Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Castrol 10W50 tam sentetik vs Motul 5100 yarı sentetik

Motovento
    REKLAM ALANI
    Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Arkadaşlar şimdiye kadar hep castrol kullandım. Yağ değiştireceğim. Motul yarı sentetiğe geçmeli miyim yoksa castrol devam edeyimmi? 7100 çok pahalı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Hocam internetteki fiyatlara bakınca
    Castrol 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 28TL
    Motul 5100 4T yarı sentetik 10w50 (litresi) 42TL
    Motul 7100 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 49TL

Bugüne kadar castrol tam sentetik kullandıysan ya bununla devam et yada motul 7100'e geçiş yap. Aradaki fark 21TL/litre. Gerçekten pahalı geliyorsa castrol ile devam edilebilir. Yarı sentetik yağa hiç gerek yok.

Motosikleti
    Alıntı cenkyenmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam internetteki fiyatlara bakınca
    Castrol 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 28TL
    Motul 5100 4T yarı sentetik 10w50 (litresi) 42TL
    Motul 7100 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 49TL

Bugüne kadar castrol tam sentetik kullandıysan ya bununla devam et yada motul 7100'e geçiş yap. Aradaki fark 21TL/litre. Gerçekten pahalı geliyorsa castrol ile devam edilebilir. Yarı sentetik yağa hiç gerek yok.
    Evet de 2 litre alacağım için fazladan 40 tl çıkacak cebimden. eğer 40 tl vereceğim akdar bi fark hissetmeyeceksem hç bulaşmayacağım

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Farkın teknik olarak verimliliği hissedilmez (büyük ihtimal), ancak şahsi karakterine göre psikolojik bir verim hissedebilirsin belki. Ben yağ konusunda hiç bir şekilde fiyata acımıyorum, silindire ve pistona temas ettiği için. Bunun bilinci ile huzurlu oluyorum ama bu kadar derin düşünmeye (teknik anlamda) çok gerek yok.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Hocam merhaba, bütün yağ markalarını kullandım aşağı yukarı
    Motul 5100 tam sentetik
    Ipone 10w40 tam sentetik
    Putoline 15w50 tam sentetik
    Castrol 10w50 tam sentetik

İçlerinde en pahalı olan Putoline
    En ucuzu Castrol
    Şu an Castrol kullanıyorum inan bir fark yok, hatta vites geçişleri biraz daha yumuşadı gibi geliyor.Fiyat olarak çok fark var ama kalite olarak en azından kullanımda ben bir fark göremedim.

Tam sentetik devam etmelisin, Castrol kötü bir yağ değil..
    motorcu48 bunu beğendi.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    ıpone 10 40 kullanırken castrol 10 50 tam sentetiğe geçtim
    herhangi bir değişim yok
    memnunum tavsiye ederim

o kadar para vermeye gerek yok
    putoline, ıpone vb yokken castrol vardı
    kotu yag oldugunu dusunmuyorum

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul 5100 tam sentetik
    Hocam selam, motul 5100 yarı-sentetik 7100 tam-sentetik diye biliyorum ve bu iki modelin de farklı viskozite değerinde yağları var. Gözünüzden kaçtı sanırım. Gelecekte birisi incelediğinde yanlış bilgi kalmaması adına düzelttim.

İyi günler.
    maktama ve ahmetunuver bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Ben dün bp den 10w 50 castrol power 1 racing tam sentetik aldım 1 litresi 32 tl.Tam sentetik daha uzun ömürlü olur koruması biraz daha fazla olur örnek 3 binde yağ değiştiriyorsanız 5-6 binde bir yağ değiştirirsiniz yani kaliteli ve tam sentetik yağ koyduğunuz için erken değil geç yağ değiştirirsiniz.neden böyle birşey söylediniz derseniz klavuzlarda 10.000 binde bir değiştirilen yağı biz Türkiye geneli 4-5-6 binde bir değiştiriyoruz havadaki nem, akdeniz iklimi ve trafikten dolayı, yağ daha fazla işlem görüyor buna oranlada 5 binde değişileceğine 7-8 bindede değiştirilebilir diye düşünüyorum.Bana sorarsanız 10.000 de birde değiştirilir hiçbirşey olmaz tabi yağ çamur gibi olmamışsa

Castrol gayet güzel yağ, iki zamanlısınıda çok kullandım, 4 zamanlıda yağ değişim zamanı baktığımda siyah rengi haricinde kıvamı halen aynıydı, çamurlaşma sertleşme yoktu.Yağ yanınca işlev ve ısı görünce kararıyor, metal sürtünmesi ve diğer etkenlerden dolayı renkgi farklı oluyor.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kullanılabilir hele ki aradaki fark cüzdanı biraz zorlayacak bir andaysa fazla vermeye gerek yok. Yağ konusunu bu kadar abartan sanırım bir tek biz varız

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    bende motoul dışında tüm yağları kullandım hiç bir fark hissetmedim .içimde kalmasın en son motuluda deneyeceğim bakalım

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    motul 7100 pahalı full sentetik oldugundan ama 5100 yarı sentetik ama fazlasıyla iş görür castroldan sonra bambaşka gelecek o kemikli hissettiğin vites pedalı ufacık dokunmanla tık diye vitese geçecek ve castrolmu bir daha asla diyeceksin ben 5100 kullanıyorum..
    Birde bunu deneyeceğim methini çok duydum hem bazı ustalardan hemde hani derler ya yılların motorcusu dedikleri abilerimizden birde bunu deneyeceğim bir ara
    [IMG][/IMG]

