Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2016 Motosiklet Satış Rakamları Neden Açıklanmadı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Önceki yıllarda Nisan ayına kadar satış rakamları çoktan açıklanmış olurdu. Enteresandır, bu yıl ses seda yok. Rakamlar neden hala açıklanmadı? Markalar satışlarda düşüş yaşadığı için açıklamak istemiyor olabilir mi acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Açıklandı.
    Pazar %13 küçüldü.
    Satış adedi 143bin civarında gerçekleşti.
    Bu düşüşten en çok etkilenen asyalı markalar oldu.
    2016 yilinda global markalara egilim var.
    Verilere göre global markalardaki düşüş %6-7 civarinda kalirken asya mallarinda %16 düşüş var.

Dün okudugum bir ingiliz motosiklet dergisinde hintli hero ve bajaj dünya genelinde büyūk bir dūşüş yaşıyor.
    Bajaj"ın patronunun açıklamalarını da vermiş ama okumadım.

Marka bazında satış rakamlarına da bakmadım ama geçen ay yayınlanan bir haberde Türkiye ve dünyada en çok satan Honda diyordu.
    Zaten 2015 yılında da öndeydi diğer markaların farkı kapatabildiğini sanmıyorum.

İstatistik kurumunun verileri güncellendiyse oradan bakılabilir.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Normal. Çok normal Asyalıların satışlarında gerileme olması. Zira birçok modelde kaliteyi bir iki tık artırıp fiyatları kalite artışının çok üstünde artırdılar. Mesela mondial 13,5 kw hava soğutmalı motora 13 bin lira istiyor. MH drift 125'e 4600 lira istiyor. 14 bin liraya RX3 satmaya çalışıyor.

Bajaj 13600'e RS200 satıyor.

Eskiden, mesela RS 10 bin küsüre satılıp ta ona alternatif olarak bakabileceğimiz CBR250'nin ikinci elleri bile 12 bin liradan başlarken güzel fp oranından dolayı satılıyordu bajaj. Şimdi o fp olayı ortadan büyük ölçüde kalktı. 13600 RS200, 16 bin CBR250.
    Mondial de aynı şekilde, eskiden bir japon commuter'in yarı fiyatından sattığında, mesela mh drift bir çok kullanıcıyı çekiyordu. YBR ile drift arasındaki fiyat farkı neredeyse bir drift daha alıyordu. Ama şimdi o aradaki fiyat farkı eskisi gibi büyük değil. 250 cc segmentinden bahsetmiyorum bile.

Global, güvenilirliği bilinen, rüştünü kanıtlamış markalara bir yönelme oldu. Ben sırf üstünde "honda" yazıyor diye, gidip bir motora iki motor parası vermem diyordum. Ama aradaki fark artık o kadar büyük olmayınca, ekstradan ödediğim parayı riske girmemek için ödenebilir buldum.

Tabi alım gücündeki azalma, döviz kurundaki yükselme gibi, genel olarak pazar hacmini daraltan etkenler ayrı bir konu. Ekrem ATA diyor ki, biz pulsara ABS ekledik, euro4 uyumlu hale getirdik, dolar bazında fiyatı değiştirmedik. TL bazında görülen artış tamamen dolar kuru kaynaklı. Eh, basit matematikle, söylediği de doğru. Dolayısı ile, kullanıcılar yavaş yavaş ikinci el'e yöneliyor.
    Bütün sektörlerde durum benzer. İlçede bilinen ve güvenilen bir müteahhit arkadaşım "eskiden temeli kazarken dairelerin yarısı satılırdı, şimdi inşaat bittikten sonra bile zorlanıyoruz satışta. Döviz arttı, maliyet arttı. Bu artışı fiyata yansıtınca, insanlar sıfır daire yerine, 3-5 yaşındaki binalardan daire almayı daha uygun buluyorlar." diyor.
    Bilgisayarcı arkadaşım, 6 ay önce bir laptop satmış. 1400 lira fiyatla satmış. Dün bilgisayarı ikinci el olarak satılması için getirdi müşterisi. 1500 tl fiyat etiketi koydular ikinci el bilgisayara. 1400 liraya sıfırı alınan ürün 6 ay kullanıldıktan sonra 1500 liradan satışa çıkıyor. İyi bir pazarlıkla hadi 1300'e alınsın. Bu durumun sebebini sordum, dolar kuru sebebiyle o bilgisayarın güncel satış fiyatı 2400 dolaylarında imiş.
    Keoma, Mustaphalanx ve SuleymanE bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Üretiminiz üzerinden fiyatlandırmanızı tavsiye ederim; takasa girseydiniz ne ederdi ne verirdiniz mantığıyla; fiyatları daha iyi kavramak için.

Geçen sene bu motosikleti almak için kaç gün çalışmanız gerekiyordu; bu sene kaç gün çalışmanız gerekiyor?

