten. Satıcıya söylemeyi unuttum, ucuz yaz diye. Bakalım ne kadar vergi ödeyeceğim.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Aliexpresten alışverişi 30 euroya çektiler 30 euro üstü gümrüğe takılıp vergi alıyorlar.Ama bu 30 euro üstü alışveriş yapamayacağın anlamana gelmiyor.Satıcı ile konuşup ürünün düşük fiyatla yazılmasını söylersen satıcı dediğini yapar.Sözde batarya telefon sokmakta zor ama geçen geçiriyor.Satıcı ile konuşup hem ürünün düşük fiyatlı hem de hediye olarak yollamasını söylersen ürün gümrüğe takılmayabiliyor.Yıllık adet sınırı yok. Aliexpresten 1-1.5 yılda toplam 126 parça ürün aldım.Hiçbir çıkmadı.Sadece ürünün biri gelmedi onunda para iadesini aldım

aliberkgngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CG100>>CBR250>>NMAX
    Ben satıcıdan rica ettim paketin üstüne ya hediye yazın yada 5 dolar yazın dedim 5 dolar yazacağını söyledi

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Aynı ürünün farklı renklerinden ayrı ayrı 9 adet sipariş verdim. Tane fiyatı ortalama 20$. 5 tanesi geldi kalan 4'ü bekliyorum umarım gelir :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)