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motul 7100 pahalı full sentetik oldugundan ama 5100 yarı sentetik ama fazlasıyla iş görür castroldan sonra bambaşka gelecek o kemikli hissettiğin vites pedalı ufacık dokunmanla tık diye vitese geçecek ve castrolmu bir daha asla diyeceksin ben 5100 kullanıyorum..
    Birde bunu deneyeceğim methini çok duydum hem bazı ustalardan hemde hani derler ya yılların motorcusu dedikleri abilerimizden birde bunu deneyeceğim bir ara
    http://<a href="http://hizliresim.co...RN.jpg</a></a>
    Hocam muhalefetliğimden değil de her yağ değişiminde aaa ne güzel olmuş diyorum. Yeni yağın etkisi olmasın acaba bu?
    Çünkü yeni koyduğum castrolde de, motulda da vites geçişleri beni hep mutlu etmişti. Hiç öyle bu yağı koydum vitesler pert demedim(Hava soğutmalı hyosunga yaz günü 10-40 koymam dışında-

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam muhalefetliğimden değil de her yağ değişiminde aaa ne güzel olmuş diyorum. Yeni yağın etkisi olmasın acaba bu?
    yok hocam yeni yağın etkisi tabikide oluyor ama castrolda geçişler kemikli diye tabir ettiği türden gerçekten hatta castrolde yağı değişip 1000 km yapmadan bile daha belirgin şekilde sertliği oluyor motulde ciddi oranda bu farkı hissedebiliyorsun enazından bana öyle hani motul koydum gidişi değişti titreşimi yok oldu gibi şeyler belki biraz abartı olabilir ama titreşim ve gidişte çok bir fark görmedim fakat vites geçişlerindeki fark kendini belli etti 3 ayrı motorda denedik 3 taneside castrol vardı 3 ünede motul 5100 koyduk sonuç böyle 3 motorun tesadüf olacağını sanmıyorum
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    BatuhanK selam, yamaha xj6 ya istanbulda trafikte ve şehir içi kullanım için 10 40 yerine 10 50 koyuyorum, iyi etmişmiyim sence?

Bir parça kalın yağ daha geç ısınır biraz daha koruma sağlar diye düşündüm.Çünkü bu motor ve diğerleri fazla sokak arası caddede sağa sola giderken biraz fazla fan açıp kapatıyorlar...40 derece değil buralar ama nemden ve dur kalktan 40 dereceden fazla etkisi olur diye düşünüyorum...

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Sirf yaz icin ozellikle sicak iklimde antalya adana vs 20/50 bile koyabilirsin zaten motor durdugu yerde ates gibi oluyor

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Bende ayni ikilem arasindayim. Suan Motul 5100 kullaniyorum. vites gecisleri falan cok iyi ama 5100 yari sentetik, power 1 racing tam sentetik ve daha ucuz. Bir dahaki sefere castrolu deneyecegim, hosuma giderse castrolle devam edecegim. Bu arada motosikletim Pulsar RS 200, sonucta pist yada asiri performansli kullaadigim icin Castrol rahatlikla isimi gorecek gibi

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Castrol fiyat performans olarak 1 numara arkadaşlar. Aletle uzun yol yaptığı vakit vites geçişlerindeki yumuşaklığı hissetmem ve doğru is yaptığımı anlamam paha bicilemezdi.

Tam sentetik yağ sonuçta yılların markası kotu urun ortaya çıkartacak hali yok diye düşünüyorum.

Alınız aldırınız.

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok hocam yeni yağın etkisi tabikide oluyor ama castrolda geçişler kemikli diye tabir ettiği türden gerçekten hatta castrolde yağı değişip 1000 km yapmadan bile daha belirgin şekilde sertliği oluyor motulde ciddi oranda bu farkı hissedebiliyorsun enazından bana öyle hani motul koydum gidişi değişti titreşimi yok oldu gibi şeyler belki biraz abartı olabilir ama titreşim ve gidişte çok bir fark görmedim fakat vites geçişlerindeki fark kendini belli etti 3 ayrı motorda denedik 3 taneside castrol vardı 3 ünede motul 5100 koyduk sonuç böyle 3 motorun tesadüf olacağını sanmıyorum
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BatuhanK selam, yamaha xj6 ya istanbulda trafikte ve şehir içi kullanım için 10 40 yerine 10 50 koyuyorum, iyi etmişmiyim sence?

Bir parça kalın yağ daha geç ısınır biraz daha koruma sağlar diye düşündüm.Çünkü bu motor ve diğerleri fazla sokak arası caddede sağa sola giderken biraz fazla fan açıp kapatıyorlar...40 derece değil buralar ama nemden ve dur kalktan 40 dereceden fazla etkisi olur diye düşünüyorum...
    Selam. O kadar kesin bir dille iyi veya kötü diyemeyeceğim ancak motosikletin fan açıp kapatması bir sorun değil diye düşünüyorum. Fan durmadan çalışıyorsa o zaman sıkıntı başlayabilir.
    Kalın yağ geç ısındığı gibi aynı zamanda yağı soğutmak da daha zordur.
    Çok büyük farkı olan yağlar olmasa da(10-40 vs 10-50) ben yine de sonraki sefer kaliteli bi 10-40 tan devam etmenizi öneririm.
    20-50 falan yazılmış aşağıda sakın ha, motorunu seven yapmasın
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    Motuk 5100 yarı sentetikte karar kıldım. Bakalım tam sentetiten yarı sentetiğe geçişte bi fark hissedecekmiyim.Eğer yarı snetetik iyi gelirse bir de ipone tam sentetik deneyeceğim.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Fan sürekli çalışmıyor normal 100 C de açılıp 94 93 C olunca kapanıyor, yani fan açıp kapıyor dediğim uzun yol gibi fan hep kapalı değil, ısı sürekli yüksek olduğundan fan bir açılıyor su soğuyunca bir kapanıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)