Bu daha bir sonuç verici olacaktır, ürünün fiyatının "sizin için" artıp artmadığını daha iyi görmek için.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Verileri açıklattırıpta motorculara HAYIR mı dedittircen arkadaş..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    açıklanmasada olur. daralıp kendi deliğinde yok olup gidicek. zaten binilecek motorda yok

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verileri açıklattırıpta motorculara HAYIR mı dedittircen arkadaş..
    Ne alakası var anlayamadım. Kaç adet motosiklet satıldığı, önceki yıla göre değişiminin ne olduğu gibi verilerin senin dediğinle ne alakası var. İlgisiz şeyleri sırf konuşmak için yazmayın. Bilgisi olan yazsın biraz boş muhabbet etmek isteyen değil. Boş muhabbetin yapılacağı konular da var

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üretiminiz üzerinden fiyatlandırmanızı tavsiye ederim; takasa girseydiniz ne ederdi ne verirdiniz mantığıyla; fiyatları daha iyi kavramak için.

Geçen sene bu motosikleti almak için kaç gün çalışmanız gerekiyordu; bu sene kaç gün çalışmanız gerekiyor?

Bu daha bir sonuç verici olacaktır, ürünün fiyatının "sizin için" artıp artmadığını daha iyi görmek için.
    Benim bahsettiğim 2016'nın Aralık ayıydı hocam. 4 ayda fiyatlar böyle oldu. Gelirde artış yok ama piyasada çok ciddi artış oldu.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    -
    OZEL TUKETIM vergisi

Buyuk yazdim,ozel adi ustunde..

Ama malesef pirlantanin ve zenginin teknesine aldigi mazotun otv si yok,ama motorun var.

Aciklansa ne olacakki,bizim dortte birimiz Yunanistanin bile motor satisi ve kullanici sayisi bizden ustun.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Bajaj ın tek f/p ürünü 200NS kaldı
    200RS yi o fiyata biraz zor satarlar

Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal. Çok normal Asyalıların satışlarında gerileme olması. Zira birçok modelde kaliteyi bir iki tık artırıp fiyatları kalite artışının çok üstünde artırdılar. Mesela mondial 13,5 kw hava soğutmalı motora 13 bin lira istiyor. MH drift 125'e 4600 lira istiyor. 14 bin liraya RX3 satmaya çalışıyor.

Bajaj 13600'e RS200 satıyor.

Eskiden, mesela RS 10 bin küsüre satılıp ta ona alternatif olarak bakabileceğimiz CBR250'nin ikinci elleri bile 12 bin liradan başlarken güzel fp oranından dolayı satılıyordu bajaj. Şimdi o fp olayı ortadan büyük ölçüde kalktı. 13600 RS200, 16 bin CBR250.
    Mondial de aynı şekilde, eskiden bir japon commuter'in yarı fiyatından sattığında, mesela mh drift bir çok kullanıcıyı çekiyordu. YBR ile drift arasındaki fiyat farkı neredeyse bir drift daha alıyordu. Ama şimdi o aradaki fiyat farkı eskisi gibi büyük değil. 250 cc segmentinden bahsetmiyorum bile.

Global, güvenilirliği bilinen, rüştünü kanıtlamış markalara bir yönelme oldu. Ben sırf üstünde "honda" yazıyor diye, gidip bir motora iki motor parası vermem diyordum. Ama aradaki fark artık o kadar büyük olmayınca, ekstradan ödediğim parayı riske girmemek için ödenebilir buldum.

Tabi alım gücündeki azalma, döviz kurundaki yükselme gibi, genel olarak pazar hacmini daraltan etkenler ayrı bir konu. Ekrem ATA diyor ki, biz pulsara ABS ekledik, euro4 uyumlu hale getirdik, dolar bazında fiyatı değiştirmedik. TL bazında görülen artış tamamen dolar kuru kaynaklı. Eh, basit matematikle, söylediği de doğru. Dolayısı ile, kullanıcılar yavaş yavaş ikinci el'e yöneliyor.
    Bütün sektörlerde durum benzer. İlçede bilinen ve güvenilen bir müteahhit arkadaşım "eskiden temeli kazarken dairelerin yarısı satılırdı, şimdi inşaat bittikten sonra bile zorlanıyoruz satışta. Döviz arttı, maliyet arttı. Bu artışı fiyata yansıtınca, insanlar sıfır daire yerine, 3-5 yaşındaki binalardan daire almayı daha uygun buluyorlar." diyor.
    Bilgisayarcı arkadaşım, 6 ay önce bir laptop satmış. 1400 lira fiyatla satmış. Dün bilgisayarı ikinci el olarak satılması için getirdi müşterisi. 1500 tl fiyat etiketi koydular ikinci el bilgisayara. 1400 liraya sıfırı alınan ürün 6 ay kullanıldıktan sonra 1500 liradan satışa çıkıyor. İyi bir pazarlıkla hadi 1300'e alınsın. Bu durumun sebebini sordum, dolar kuru sebebiyle o bilgisayarın güncel satış fiyatı 2400 dolaylarında imiş.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)