Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafiği hayvanlar alemine benzetin!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Türkiye deki trafiği Afrika nın bozkırlarına benzetirseniz hayatta kalma oranınız artar. Bir süredir bunu yapıyorum ve gereksiz riskleri azalttığımı düşünüyorum.

Öncelikle bu alemde biz neyiz onu kararlaştıralım. Ben kısaca scooterları merkatlara, ss leri çitalara, cruiserları gnu(afrika antilobu) lara benzetirim.

Bu durumda herkesin bir özelliği var. merkatlar kolay kaçar, çitalar hızlı, gnular daha kalıplı gibi. Ancak tek fark bunların hepsi karşı taraftan zarar görebilir olarak kabul ediyoruz.

Trafikteki araçlara da birer hayvan atayalım. Normal trafikteki araçları ceylanlara benzetelim. Bunlara bulaşmadığın sürece sıkıntı yok. Özellikle saldırmazlar ancak sürü halinde olduklarından arada korkup yada koşmaya başlayıp sana zarar verebilirler.

Taksicileri gergedana benzetiyorum. Yanına fazla yanaştın mı saldırır bunlar.Tehlikeliler de bilerek zarar verebilir. Biraz uzak durmakta, sinirlendirmemekte fayda var.

Minibüsleri su aygırlarına benzetirim, daha sakinler ama kendi alanlarında çok güçlüdür(ki burada sağ şerit onların alanı olarak düşünüyorum).Sağı solu da belli olmayabilir, ayrıca pek çevrelerini umursamazlar, altında ezilip gidersin.

Sürü halindeki motor sürücüleri. Bunlar benim için sırtlandır. Tek başlarına bir cacık yapamazlar ama birleşince tehlikeli olurlar.

Harfiyat kamyonları. Bunlar fildir. Mirketsen ayağının altında ezilirsin, fark etmez bile. Yine çita veya gnu da olsan yakınındaysan alır ayağının altına. Onun tek amacı en yakın yemek yerine gitmektir. Bazen heyecanlanıp sağa sola koşabilir.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Yaptığım şey aslında tehlikelerine göre kategorize etmek. Hayvanlar alemine benzetmemdeki sebep Türkiye de trafik yarı yarıya orman kanununa dayanıyor. Ayrıca çita hiçbir zaman file sen ne yapıyorsun kardeş diye çıkışmaz. Onun yerine uzak durur. Nasıl köpek yola atladığında 'napıyorsun sen' diye sinirlenmiyorsak,taksicileri vs aynı kefeye koyduğumuzda da sinirlenmiyoruz.

Not: Bu demek değil ki hep savunmada kalmak lazım. Özellikle bulaşanlar olduğunda diş göstermek hatta saldırmak gerebilir.
    espresso, abeciMotoru ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Hmm ben genele trafikte gördüğüm aşırı (!) agresif araç sürücülerine "hayvanat bahçesi !" diyorum =). Benzetme kısmına da uyuyor sanırsam
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı Quad87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hmm ben genele trafikte gördüğüm aşırı (!) agresif araç sürücülerine "hayvanat bahçesi !" diyorum =). Benzetme kısmına da uyuyor sanırsam
    Zaten ana fikir o. Hayvandır ne yapsa yeridir.

Hatta trafikteyken aşağıdaki şarkıyı söylerseniz demeyin keyfinize.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Sabah arabayla çocukları okula bırakırken yine her zamanki gibi "arkadaşım eşşek" şarkısını söyledik hep birlikte. Sİnyal vermeden şerit değiştiren, yola bakmadan çıkan arabalar, minibüsler, hafriyat kamyonlarını gördükçe çocukların yanında küfür etmemeye dikkat etsem bile ağzımdan "eşşek" ya da "eşşoğleşşek" çıkıveriyor. Çocuklar da hiç kaçırmıyorlar, baba ne dedin deyince lafı çevirmek için arkadaşım eşşek şarkısına çevriliyor olay.

Trafikte motor kullanmaya başlamadım henüz ehliyet kursunda sürüyorum daha. Ama çok uzun zamandır İstanbul'da araba kullanırken "serengeti çayırlarında sıradan bir gün" diyerek çıkıyorum yola. Özellikle e5 trafiği tam afrika hayvanlar alemi. Scooterları mirkete benzetme kısmı hoş olmuş ama. Mirket hayvanı güzeldir, sevimlidir.
    BatuhanK, bursalıali ve Quad87 bunu beğendiler.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel, farklı bir benzetme olmuş. Bence; aslan boyutuna gelmeden, kedigillere benziyoruz. Kıvrak, seri, kimi zaman vahşi güçlü... Ama kedi işte, bir tepik yedik mi o büyükbaş hayvanlardan, iptaliz
    bursalıali ve Quad87 bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yarin birgun hazir sablonlar hazirlayip duvara asarak bu sekilde egitim veren surus kurslari olursa sasirmayalim bence seviye bir egitimi, aslanlari uyandirmadan yanlarindan nasil gecilir yada ayi yakalarsa olü taklidi yaptigimizda hakli ve olu olurmuyuz gibi

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Yazacam mesajım otlansın.

cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Bu yılın en iyi konu başlığı ve içeriği dallarında aday gösteriyorum sizi

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Emniyet şeridi ayılarını unutmayalım onlar her yerde ayı.

korkmazunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF150
    Genelde sıkıştıranları sığır olarak niyelendiriyorum ben direkt. Mirketmiş kermişmiş bakmıyorum genelde. :D

Motosikleti
    BMW R1250R
    Hakaret olarak kullanmanız birşeyi değiştirmez ne yazık ki. Hepimiz sinirlenip saydırıyoruz ancak sinir stres olmaktan başka işe yaramıyor. Amaç hem kendimizi kollamak hemde sinir stres olmamak burada.

korkmazunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF150
    Araç kullanırken çok sinirli olabiliyorum ama motor üstünde 3 gün geçirdikten sonra sinirimi kontrol etmeyi öğreniyo gibiyim. Kendi kendime "sakin ol Ünal sakin ol" diye telkinde bulunuyorum hep.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)